Σετακι

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Εχω στο μυαλό μου να φτιαξω σετακι ηχεία και ενισχυτή στην αρχη 2.0 και αργοτερα 2.1 με το γουφερ με μπάτζετ 550 με 600 ευρώ καποια γνωμη??
 


Μηνύματα
7
Reaction score
0
54 λεπτά και ακόμη κάνεις δεν έγραψε :πάρε ενεργά!!
Εννοείς τα ηχεία με τον ενσωματωμένο ενισχυτή τύπου edifier πχ..
Post automatically merged:

54 λεπτά και ακόμη κάνεις δεν έγραψε :πάρε ενεργά!!
Επίσης ειχα μια σκέψη να βρω παλιό ενισχυτή 80s πχ πιστεύεις με καινούργια ηχεία θα μπορούσε να παίξει? Η ειναι σαν να έχω εναν pendium pc και να προσπαθήσω να του βαλω μια καινούρια καρτα γραφικων πχ
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Ενισχυτής του 80 δεν θα έχει έξοδο για sub.

Ψάχνεις για καινούργια ή και μεταχειρισμένα?
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Ενισχυτής του 80 δεν θα έχει έξοδο για sub.

Ψάχνεις για καινούργια ή και μεταχειρισμένα?
Ειμαι νεος στο χώρο δεν είχα ποτε σετακι δεν εχω πρόβλημα αμα βρω και παλια σε καλή κατάσταση θα είναι στρωμένα μου αρέσει το vintage σκευτικα παλιος αναλογικός όπως είναι ολοι και ηχεία dali zensor 5 η τα jbl studio 270 αλλα δεν ξερω αν τα σηκώνει ο οιοσδήποτε παλιος
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Εχω στο μυαλό μου να φτιαξω σετακι ηχεία και ενισχυτή στην αρχη 2.0 και αργοτερα 2.1 με το γουφερ με μπάτζετ 550 με 600 ευρώ καποια γνωμη??
γιατι θελεις οπωσδηποτε γουφερ? Γιατι δεν αγοραζεις ηχεια που θα σε καλυπτουν και στις χαμηλες συχνοτητες (στα χρηματα αυτα μην περιμενεις και το τελειο χαμηλο ετσι και αλλιως). Χρειαζεσαι μικρα ηχεια σε ογκο,για αυτο το θελεις? Σε τι χωρο θα παιξει το συστημα,θα βοηθησει πολυ αν τον περιγραψεις.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
γιατι θελεις οπωσδηποτε γουφερ? Γιατι δεν αγοραζεις ηχεια που θα σε καλυπτουν και στις χαμηλες συχνοτητες (στα χρηματα αυτα μην περιμενεις και το τελειο χαμηλο ετσι και αλλιως). Χρειαζεσαι μικρα ηχεια σε ογκο,για αυτο το θελεις? Σε τι χωρο θα παιξει το συστημα,θα βοηθησει πολυ αν τον περιγραψεις.
Σε δωμάτιο 10τμ περίπου αρα μάλλον τα ηχεία βιβλιοθήκης ειναι μονόδρομος.. Ξερω στο κατάστημα ωδες μπορει κάποιος να ακουσει πολλα απο τα ηχεία που υπάρχουν στο μαγαζί αν είσαι απο Αθήνα ξέρεις κάποιο αλλο?
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Σε αυτο το χωρο δεν χρειαζεσαι υπογουφερμενα ηχειο βασης με 6,5" γουφερ θα σε καλυψει μια χαρα,αρκει να παρεις και εναν ενισχυτη που να μπορει να τα οδηγησει σωστα. Καταστημα δεν θα ηθελα να προτεινω,νομιζω στις ωδες θα μπορεσεις να ακουσεις αρεκτα ηχεια και να βγαλεις ενα πρωτο συμπερασμα.Πηγαινε απο εκει,πες τι ακουσες απο ηχεια-ενισχυτη και εδω ειμαστε για οποια γνωμη θελεις.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Σε αυτο το χωρο δεν χρειαζεσαι υπογουφερμενα ηχειο βασης με 6,5" γουφερ θα σε καλυψει μια χαρα,αρκει να παρεις και εναν ενισχυτη που να μπορει να τα οδηγησει σωστα. Καταστημα δεν θα ηθελα να προτεινω,νομιζω στις ωδες θα μπορεσεις να ακουσεις αρεκτα ηχεια και να βγαλεις ενα πρωτο συμπερασμα.Πηγαινε απο εκει,πες τι ακουσες απο ηχεια-ενισχυτη και εδω ειμαστε για οποια γνωμη θελεις.
Ευχαριστώ και καλημερες
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
. και ηχεία dali zensor 5 η τα jbl studio 270 αλλα δεν ξερω αν τα σηκώνει ο οιοσδήποτε πaλιος
DENON PMA-915R μια χαρά παίζει με τα DALI Z5 μέχρι τα 1/2 το volume. Παραπάνω δεν ξέρω γιατί ο κάτοχος είναι φαν της χαμηλής έντασης και ο χώρος είναι >30μ2
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
DENON PMA-915R μια χαρά παίζει με τα DALI Z5 μέχρι τα 1/2 το volume. Παραπάνω δεν ξέρω γιατί ο κάτοχος είναι φαν της χαμηλής έντασης και ο χώρος είναι >30μ2
Εχω προσέξει οτι οι ενισχυτες δέχονται διαφορετικά τυπου καλώδια δηλαδή πρεπει να παρω συγκεκριμένα ηχεία η τα βυσματα πανω στα ηχεία μπορουν να αλλαξουν?
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Για σπιτικό HiFi, αυτού του τύπου είναι τα πιο κοινά
008485-600x600.jpg


Αν εννοείς διαφορετικά, κάτι σαν αυτό
I080JR2605-280x280.jpg

έχουν καταργηθεί εδώ και 30 χρόνια.

Από εκεί που θα τα αγοράσεις θα σου πουν και για καλώδια, δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα.
Ακόμα δεν τα πήρες, τροποποιήσεις σκέφτεσαι?
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Για σπιτικό HiFi, αυτού του τύπου είναι τα πιο κοινά
View attachment 136924

Αν εννοείς διαφορετικά, κάτι σαν αυτό
View attachment 136925
έχουν καταργηθεί εδώ και 30 χρόνια.

Από εκεί που θα τα αγοράσεις θα σου πουν και για καλώδια, δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα.
Ακόμα δεν τα πήρες, τροποποιήσεις σκέφτεσαι?
Οχι απλά δεν γνωρίζω πολλα πράγματα ακομα γύρω απο τον ηχο κτλ θα πρέπει οτι ενισχυτή κοιταξω να παρω και τα κατάλληλα ηχεία να κουμπωσουν μαζι? Πχ πρόσεξα καποια μοντελα οικονομικά αε ενισχυτες είχαν αλλες εξοδους για ηχεία και οι ακριβοί αλλες..
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
....θα πρέπει οτι ενισχυτή κοιταξω να παρω και τα κατάλληλα ηχεία να κουμπωσουν μαζι? Πχ πρόσεξα καποια μοντελα οικονομικά αε ενισχυτες είχαν αλλες εξοδους για ηχεία και οι ακριβοί αλλες..
Χοντρικά φαντάσου τον ενισχυτή σαν την μηχανή και τα ηχεία σαν το αυτοκίνητο.
Έχεις λοιπόν ένα αυτοκίνητο π.χ 1500 κιλά με μηχανή 75ΗΡ. Πας άνετα, αργά και σταθερά στον προορισμό σου με 100km/h, αρκεί να μην κάνεις προσπεράσεις και να μην προσπαθείς να πας με 150.
To ίδιο αυτοκίνητο με 150ΗΡ μηχανή, επίσης σε πάει στον προορισμό σου, αλλά αν θες να πηγαίνεις με >120 km/h σε πάει με άνεση και με ασφάλεια, καθόσον σου επιτρέπει και να προσπεράσεις και να πηγαίνεις με 150.

Στον ήχο, εξαρτάται από τον χώρο και πως σκοπεύεις να ακούς. Αν θες να ακούς σιγά ή δυνατά, αν ο χώρος είναι 20 τμ ή 50 τμ. Στα 10 τμ που λες, δεν θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

Κανονικά ο ενισχυτής θα πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερος απ' ότι σηκώνουν τα ηχεία.
Ανάλογα το budget, αρχίζουν ή όχι οι περικοπές.
Το παλιό hifi γνωμικό λέει: Μεγάλος ενισχυτής καίει woofer, μικρός καίει tweeter (στις ψηλές εντάσεις πάντα. Στις χαμηλές δεν υπάρχει θέμα).

Η πρώτη φωτό στο #12, δείχνει και τα πιό κοινά και βολικά βύσματα καλωδίων ηχείων για σπιτικό hifi.
Αυτά στην δεύτερη, μπορεί να έχουν πρόβλημα με τη διάμετρο των καλωδίων.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Εγώ θα σου πρότεινα αν δεν το έχεις κάνει να πάρεις λίγο το χρόνο σου και να ''ξεσκονίσεις' το site..
Μπορείς π.χ. να ξεκινήσεις από το forum/audio hifi/ηχεία να ρίξεις κλεφτές ματιές σε ερωτήσεις-συζητήσεις και μετά εδώ είμαστε..

Απλά για να πάρεις μια ιδέα..
 
Last edited:

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Χοντρικά φαντάσου τον ενισχυτή σαν την μηχανή και τα ηχεία σαν το αυτοκίνητο.
Έχεις λοιπόν ένα αυτοκίνητο π.χ 1500 κιλά με μηχανή 75ΗΡ. Πας άνετα, αργά και σταθερά στον προορισμό σου με 100km/h, αρκεί να μην κάνεις προσπεράσεις και να μην προσπαθείς να πας με 150.
To ίδιο αυτοκίνητο με 150ΗΡ μηχανή, επίσης σε πάει στον προορισμό σου, αλλά αν θες να πηγαίνεις με >120 km/h σε πάει με άνεση και με ασφάλεια, καθόσον σου επιτρέπει και να προσπεράσεις και να πηγαίνεις με 150.

Στον ήχο, εξαρτάται από τον χώρο και πως σκοπεύεις να ακούς. Αν θες να ακούς σιγά ή δυνατά, αν ο χώρος είναι 20 τμ ή 50 τμ. Στα 10 τμ που λες, δεν θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

Κανονικά ο ενισχυτής θα πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερος απ' ότι σηκώνουν τα ηχεία.
Ανάλογα το budget, αρχίζουν ή όχι οι περικοπές.
Το παλιό hifi γνωμικό λέει: Μεγάλος ενισχυτής καίει woofer, μικρός καίει tweeter (στις ψηλές εντάσεις πάντα. Στις χαμηλές δεν υπάρχει θέμα).

Η πρώτη φωτό στο #12, δείχνει και τα πιό κοινά και βολικά βύσματα καλωδίων ηχείων για σπιτικό hifi.
Αυτά στην δεύτερη, μπορεί να έχουν πρόβλημα με τη διάμετρο των καλωδίων.
Η τελευταία του ανάρτηση ήταν πρίν δύο χρόνια.
Εγώ θα σου πρότεινα αν δεν το έχεις κάνει να πάρεις λίγο το χρόνο σου και να ''ξεσκονίσεις' το site..
Μπορείς π.χ. να ξεκινήσεις από το forum/audio hifi/ηχεία να ρίξεις κλεφτές ματιές σε ερωτήσεις-συζητήσεις και μετά εδώ είμαστε..

Απλά για να πάρεις πια ιδέα..
Το αυτό
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.000
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top