Σε αναζήτηση λογισμικού room correction

Μηνύματα
615
Reaction score
1.137
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω στο γραφείο ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία (τα Adam T5V) με τις επιτραπέζιες βάσεις τους για το απαραίτητο decoupling και συνδεδεμένα σε ένα dac για να ακούω μουσική από τον υπολογιστή είτε από streaming πλατφόρμες είτε από τη συλλογή των cd μου σε flac. Το αποτέλεσμα είναι σχετικά ικανοποιητικό (όσο μπορεί να είναι δεδομένης της απουσίας subwoofer) αλλά τελευταία διαβάζοντας σχόλια και σχετικά θρεντ είτε εδώ είτε σε αντίστοιχες σελίδες του εξωτερικού, αρχίζομαι και σκέφτομαι την εφαρμογή κάποιου είδους DSP που θα διορθώνει στο μέτρο του δυνατού την βλαβερή επίδραση του χώρου (γύρω στα 15 τ.μ.) στον ήχο. Π.χ. σε αντρικές φωνές και ανάλογα την ηχογράφηση, παρατηρώ ότι στα low mids κάτι δεν ακούγεται καλά, ίσως λόγω των ανακλάσεων από την επιφάνεια του γραφείου. Τα ηχεία τα έχω σχεδόν κολλητά στον τοίχο με copopren acoustic από πίσω ελπίζοντας να αποφύγω οπιαδήποτε ακύρωση στις χαμηλές στην θέση ακρόασης. Φυσικά, ελλείψει μετρήσεων όλα αυτά είναι ασκήσεις στα τυφλά και με το αποτέλεσμα πριν και μετά να είναι στα όρια του placebo.

Αρχικά προσανατολιζόμουν στην αγορά ενός UMIK μικροφώνου και να αρχίσω να παίζω με το REW που είναι δωρεάν αλλά η εφαρμογή των φίλτρων ακριβώς επειδή είναι "χειροκίνητη" στο εν λόγω λογισμικό φοβάμαι ότι θα με χαώσει με αποτέλεσμα ή να τα κάνω λάθος ή να τα παρατήσω όπως είναι. Μοιραία το μάτι μου έπεσε σε πακέτα διορθώσεων τύπου Dirac Live, Sonarworks Reference, Arc System 3 κ.λπ. που ως έναν βαθμό απλοποιούν/αυτοματοποιούν την όλη διαδικασία. Και ρωτώ: έχει νόημα να δώσει κανείς 200-300 ευρώ που κοστίζουν τα εν λόγω προκειμένου να αποφύγει τη μανούρα του REW ή θα είναι σπατάλη χρημάτων τα οποία δεν περισσεύουν κιόλας; Η άλλη λύση που σκέφτηκα ήταν η αλλαγή ηχείων και να πήγαινα είτε σε Neumann KH80 είτε σε Genelec 8330 που έχουν ενσωματωμένο λογισμικό διόρθωσης απόκρισης αλλά αυτό θα αργήσει λίγο ώς ότου μαζευτεί το budget.

Υ.Γ. Γνωρίζω πολύ καλά ότι οι μικροί χώροι είναι προβληματικοί σε ό,τι αφορά τις χαμηλές συχνότητες, όπως και τα πλεονεκτήματα της τοποθέτησης πολλών "υποβαθύφωνων", αλλά επί του παρόντος δεν εξετάζεται κάτι τέτοιο ή τέλος πάντων θα προτιμούσα αρχικά να ξεζουμίσω ό,τι έχω διαθέσιμο στον δεδομένο χώρο και μετά να δούμε τις προκλήσεις που θέτει η ενσωμάτωση sub κ.λπ.
 


Μηνύματα
615
Reaction score
1.137
Ωραία. Με το Sonarworks που έχει και calibration για 280 γνωστά μοντέλα ακουστικών κάνω τη δουλειά μου (το έχω βρει σε προσφορά); Έχεις κανείς ίδια εμπειρία από τη χρήση του να μας πει για τυχόντα προβλήματα, ασυμβατότητες, ευκολία χρήσης κλπ.;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μοιραία το μάτι μου έπεσε σε πακέτα διορθώσεων τύπου Dirac Live, Sonarworks Reference, Arc System 3 κ.λπ. που ως έναν βαθμό απλοποιούν/αυτοματοποιούν την όλη διαδικασία. Και ρωτώ: έχει νόημα να δώσει κανείς 200-300 ευρώ που κοστίζουν τα εν λόγω προκειμένου να αποφύγει τη μανούρα του REW ή θα είναι σπατάλη χρημάτων τα οποία δεν περισσεύουν κιόλας;
Εξαρτάται... αν είσαι λίγο ντιούης και σ' αρέσει να ασχολείσαι, μια χαρά θα τα καταφέρεις και χειροκίνητα.
Αν όχι και δεν έχεις όρεξη για λίγο διάβασμα και ενασχόληση, τότε πήγαινε στα "αυτόματα".
 

Μηνύματα
615
Reaction score
1.137
Εξαρτάται... αν είσαι λίγο ντιούης και σ' αρέσει να ασχολείσαι, μια χαρά θα τα καταφέρεις και χειροκίνητα.
Αν όχι και δεν έχεις όρεξη για λίγο διάβασμα και ενασχόληση, τότε πήγαινε στα "αυτόματα".

Υπάρχει η διάθεση και η όρεξη για διάβασμα και πειραματισμό, αλλά με απασχολεί ότι στο REW δεν μπορείς να εφαρμόσεις FIR φίλτρα ή κάνω λάθος; Αλλού διάβασα ότι μπορείς να κάνεις export τη διόρθωση του REW στο Rephase και άρα να κάνεις έτσι τη δουλειά σου. Γενικά, δεν έχω καταλάβει καλά την όλη διαδικασία και δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στις ικανότητες μου - ίσως πρέπει να προμηθευτώ το μικρόφωνο και να παίξω λίγο με το REW και αν δω ότι δεν τραβάει, πάω στα έτοιμα..
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Υπάρχει η διάθεση και η όρεξη για διάβασμα και πειραματισμό, αλλά με απασχολεί ότι στο REW δεν μπορείς να εφαρμόσεις FIR φίλτρα ή κάνω λάθος; Αλλού διάβασα ότι μπορείς να κάνεις export τη διόρθωση του REW στο Rephase και άρα να κάνεις έτσι τη δουλειά σου. Γενικά, δεν έχω καταλάβει καλά την όλη διαδικασία και δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στις ικανότητες μου - ίσως πρέπει να προμηθευτώ το μικρόφωνο και να παίξω λίγο με το REW και αν δω ότι δεν πάω στα έτοιμα..
Εδώ είσαι κι εσύ!!
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
. . . " Yes, you heard me right. You don't need to buy a microphone. You won't even be hooking up your laptop to your audio system". . .

 


Μηνύματα
397
Reaction score
446
Ωραία. Με το Sonarworks που έχει και calibration για 280 γνωστά μοντέλα ακουστικών κάνω τη δουλειά μου (το έχω βρει σε προσφορά); Έχεις κανείς ίδια εμπειρία από τη χρήση του να μας πει για τυχόντα προβλήματα, ασυμβατότητες, ευκολία χρήσης κλπ.;
Καλημέρα, έγινε τελικά η αγορά του SoundID από τη Sonarworks, είτε για ακουστικά είτε για ηχεία;
Αν ναι, μπορείτε να μοιραστείτε εντυπώσεις για το αποτέλεσμα και ευκολία χρήσης;
Σε πόσους υπολογιστές μπορεί να το εγκαταστήσει κάποιος με την ίδια άδεια;

Για όσους ενδιαφέρονται είναι σε έκπτωση 30%
 

Μηνύματα
615
Reaction score
1.137
Καλημέρα, έγινε τελικά η αγορά του SoundID από τη Sonarworks, είτε για ακουστικά είτε για ηχεία;
Αν ναι, μπορείτε να μοιραστείτε εντυπώσεις για το αποτέλεσμα και ευκολία χρήσης;
Σε πόσους υπολογιστές μπορεί να το εγκαταστήσει κάποιος με την ίδια άδεια;

Για όσους ενδιαφέρονται είναι σε έκπτωση 30%
Καλησπέρα,

2 χρόνια μετά και εγώ ο ίδιος είχα ξεχάσει το νήμα αυτό!

Τελικά δεν προέβην σε αγορά του Sonarworks καθώς πειραματίστηκα με άλλα ηχεία ενδιάμεσα (έχω αποχωριστεί τα μικρά Adam T5V εδώ και καιρό), με τα Genelec να με κερδίζουν τελικώς, οπότε προσανατολίζομαι στην απόκτηση των SAM monitors της εταιρείας που προσφέρουν την δυνατότητα "αυτοματοποιημένης" διόρθωσης (αρκεί να κάνεις την μέτρηση με το μικρόφωνο στη θέση ακρόασης και κατόπιν το λογισμικό σου διορθώνει την περίσσεια ενέργειας κυρίως - απ' όσο ξέρω δεν πειράζει τα dips που δεν επιδέχονται ούτως ή άλλως ψηφιακής ισοστάθμισης, υπό την έννοια ότι αν πρόκειται περί ακύρωσης λόγω των ακουστικών ιδιοτήτων του χώρου όσο και να την μπουστάρεις, απλά κάνεις μία τρύπα στο νερό) η οποία δύναται να αποθηκευτεί κατευθείαν εντός του ηχείου. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι για κάτι τέτοιο απαιτείται και η αγορά του GLM σετ που κοστίζει όσο το sonarworks, αν όχι και παραπάνω, οπότε ίσως δεν είναι η βέλτιστη VFM λύση. Επίσης έχω διαβάσει ότι υστερούν κάπου αυτές οι υλοποιήσεις έναντι του Dirac π.χ. και φυσικά σε δεσμεύουν στο να παραμείνεις στο οικοσύστημα της εταιρείας (κάτι που καθόλου δεν με χαλάει προσωπικά, ακόμα και εμφανισιακά που είναι love or hate περίπτωση, εγώ ανήκω μάλλον στο πρώτο στρατόπεδο).

Τώρα, σε ό,τι αφορά το ερώτημα σου, βρήκα αυτό εδώ:

Can I use my license on multiple computers?

Yes! Regular Reference 4 licenses can be activated and used on up to 3 devices simultaneously. However, EDU licenses (if you've applied and purchased with an educational discount) can only be used on a single device.


Η σχετική καταχώριση βέβαια μετράει ήδη 8 έτη, αλλά φαντάζομαι παραμένει έγκυρη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
απ όσο γνωρίζω στο πρόγραμμα της genelec....στέλνεις μετρήσεις και σου τα βγάζουν και εκείνοι αν θέλεις....
οπότε αν τελικά θα μείνεις σε αυτά...ή γενικά στην εταιρία....αξίζει η επένδυση

@pstergio έχεις τίκετ
 

Μηνύματα
615
Reaction score
1.137
απ όσο γνωρίζω στο πρόγραμμα της genelec....στέλνεις μετρήσεις και σου τα βγάζουν και εκείνοι αν θέλεις....
οπότε αν τελικά θα μείνεις σε αυτά...ή γενικά στην εταιρία....αξίζει η επένδυση
Δεν εννόησα ακριβώς: θα μου στείλουν την διορθωμένη απόκριση εννοείς; Πάλι δεν χρειάζομαι το GLM και SAM ηχείο; Ποιό το όφελος; Εκτός αν εννοείς ότι θα είναι πιο ακριβής η διόρθωση σε σχέση με αυτή που θα βγάλει το λογισμικό;

Υπάρχει ακόμα η σκέψη βέβαια να πάρω τα "απλούστερα" μοντέλα και να γλυτώσω έτσι λεφτά (τα SAM subs κοστίζουν ακόμα περισσότερο από τα άλλα), πειραματιζόμενος με REW και ό,τι βγει.

Σίγουρα αξίζει, αλλά κοιτάμε και μεταχειρισμένα γιατί το ταμείο είναι μείον..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Εκτός αν εννοείς ότι θα είναι πιο ακριβής η διόρθωση σε σχέση με αυτή που θα βγάλει το λογισμικό;
αυτό


ο @pstergio θυμάμαι τα είχε στείλει και του τα έβγαλαν αυτοί

τώρα για παραπάνω δεν θυμάμαι τα είχε γράψει στο νήμα του....αλλά μπορεί να σε κατατοπίσει
 


Μηνύματα
615
Reaction score
1.137
Ποια μοντέλα;
Σε τι απόσταση ακρόασης;
8020C, 8030A (πάνω από δεκαετία αλλά μιά χαρά έπαιζε) και λίγο το 8040.

Είχα βάλει σε αγγελία το πρώτο προ ολίγου καιρού (τα άλλα ήταν δανεικά από άλλους αλλά όχι αγύριστα!).

Μου έκανε εντύπωση ότι σε όλα τα μοντέλα η τονικότητα παρέμενε λίγο πολύ ίδια (όπως και η κατευθυντικότητα του ηχείου), απλώς στο μεγαλύτερο κέρδιζες λίγο παραπάνω μπάσο, λίγη περισσότερη έκταση χαμηλά. Σημειωτέον χωρίς sub με εντυπωσίασαν καθ' εαυτά (παρανομία αλλά έτσι είναι). Επίσης, φοβερή ποιότητα κατασκευής, αυτό που λένε built like a tank ισχύει απόλυτα, φοβερό imaging κ.λπ., σου αποκαλύπτουν " ηχητικές στρώσεις, εφέ" κ.λπ. σε χιλιοακουσμένες ηχογραφήσεις που ούτε είχες πάρει μυρωδιά ότι υπήρχαν - μπορεί να λέμε ότι μιά χαρά μετράνε τα φθηνά μόνιτορ τύπου Adam που είχα, αλλά εδώ καταλαβαίνεις αμέσως ότι έχεις να κάνεις με άλλη κατηγορία, η καμπίνα αλουμίνιου είναι ελεύθερη αντηχήσεων ενώ σε όλα τα φθηνά που δοκίμασα χτυπάς το mdf και κουδουνίζει ολίγον τι (δεν ισχυρίζομαι ότι θα το άκουγα σε μουσικό πρόγραμμα σε blind test ή οτιδήποτε).

Απόσταση ακρόασης εντελώς nearfield, σε μικρό γραφείο με υπολογιστή, οπότε μιλάμε για 1 μέτρο-1μετρο και κάτι το πολύ. Προβλεπέ δηλαδή για τα εν λόγω ηχειάκια. Κολλητά στον τοίχο, με toe in και το κατάλληλο ισόπλευρο τρίγωνο, βάσεις ανύψωσης τους κ.ο.κ. Αλλά καθότι το δωμάτιο μικρό, έχει τα θεματάκια του και ακουστική φροντίδα δεν μπορεί να μπει, οπότε κοιτάω για λογισμικό διόρθωσης απόκρισης, τουλάχιστον να μαζέψω τα πολλά πολλά, π.χ. και το γραφείο "ακούγεται" αρκετά στα low mids, περισσότερο ακούω περίσσεια ενέργειας/στάσιμα χαμηλά παρά ακυρώσεις πάντως (που σίγουρα θα υπάρχουν και τέτοιες).
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Καλώς ή κακώς, θα πρέπει να διερευνήσεις κάθε δυνατότητα παθητικής φροντίδας του χώρου σου, πριν προχωρήσεις στα επόμενα στάδια.

Έκανες μια καλή αρχή, με ηχεία ομαλού σπινοράματος, χωρίς κατασκευαστικά λάθη, και τα τοποθετησες σωστά, on wall, με near field χρήση.

Οκ ως εδώ, αλλά είναι μεγάλη παράκαμψη πολλών σταδίων η εναπόθεση κάθε ελπίδας σε dsp, τη θεωρώ καταδικασμένη εκ των προτέρων την εξέλιξη.

Όπως τα έγραψα προ λόγου κι εκεί:


Χρειάζεται να επιμείνεις μέχρι να φέρεις συμπαθητικό αποτέλεσμα στις μετρήσεις του χώρου, με λογικό γράφημα RT 60.

Ειδάλλως, η χρήση DSP, απλώς θα προσθέσει λάθη στην σωστή εκπομπή των ηχείων, δήθεν για να διορθώσει το χώρο, αλλά τελικά, απλώς θα καταστρέψει την ορθότητα των ηχείων αυτής της σοβαρής φίρμας.
 

Μηνύματα
615
Reaction score
1.137
Καλώς ή κακώς, θα πρέπει να διερευνήσεις κάθε δυνατότητα παθητικής φροντίδας του χώρου σου, πριν προχωρήσεις στα επόμενα στάδια.
Όπως; Μπασοπαγίδες και τα τοιαύτα;

Δύσκολο καθότι δευτερεύων χώρος (θα μου πεις εδώ αξιώνεις να βάλεις τζένελεκ εκεί μέσα) και δεν ξέρω αν θα άξιζε το χρήμα και τον κόπο.

Χρειάζεται να επιμείνεις μέχρι να φέρεις συμπαθητικό αποτέλεσμα στις μετρήσεις του χώρου, με λογικό γράφημα RT 60.
Το RT 60 όμως ουσιαστικά δεν έχει εφαρμογή σε τόσο μικρούς χώρους (μιλάμε για 15 τ.μ.), κάνω λάθος;

Ποιά θα ήταν η επιθυμητή τιμή σε τέτοιου εμβαδού χώρο;

Ειδάλλως, η χρήση DSP, απλώς θα προσθέσει λάθη στην σωστή εκπομπή των ηχείων, δήθεν για να διορθώσει το χώρο, αλλά τελικά, απλώς θα καταστρέψει την ορθότητα των ηχείων αυτής της σοβαρής φίρμας.
Μα το θέμα είναι ότι η ίδια η Τζένελεκ το πουλάει το DSP μαζί με τα συμβατά με αυτό ηχεία ως "συμμάζεμα" των ακουστικών προβλημάτων του χώρου.

Aπ' ό,τι κατάλαβα, δεν πειράζει τίποτα πάνω από τα 500 Hz και φυσικά δεν διορθώνει ακυρώσεις κ.λπ. -απλά εφαρμόζει μία καμπύλη στόχο με κατηφορική κλίση και συμμάζεμα των peaks εδώ και εκεί. Επίσης νομίζω "στρώνει" και θέματα φάσης, ειδικά η σωστή ενσωμάτωση sub θα είναι ευκολότερη με το calibration που προσφέρουν. Χωρίς όλα αυτά να σημαίνουν ότι δεν οφείλεις να πειραματιστείς με την τοποθέτηση ή ότι δεν θα είχε νόημα η παθητική φροντίδα του χώρου όπως λες για το βέλτιστο αποτέλεσμα.

Θαύματα ασφαλώς δεν περιμένω, μία μικρή όμως αλλά σημαντική βελτίωση την αναμένω, αν κρίνω και από τις πολύ θετικές κριτικές που διαβάζω στο ίντερνετ σε διάφορα φόρα για το GLM.
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
απ όσο γνωρίζω στο πρόγραμμα της genelec....στέλνεις μετρήσεις και σου τα βγάζουν και εκείνοι αν θέλεις....
οπότε αν τελικά θα μείνεις σε αυτά...ή γενικά στην εταιρία....αξίζει η επένδυση

@pstergio έχεις τίκετ
To Grade Report που μπορει να δημιουργηθεί με την αποστολή των μετρήσεων και μερικών άλλων απλών στοιχείων στους servers της Genelec ΔΕΝ έχει σχέση με το calibration. Είναι μια ανάλυση των μετρητικών δεδομένων (βάση των οποίων γίνεται φυσικά και η ισοστάθμιση), με βασικές επεξηγήσεις και επισήμανση πιθανών "αδυναμιών". Με την απλή χρήση του SAM kit δεν έχεις πρόσβαση στις μετρήσεις αυτές, παρά μόνο στην απόκριση συχνότητας.
Φαντάσου δηλαδή το report σα μια αυτοματοποιημένη πλήρη παρουσίαση μετρήσεων (κάτι σα το REW, με κάποια παραπάνω στοιχεία), μαζί με μια ανάλυση διαφόρων στοιχείων. Είναι ένα χρήσιμο extra εργαλείο για την αξιολόγηση-βελτίωση του συστήματος.
Δυστυχώς όμως ο τζάμπας πέθανε και η δωρεάν χρήση είναι πλέον μόνο για μερικές αναφορές, μετά έχει χαράτσι. Μιλάμε για τα report πάντα...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Σε 15 τ.μ με ύψος κάπου στο 2.7 μ. το rt60 πρέπει να είναι κάτω από 0.2 και κοντά στο 0.1 για να είσαι by the book
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Aπ' ό,τι κατάλαβα, δεν πειράζει τίποτα πάνω από τα 500 Hz και φυσικά δεν διορθώνει ακυρώσεις
Σωστά.

απλά εφαρμόζει μία καμπύλη στόχο με κατηφορική κλίση και συμμάζεμα των peaks εδώ και εκεί.
Όχι, ο στόχος που θέτει στην ισοστάθμιση είανι εντελώς flat. Η όποια κλίση προστίθεται στη συνέχεια απ' το χρήστη, αν θέλει.

ειδικά η σωστή ενσωμάτωση sub θα είναι ευκολότερη με το calibration που προσφέρουν
Για ένα sub είναι super, δένει άψογα με τους δορυφόρους μέχρι να πεις Μπί έντ Ντάμπλγιου. Για περισσότερα, δεν είναι μάλλον η βέλτιστη λύση.

Θαύματα ασφαλώς δεν περιμένω, μία μικρή όμως αλλά σημαντική βελτίωση την αναμένω, αν κρίνω και από τις πολύ θετικές κριτικές που διαβάζω στο ίντερνετ σε διάφορα φόρα για το GLM.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Με κάποιες στοιχειώδεις προυποθέσεις (επιλογή, τοποθέτηση κλπ) η διαφορά είναι ακουστή. Ο χώρος που συζητάμε μάλλον ζήτάει 2χ8330 + 7350 (60 για μερακλήδες, αλλά €€€). Αν δε θέλεις να μπλέκεις με μετρήσεις, πειράματα, χόμπι κλπ αξίζει με τα χίλια!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top