Σινεμα ή Προβολεα

Μηνύματα
527
Reaction score
0
Προτιματε να βλεπετε ταινιες στο σινεμα ή στον προβολεα?
Προτιματε να πληρωνετε 7 ευρω και να βλεπετε τις ταινιες με το που θα κυκλοφορησουν ή να περιμενετε λιγο και να τις απολαυσετε στον καναπε σας?

Ξεκιναω εγω.Προτιμω προβολεα, σπιτι με παρεα, ποτακι και ολα τα παραλκομενα

Περιμενω τις απαντησεις σας.

:D :D :D
 


Μηνύματα
1.790
Reaction score
2
Ανάλογα την ταινία.

Ακόμα κι αν κάποιος έχει πλήρες home cinema δύσκολα θα φτάσει τις επιδόσεις μιας καλής κινηματογραφικής αίθουσας (εκτός αν έχει ξοδέψει μια περιουσία). Βέβαια θα μου πείτε "που είναι οι καλές κινηματογραφικές αίθουσες;" :p
Απο την άλλη το σπίτι έχει τα γνωστά πλεονεκτήματα (ανεση, ησυχία, διάλειμμα όποτε θέλεις, κτλ) ενώ στο σινεμά πρέπει να υποστείς πιτσιρίκια, εξυπνάκηδες, κινητα, κτλ.

Οπότε για ταινίες με πολλά εφε και ταινίες που περιμένω πααααρα πολύ (που δεν είναι και πολλές) επιλέγω σινεμα. Για πιο χαμηλών τόνων ταινίες που δεν καίγομαι να τις δω εδώ και τώρα θα κρατήσω τα 6 ευρώ και θα περιμένω το dvd. 8)
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Νομίζω πως όσοι αγόρασαν προβολέα σπίτι τους, θέλουν να βλέπουν σινεμά σπίτι τους. :idea:
Ομως σίγουρα κάποιες στιγμές αναπολούμε τα θερινα σινεμά με τα τραπεζάκια, μιά μεγάλη οθόνη με ποπκόρν κλπ.
Προσωπικά εγώ βλέπω σινεμά σπίτι μου, και κάποιες θεαματικές παραγωγές τις βλέπω αν προλαβαίνω Α προβολή. :D
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ποιές θεωρούνται οι καλύτερες αίθουσες στην ευρύτερη περιοχή των Αθηνών, από άποψης οθόνης, εικόνας αλλά και ήχου;

π.χ., είδα ότι υπάρχει μια αίθουσα στη Γλυφάδα με DTS?

Γενικά επειδή μόλις ήρθα από χρόνια στο εξωτερικό, έχασα την εγκατάσταση των multiscreen (επιτέλους) στην Ελλάδα, τύπου Village.


Ποιά/πού είναι καλύτερα να δω Kingdom of Heaven, Star Wars κλπ;

Ευχαριστώ
Ακης

Μολις γυρισα απο σινεμα. Ειδα το Star Wars III.
To σινεμα ηταν στη Γλυφαδα (αυτο με το DTS). Αιθουσα 2, για την ακριβεια ''Γλυφαδα 2''

Εχουμε και λεμε...
1. Το σινεμα μεσα βαμμενο ΑΣΠΡΟ (χαρη design και αισθητικης? Δεν ξερω...). Στις φωτεινες σκηνες μπορουσες να διαβασεις και εφημεριδα. :twisted:

2. Θεμα κουρτινων και αλλων ''ανακλαστικων'' για τον ηχο υλικων ουτε κουβεντα...Just γυψοσανιδα.

3. DTS... 10 ηχεια εκτος των (?) κεντρικων... 2 πισω, οπότε μας μενουν 8. 4 ζευγαρια στις 4 κολωνες... Το θεμα ειναι αλλο... Τα 2 πισω κεντρικα ηταν στερεωμενα επανω στο ''μπαλκονι'' του εξωστη! Οπότε οσοι καθονταν κατω απο τον εξωστη (και ηταν περιπου 6 σειρες καθισματα) ΔΕΝ ειχαν πισω ηχο (ενας απο αυτους και εγω). Ααααα!!! Επισης δεν ειχαν ΟΥΤΕ περιφεριακο ηχο επειδη η πρωτη κολωνα ηταν 10+ καθισματα απο το τελος και δεν υπηρχε ουτε 1 ηχειο στις πισω γωνιες. Με αλλα λογια ΔΕΝ ακουγες και πολλα. Και γ@μW τα DTS. (το εισητηριο ειχε ιδια τιμη, βεβαια, ειτε με ηχο ειτε χωρις)...

4. Μαλλον δεν ειχαν ανακαλυψει και τον κλιματισμο, σκασαμε...

Αυτα για το χωρο...

5. Ενω εχει αρχισει η ταινια, σκανε μυτη οι αργοπορημενοι..... Ελα ομως που καποιοι ειχαν κατσει στη θεση τους... Και αντε να συννενοηθουνε που επρεπε να εχουν κατστει, και να σηκωθουν για να κατσουν οι αλλοι...


Ολα αυτα μου υπενθυμισαν αλλη μια φορα τους λογους που ΔΕΝ θελω να πηγαινω σινεμα....
 

Μηνύματα
527
Reaction score
0
Ομοιοπαθης Γιωργο-ακ1ς και εγω με τα ιδια πραγματα ακριβως φρικαρω. :wink:
 

Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Νερό = 1 ευρώ
Parking = 2 ευρώ
Ποπ-κορν = 3 ευρώ
Εισιτήριο = 6 ευρώ

Καναπές+ποτάκι+τσιγάρο = αξία ανεκτίμητη...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Νερό = 1 ευρώ
Parking = 2 ευρώ
Ποπ-κορν = 3 ευρώ
Εισιτήριο = 6 ευρώ

Καναπές+ποτάκι+τσιγάρο = αξία ανεκτίμητη...

Και αν πας με την γυναίκα πληρώνεις όλα (εκτός του πάρκινγκ) Χ2...........

Οπότε....ΠΡΟΒΟΛΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΒΟΛΙ!!!!
 


Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Νερό = 1 ευρώ
Parking = 2 ευρώ
Ποπ-κορν = 3 ευρώ
Εισιτήριο = 6 ευρώ

Καναπές+ποτάκι+τσιγάρο = αξία ανεκτίμητη...

Και αν πας με την γυναίκα πληρώνεις όλα (εκτός του πάρκινγκ) Χ2...........

Οπότε....ΠΡΟΒΟΛΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΒΟΛΙ!!!!
Προφανώς δεν είναι οικονομικό το θέμα, αλλά αποκλειστικά και μόνο ζήτημα απόλαυσης...
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Εγω παντως (εδω και χρονια, που το εισητηριο σε θερινο ειχε 300-350 δραχμες -τι ωραια λεξη!-) ποτε δεν επαιρνα τιποτε φαγωσιμο στο σινεμα... αντε το πολυ καμια μπυρα - και μονο σε θερινο....

Επισης θεωρω κοροιδια να πληρωσω το εισητηριο και να πληρωσω ΚΑΙ παρκιγκ στο σινεμα....

υ.γ. μα καλα, κανετε εσεις τα εξοδα των γυναικων? Εγω την εχω εμπεδωσει την ισοτητα... (καλα, οι παντρεμενοι εξαιρουνται) Αλλα οι ανυπαντροι? Ο καθενας τα δικα του για τον απλουστατο λογο.... Οταν (χρονικο-υποθετικο) γινει το κονε (βλ. γαμος), θα σου τα φαει μαζεμενα και συνεχεια, οποτε γιατι να πληρωνεις απο πριν?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Νερό = 1 ευρώ
Parking = 2 ευρώ
Ποπ-κορν = 3 ευρώ
Εισιτήριο = 6 ευρώ

Καναπές+ποτάκι+τσιγάρο = αξία ανεκτίμητη...

Και αν πας με την γυναίκα πληρώνεις όλα (εκτός του πάρκινγκ) Χ2...........

Οπότε....ΠΡΟΒΟΛΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΒΟΛΙ!!!!
Προφανώς δεν είναι οικονομικό το θέμα, αλλά αποκλειστικά και μόνο ζήτημα απόλαυσης...

Σαφέστατα και ΔΕΝ είναι θέμα οικονομικό!!!
Αλλά: Χειρότερη εικόνα, ομοίως και ο ήχος, κόσμος που κάνει φασαρία κ.ο.κ. και να πληρώνω κι από πάνω??????

Δεν σφάξανε!!

Σπίτι λοιπόν για να ευχαριστηθώ μια ταινία!!

Και (το έχω ξαναγράψει σε άλλο θέμα βέβαια...) στην Πάτρα ΔΕΝ ξαναπάω στην VESO MARE - STER CINEMAS γιατί ΔΕΝ αφήνουν να παρκάρω την μηχανή στο υπόγειο γκαράζ.
Δεν είπα να μην πληρώσω.
Αλλά θέλω να την προστατέψω απ' τον ήλιο και τα "περίεργα" μάτια!!
Και ο ρατσισμός πρέπει επιτέλους να σταματήσει σε κάποιους τέτοιους "υπεύθυνους"
Μέχρι να βάλουν μυαλό και να μην ξεχωρίζουν τις τσέπες ας κάτσουν μόνοι τους να βλέπουν ταινίες..... :? :? :? :? :?
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Και να πεις οτι ειναι καμια μικρη....
Σε κυβικα ειναι ενα αυτοκινητο μικρης καρηγοριας....
Αντικειμενικά Γιώργο η στάση τους είναι απαράδεκτη........
Και μέχρι να πετύχω στο τηλέφωνο κάποιον υπεύθυνο που θα αναλάβει να μου εξηγήσει την ηλίθια πολιτική τους στο συγκεκριμένο θέμα απλά δεν ξαναπατάω.........

Σε τελική ανάλυση ΑΥΤΟΙ έχουν ανάγκη τα χρήματά μου (και πολλών άλλων....)
Εγώ μπορώ (και ήδη έχω) να βρω άλλες εναλλακτικές λύσεις τόσο για την διασκέδασή μου όσο και το ασφαλές παρκάρισμα των οχημάτων μου. :roll: :wink:
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Στο cinema πραγματικά απόλαυσα μόνο το 'SAVING PRIVATE RYAN' :shock:
και αυτό λόγω εκπληκτικού ήχου. Όλες τις άλλες ταινίες που έχω δει και σε cinema και τις ξανάδα σπίτι δεν τίθεται θέμα : καναπές και πάλι καναπές !
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top