Σκύρος....

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Η σύζυγος θέλει Σκύρο, δεν ξέρω τίποτα για το νησί, εκτός ότι σε περίπτωση στραβής είναι νούμερο ένα στόχος για τους απέναντι. Κάθε γνώμη δεκτή και καλύτερα εδώ για να το δει και οποίος άλλος φίλος θέλει να μάθει σχετικά. Bασικό το ότι έχουμε μια κόρη 4 ετών, όποτε θέλω να έχει κάποιες παραλίες φιλικές για τα παιδιά, υποθέτω οι παραλίες από τη μεριά του Αιγαίου θα έχουν κύμα. Ευχαριστώ.
 
Last edited:


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.068
Έχω πάει δύο φορές (μια ως ζευγάρι και μια με τα πεντάχρονα τότε δίδυμα) και είναι πανέμορφα. Να έχεις αυτοκίνητο μαζί, για να το γυρίσεις. Και να πας το μικρό για ιππασία με τα αλογάκια

Εμείς τη δεύτερη φορά μείναμε στην ανατολική ακτή, που υπάρχει η μεγαλύτερη αμμουδιά του νησιού κι όντως είχε κύμα. Αν διαλέξεις αυτή την πλευρά, βες ένα κατάλυμα προς τoν "Μώλο", στα βόρεια των "Μαγαζιών", γιατί είναι πιο προστατευμένο. Επειδή οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες, εμείς πηγαίναμε στη δυτική πλευρά για το πρωινό μπάνιο, δοκιμάζοντας άλλους κόλπους κάθε φορά, και κάναμε μια βουτιά κάτω από το ξενοδοχείο το σούρουπο που κόπαζε ο αέρας. Δεν νομίζω ότι είναι βολικό να μείνεις στην Χώρα. Κυκλοφορείς μόνο με τα πόδια, οπότε πρέπει να βρεις θέση σε ένα από τα πάρκινγκ (όχι και τόσο απλό τις ώρες του βραδυνού φαγητού και της εξόδου). Και είναι πάρα πολλά σκάλα για να γυρίσεις από τη θάλασσα με τα πόδια.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Καλημέρα
Έ όχι και τόσο κοντά για τους ... απέναντι !
Τι να πουν Σάμος Χίος Λέσβος Ρόδος ...
Εναλλακτικά Ιόνιο.
και όμως..... λόγω του αεροδρομίου και άλλων οπλικών συστημάτων (δεν υπάρχει λόγος να τα γράψουμε δημοσιά) είναι νούμερο ένα στόχος για αεροπορία και χερσαία επιχείρηση μικρής κλίμακας. Εκτίμηση μου ότι θα έχουμε ένα δύσκολο καλοκαίρι με τους απέναντι, όποτε έχω μια ανησυχία. Ιόνιο έχουμε πάει σε όλα, εκτός από Ιθάκη, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να ξανακάνω το Πάτρα-Κυλληνη με το αυτοκίνητο, είναι κάτι σαν απόπειρα δολοφονίας.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
πηγαίνω 5 χρόνια συνεχόμενα.
έχει ωραία θάλασσα (άγιος πέτρος, κυρά παναγιά, πεύκος, κλπ) , έχει πολύ, καλό και φθηνό φαγητό (μουριές, αγιος πέτρος, στέφανος, αστερίας κλπ) , επικό παγωτό (φαλτάινα ) και φυσικά τα mirage να κάνουν περάσματα.
το απόγευμα η πλατεία (έχει μεγάλους χώρους στάθμευσης στα 200-500 μέτρα) έχει τα πάντα (φαί, πιοτί, παιχνίδι για τα παιδιά) , η πρόσβαση από Κύμη είναι μακράν η φθηνότερη ακτοπλοϊκή σύνδεση στην χώρα και γενικά είναι εξαιρετικός τόπος οικογενειακών διακοπών. η πληρότητα γενικά είναι μεγάλη. Αύγουστο έχει μελτέμια , ωστόσο η δυτική πλευρά του νησιού έχει πολύ καλές παραλίες.
επίσης αγαπάμε juicy (το μπιτσόμπαρο στα Μαγαζιά με τις σημαίες με τα ΧΧΧ ) , έχει συνήθως μια συμπαθέστατη συλλογή από πάτους με τα σωστά μαγιό (είπαμε οικογενειακές διακοπές και για τον πατέρα)
είναι νούμερο ένα στόχος για αεροπορία και χερσαία επιχείρηση μικρής κλίμακας
ευσεβής πόθος, η Σκύρος δεν είναι προσβάσιμη για στρατό επιπέδου των απέναντι.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
και όμως..... λόγω του αεροδρομίου και άλλων οπλικών συστημάτων (δεν υπάρχει λόγος να τα γράψουμε δημοσιά) είναι νούμερο ένα στόχος για αεροπορία και χερσαία επιχείρηση μικρής κλίμακας. Εκτίμηση μου ότι θα έχουμε ένα δύσκολο καλοκαίρι με τους απέναντι, όποτε έχω μια ανησυχία. Ιόνιο έχουμε πάει σε όλα, εκτός από Ιθάκη, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να ξανακάνω το Πάτρα-Κυλληνη με το αυτοκίνητο, είναι κάτι σαν απόπειρα δολοφονίας.
Εξωτερικό το σκέφτηκες; :tongue: :roflmao:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Ιόνιο έχουμε πάει σε όλα, εκτός από Ιθάκη, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να ξανακάνω το Πάτρα-Κυλληνη με το αυτοκίνητο
Στην Κεφαλλονιά έχει αεροδρόμιο. Από εκεί, η Ιθάκη είναι δύο βήματα. Εάν επιλέξεις Ιθάκη, έχω και ξενοδοχείο να σου προτείνω.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Πέρνα τη γέφυρα και πάνε από Αστακό..
Θα δεις και καινούρια μέρη..
Μακρύτερο ταξίδι αλλά αξίζει, κατά τη γνώμη μου.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.068
Για Ιόνιο δες και κατά Μονολίθι - Κανάλια έξω από την Πρέβεζα.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Για Ιόνιο δες και κατά Μονολίθι - Κανάλια έξω από την Πρέβεζα.
Είχα πάει εκεί το 2003....... και έκανε τον σεισμό στην Λευκάδα!!!!! Η τότε φίλη φοβόταν τους σεισμούς πολύ, σε δυο ώρες είχαμε φύγει!!!!!
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
@tanto φέτος θα μας ενημερώσεις εγκαίρως για το πού και πότε θα πας διακοπές, ναι?
Κλείδωσε Σκύρος, όποτε μπορείτε να πάτε κάπου άλλου άφοβα!!!!! Έδειξα το νήμα στην σύζυγο, αλλά και ένα πμ φίλου από εδώ που έχει πάει στο νησί και μου είπε "είδες τι ωραία που είναι????". Βεβαία αν κάποιος θέλει να πει κάποια γνώμη συμβουλή, ας το κάνει, θα το διαβάσουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι υποθέτω. Ψάχνω για να μείνω Μώλο, αλλά για μπάνιο θα πηγαίνω από την άλλη μεριά, γιατί και εγώ θέλω να μπάνιο να είναι χαλαρό και να μην κάνω το ναυαγό που παλεύει με τα κύματα. Αν κάποια μέρα δεν έχει αέρα ή καποιο απόγευμα θα δοκιμάσω και στην πάνω μεριά. Επίσης ελπίζω να βγάλω φωτός από κανένα δελταπτέρυγο, δεν ξέρω όμως πόσο κοντά μπορώ να πλησιάσω στο αεροδρόμιο.
Τώρα που το θυμήθηκα, είχε κάνει και το 2001 έναν δυνατό σεισμό στη Σκύρο και είχαν πλακώσει βράχια πολλά αυτοκίνητα σε ένα πάρκινγκ στη χώρα...... λέτε?
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
δοκίμασε αστερία , είναι πολύ κοντά στη θάλασσα και έχει δίχωρο δωμάτιο.
επίσης (βασικό) έχει θέση στάθμευσης.

από το αεροδρόμιο (του οποίου ο αεροδιάδρομος εξυπηρετεί και το πολιτικό και το στρατιωτικό αεροδρόμιο) περνά περιμετρικά δρόμος με θέα αλλά δεν μπορείς να κατασκηνώσεις να περιμένεις τα μιραζ , θα σε μαζέψουνε.
 



Μηνύματα
120
Reaction score
67
πολυ ωραιο νησι για οικογενεια πολυ καλο φαγητο και μεγαλες μεριδες ωραια μαγαζια να ξερεις η θαλασσα ειναι αρκκετα κρυα το μπαρακι στο λιμανι χτισμενο πανω στα βραχια απλα δεν υπαρχει
 


Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ωραιο, ηρεμο νησι με κρυες, καθαρες θαλασσες και αρκετο πρασινο στην Βορεια πλευρα.
Η Χωρα το βραδυ εχει αρκετη ζωη απο νωρις στην "αγορά" - το κεντρικο σοκακι του χωριου που καταληγει στην πλατεια.

Οι παραλιες δεν ειναι "κυκλαδιτικες", οι περισσοτερες ειναι βαθιες και εκτεθειμενες στους ανεμους.

Μη βουτηξεις στα Μαγαζια και στον Μωλο.
Αν μενεις εκει κοντα και θελεις μια γρηγορη βουτια σε παραλια φιλικη για παιδια πηγαινε στη Βινα, ζητωντας οδηγιες απο καποιον ντοπιο στο Μωλο.

Πολυ ωραια θαλασσα επισης εκει κοντα, ειναι τα Γυρισματα.
Πρεπει ομως να βοηθαει ο καιρος, αλλιως λογω κυμματων και βαθους ειναι ψιλο-extreme κατασταση σχεδον απαγορευτικη για μικρα παιδια.

Παραλιες με πολυ ευκολη προσβαση ειναι οι Αχερουνες και οι Ασπους, που ομως δεν εχουν τιποτα ιδιαιτερο και συνηθως υπαρχει πολυκοσμια.

Πιο μακρια πηγαινεις στην Καλαμιτσα, τεραστια σε μηκος παραλια με βαθυ τμημα και ψιλο βοτσαλο στην μια πλευρα και ρηχη αμμο στην αλλη (η πλευρα προς Λιναριά). Επισης στον Πευκο, ωραια αλλα σχετικη μικρη παραλια που γεμιζει γρηγορα.

Στα Βορεια, πηγαινεις στην Κυρα Παναγια, καποτε η αγαπημενη μου παραλια του νησιου. Πολυ ρηχα νερα, σχετικα ζεστα και ωραια αμμουδια. Δυστυχως επι καποια χρονια ειχε γεμισει ξαπλωστρες και δεν ευρισκες να κατσεις, δεν ξερω αν συνεχιζεται αυτο το χάλι.

Αλλες καλες παραλιες ειναι ο Αγιος Πετρος, ο Αγιος Φωκας και η Καρεφλου.
Η τελευταια ειναι απλησιαστη αν την πιασει το κυμα, αν ομως βοηθαει ο καιρος ειναι υπεροχη.

Καλη διαμονη!
 
Last edited:

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Να πάτε, είναι πολύ καλά για αυτό που θες.
Η Κύμη είναι επίσης πολύ όμορφη, ενώ σου προτείνω στην επιστροφή να γυρίσεις από τη μεριά του του Αιγαίου, μέσω Στενής. Υπέροχη διαδρομή!
 

Μηνύματα
248
Reaction score
285
Κι εγω θα σε συμβουλευα να πας Σκυρο αγαπητε Τando.Εχω παει 5 φορες.Εχω μεινει στην Καλαμιτσα που ειναι στο δυτικο μερος του νησιου (προστατευμενο απο τους βοριαδες του Αιγαιου).Αν χρειαστει και το αποφασισεις, σε στελνω και συστημενο σε φιλο με πολυ καλα ενοικιαζομενα εκει, πανω στην παραλια.Για ολα τ΄αλλα, τα σχετικα με το νησι σου εγραψαν οι προηγουμενοι φιλοι.Παρα πολλα θετικα λοιπον.Και μπορω να σου πω κι αλλες λεπτομερειες αν θελεις.Και μονο οτι ανεφερα πως εχω παει 5 φορες, νομιζω τα λεει ολα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top