Σπάσιμο συμβολαίου

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Eιμαι στο 1 ετος στην vodafone και θελω να παω στην cosmote fiber 1 gbps.
στο τηλεφωνο και σε συνομιλια που καταγραφηκε οπως με ενημερωσε , μου ειπε η εκπροσωπος της cosmote πως την ποινη σπασιματος του συμβολαιου μου (125ε) και να μην την πληρωσω δεν πειραζει.
Μονο εαν θελησω να παω καποια στιγμη ξανα στην vodafone θα πρεπει να διαπραγματευτω αυτο το ποσο και το πιο πιθανο να μην μου ζητηθει. Μου εδωσε και το ονομα της... Τι λετε να κανω?
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
1. Έχεις εξοπλισμό που θα μπορέσει να εκμεταλλευτεί το 1gbps ?
Χρειάζεσαι 10gbps κάρτα δικτύου στο pc σου και τουλαχιστον wifi 6 access point ΚΑΙ συσκευή που να δέχεται wifi 6 σύνδεση επίσης πολύ γρήγορο nvme δίσκο.

2. Την χρειάζεσαι στ' αληθεια την ταχύτητα?
500mpbs δεν φτάνουν?

Αν σκοπεύεις να βλέπεις ταινίες online και γενικά για browsing ΔΕΝ σου χρειάζεται.

By all means go for it αλλά σκέψου αν πραγματικά την χρειάζεσαι.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
8 ευρω/μηνα διαφορα εχουν τα 500 απο το 1gbps
mac air m2 εχω εχει wifi 6 και devolo magic 2 σαν wifi extender κι αυτο εχει wifi 6.
Απο εκει κ περα εκτος των streaming 4k netflix apple κτλ κ@τεβ@ζω μεγαλα αρχεια 70-100gb οταν βρισκω στον synology 216play ο οποιος ειναι σχετικα παλιος. βασικα εκει θα εκμεταλευτω ισως περισσοτερο το 1gbps και στα home office η συζυγος, πιθανον να πρεπει να αναβαθμισω το switch για τις καμερες και να προσθεσω κ καμια 4κ εξω
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Εχω 200άρα και ενα αρχείο 74 GB χρειάζεται 1 ώρα και 10 λεπτά να κατέβει.
Με 500άρα βάλε τα μισά και ακόμα λιγότερα.

Περίμενε να το δεί και ενα σχετικότερος απο hardware γιατι τα devolo ίσως δεν...

Ψευτο wifi6 έχει

Standards Wi-Fi 4/5 (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/k/r/v
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
έχεις λάβει ποτέ με κάποια μορφή τους όρους του συμβολαίου σου με την Vodafone στην τελευταία σύμβαση που έκανες (όταν πήγες πχ τηλεφωνικά στην 500άρα, σου στείλανε ποτέ τους όρους με αλληλογραφία ή ηλεκτρονικά; )

ο cosmote όταν κάνεις ανανέωση σε στέλνει σε μια σελίδα όπου υπάρχουν οι όροι του καινούριου συμβολαίου όπου τους δέχεσαι, η Vodafone παλιά (πριν 4 χρόνια πχ ) δεν έστελνε τίποτα , συνεπώς μπορούσες να υπαναχωρήσεις όποτε ήθελες από τη σύμβαση καθώς δεν είχαν στείλει "σε εύλογο" χρονικό διάστημα από την ανανέωση της σύμβασης τους όρους.
αυτό πιστεύω οτι άλλαξε έκτοτε οπότε ισχύει οτι προβλέπουν οι όροι και όχι αυτό που σου λέει ο τηλεφωνητής "από λάθος" (και ας είναι καταγεγραμμένο).
τα 125 (αν είναι τόσα στην περίπτωσή σου) θα απαιτηθούν και θα τα πληρώσεις με κάποιο τρόπο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Τo συμβόλαιo τo έχουν στο λογαριασμό σου στο myvodafone και μπορείς να το κατεβάσεις
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Το έχω το συμβόλαιο και απο εκει προέκυψε και το 125€ που προβλέπεται για σπάσιμο στο 12 μηνο
Μου έκανε εντύπωση αυτό που μου είπε ο εκπρόσωπος cosmote και λεω μηπως είναι μια τακτική αυτή που συμβαίνει
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Το 1 Gb έχει αξία κυρίως για το upload.
Επίσης για οποιοδήποτε συνδυασμό streaming, τηλεφωνίας κλπ. η 500 άρα είναι υπεραρκετή για μία οικογένεια που παίζουν όλοι μαζί.
Το 1Gb είναι για χρήση Cloud, να έχεις δηλαδή πολλά δεδομένα συνεχώς online σα να τα είχες σε τοπικό δίκτυο.
Δεν έχω άποψη αν το Cosmote FTTH είναι πιο γρήγορο από της VF, αμα το κάνεις πες μας κι εμάς τι είδες!
 

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
.Ψευτο wifi6 έχει
Επί τη ευκαιρία.
Το παρακάτω τι λέει?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Επί τη ευκαιρία.
Το παρακάτω τι λέει?
Φαίνεται κομπλέ
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Γεια σας, τη γνώμη σας θα ήθελα για μια αλλαγή συμβολαίου.

Στις 11 Αυγούστου λήγει το συμβόλαιο μου στην Cosmote. Πληρώνω 36,90 για 100Mbps. Έκανα αίτηση διακοπής και με πήραν τηλέφωνο.


Επειδή τα 100Mbps download και 10Mbps upload με καλύπτουν, η προσφορά που μου δίνει η Cosmote είναι 33,90 για 100άρα γραμμή για 24 μήνες με 2 πάγια δώρο. Δηλαδή 746 ευρώ στους 24 μήνες.


Μετά ρώτησα στη Vodafone. Εκεί η 100άρα είναι 26,50 ευρώ με 1 πάγιο δώρο, άρα στους 24 μήνες έρχεται 609,50 ευρώ. Μάλιστα αν το πάρω σήμερα μου το δίνει 22,31 το μήνα οπότε 513,00 στους 24 μήνες.


Για το ίδιο πρόγραμμα με την προσθήκη Vodafone TV είναι 30,90 ευρώ το μήνα με 3 πάγια δώρο ήτοι 649,00 στους 24 μήνες. Το ίδιο πρόγραμμα αν το κλείσω σήμερα 25,90 δηλαδή 544,00 ευρώ στους 24 μήνες.


Με Cosmote η ταχύτητα και η σταθερότητα είναι εγγύηση.

Έχετε καμιά εμπειρία με Vodafone φοβάμαι μήπως έχω προβλήματα.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
αν δεν έχεις τεχνικά θέματα, δεν αλλάζεις είναι η άποψη μου, γιατί τα 200 μπορεί να τα φας σε ψυχοφάρμακα. δυστυχώς η εξυπηρέτηση στις εταιρίες αυτές είναι σε επίπεδο που καλύτερα να μην την χρειαστείς
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.460
Γεια σας, τη γνώμη σας θα ήθελα για μια αλλαγή συμβολαίου.

Στις 11 Αυγούστου λήγει το συμβόλαιο μου στην Cosmote. Πληρώνω 36,90 για 100Mbps. Έκανα αίτηση διακοπής και με πήραν τηλέφωνο.


Επειδή τα 100Mbps download και 10Mbps upload με καλύπτουν, η προσφορά που μου δίνει η Cosmote είναι 33,90 για 100άρα γραμμή για 24 μήνες με 2 πάγια δώρο. Δηλαδή 746 ευρώ στους 24 μήνες.


Μετά ρώτησα στη Vodafone. Εκεί η 100άρα είναι 26,50 ευρώ με 1 πάγιο δώρο, άρα στους 24 μήνες έρχεται 609,50 ευρώ. Μάλιστα αν το πάρω σήμερα μου το δίνει 22,31 το μήνα οπότε 513,00 στους 24 μήνες.


Για το ίδιο πρόγραμμα με την προσθήκη Vodafone TV είναι 30,90 ευρώ το μήνα με 3 πάγια δώρο ήτοι 649,00 στους 24 μήνες. Το ίδιο πρόγραμμα αν το κλείσω σήμερα 25,90 δηλαδή 544,00 ευρώ στους 24 μήνες.


Με Cosmote η ταχύτητα και η σταθερότητα είναι εγγύηση.

Έχετε καμιά εμπειρία με Vodafone φοβάμαι μήπως έχω προβλήματα.
Αν δεν εχεις θεματα με την μια δεν θα εχεις και με την αλλη.
Αλλα αν σου κατσει θεμα και αρχισει το γνωστο για ολα φταιει ο ΟΤΕς τοτες δες το μυνημα του απο πανου :biggrin: .
Βεβαια αν υπάρχει οπτικη στην περιοχη σου μπορεις να πας σε nova με 26€ τον μηνα με απεριοριστα αστικα υπεραστικα και κινητα στα 500mb, υπαρχει σχετικη προσφορα η οποια τωρα,και λογικα λογο οπτικης δεν θα εχεις θεμα.
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Αν δεν εχεις θεματα με την μια δεν θα εχεις και με την αλλη.
Αλλα αν σου κατσει θεμα και αρχισει το γνωστο για ολα φταιει ο ΟΤΕς τοτες δες το μυνημα του απο πανου :biggrin: .
Βεβαια αν υπάρχει οπτικη στην περιοχη σου μπορεις να πας σε nova με 26€ τον μηνα με απεριοριστα αστικα υπεραστικα και κινητα στα 500mb, υπαρχει σχετικη προσφορα η οποια τωρα,και λογικα λογο οπτικης δεν θα εχεις θεμα.
Δυστυχώς δεν έχει οπτική η περιοχή. Παλιά μέχρι το 2019 είχα vodafone και δεν είχα πρόβλημα. Βέβαια τότε είχα 24Mbps.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Στο φθηνότερο, όλοι καραγκιοζηδες είναι.

ΥΓ συγνώμη από τον καραγκιοζη
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ότι δουλεύει δεν το πειράζεις, δεν το αλλάζεις.
Ο επόμενος δεν σου εξασφαλίζει τίποτα μέχρι να δεις αν έχεις ότι σου πούλησε, που σημαίνει ότι έχεις φύγει ήδη από τον προηγούμενο που σου δούλευε.

Άποψη μου.
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Αν μένεις σε κεντρική περιοχή όπου το δίκτυο είναι υπόγειο, πήγαινε στον πιο φθηνό πάροχο.
Αν μένεις σε προάστια πχ Νεα Μακρη, Λαγονησι, Κερατέα όπου υπάρχει εναέριο δίκτυο (κολώνες) μείνε στον ΟΤΕ
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Αν δεν εχεις θεματα με την μια δεν θα εχεις και με την αλλη.
Says who?

αν δεν έχεις τεχνικά θέματα, δεν αλλάζεις είναι η άποψη μου, γιατί τα 200 μπορεί να τα φας σε ψυχοφάρμακα. δυστυχώς η εξυπηρέτηση στις εταιρίες αυτές είναι σε επίπεδο που καλύτερα να μην την χρειαστείς
That's more like it...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top