Στήσιμο νέου ηχοσυστήματος-- Γνώμες?

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Γεια σας από νέο μέλος του forum..

Αυτή τη στιγμή διαθέτω ηχοσύστημα με την εξής συνδεσμολογία :
Chromecast Audio -> optical -> DAC Topping D30 -> Adam T5V

Αυτή τη στιγμή αποκλειστική πηγή είναι Tidal κ Spotify, και σκέφτομαι να το αναβαθμίσω με την προσθήκη και αναλογική πηγής.

Το σύστημα που έχω καταλήξει είναι το εξής (δεν με ενδιαφέρει πολυκάναλο - ουτε προσθήκη subs)
- Hxεία Klipsch RP600M
- Ενισχυτής NAD 316 BEE V2 (διαθέτει phono stage)
- Πικαπ Rega Planar 1
- Dac -> Προς το παρόν θα κρατήσω το Topping γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος, αργότερα βλέπουμε.

Θεωρείτε ότι το σύστημα είναι ισορροπημένο?
Θέλω να πω, θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιο στοιχείο που τραβάει πίσω το υπόλοιπο σύστημα ?
(ή το αντίστροφο ίσως π.χ. το Rega είναι overkill για το συγκεκριμένο setup??)

Ευχαριστώ
 


gid

Μηνύματα
7.406
Reaction score
8.642
Θεωρείτε ότι το σύστημα είναι ισορροπημένο?
Θέλω να πω, θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιο στοιχείο που τραβάει πίσω το υπόλοιπο σύστημα ?
Καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Το σύστημά σου κατ' αρχήν πάσχει από απουσία υπογούφερ. Αν ποτέ το ακούσεις ΜΕ υπογούφερ, θα το διαπιστώσεις κι εσύ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Γεια σας από νέο μέλος του forum..

Αυτή τη στιγμή διαθέτω ηχοσύστημα με την εξής συνδεσμολογία :
Chromecast Audio -> optical -> DAC Topping D30 -> Adam T5V

Αυτή τη στιγμή αποκλειστική πηγή είναι Tidal κ Spotify, και σκέφτομαι να το αναβαθμίσω με την προσθήκη και αναλογική πηγής.

Το σύστημα που έχω καταλήξει είναι το εξής (δεν με ενδιαφέρει πολυκάναλο - ουτε προσθήκη subs)
- Hxεία Klipsch RP600M
- Ενισχυτής NAD 316 BEE V2 (διαθέτει phono stage)
- Πικαπ Rega Planar 1
- Dac -> Προς το παρόν θα κρατήσω το Topping γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος, αργότερα βλέπουμε.

Θεωρείτε ότι το σύστημα είναι ισορροπημένο?
Θέλω να πω, θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιο στοιχείο που τραβάει πίσω το υπόλοιπο σύστημα ?
(ή το αντίστροφο ίσως π.χ. το Rega είναι overkill για το συγκεκριμένο setup??)

Ευχαριστώ
Μην πάρεις τίποτα απο αυτά που γράφεις, μια χαρά είσαι. Μόνο δυο σαμπ.

Απόσταση ακρόασης; Διαστάσεις χώρου;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.486
Το Chromecast σε μένα δεν έπαιξε ποτέ πολύ σωστά το Spotify, και δε κατάλαβα ακριβώς το γιατί.

Δε δοκίμασα τινταλ στο Chromecast για να έχω άποψη, αλλά το Spotify έπαιζε κλάσεις καλύτερα από το Nvidia shield, όπως και από το blue ray player της sony.

Χωρίς να ξέρω το γιατί.

Επίσης θες σαμπ. Τα t5v είναι εξαιρετικά δορυφοράκια για νιαρφιλντ, αλλά δε βγάζουν κιχ στις πρώτες 2 οκτάβες.

Έχει ωραίες επιλογές η Άνταμ.

Μπορεί να έγραψες πως δε σε ενδιαφέρει η προσθήκη σαμπ, αλλά αυτή είναι η καλύτερη κίνηση που μπορείς να κάνεις κατά την εκτίμησή μας.

Όσο για τα κλιψ, με Κράουν παν πακέτο.
.
 
Last edited:

Μηνύματα
328
Reaction score
260
αλλαξε οπωσδηποτε την οπτικη ινα με ενα ομοαξονικο καλωδιο, σιγουρα θα παιξει καλυτερα απο την ψηφιακιλα που βγαζει η οπτικη ινα και δεν χρειαζεται και πολλα χρηματα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
.... καλως ηρθες..
γιατι να πας σε βινυλιο ?!
παντοφλα παιζει ?
για τι χωρο μιλαμε ?
σε τι σταθμες ακους ?
τι μουσικη ?
οι εννοιες ισοσταθμιση και subwoofer πως ειναι στο μυαλο σου ?!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.486
αλλαξε οπωσδηποτε την οπτικη ινα με ενα ομοαξονικο καλωδιο, σιγουρα θα παιξει καλυτερα απο την ψηφιακιλα που βγαζει η οπτικη ινα και δεν χρειαζεται και πολλα χρηματα
Πλοκ.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
και μακρια απο αυτες τις κινεζοκαραμουζες τα Klipsch.
με τα μισα λεφτα βρισκεις παλια Kef, Celestion, τιποτα παλιες σειρες Wharfedale
η B&W......που θα γλυκανουν τον Nad και θα κελαηδησει
 


Μηνύματα
24
Reaction score
9
Ευχαριστώ παιδιά για τα σχόλιά σας.
Όσον αφορά τις διευκρυνίσεις/παρατηρήσεις σας.. :

-O xώρος που έχω τα ηχεία είναι ένα μικρό καθιστικό γύρω στα 20 τμ , σε απόσταση 2μ μεταξύ τους κ 2.5μ από την κύρια θέση ακρόασης

-Η μουσική που ακούω κατά κύριο λόγο είναι 70s-90s rock (smiths/cure/pixies/nirvana/puressence χαρακτηριστικά παραδείγματα), και λιγότερο jazz/soul κλπ. (ποτέ ραπ-χιπ-χοπ-μεταλ)

-90 % ακούω σε χαμηλές / μέτριες στάθμες έντασης. Όταν λοίπουν γυναίκα και παιδιά (πράγμα σπάνιο!) θα το τσιμπήσω.

-Την ευκολία του streaming/tidal/spotify δεν την αλλάζω με τίποτα. Δεν θεωρώ ότι "αναβαθμίζω" το σύστημα με την προσθήκη αναλογικής πηγής, αλλά θα ήθελα να δω και αυτήν την πλευρά, να έχω και αυτή την επιλογή. Αν ρωτήσεις τους γιούς μου θα σου πουν μουσική είναι όταν πατάς ένα κουμπί στο τηλέφωνο, θα μου άρεσε να δουν πως ξεκίνησαν όλα.

-Όσον αφορά την ψηφιακό ήχο της οπτικής , δεν έχω ακούσει co-axial για να συγκρίνω, Βασικά δεν είμαι σίγουρος καν που θα βρω πλέον πηγή με co-axial out, τελευταία φορά είχα δει σε τηλεόραση 10ετίας., διορθώστε με αν κάνω λάθος.

-Με τα Adam είμαι ευχαριστημένος για τα χρήματα που έδωσα, αλλά μου μετά τον πρώτο ενθουσιασμό αισθάνομαι ότι κάτι μου λείπει, και όχι δεν είναι το sub, ποτέ δεν ήταν, Τα Adam φοβερά , αλλά είναι αυτό που είναι , studio monitor, ελαφρώς αποστειρωμένα, τους λείπει λίγο ψυχη - ειδικά στις μεσαίες. Σε καμία περίπτωση βαρετά όπως τα αντίστοιχα Yamaha hs5, αλλά και πάλι monitors. Δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με τον ήχο προφανώς για να εκτιμήσω στον βαθμό που θα τους άξιζε την διάφάνεια τους. Με αυτό το budget (400€ μαζί με DAC) είμαι σίγουρος δεν θα μπορούσα να πάρω passive+amp+dac με καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά πλέον ψάχνω κάτι διαφορετικό, με λίγο παραπάνω "χαρακτηρα", όχι απαραίτητα καλύτερο με τεχνικούς όρους, γραφήματα και νούμερα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Ψυχραιμία.
Ολα τα ανωτέρω θα σε οδηγήσουν σε λάθη, οικονομική αιμορραγία και μειωμένη ηχητική απόλαυση.

Μην κάνεις καμμια αγορά για έξι μήνες, απλως διάβαζε avsite.gr, θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις τις αγκυλώσεις και τις στρεβλώσεις του παρελθόντος.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
... οι pixies, παιρνουν την εγκριση μου γιατι με εχουν βαλει και στο εξωφυλλο ενος δισκου..
κοιτα, με πικαπ και να ασχοληθεις μεχρι ενα σημειο θα φτασει κανεις σημερα**, οποτε παλι στο πσηφιακο θα καταληξεις (και με sub).. στη θεση σου θα ακουγα καποια ακομα ενεργα μηπως και βρω αυτο που ψαχνω εκει γυρω ..
***Στο θεμα παθητικος ενισχυτης και τα ρεστα, οτι και να κανεις θα περασεις καποια σταδια αναβαθμισης και θα καταλαβεις οτι ειναι ματαιο ταξιδι .. και δεν εχει τοσο πλακα οπως ειχε παλαιοτερα.
1576137925363.jpeg

ΥΓ:.. για εκπαιδευτικους λογους, υπαρχει το γιουτιουμπ. παρε ενα κασετοφωνο, ενα γουοκμαν... ενα ραδιοφωνο..εστω βρες καποιον θειο, ξαδερφο...που να εχει πικαπ..
Δεν ειναι τοσο ρομαντικο οσο φαινεται το σπορ. μεταξυ μας προτιμω το ταβλι..
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αυτό που νομίζω ότι λένε τα παιδιά είναι ότι αυτό
ελαφρώς αποστειρωμένα, τους λείπει λίγο ψυχη - ειδικά στις μεσαίες
δεν πρόκειται να λυθεί με αλλαγή ηχείων παρόμοιας δυναμικότητας. Τα adam είναι μια πολύ καλή βάση αλλά είναι λίγο μικρά για την απόσταση που ακούς. Για αυτό κιόλας η παραπάνω παρατήρησή σου. Συμφωνώ και εγώ μαζί τους, μη βιαστείς να κάνεις αγορές. Κατανόησε πρώτα πιο είναι το πρόβλημά σου από τεχνική σκοπιά και μετά βρίσκεις κατάλληλες λύσεις. 99% θα δώσεις λιγότερα λεφτά και θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Γι αυτό αλλωστε απαραιτητη η προσθηκη σαμπ. Θα παιξουν πολύ πιο ξεκουραστα τα ηχεια και θ αποκτησει ογκο ο ηχος.

Επισης εχει ισοσκελες τριγωνο και όχι τριγωνο. Η αποσταση είναι υπερβολικη μεγαλη από τα ηχεια για το μέγεθος του δορυφορου. Στα 2,5 μετρα που βρίσκεσαι θελεις 9 με 10 ιντσες δορυφορο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μην κάνεις καμμια αγορά για έξι μήνες, απλως διάβαζε avsite.gr, θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις τις αγκυλώσεις και τις στρεβλώσεις του παρελθόντος και μετά θα σου φαίνεται άνετη η λευκή ρόμπα με τα μανίκια που δένουν μεταξύ τους.
Φικσντ!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.486
O xώρος που έχω τα ηχεία είναι ένα μικρό καθιστικό γύρω στα 20 τμ , σε απόσταση 2μ μεταξύ τους κ 2.5μ από την κύρια θέση ακρόασης
Έχεις νορμάλ γραπτό λόγο, οπότε μάλλον είσαι νορμάλ άνθρωπος, γι'αυτό θα σου εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται:

Τα εξαιρετικά μονιτοράκια που πήρες, είναι ικανά για απόσταση ακρόασης από 50cm μέχρι το πολύ 1,5μ. Το πολύ όμως.

Κανονικά στα 50cm τα ακούς πως παίζουν.

Στην απόσταση ακρόασης που τα έβαλες (2,5μ) είναι εντελώς ακατάλληλα και απορώ πώς αντέχεις την φασαρία τους, δε μπορούν να παίξουν τίποτα το αξιόλογο.

Επίσης δε ξέρω το χώρο σου, τι χαρακτήρα έχει στους χρόνους αντήχησης στο φάσμα, καθώς τώρα ακούς μόνο χώρο, οπότε δεν έχεις ιδέα πως παίζουν αυτά τα ηχεία που κακώς πήρες για τέτοια απόσταση ακρόασης.

Πάντως αυτά τα ηχεία που έχεις, μετά βεβαιότητας δε κάνουν, πέτα τα, πούλα τα, κακώς τα πήρες.

Η πιο οικονομική λύση που ξέρω για τέτοια απόσταση ακρόασης που λες, είναι το KRK με το 10" γουφερ.

Χωρίς 10" γουφερ στο δορυφόρο, δεν γίνεται να ακούσεις νορμάλ σε τέτοια απόσταση ακρόασης. Αν καταλάβεις αυτή την βασική αρχή, θα λύσεις όλα τα υπόλοιπα προβλήματα.

Φυσικά, μαζί με το 10"-ρη δορυφόρο, θα χρειαστείς σαμπ, 2 σαμπ της ίδιας φίρμας (KRK) που είναι και αρκετά οικονομικά.

Και θα παίξει άριστα, αρκεί να επιτρέπει ο χώρος, δηλαδή να έχει μια σχετικά ομαλή καμπύλη RT 60 στο φάσμα, και φυσικά με ισοστάθμιση. Άριστα θα παίξει.
Στο υπογράφω.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.486


2 από το καθένα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.333
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top