Στήσιμο entry level δικάναλου συστήματος


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Επίσης, ΣΟΒΑΡΗ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ :

Τα ΤζιΜπιΕλια έχουν θαυμάσιο VFM, ΑΛΛΑ έχουν την τρούπα πίσω... Και διάβασα κάτι για τοποθέτηση σε βιβλιοθήκη. Ισχύει ;
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πάνο χαλάρωσε λίγο, μην τους ακούς, θα σε παρασύρουν στους δρόμους του διαόλου (έξω από εδώ!)
Αυτό το έπιασα...

ετσα να πουσουνισεις !
Αυτό μου ξέφυγε...

Για βοήθα ρε σύντεκνε ,γιατί αυτός ο κερατάς ο όλντυς όλα αμετάφραστα τα γράφει...:D:D:D
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Επίσης, ΣΟΒΑΡΗ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ :

Τα ΤζιΜπιΕλια έχουν θαυμάσιο VFM, ΑΛΛΑ έχουν την τρούπα πίσω... Και διάβασα κάτι για τοποθέτηση σε βιβλιοθήκη. Ισχύει ;
Άρχικά ναι. Θα τα βάλουμε στη βιβλιοθήκη, η οποία δεν είναι στον τοίχο. είναι σαν χώρισμα. Υπάρχει χώρος από πίσω, αν ρωτάς για αυτό. ΄Εχει αέρα. (τα jbl srl λες ή τα mkii?)
[DOUBLEPOST=1539968341][/DOUBLEPOST]
Αυτό το έπιασα...



Αυτό μου ξέφυγε...

Για βοήθα ρε σύντεκνε ,γιατί αυτός ο κερατάς ο όλντυς όλα αμετάφραστα τα γράφει...:D:D:D
αυτό είναι εύκολο: "έτσι να ψωνίσεις" χαχαχαχα
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Μπόμπα είναι τα ηχειάκια από το λίγο που μπορώ να καταλάβω. Από εκεί και πέρα:
  1. είναι πολύ ακριβά για τις δικές μας δυνατότητες
  2. εμφανισιακά τα klipsch μας ταιριάζουν περισσότερο (όπως κατάλαβε ο @XAKOU )
  3. ακόμη και με την μελλοντική προσθήκη ενός subwoofer στα 1100€ είμαστε καλά
@XAKOU τι τραγούδια είναι αυτά φίλε μου; θα κοιμηθώ στο γραφείο.
χαχαχα βλακειες που βαζουν για να δουμε οτι παιζουν καλα!
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Άρχικά ναι. Θα τα βάλουμε στη βιβλιοθήκη, η οποία δεν είναι στον τοίχο. είναι σαν χώρισμα. Υπάρχει χώρος από πίσω, αν ρωτάς για αυτό. ΄Εχει αέρα. (τα jbl srl λες ή τα mkii?)
[DOUBLEPOST=1539968341][/DOUBLEPOST]
Χμ, έτσι ίσως δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά πόσος αέρας; και η βιβλιοθήκη είναι παραγεμισμένη; (άλλος ένα λόγος να πάρεις sub)
Ολα τα αναφερθέντα JBL έχουν την τρύπα πίσω
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Ποια είναι η γνώμη σου για τα κλιπς; Δεκτό ότι χρειάζομαι sub. Το διαβάζω παντού. Θα πάει για του χρόνου βέβαια. Από εκεί και πέρα, εμείς του ροκ ν ρολ είμαστε και λίγο του πουλ μουρ. Το θέμα είναι να αξίζει κιόλας όμως. Επίσης με βολεύει επειδή έχει το bluetooth και παίρνει και player. Σαν ηχεία όμως;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Πάρτα βρε! Τα δίνει 550 στην αγγελία, μια χαρά!

Τα κεφ είναι "καλύτερα", αλλά εκτός μπάτζετ, οπότε όρμα.

Πάρε και 2 σαμπ, κι είσαι άρχοντας.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Καλημέρες!

Τα ΤζιΜπιΕλια έχουν θαυμάσιο VFM, ΑΛΛΑ έχουν την τρούπα πίσω
Στα slr αναφέρεσαι ή στα mkii. Εφόσον έχουν την τρύπα πίσω, πως πρέπει να τοποθετηθούν ώστε να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα;

Πάρτα βρε! Τα δίνει 550 στην αγγελία, μια χαρά!
Επωλήθησαν οπότε η αγγελία μπορεί να κλείσει.
Πάρε και 2 σαμπ, κι είσαι άρχοντας.
όταν λες 2 sub, πως συνδέονται τα 2 sub; ένα σε κάθε ηχείο ή μπαίνουν στην κάρτα ήχου; και αν μπαίνουν στην κάρτα ήχου, μήπως θέλω άλλη κάρτα ήχου ώστε να έχω τη δυνατότητα να φτάσω μελλοντικά στα 2 sub (επειδή τώρα δε θα πάρω 2 sub)
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
...
Στα slr αναφέρεσαι ή στα mkii. Εφόσον έχουν την τρύπα πίσω, πως πρέπει να τοποθετηθούν ώστε να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα;
Και στα δύο.

Υπάρχουν μερικά ηχεία με οπίσθιο BR που είναι σχεδιασμένα για τοποθέτηση μόλις 5εκ. από τον τοίχο, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία θέλει τον αέρα της για βέλτιστο αποτέλεσμα. Το πόσο, εξαρτάται από τις επλογές του σχεδιαστή - αλλά και από τον χωρο και θέση ακρόασης. Πολλές φορες 35~70εκ. είναι ΟΚ (αλλά πχ σε κατι μικρά B&W που είχα κάνει δώρο στον αδελφό μου πριν χρόνια, έφτασα στο 1.30 για να ησυχάσω).
Από την άλλη, όταν ο τοίχος είναι υπερβολικά μακριά έχεις πιθανές ακυρώσεις / εξασθενήσεις που θα μειώσουν το μπάσο.

Απ' ο,τι κατάλαβα έχεις βιβλιοθήκη-χώρισμα με χώρο από πίσω. Αν αφήνει να περάσει ήχος δεν θα έχεις πρόβλημα από αυτήν την ίδια, αλλά με τον απομακρυσμένο τοίχο ίσως έχεις.

Αν όμως υπάρχει sub, δεν ανυσηχείς για την τρύπα.
Τώρα ανησυχείς για το πως θα ρυθμίσεις, και ιδίως το που θα βάλεις το sub, ιδίως αν είναι μονο ένα. Καλά να πάθεις! Ποιός σου'πε να μπλέξεις με το αβουσάτι, ε; :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ενδεικτικώς,τα Sixes φαίνεται να μη διαθέτουν ενεργό κροσόβερ...
"...The right speaker houses two 100-watt amplifiers, one for each of the two speakers...."
(από τη δημοσιευμένη δοκιμή του CNET)

Απλή μέθοδος για βέλτιστη τοποθέτηση του sub:
Εγκαθίσταται εκείνο προσωρινώς στην θέση που θα καταλαμβάνει ο ακροατής και αφήνεται να αναπαράγει αρχείο περιέχον καθαρό τόνο από τις κατώτερες χαμηλές.
Ο ίδιος ο ακροατής θέτει εαυτόν διαδοχικά σε καθένα εκ των υποψήφιων σημείων για την τοποθέτηση του sub.Προσοχή να μη στέκεται όρθιος,αλλά τα αυτιά του να βρίσκονται σε ύψος που θα αντιστοιχεί στη θέση του sub.

Έχοντας εντοπίσει τη βέλτιστη θέση για το μονό sub από τις διαθέσιμες εφικτές,τοποθετεί εκεί το πρώτο και αρχίζει ξανά τη διαδικασία για τις υπόλοιπες διαθέσιμες και την πρώτη υποβαθύφωνη μονάδα να λειτουργεί παράλληλα με τη δεύτερη.

Επιλέγει σε καθένα εκ των σταδίων τα σημεία εκείνα όπου θ'αντιλαμβανόταν την πλέον ικανοποιητική απόδοση στις χαμηλές.
 
Last edited:

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Ενδεικτικώς,τα Sixes φαίνεται να μη διαθέτουν ενεργό κροσόβερ...
"...The right speaker houses two 100-watt amplifiers, one for each of the two speakers...."
(από τη δημοσιευμένη δοκιμή του CNET)

Απλή μέθοδος για βέλτιστη τοποθέτηση του sub:
Εγκαθίσταται εκείνο προσωρινώς στην θέση που θα καταλαμβάνει ο ακροατής και αφήνεται να αναπαράγει αρχείο περιέχον καθαρό τόνο από τις κατώτερες χαμηλές.
Ο ίδιος ο ακροατής θέτει εαυτόν διαδοχικά σε καθένα εκ των υποψήφιων σημείων για την τοποθέτηση του sub.Προσοχή να μη στέκεται όρθιος,αλλά τα αυτιά του να βρίσκονται σε ύψος που θα αντιστοιχεί στη θέση του sub.

Έχοντας εντοπίσει τη βέλτιστη θέση για το μονό sub από τις διαθέσιμες εφικτές,τοποθετεί εκεί το πρώτο και αρχίζει ξανά τη διαδικασία για τις υπόλοιπες διαθέσιμες και την πρώτη υποβαθύφωνη μονάδα να λειτουργεί παράλληλα με τη δεύτερη.

Επιλέγει σε καθένα εκ των σταδίων τα σημεία εκείνα όπου θ'αντιλαμβανόταν την πλέον ικανοποιητική απόδοση στις χαμηλές.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, αλλά με υπερτιμάς. Ούτε καν πως συνδέονται δεν ξέρω το οποίο και ρώτησα. Ψάχνοντας λίγος όμως, από όσο κατάλαβα, συνδέεις τα ηχεία με την υποβαθύφωνη μονάδα aka SubWoofer το οποίο στη συνέχεια συνδέεις με την πηγή.

ΥΓ: Τείνω προς 2 Jbl 306P mkII σε συνδυασμό με το Jbl slr310S καθώς οι υπόλοιπες λύσεις μου πέφτουν ακριβές. Θα κάνω όμως υπομονή γιατί προς το παρών βρίσκω την τιμή τους δυσανάλογα υψηλή και έχω την αίσθηση ότι αυτή θα πέσει (199$ ->295€) Ταυτόχρονα χαζεύω και αγγελίες μήπως εμπνευστώ.

@Bhutia η πρότασή σου για τα KEF ανταποκρίνεται σε αυτά που ζήτησα, αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορώ να διαθέσω τα 2000€ ακόμη και αν τα μαζέψω, δε θέλω να δώσω τόσα χρήματα για ηχεία. Κατανοώ βέβαια ότι "η φτήνια τρώει τον παρά", αλλά... Πιο πιθανόν είναι λοιπόν να καταφύγω σε ακόμη οικονομικότερη λύση, παρά να ανέβω. Βλέπω όμως και την παγίδα της οικονομικότερης λύσης, οπότε κάπου εκεί έχω μπλέξει τώρα και μου δίνω χρόνο.

Αν κάνω κάποια κίνηση υπόσχομαι να ενημερώσω και για τους μελλοντικούς αναγνώστες του νήματος, όπως και εσείς μπορείτε να καταθέτετε τις απόψεις- προτάσεις σας.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Καλησπέρα κύριε Πάνο.
Παρακολουθώ το θέμα σας από την αρχή, αλλά μόλις σήμερα ωρίμασε η σκέψη μου για να γράψω και να συνεισφέρω κι εγώ το ελάχιστο πάνω σε αυτό.

Το 2017 άκουσα τον CostaEAR και πήρα τα JBL LSR 305. Τιμή τσάμπα για αυτά που προσφέρουν. Ακούω nearfield στα 60-65 εκατοστά και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Στο άμεσο μέλλον θα προσθεθεί και κάποια υποβαθύφωνη μονάδα, ίσως το JBL LSR310S, ίσως κάποιο άλλο, δεν έχω κατασταλάξει ακόμα.
Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι ότι διαβάζοντας τις προδιαγραφές των 308 με τα 308P mkII δεν βλέπω κάτι που να δικαιολογεί τη διπλάσια τιμή τους. Ακόμα και αν τα ηχεία είναι μέσα στο διαθέσιμο budget σας και πάλι φτηνά για αυτό που προσφέρουν (όπως έχει ειπωθεί) είμαι σκεπτικός για την αγορά τους. Και αν λάβουμε υπόψιν την προσθήκη υπογούφερ από την αρχή, θα επέλεγα τα απλά JBL LSR308.
Επίσης βλέπω τα JBL LSR 306P mkII πολύ θετικά και επικροτώ την απόφασή σας για αυτά. Το μόνο που δεν βρίσκω είναι τιμή τους στην Ελλάδα.

Όπως κι αν αποφασίσετε, καλές αγορές.

(Ελπίζω να μη χρειαστεί να σας κάνω πλύση εγκεφάλου για το πόσο σημαντικό είναι το ενεργό cross-over και ο κάθε ενισχυτής ακριβώς πάνω στο κάθε μεγάφωνο - ενεργή πολυενίσχυση - που έχουν τα ενεργά JBL LSR ή και άλλα ενεργά, από ότι φαίνεται τα κατάφεραν οι υπόλοιποι!)
[DOUBLEPOST=1540328064][/DOUBLEPOST]Ξέχασα να αναφερθώ στη στάθμη των 112 dB που βγάζουν τα 306P (και τα 308, 308P) στο ένα μέτρο. Τη θεωρώ ικανοποιητική για ακρόαση από τα 2 μέτρα στο 98% των περιπτώσεων. Και πάλι σπάνια θα τα βάλετε τέρμα.

Τέλος επικροτώ την αγορά του Behringer U-PHORIA UMC202HD - audio interface, ακόμα και αν η τιμή Signal-To-Noise Ratio = 110 dB θα μπορούσε να είναι 2 dB καλύτερη. Αλλά μη σας απασχολεί.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.973
Reaction score
20.489
Ερωτηση:με ποια κριτηρια αγορασες την κεφαλη που εχεις;
Με καθαρά οικονομικά κριτήρια. Ήταν εντός του διαθέσιμου προϋπολογισμού και την πήρα. Τότε, δεν ήξερα τίποτα για ενεργή μάζα βραχίονα, ενδοτικότητα κτλ. Ευτυχώς, όταν έμαθα, διαπίστωσα (μαζί ήμασταν) ότι ταιριάζει η κεφαλή με τον βραχίονα, οπότε την γλίτωσα...:)

Όταν έρθει η ώρα αλλαγής (ελπίζω όχι σύντομα) τα κριτήρια θα είναι διαφορετικά.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.347
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top