Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Υπάρχει λοιπόν μια ακύρωση του εμπρός sub σε αυτές τις συχνότητες.

Κλέβοντας με το cross και λίγο boost στα 70 στα main το έφερα για το bass management, αλλά όχι για το LFE (προφανώς).

Οι λύσεις είναι δυο: Ή να αγοράσω κι άλλο/κι άλλα sb16, ή να ενεργοποιήσω τα sub ( και να τα χωρίσω από το ηχείο με Line in από τον Trinnov ) των GoldenEar για να βοηθήσουν εκεί και μόνο εκεί (πιο χαμηλά από τα 40 δεν θα τα καταφέρουν).

Προσπάθησα πριν από δυο τρεις βδομαδες αλλά δεν μπόρεσα να τα φέρω, αλλά στο μεταξύ μαθαίνω το software όλο και καλύτερα.

Θα ξαναπροσπαθήσω ισως σε μερικούς μήνες.
 
Last edited:


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Υπάρχει λοιπόν μια ακύρωση του εμπρός sub σε αυτές τις συχνότητες.

Κλέβοντας με το cross και λίγο boost στα 70 στα main το έφερα για το bass management, αλλά όχι για το LFE (προφανώς).

Οι λύσεις είναι δυο: Ή να αγοράσω κι άλλο/κι άλλα sb16, ή να ενεργοποιήσω τα sub ( και να τα χωρίσω από το ηχείο με Line in από τον Trinnov ) των GoldenEar για να βοηθήσουν εκεί και μόνο εκεί (πιο χαμηλά από τα 40 δεν θα τα καταφέρουν).

Προσπάθησα πριν από δυο τρεις βδομαδες αλλά δεν μπόρεσα να τα φέρω, αλλά στο μεταξύ μαθαίνω το software όλο και καλύτερα.

Θα ξαναπροσπαθήσω ισως σε μερικούς μήνες.
η λυση ειναι μια:
+1 sb 16 ,
να χωρισεις τα sub των golden και να αφησεις των trinnov να τα ρυθμισει με την επιλογη active cross που εχει .
αν δεν σου κανει δουλεια αυτο τοτε παιρνεις και αλλο/α sb16.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εγώ προτείνω να πάρεις 2 x xtz 12.17 edge που έχουν το ίδιο spl με τα sb 16....θα σου βγει και οικονομικά η αναβάθμιση ;)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Εγώ προτείνω να πάρεις 2 x xtz 12.17 edge που έχουν το ίδιο spl με τα sb 16....θα σου βγει και οικονομικά η αναβάθμιση ;)
Έχουν πρόβλημα με τα ports τους κι η ΧΤΖ το παίζει τρελίτσα.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Έχουν πρόβλημα με τα ports τους κι η ΧΤΖ το παίζει τρελίτσα.
Κάτι διάβασα και εγώ αλλά νομίζω ότι στην ουσία δεν είναι πρόβλημα, αλλά απαίτηση από κάποιος να κατέβει το sub εκεί που δε μπορεί.

Το δοκιμάζουν σε ταινίες όπως το edge of tomorrow που στην έναρξη έχει ένα τρελό χαζό χαμηλό στα 10 hz και ακούγετε ένα chaffing..... και στο pb2000 που είχα το ίδιο έκανε σε εκείνη τη σκηνή.

αν κατάλαβα καλά
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Τι πρόβλημα;
Κώστα, δες εδώ.

Κάτι διάβασα και εγώ αλλά νομίζω ότι στην ουσία δεν είναι πρόβλημα, αλλά απαίτηση από κάποιος να κατέβει το sub εκεί που δε μπορεί.

Το δοκιμάζουν σε ταινίες όπως το edge of tomorrow που στην έναρξη έχει ένα τρελό χαζό χαμηλό στα 10 hz και ακούγετε ένα chaffing..... και στο pb2000 που είχα το ίδιο έκανε σε εκείνη τη σκηνή.

αν κατάλαβα καλά
Εξ όσων κατάλαβα από το thread, δεν είναι θέμα απαιτήσεων των χρηστών, αλλά τήρησης των προδιαγραφών που ανακοινώνει η εταιρία. Αν διαβάσεις ξανά το thread θα δεις ότι έγιναν tests με sweeps (οι ταινίες "ήρθαν" ύστερα), στα οποία tests τα subwoofers έπρεπε να ανταποκρίνονται στις προδιαγραφές που ανακοίνωσε η εταιρία και δεν το έκαναν.

Επειδή είμαι πιο άσχετος από εσένα (δεν έχω καν subwoofer(s) :lolsign:) μπορεί και να μην κατάλαβα εγώ καλά κι όχι εσύ.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Νομίζω ότι ισχύει αυτό με τις απαιτήσεις.. Στα τεστ που είχα δει με το παλιο τα πάει πολύ καλά και με χαμηλές παραμορφωσεις...δεν παίζει κάτω από 20hz και ίσως αυτό τους έβγαλε πρόβλημα... Εννοείτε ότι δεν έχει και το spl των pb εκεί χαμηλά, είναι σαν τα sb
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
η λυση ειναι μια:
+1 sb 16 ,
να χωρισεις τα sub των golden και να αφησεις των trinnov να τα ρυθμισει με την επιλογη active cross που εχει .
αν δεν σου κανει δουλεια αυτο τοτε παιρνεις και αλλο/α sb16.
:thumbsup:

Αυτό είναι το πλάνο, μακροπρόθεσμα. Οχι πως καίγομαι για τα 4-5 db κάτω του LFE στα 80Hz, μην τρελαθούμε κιόλας ;). Οταν βάλουμε τα Atmos και περάσει λίγος καιρός που να μην έχουμε τι να κάνουμε, ε , για να περνάει η ώρα θα το δούμε τότε. :D

(Τo active cross είναι περιττό, ακολουθώ πάντα τον κανόνα keep it simple s....)
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Αυτά τα ξέρουμε καθόλου??
τα ξερουμε , οπως και αλλα Αμερικανικα , υπολογισε (τιμη Αμερικης +μεταφορικα)*1.3 περιπου και βλεπεις αν σε συμφερει που νομιζω πως οχι.
[DOUBLEPOST=1560861423][/DOUBLEPOST]
:thumbsup:

Αυτό είναι το πλάνο, μακροπρόθεσμα. Οχι πως καίγομαι για τα 4-5 db κάτω του LFE στα 80Hz, μην τρελαθούμε κιόλας ;). Οταν βάλουμε τα Atmos και περάσει λίγος καιρός που να μην έχουμε τι να κάνουμε, ε , για να περνάει η ώρα θα το δούμε τότε. :D

(Τo active cross είναι περιττό, ακολουθώ πάντα τον κανόνα keep it simple s....)
ο trinnov θα στο κανει simple ,
ενω εσυ θα παλευεις με διαφορα cross και μετρησεις rew και παλι δεν θα το φερεις οπως μπορει αυτος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
ο trinnov θα στο κανει simple ,
ενω εσυ θα παλευεις με διαφορα cross και μετρησεις rew και παλι δεν θα το φερεις οπως μπορει αυτος.
Δεν έχω να φέρω τίποτα. Εχουν εσωτερικό dsp/cross από την εταιρία.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Κάτι διάβασα και εγώ αλλά νομίζω ότι στην ουσία δεν είναι πρόβλημα, αλλά απαίτηση από κάποιος να κατέβει το sub εκεί που δε μπορεί.

Το δοκιμάζουν σε ταινίες όπως το edge of tomorrow που στην έναρξη έχει ένα τρελό χαζό χαμηλό στα 10 hz και ακούγετε ένα chaffing..... και στο pb2000 που είχα το ίδιο έκανε σε εκείνη τη σκηνή.

αν κατάλαβα καλά
πάρτε dayton ! :p:lolsign:
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top