Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Είχα Ζαπ, Καστρουνή και Μάριο το πρωί-μεσημέρι σπίτι.
Εχουν έρθει Σαλονίκη, και επειδή ο προβολέας μου άρχισε να εχει “άποψη”, ζήτησα απο τον Καστρουνή έλεγχο-ρύθμιση.

Ακούσαμε και λίγο Beethoven, Britten και Peter Gabriel. Σε δικάναλο, πολυκάναλο, upmix και Atmos. Λίγο απ’όλα.

19E3A056-914E-43A8-BDA1-36DB7F26AB4A.jpeg


Τσιμπήσαμε και κάτι μπέργκερ. Αλλά ξέχασα να τους βάλω να ακούσουν τα καμπανάκια
 

A

AKARL

Guest
Είχα Ζαπ, Καστρουνή και Μάριο το πρωί-μεσημέρι σπίτι.
Εχουν έρθει Σαλονίκη, και επειδή ο προβολέας μου άρχισε να εχει “άποψη”, ζήτησα απο τον Καστρουνή έλεγχο-ρύθμιση.

Ακούσαμε και λίγο Beethoven, Britten και Peter Gabriel. Σε δικάναλο, πολυκάναλο, upmix και Atmos. Λίγο απ’όλα.

View attachment 142247

Τσιμπήσαμε και κάτι μπέργκερ. Αλλά ξέχασα να τους βάλω να ακούσουν τα καμπανάκια
Αφχιερωμένο εκσαιρετικά στο σέξυ μωρό στα πατώματα.... :drinks:

 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Είχα Ζαπ, Καστρουνή και Μάριο το πρωί-μεσημέρι σπίτι.
Εχουν έρθει Σαλονίκη, και επειδή ο προβολέας μου άρχισε να εχει “άποψη”, ζήτησα απο τον Καστρουνή έλεγχο-ρύθμιση.

Ακούσαμε και λίγο Beethoven, Britten και Peter Gabriel. Σε δικάναλο, πολυκάναλο, upmix και Atmos. Λίγο απ’όλα.

View attachment 142247

Τσιμπήσαμε και κάτι μπέργκερ. Αλλά ξέχασα να τους βάλω να ακούσουν τα καμπανάκια
Καλά βλέπουν τα ματάκια μου?
Εντυσες και το καπάκι του πικάπ ρε χαμένε ??
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Καλά βλέπουν τα ματάκια μου?
Εντυσες και το καπάκι του πικάπ ρε χαμένε ??
Γυαλίζει.
Ολα ντύνονται αν γυαλίζουν, και ο Trinnov αν προσέξεις καλά :lolsign:

Επίσης οριστικοποιήθηκε η μετακίνηση του προβολέα στον πίσω τοίχο, και η κατασκευή hush box, το οποίο θα σχεδιαστεί με υπολογισμό και των διαστάσεων των JVC προβολέων. Λέμε τώρα.

Ο ΜΚ υπολόγισε αποστάσεις, φωτεινότητες κτλ και έδωσε έγκριση, οπότε στην επόμενη άνοδό του θα του το έχουμε έτοιμο για ρύθμιση.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Γυαλίζει.
Ολα ντύνονται αν γυαλίζουν, και ο Trinnov αν προσέξεις καλά :lolsign:

Επίσης οριστικοποιήθηκε η μετακίνηση του προβολέα στον πίσω τοίχο, και η κατασκευή hush box, το οποίο θα σχεδιαστεί με υπολογισμό και των διαστάσεων των JVC προβολέων. Λέμε τώρα.

Ο ΜΚ υπολόγισε αποστάσεις, φωτεινότητες κτλ και έδωσε έγκριση, οπότε στην επόμενη άνοδό του θα του το έχουμε έτοιμο για ρύθμιση.
Μα δε γκαταλαβαινω.. Αφήνεις άλλους να αποφασίζουν για λογαριασμό σου?
Δεν έχεις αποπση?
Post automatically merged:

και ο Trinnov αν προσέξεις καλά :lolsign:
Καλά, χεστηκα για τον trinnov.. Στο πικάπ όμως είναι ασέβεια!!
 




Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Εάν δεν σε ενοχλεί το φως από το λαμπάκι του κλιματιστικού από απόσταση 7 μέτρα στην οθόνη έχεις πολλά ακόμα να καλύψεις με βελούδο ...
 



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Ο αρχηγός επέστρεψε για να καλιμπράρει και την οικογενειακή Kuro του πάνω ορόφου.

View attachment 142390
Aντε τελειωστε εσεις οι Βορειοι να παρουμε και εμεις οι νοτιοι σειρα....πρεπει να σεταριστουμε και εμεις βρε αδερφε...ετσι θα μεινουμε....αφου ειπαμε να επιστρεψουμε ξανα στο audio που το ξεχασαμε 4 χρονια τωρα....οποτε ο Κασtrinov αφου σεταρει μετα θα παμε για ουζα με θεα Κορινθιακο με καλαμαρακι αλανιαρικο ,γαριδα ξεκωλο περιοχης ,φαρφαλες με κροκο ,φαβα βουνισια,αστακομπουκιες με κοκκινο πιπερι και και και.......ακουτε ρε....τελειωνετε ειπαμεεεε.....
 

Attachments



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Να εδω σημερα, ακουμε ιπταμενα βιολια, ιπταμενες ντραμς που ερχονται « απο πισω» , μπυρες παγωμενες με χερουλια και τετοιες ομορφιες!

View attachment 144713


View attachment 144714


View attachment 144715
Κοτσιδιους ατμιζεις και συ τωρα(βλεπε atmos )?

Ο Καστρουνής είναι στην Αθήνα.
ενταξει τοτεςςςςς.....συντομα θα φαμε τις φαρφαλες......χαχαχαχα...be in touch guys !!!!
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Περασαμε υπεροχα, με την πρωτη ευκαιρια εντυπωσεις απ τον υπεροχο χωρο του Δημητρη που με χαρα με υποδεχτηκε!
ναι για πες μας τι εφαγες για να δω αν θα παρεις κανα κιλο.......στα υπολοιπα ξερουμε τι θα πεις...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.214
Οι εντυπωσεις μου λοιπον απ την επισκεψη μου στον ομορφο χωρο του Δημητρη ειναι υπεροχες!


Φαγαμε τα μπεργκερακια μας με τις πατατουλες μας, πολυ νοστιμα, μπυρες παγωμενες με χερουλι φυσικα ( η αληθεια και χωρις θα την επινα παλι...) και γενικα ηταν 2-3 ομορφες ωρες παρεα

Ακουσαμε πολυ μουσικη, πολυκαναλη, 2καναλη αλλα και με upmix του Trinnov, πολυ κλασσικη, ακουσα και καποιες επιλογες δικες μου απο ενα στικακι usb, γενικα ολα πολυ εντυπωσιακα.

Η πρωτη εντυπωση ειναι η πολυ μεγαλη ησυχια και ηρεμια, αποτελεσμα της φροντιδας του χωρου με το χαμηλο rt.
Kαμια φασαρια, κανενας αντιλαλος, ακουγονται με ευκολια τα παντα και σε καθε στιγμη.

Επισης μου κανε εντυπωση το πολυ μαυρο, βαθυ και σκοτεινο του χωρου.

Απο την επιλογη των συσκευων, του background Και της γενικης φροντιδας , ειναι τοσο σκοτεινα που εκανα λιγο χρονο να προσαρμοστω.
Αλλα μπορεις πολυ ευκολα ετσι να απορροφηθεις στη μουσικη και την εικονα χωρις να σου τραβανε την προσοχη διαφορα αλλα, οπως σ εμενα, που βεβαια ειναι καθημερινο απλο σαλονι.

Αυτος ο Trinnov ειναι ενα εξαιρετικο μηχανημα με απειρες δυνατοτητες, ακομα και on the fly.
Καναμε επιτοπου διορθωσεις στα σαμπ πχ, 0,2 db οι οποιες ακουγοντουσαν κατευθειαν , νομιζα πχ πως ηταν ας πω 1 db.

Ολα τα λεφτα πιστευω ειναι το immerssive, που ακους απιστευτα εντυπωσιακα, πρεπει να τ ακουσεις πριν σχηματισεις αποψη , γιατι προφανεστατα αυτα που εχεις ακουσει μεχρι πριν δεν ειναι αυτο που περιμενεις η νομιζεις.

Ειδικα στα πολυκαναλα, που ακουγονται εξαιρετικα, αλλα και στα 2 καναλα , που πραγματοποιει upmix με διαφορες επιλογες, ειναι κατι το εντυπωσιακο, που ξεφευγει απ το κλασσικο 2καναλο και σε βαζει σε μια νεα εμπειρια.

ΑΚουσαμε ακομα και ιπταμενα βιολια, :fuckyou: κατ επιλογην στην ηχογραφηση δηλαδη, που σε τοποθετουσε στο κεντρο της ορχηστρας κατ επιλογη του ηχοληπτη προφανως, και οχι στη θεση του ακροατη , κατι εντυπωσιακο.

Ακουσαμε ακομα και ντραμς που ερχονται απο πισω και ψηλα, :fuckyou: επισης στην ηχογραφηση της 2l,μη ρωτησετε γιατι, ετσι θελουν, αλλα το θεμα ειναι πως ολα με τον τροπο τους σε τοποθετουν σε μια σφαιρα εντυπωσιακης ακουστικης !

Εντασεις πολυ υψηλες αβιαστα , ακουγαμε σε reference +5db και σιγουρα φτασαμε τα 115 db.

Χαμηλα κρουστικα και γρηγορα χωρις να κουραζονται, δε νομιζω να ηθελα να ακουσω κι αλλο δυνατα, με καλυπτε, αν και ειχε κι αλλο και απαραμορφωτα παντα.

Kai βασικο, χωρις να πονοκεφαλιαζεις...

Γενικα ενα πολυ ενδιαφερον και εντυπωσιακο all around ακουσμα που δε σου λειπει κατι και τα κανει ολα σωστα και ομορφα, ισια και γλυκα που σε ωθει να κατσεις ν ακουσεις μουσικη δυνατα και με λεπτομερειες που πολλες φορες δε θα εχεις ξανακουσει πως υπαρχουν στις ηχογραφησεις, αναπνοες, βηχα, περπατηματα κλπ ειδικα σε κλασσικη.


Αν θα μπορουσα να πω για καποια... οχι ακριβως αρνητικα αλλα πραγματα που θα μπορουσαν να ναι αλλιως, θα ελεγα πως εχω συνηθισει σ ενα πιο μεγαλο χωρο, με οτι συνεπαγεται αυτο, και μου κακοφαινεται ενας μικροτερος, που τα εμπρος ηχεια δεν αναπνεουν οπως θα ηθελαν και σχηματιζουν ενα μικροτερο ισως πεδιο η εικονας, αλλα ο Trinnov εκανε θαυματα και σ αυτο!

Σε εντελως 2καναλη μορφη με σαμπ, ισως θα υπολειποταν λιγο απο αλλα συστηματα, αλλα ο σκοπος ειναι ν ακους παντα full immerssive με ολα τα ηχεια, οπως θα εκανα κι εγω αν τα ειχα αντιστοιχα!

Σ ευχαριστω για την φιλοξενια κι ελπιζω να τα ξαναπουμε συντομα και σε μενα η σε σενα !
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.560
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top