Στατικος ηλεκτρισμος

Μηνύματα
1.266
Reaction score
0
Χθες εκατσα και εκανα μια ανακαταταξη στα μηχανηματα καλωδια κτλπ.Πληροφοριακα στο επιπλο εχω 2 μπαλαντεζες οι οποιες παιρνουν ρευμα απο μια μπριζα και ειναι συνδεμενα τv-play3-egreat-netfaster-onkyo-τηλεφωνο ασυρματο-ψηφιακη κορνιζα και 2 ...φωτιστικα.Ολα τα καλωδια ειναι μαζεμενα πισω απο το επιπλο οσο πιο τακτοποιημενα γινεται. (δεμενα κτλπ)Στο θεμα μας τωρα...ολη μερα σημερα δεν τολμαω να ακουμπησω κανεναν και τπτ σε ολο το σαλονι.Συνεχως με κτυπαει το ρευμα μεχρι και σπιθα ειδα ν βγαινει απο το δακτυλο μου.Εκλεισα το ασυρματο ιντερνετ μηπως επηρεαζει αλλα τιποτα.Τι μπορει ν φταιει ρε παιδια?εκανα τπτ εγω?οσο σκεφτομαι οτι ισως εχω προκαλεσει εγω κατι τετοιο και πρεπει να κανω καποια ανακαταταξη τρελαινομαι.Ηρθε κοσμος σημερα στο σπιτι και ακουμπαγε ο ενας τον αλλον και ολο τσικ και τσουκ ητανε :116: Please help
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.679
Reaction score
94.688
Απάντηση: Στατικος ηλεκτρισμος

Λογικά δεν φταίνε τα καλώδια σου.
Αγκάλιασε ένα σώμα καλοριφέρ για να φύγει ο στατικός ηλεκτρισμός.
Αν δεν έχεις καλοριφέρ,πιάσε την γείωση σε μια μπρίζα σούκο.
ΠΡΟΣΟΧΗ: την γείωση,όχι τις δύο τρύπες
που έχουν ρεύμα!!!
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Στατικος ηλεκτρισμος

Πρέπει να ανοίξεις με προσοχή (εάν όχι εσύ , ένας ηλεκτρολόγος) και δεις εάν στη μπρίζα πάνω στην οποία μπήκαν οι μπαλαντέζες, η γείωση (κίτρινο ή κιτρινοπράσινο καλώδιο) δεν πατάει (π.χ. λόφω πολυκαιρίας) καλά πάνω στο βιδάκι της σύνδεσής της...
...μπορεί επίσης εκτός από την πολυκαιρία, λόγω της υπερφόρτωσης να "οξειδώθηκαν" αυτές οι επαφές της γείωσης της μπρίζας...
πρίν σφίξεις καλύτερα τη βίδα, μπορείς να "γδάρεις" λίγο το χάλκινο σύρμα του καλωδίου της γείωσης της μπρίζας, (με ένα μαχαιράκι), ώστε αυτό να κάνει καλύτερη επαφή...
Επιβάλλεται (για λόγους ασφαλείας) πρίν από όλα αυτά, να κλείσεις τον αντίστοιχο αυτόματο, (από τον πίνακα), ο οποίος ελέγχει αυτήν την μπρίζα...
Για καλύτερο έλεγχο , χρησιμοποιείς δοκιμαστικό κατσαβιδάκι... (αυτό με τη λαμπίτσα)

Εδώ είμαστε...

φιλικά
Δαμιανός
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Στατικος ηλεκτρισμος

Χθες εκατσα και εκανα μια ανακαταταξη στα μηχανηματα καλωδια κτλπ.Πληροφοριακα στο επιπλο εχω 2 μπαλαντεζες οι οποιες παιρνουν ρευμα απο μια μπριζα και ειναι συνδεμενα τv-play3-egreat-netfaster-onkyo-τηλεφωνο ασυρματο-ψηφιακη κορνιζα και 2 ...φωτιστικα.Ολα τα καλωδια ειναι μαζεμενα πισω απο το επιπλο οσο πιο τακτοποιημενα γινεται. (δεμενα κτλπ)Στο θεμα μας τωρα...ολη μερα σημερα δεν τολμαω να ακουμπησω κανεναν και τπτ σε ολο το σαλονι.Συνεχως με κτυπαει το ρευμα μεχρι και σπιθα ειδα ν βγαινει απο το δακτυλο μου.Εκλεισα το ασυρματο ιντερνετ μηπως επηρεαζει αλλα τιποτα.Τι μπορει ν φταιει ρε παιδια?εκανα τπτ εγω?οσο σκεφτομαι οτι ισως εχω προκαλεσει εγω κατι τετοιο και πρεπει να κανω καποια ανακαταταξη τρελαινομαι.Ηρθε κοσμος σημερα στο σπιτι και ακουμπαγε ο ενας τον αλλον και ολο τσικ και τσουκ ητανε :116: Please help
Υποπτεύομαι πως κοιτάς σε λάθος κατεύθυνση: η δουλειά της γείωσης δεν είναι να διώχνει το στατικό ηλεκτρισμό και το γεγονός ότι οι επισκέπτες σου είχαν το ίδιο πρόβλημα, μάλλον παραπέμπει αλλού.
Μήπως άλλαξες πρόσφατα μοκέτα, καλύματα καναπέδων ή κάτι αντίστοιχο;

ΥΓ Αν θες τη γνώμη μου, τα διάφορα καλώδια είναι καλύτερα να τα έχεις χύμα... σπαγγέτι, παρά τυλιγμένα και δεμένα να σχηματίζουν πηνίο.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Στατικος ηλεκτρισμος

Υποπτεύομαι πως κοιτάς σε λάθος κατεύθυνση: η δουλειά της γείωσης δεν είναι να διώχνει το στατικό ηλεκτρισμό και το γεγονός ότι οι επισκέπτες σου είχαν το ίδιο πρόβλημα, μάλλον παραπέμπει αλλού.
Μήπως άλλαξες πρόσφατα μοκέτα, καλύματα καναπέδων ή κάτι αντίστοιχο;

Ακομη και τα παπουτσια παιζουν ρολο.:126:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Στατικος ηλεκτρισμος

Ακομη και τα παπουτσια παιζουν ρολο.:126:
Σωστό, όπως και τα ρούχα. Βέβαια το γεγονός ότι το πρόβλημα το είχαν κι οι επισκέπτες του, παραπέμπει σε κάτι του σπιτιού.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.215
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top