Στεγανοποίηση και θερμομόνωση

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Σε γνωστή αλυσίδα Supermarket οι πίνακες του καταστήματος είναι στο υπόγειο γκαράζ. Πάνω από το αυτό το σημείο είναι το κρεοπωλείο. Κάθε Πάσχα γίνεται τσι πτάνας από τα αίματα στο πάτωμα και κάθε βράδυ στο κλείσιμο πέφτει πολύ νερό. Πολύ όμως. Αν κατέβεις στο γκαράζ βλέπεις να νερά να τρέχουν από τους πίνακες.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Αντί να θαυμάζετε τα μαστόρια που έφτιαξαν αδιάβροχους πίνακες γκρινιάζετε κι από πάνω!! :mad:

Όσο για το αίμα το Πάσχα, αυτό δεν θα μπορούσε ποτέ να δημιουργήσει πρόβλημα, αλίμονο, είναι μέρος του Θαύματος. Πού είναι η Πίστη σας;;;
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Εν τω μεταξυ εχω τον ξαδερφο μου που με βοηθαει στις δουλειες στο σπιτι.
Μολις δει οτι δεν τον βλεπω παει πισω απ την ελια, στον τοιχο που καναμε πριν κανα μηνα και κατουραει εκει. Το σπιτι του ειναι διπλα απ το δικο μου, αλλα τον εμπνεει το ντουβαρι. Τζαμπα το κεραμιδι που εβαλα απο πανω για να προφυλασω τον τοιχο απ τις βροχες!
Παντως ξεπερνοντας το θεμα τιμων, να πουμε πως αυτοι που σπουδασαν το αντικειμενο το γνωριζουν κι ολας. Οι οικοδομοι ομως οτι ξερουν το ξερουν απ την πραξη. Αν κατι το εμαθαν στραβα μια ζωη στραβα θα το κανουν και θα ειναι απολυτοι, οτι αυτοι ξερουν.

Ενα σωρο οικοδομοι που εμαθαν το μυστρι, δεν μπορουν να δουλεψουν με σπατουλα. Βαζουν τη λασπη στη σπατουλα κατα τον ιδιο τροπο που βαζουν στο μυστρι και δεν γνωριζουν την αξια της "χτενας". Το εχω δει τοσες φορες το σκηνικο, εχω μαλωσει επανελλειμενως μαζι τους, αλλα μυαλο δε βαζουν.

Γειτονας μου που προσφατα βγηκε στη συνταξη καταλαβαινε τελειως αναποδα για το που βαζουν τη ρητινη και που το αζολιτ. Υποτιθεται μια ζωη οικοδομος σε μπετα και σουβα. Οσο κι αν του εξηγουσα, του διαβαζα αυτο που γραφει στη ιδια τη συσκευασια, αυτος τον χαβα του. Δεν του αλλαζεις με τιποτα αυτο που νομιζει οτι ειναι σωστο.

ΕΝ τω μεταξυ στο ιντερνετ υπαρχουν ενα σωρο βιντεο με κατατοπιστικο τροπο για το πως γινονται τεχνικα καποια πραγματα. Οταν του λες ελα ρε συ να δεις πως το κανεις αυτος. ΕΙναι σα να του βαζεις μαχαιρι στην καρδια. Απολυτη απαξιωση.
 
Last edited:


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.186
Reaction score
27.661
Ε καλά μερικές φορές τα μαστόρια μπορεί να κάνουν και κανένα λαθάκι.
beton.jpg


Ή και καμιά πατέντα για ασφάλεια και ευκολία.
cable.png


Όμως το πιο σημαντικό είναι ότι ο φίλος ρωτάει εδώ μέσα και ένα σωρό άτομα του λένε διάφορες ιδέες.
Το σωστό θα ήταν μια ερώτηση σε έναν ταξιτζή για να δοθεί οριστική λύση.
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Μια χαρά κάνει.

Ο όρος "κακοτεχνια" είναι βασικό χαρακτηριστικό στην Ελλάδα, σε όλα τα σπίτια. Όλα, ανεξαιρέτως.

Δάπεδα με στραβά πλακάκια, κουφώματα που μπάζουν, ντουβάρια προβληματικά, ταβάνια προβληματικά, υδραυλικά; τρελή πληγή, χάος. Ηλεκτρολογικά; άσε μεγάλε, τα έχω δει όλα. Κεραμοσκεπες; μπαλκόνια; κάγκελα; τζάκια γτπκ; πόρτες; Σκάλες που να μην έχουν ίδιο ύψος τα σκαλοπάτια; βρύσες με νερό υφάλμυρο και ακατάλληλα φίλτρα; λάθος θέσεις και μεγέθη καλοριφέρ; πατώματα ξύλινα στραβά; βοθροι που ξεχειλίζουν μέσα στο σπίτι; περιφράξεις κοτετσόρυρμα που σκουριάζει στην πρώτη βροχή; λεβητοστάσια; ας γελάσω προκαταβολικά. Υδρορροές; μπριζες; δίκτυο; τι θες; απ'ολα έχει ο μπατσες.

Κακοτεχνια σε όλα.

Ρεσιτάλ κακοτεχνιας.

Εχω αλλάξει ένα σωρό σπίτια σε αυτή τη ζωή, και ένα σωστό δεν έχω δει ακόμα. Κανένα. Ποτέ.

Γι'αυτο το λόγο οι μισοί+ Έλληνες είναι πολυτεχνιτες και πιάνουν τα χέρια τους, γιατί μαστορια και μηχανικοί έχουν δώσει μια χαρά το στίγμα τους. Μπόχα.

Γι' αυτό το λόγο όταν έρχεται συνεργείο για να κάνει οποιαδήποτε δουλειά, πρέπει να κάθεσαι πάνω από το κεφάλι τους, να τους λες κάθε λίγο "τι κάνεις εκεί ρε Μλκα, θα το σπάσεις έτσι, παρτο αλλιως". Μαστορια γτπκ.
Οι τεχνίτες της οικοδομής ( ο θεός να τους κάνει) είναι αμόρφωτοι και ανεκπαίδευτοι που μάθανε (; ) εμπειρικά δίπλα σε κάποιον που ήξερε (;;; ) και ξεκίνησαν να κάνουν τη δουλειά μόνοι τους.
Δεν διαβάζουν προδιαγραφές δεν τις καταλαβαίνουν , δεν επιβλέπονται δεν δεν δεν δεν.
Λίγοι μηχανικοί της οικοδομής έχουν πραγματικά τον έλεγχο της δουλειάς και πετυχαίνουν αποτελέσματα.

Ξέχασες τον απόπατο βέβαια , τους σιδεράδες , την ντροπή της ηλεκτροσυγκόλλησης .

Μόνο όσοι έχουν δουλέψει σε εργοτάξιο μεγάλης κατασκευής μπορούν να δουλέψουν σοβαρά σε οικοδομή ,αλλά γενικά στα ιδιωτικά έργα και τις κατοικίες ειναι γτπ3κ.

Στον κλάδο μου , αυτό το χάλι της οικοδομής δεν το βλέπεις ούτε στο τελευταίο ναυπηγείο της Κίνας, ειδικά για θέματα ασφάλειας στην εργασία τα έργα κατοικιών είναι μνημεία κωλοφαρδιας , από τύχη βγαίνουν ζωντανοί οι περισσότεροι.
Η διαφορά είναι ότι οι τεχνίτες της ναυπηγικής εργασίας έχουν περάσει υποχρεωτικά κάποιο σχολείο , εμπειρικός κανένας πουθενά, ούτε οι ανθυποβοηθοί.
 


Μηνύματα
9.772
Reaction score
1.824
Μια χαρά κάνει.

Ο όρος "κακοτεχνια" είναι βασικό χαρακτηριστικό στην Ελλάδα, σε όλα τα σπίτια. Όλα, ανεξαιρέτως.

Δάπεδα με στραβά πλακάκια, κουφώματα που μπάζουν, ντουβάρια προβληματικά, ταβάνια προβληματικά, υδραυλικά; τρελή πληγή, χάος. Ηλεκτρολογικά; άσε μεγάλε, τα έχω δει όλα. Κεραμοσκεπες; μπαλκόνια; κάγκελα; τζάκια γτπκ; πόρτες; Σκάλες που να μην έχουν ίδιο ύψος τα σκαλοπάτια; βρύσες με νερό υφάλμυρο και ακατάλληλα φίλτρα; λάθος θέσεις και μεγέθη καλοριφέρ; πατώματα ξύλινα στραβά; βοθροι που ξεχειλίζουν μέσα στο σπίτι; περιφράξεις κοτετσόρυρμα που σκουριάζει στην πρώτη βροχή; λεβητοστάσια; ας γελάσω προκαταβολικά. Υδρορροές; μπριζες; δίκτυο; τι θες; απ'ολα έχει ο μπατσες.

Κακοτεχνια σε όλα.

Ρεσιτάλ κακοτεχνιας.

Εχω αλλάξει ένα σωρό σπίτια σε αυτή τη ζωή, και ένα σωστό δεν έχω δει ακόμα. Κανένα. Ποτέ.

Γι'αυτο το λόγο οι μισοί+ Έλληνες είναι πολυτεχνιτες και πιάνουν τα χέρια τους, γιατί μαστορια και μηχανικοί έχουν δώσει μια χαρά το στίγμα τους. Μπόχα.

Γι' αυτό το λόγο όταν έρχεται συνεργείο για να κάνει οποιαδήποτε δουλειά, πρέπει να κάθεσαι πάνω από το κεφάλι τους, να τους λες κάθε λίγο "τι κάνεις εκεί ρε Μλκα, θα το σπάσεις έτσι, παρτο αλλιως". Μαστορια γτπκ.
Και κερασάκι στη τούρτα μόλις ξεκινήσει το έργο σου αρχίζουν τα «αυτό δεν το είχα υπολογίσει, εκείνο είναι χειρότερο από ότι περίμενα, το τάδε υλικό ανέβασε τιμή, αυτό δεν το είχα βάλει στη τιμή» κλπ κλπ.

Και όπως είπες, ΠΑΝΤΑ ο προηγούμενος δεν ήταν καλός.

Θελω ένα μάστορα που να ξέρει τη δουλειά του, να είναι τίμιος, να μην λέει μπαρούφες, να μη πίνει μπυρες την ώρα της δουλειάς και θα του εχω δουλειά για μια ζωή! Και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να βρω.
 
Last edited:



Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Κάποιες φορές η ατζαμοσύνη έχει να κάνει και με το γεγονός ότι η επιλογή επαγγέλματος για ορισμένους δεν ήταν δική τους.

Σε συνάδελφο του ζήτησε μια πιτσιρίκα που είχε πάθει λάστιχο στο δρόμο να την βοηθήσει να το αλλάξει.
Στην προσπάθειά του να σηκώσει το αυτοκίνητο έβαλε τον γρύλο με το έμβολο προς το έδαφος και αφού είδε ότι δεν… στο τέλος της έβαλε και χέρι λέγοντάς της … “καλά, που τον βρήκες αυτόν τον γρύλο ? ”

Κι όμως, ο συγκεκριμένος εργάζεται ως Μηχανολόγος Μηχανικός σε πολυεθνικές Oil & Gas και μάλιστα στην πρώτη γραμμή..
.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Όταν έκανα εργασίες το 2004 για να γίνει το σπίτι από εξοχικό σε μόνιμη κατοικία ξήλωσα όλη τη σωλήνωση. Αφού περάσαμε τη νέα με τον πατέρα καθώς ήταν υδραυλικός φώναξα ένα σοβατζή. Τα βρήκαμε στη τιμή και μου λέει τι να παραγγείλω σε υλικά. Του λέω μάστορα με αυτά σοβαντίζω όλο το σπίτι όχι μόνο κουζίνα μπάνιο. Όχι τόσα είναι. Τόσα τόσα λέω. Είχε ζητήσει 5 μεροκάματα Χ2. Κάθε μέρα ερχόταν με ένα βοηθό δούλευαν 3-4 ώρες και έφευγαν. Κάποια μέρα έρχομαι σπίτι και βλέπω τα μισά υλικά να έχουν εξαφανιστεί. Κατεβαίνω κάτω και ρωτάω τη μάνα μου που ήταν σπίτι που πήγαν και μου λέει ότι ήρθε με μια μπαγκαζιέρα ο σοβατζής και φόρτωνε. Τα παίρνω κρανίο. Όταν έφτασε η ώρα για να πληρωθεί του λέω: το μεροκάματο είναι 8 ώρες εσείς δούλεψατε τις μισές οπότε παίρνεις τόσα. Πήρες τόσα τσουβάλια για δική σου χρήση μας κάνουν τόσα. Παίρνεις σύνολο τόσα και αν έχεις πρόβλημα κάλεσε αστυνομία. Άρχισε να φωνάζει. Του λέω αν έχεις πρόβλημα κάλεσε την αστυνομία. Απο το διπλανό σπίτι βγαίνει ο γείτονας (τον ξέρω πολλά χρόνια και εκτός οικισμού) και με ρωτάει τι συμβαίνει. Του τα λέω και μου λέει ότι και σε αυτόν τα ίδια έκανε. Μάλιστα είχαν τσακωθεί με τη γυναίκα του και την έσπρωξε και έπεσε κάτω. Μόλις ήρθε ο άνδρας της τον πέταξε έξω. Ο σοβατζής ήταν και γείτονας.

Μπορώ να γράφω μέχρι αύριο για "μάστορες". Πλέον πολλά τα κάνω μόνος μου. Ότι δεν ξέρω διαβάζω. Δεν έχω φωνάξει ποτέ ελαιοχρωματιστή. Ξύλα, κάγκελα, ντουβάρια όλα εγώ. Πέρσι έκανα ριζική ανακαίνιση στην αποθήκη, μπετά, εξαερισμό, ηλεκτρολογικό πίνακα, γραμμές, αναμονές για τον κήπο, πριζες, φώτα ασφαλείας, γυψοσανίδα στο ταβάνι, CAT6A δίκτυο σε όλο το σπίτι, νέα γραμμή ΟΤΕ. Όλα μόνος μου. Φώναξα μόνο τον ηλεκτρολόγο να μου συνδέσει το καλώδιο της αποθήκης στον κεντρικό πίνακα. Είδε τη δουλειά και με ρώτησε ποιός την έκανε. Του λέω εγώ και παθαίνει σοκ και αυτός και ο γιος. Μου λέει τέτοια δουλειά με τα κανάλια δεν θα βρεις πουθενά. Κουβίδης όλα εξωτερικά.
Τώρα φτιάχνω τον κήπο. Έφτιαξα μια καμπύλη που ήθελα σε να παρτέρι από τούβλο και μπετό, 8 μεγάλους σάκους χώμα και αγγελικές γύρω γύρω. Αναμονές για φώτα, αυτόματο πότισμα κλπ. Σε λίγους μήνες θα μπει στο κέντρο μια χαρουπιά και αργότερα γκαζονάκι. Εχθές ξεκίνησα κάτι σκαλιά για να πετάξω μια παλιά σιδερένια κατασκευή με 3 σκαλοπάτια.

Όποιος μάστορας έρχεται για προσφορά που δεν τον ξέρω αν δεν συμφωνήσει ημέρα παράδοσης και κάθε μέρα που θα καθυστερήσει να αφαιρεθεί ποσό δεν ξεκινά καν. Βαρέθηκα με τις καθυστερήσεις. Όλοι σου λένε ναι για να μην χάνουν δουλειές και είτε δουλεύουν τις μισές ώρες είτε όποτε έχουν ευκαιρία από άλλη δουλειά. Μέχρι τώρα μόνο ηλεκτρολόγο και μαραγκό έχω βρει που ο λόγος τους είναι συμβόλαιο.
Εξαίρεση βέβαια σε έκτακτες ανάγκες πχ τραυματισμός ή θέματα υγείας. Και όποιος γουστάρει. Εγώ για να είμαι σωστός ενημερώνω και κάνω συμφωνίες μήνες πριν το έργο. Θα είναι και αυτοί.
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Παντού τα ίδια, για αυτό λέω μην του λέτε του ανθρώπου να πάρει trinnov.
Αν κάποιος γνωρίζει , δηλαδή να το έχει κάνει ή να είναι του επαγγέλματος, ας προτείνει το Χ προϊόν που κοστίζει τόσο το μέτρο. Η εφαρμογή γίνεται με αυτό τον τρόπο.

Σε ένα ιδεατό κόσμο θα πήγαινε σε ένα μηχανικό, θα πλήρωνε πχ 500€ για την μελέτη, 2000€ για τα υλικά και 1000€ μεροκάματο και θα ησύχαζε. Στην πραγματικότητα όμως θα πληρώσει αυτά και άλλα τόσα αλλά την άλλη μέρα θα μπάζει νερά και κανένας δεν εγγυάται τίποτα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Όλοι όσοι πιάνουν τα χέρια τους ή ασχολήθηκαν λόγο προβλήματος θα του πουν μια πρόταση. Και εγώ θα μπορούσα να του πω για το Ηyperdesmo για παράδειγμα αλλά δεν το έκανα. Γιατί δεν έχω ιδέα αν αυτό είναι το κατάλληλο για το μέγεθος του προβλήματος που πρέπει να λυθεί καθώς δεν έχω γνώσεις.
Για αυτό λέω ότι μόνο ο ειδικός είναι ικανός να λύσει τέτοια θέματα, άκρως απαραίτητος στα μικρά μπάτζετς.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.571
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top