Στις 8.00μμ η παρουσίαση των iPhone 6s, iPhone 6s Plus, Apple TV,iPad Pro

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Εννοείς στην επικαιρότητα, Γιάννη;

Αν ναι, ισχύει, αλλά μόνο στην Ελλάδα.
Εννοώ τις μηδαμινές διαφορές από τον προκάτοχό του, σε σχέση με κάθε προηγούμενη φορά.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Καλό, αλλά η διαφορά είναι το μέγεθος της οθόνης και η ανάλυση. Οι 3.5 ίντσες και τα 320x480 pixels του πρώτου iPhone δεν έχουν σχέση με τις 12.9 ίντσες και τα 2732x2048 pixels του IPad Pro. Στην πρώτη περίπτωση η χρήση του Pen είναι περιττή, ενώ στη δεύτερη βοηθάει πολύ σε αρκετές εφαρμογές.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
η λίστα με τις κωλοτούμπες τις Apple είναι ατελείωτη....
το μεγάλο γέλιο είναι ότι την κάθε κωλοτούμπα που κάνει την εμφανίζει λες και την εφηύρε αυτή με αποτέλεσμα να πανηγυρίζουν οι οπαδοί της
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
η λίστα με τις κωλοτούμπες τις Apple είναι ατελείωτη....
το μεγάλο γέλιο είναι ότι την κάθε κωλοτούμπα που κάνει την εμφανίζει λες και την εφηύρε αυτή με αποτέλεσμα να πανηγυρίζουν οι οπαδοί της





Κοίτα εκεί που λέει "Market CAP".

Και λουκούμι με περιστρεφόμενη ζάχαρη να βγάλει, πάλι θα κυβερνάει!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.882
Reaction score
41.111





Κοίτα εκεί που λέει "Market CAP".

Και λουκούμι με περιστρεφόμενη ζάχαρη να βγάλει, πάλι θα κυβερνάει!
ή αλλιώς 2 φορές το ΑΕΠ των πανέξυπνων Ελλήνων :whistling:
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
ή αλλιώς 2 φορές το ΑΕΠ των πανέξυπνων Ελλήνων :whistling:
Για να είμαστε και λίγο σωστοί, όλοι όσοι "κράζουν" την Apple σήμερα επί της ουσίας την θαυμάζουν -λέγε με jumboσακούλα- καθώς αυτή είναι υπεύθυνη για αυτό το μαραφέτι που ονομάζεται mouse, το "παραθυρικό" περιβάλλον και την σημερινή έκρηξη των smartphones / tablets κλπ.

Σιγά μην είμαστε τόσο τυχεροί ώστε να έρθει η Apple και η κάθε Apple να αγοράσει το οικόπεδο εδώ και να φτιάξει κανένα silicon valley. Το Cupertino και το Palo Alto είναι πολύ ποιό ωραία
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Στην ουσία πρόκειται για την αντιπάθεια απέναντι σε οτιδήποτε ανήκει στο lifestyle και είναι δημοφιλές και σχετικά ακριβό.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Μη με βάζεις στην παραπάνω κατηγορία, ίσα ίσα που θα γούστα μου είναι ακριβά στην τεχνολογία, απλά δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν και να μου πασάρουν ξαναζεσταμένο φαγητό για φρεσκομαγειρεμένο.
Το σημαντικότερο είναι να αποφασίσει ο χρήστης ανάλογα με τις ανάγκες του και την φιλοσοφία του, το lifestyle είναι συνήθως κακός σύμβουλος αν δεν συνδυαστεί με productivity, usability και security.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Μη με βάζεις στην παραπάνω κατηγορία, ίσα ίσα που θα γούστα μου είναι ακριβά στην τεχνολογία, απλά δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν και να μου πασάρουν ξαναζεσταμένο φαγητό για φρεσκομαγειρεμένο.
Το σημαντικότερο είναι να αποφασίσει ο χρήστης ανάλογα με τις ανάγκες του και την φιλοσοφία του, το lifestyle είναι συνήθως κακός σύμβουλος αν δεν συνδυαστεί με productivity, usability και security.
Εσύ είσαι άλλη κατηγορία, μόνος σου. :p

Αυτό που πολλοί δεν καταλαβαίνουν είναι πως ο μέσος άνθρωπος, πέρα από τα νούμερα, θέλει να γουστάρει αυτό που ψωνίζει. Επίσης θέλει να είναι αναγνωρίσιμο και αυτό δεν σημαίνει οπωσδήποτε φιγούρα. Και, φυσικά, η χρήση πρέπει να είναι όσο πιο απλή γίνεται.

Και οι ανάγκες είναι πολύ σχετικές. Σχεδόν όλες οι φορητές συσκευές κάνουν περισσότερα απ' όσα χρειάζεται η πλειονότητα των χρηστών. Με λίγα λόγια, οι πραγματικές ανάγκες έχουν πλέον καλυφτεί και οι εταιρείες ψάχνουν να δημιουργήσουν νέες.

Ακόμα και οι επαγγελματική χρήση είναι σχετική. Τι θέλει πια αυτός ο απαιτητικός γκρινιάρης επαγγελματίας σε μια φορητή συσκευή που δεν μπορεί να βρει στην Apple; Μόνο θέμα στρατοπέδων και οπαδισμού βλέπω. Κάθε πλατφόρμα υπερισχύει κάπου. Επιλέγουμε αυτή που μας κολλάει, μας εξυπηρετεί και ταιριάζει στην τσέπη μας.

Σε προσωπικό επίπεδο, γουστάρω το Microsoft Surface και με καλύπτει και εμφανισιακά. Αν είχα απεριόριστο budget για την τεχνολογία, θα είχα όλα τα Apple προϊόντα και τα πιο ξεχωριστά των άλλων επώνυμων εταιρειών. Επειδή αυτό δεν ισχύει, αγοράζω ό,τι μου είναι χρήσιμο από την Apple, σε συνδυασμό με τα βασικά της Windows πλατφόρμας. Τώρα που σκέφτομαι να αντικαταστήσω το MacBook Pro laptop, σκέφτομαι σοβαρά το Surface λόγω χαμηλότερης τιμής από το iPad Pro. Για ταμπλέτα έχω το iPad Air 2.
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Εσύ είσαι άλλη κατηγορία, μόνος σου. :p

Αυτό που πολλοί δεν καταλαβαίνουν είναι πως ο μέσος άνθρωπος, πέρα από τα νούμερα, θέλει να γουστάρει αυτό που ψωνίζει. Επίσης θέλει να είναι αναγνωρίσιμο και αυτό δεν σημαίνει οπωσδήποτε φιγούρα. Και, φυσικά, η χρήση πρέπει να είναι όσο πιο απλή γίνεται.

Και οι ανάγκες είναι πολύ σχετικές. Σχεδόν όλες οι φορητές συσκευές κάνουν περισσότερα απ' όσα χρειάζεται η πλειονότητα των χρηστών. Με λίγα λόγια, οι πραγματικές ανάγκες έχουν πλέον καλυφτεί και οι εταιρείες ψάχνουν να δημιουργήσουν νέες.

Ακόμα και οι επαγγελματική χρήση είναι σχετική. Τι θέλει πια αυτός ο απαιτητικός γκρινιάρης επαγγελματίας σε μια φορητή συσκευή που δεν μπορεί να βρει στην Apple; Μόνο θέμα στρατοπέδων και οπαδισμού βλέπω. Κάθε πλατφόρμα υπερισχύει κάπου. Επιλέγουμε αυτή που μας κολλάει, μας εξυπηρετεί και ταιριάζει στην τσέπη μας.

Σε προσωπικό επίπεδο, γουστάρω το Microsoft Surface και με καλύπτει και εμφανισιακά. Αν είχα απεριόριστο budget για την τεχνολογία, θα είχα όλα τα Apple προϊόντα και τα πιο ξεχωριστά των άλλων επώνυμων εταιρειών. Επειδή αυτό δεν ισχύει, αγοράζω ό,τι μου είναι χρήσιμο από την Apple, σε συνδυασμό με τα βασικά της Windows πλατφόρμας. Τώρα που σκέφτομαι να αντικαταστήσω το MacBook Pro laptop, σκέφτομαι σοβαρά το Surface λόγω χαμηλότερης τιμής από το iPad Pro. Για ταμπλέτα έχω το iPad Air 2.
Αγαπητέ Xfader,

ΙΣΑ ΙΣΑ, για επαγγελματική χρήση τα προιόντα της Apple είναι ΑΚΟΜΑ καλύτερα. Ποιό είναι το lifespan του iPhone; Απο consumer brand πέρασε στην πλευρά του enterprise και τους έπιασε όλους στον ύπνο. Για πείτε μου πόσο εύκολα ρύθμιζες το push mail από τον Exchange στο iPhone και αντίστοιχα σε Android & Windows Phone;

Χρησιμοποιώ επαγγελματικά πλέον MacOSX τα τελευταία 3 χρόνια και απλά αναρωτιέμαι τι διάολο έκανα τα τελευταία 15...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Αγαπητέ Xfader,

ΙΣΑ ΙΣΑ, για επαγγελματική χρήση τα προιόντα της Apple είναι ΑΚΟΜΑ καλύτερα. Ποιό είναι το lifespan του iPhone; Απο consumer brand πέρασε στην πλευρά του enterprise και τους έπιασε όλους στον ύπνο. Για πείτε μου πόσο εύκολα ρύθμιζες το push mail από τον Exchange στο iPhone και αντίστοιχα σε Android & Windows Phone;

Χρησιμοποιώ επαγγελματικά πλέον MacOSX τα τελευταία 3 χρόνια και απλά αναρωτιέμαι τι διάολο έκανα τα τελευταία 15...
Εγώ μαζί σου είμαι σε όλα, απλά ειρωνεύομαι με τον τρόπο μου την άλλη πλευρά. Και θέλω να καυτηριάσω λίγο τους "επαγγελματίες". Αυτοί που κυκλοφορούν στις καφετέριες με τα σακάκια από τα thrift shops και την τσάντα με το λάπτοπ, δεν ανήκουν στους επαγγελματίες με άποψη για την τεχνολογία. :D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.443
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top