Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
..υπαρχουν αρκετοι core duo με στραβο καπακι με συνεπεια να μην παταει ισια η ψυκτρα και να μην κανει καλη απαγωγη
Παντως αυτο ισχυει.
Λεγεται οτι εχει να κανει με παρτιδες που φτιαχνονται απο Φιλλιπινες και Μαλαισια.
Απο Φ ειναι με το ισιο καπακι αν και δεν ειναι 100% σιγουρο.
Φιλος μου αλλαξε core 2 Duo , με ιδιο made in Philippines και απο 45 πηγε στους 30 idle με "καλη" ψυκτρα .
Πολυ μεγαλο ρολο παιζει παντως και η ψυκτρα του επεξεργαστη.
Με την "μαμησια" ειχε 55 με την "καλη" 45 idle.
Γενικα παντως παιζει πολυ "θερμανση" με τους core duo αν και ειναι μεσα στις προδιαγραφες της Intel.
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Εχουμε μπερδεψει τα μπουτια μας και τη θερμοκρασια με τη θερμοτητα...

Επετρεψε μου παντως να εχω την εμπειρια εχοντας αλλαξει στο χαλαρο καμια 15ρια ψυκτρες και αλλα 5-6 block να νοιωθω κατι απο μετρησεις. Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να δεις πως κραταει το θερμικο φορτιο σε load. Σε idle μετρας για να δεις τι αποκλιση εχεις απο το load. Οσο μικροτερη η διαφορα, τοσο καλυτερη η ψυκτρα σου. Επισης δεν ισχυει σε καμια περιπτωση καλο idle--> καλο load. Κατσε να μην εχει πατησει καλα η ψυκτρα ή να ειναι της κακιας ωρας και εκει να δεις διαφορες...

Ακομα περιμενω να ακουσω πως συμπερανες το κρυοι C2D, αρα κλοκαρουν καλλυτερα.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Απάντηση: Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?

Eγώ τώρα τι να κάνω;;;

Να πάω στο Πλαίσιο για ψύκτρα ή να χαλαρώσω;

Το κουτί δεν είναι και το καλύτερο δυνατό, και σε 100% (enconding video...) το μεγαλύτερο που είδα στιγμιαία είναι 57 βαθμοί...

Σε idle κατάσταση βλέπω 49-51 αλλά την πρώτη μέρα έβλεπα 45-46 βαθμούς...

Να αλλάξω ψύκτρα ή όλο τον επεξεργαστή; (θα μου πουν βέβαια ότι είμαι εντός των προδιαγραφών κλπ...)
 


Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Ολο τον επεξεργαστη δεν υπαρχει κανενας λογος. Μπορεις να βαλεις μια καλη ψυκτρουλα με εναν αθορυβο ανεμιστηρα. Και θα δεις σημαντικη μειωση σε θερμοκρασια και θορυβο, και θα σπασει το ψυχολογικο οριο της 50ρας :p
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
ενοω επειδη ειναι απο deufalt κρυοι αν τους κλοκαρεις ανεβαινεις σε αποδεκτες θερμοκρασιες.

δλδ ο prescott που ηταν γαμησετα σε θερμοκρασια που να τον κλοκαρεις αφου ηδη ειχε μεγαλη θερμοκρασια.

δεν ενοω οτι οταν ενα cpu ειναι ψυχρο σημαινει οτι κλοκαρει καλα.γιαυτο παιζουν ρολο αλλοι παραγοντες.
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Τωρα εγω γιατι θυμαμαι τον μεσο prescott να πηγαινει στα ~4.2 (απο 3Ghz) ενω τα πολυ καλα κομματια northwood πηγαιναν 3700-3800? Για να τελειωωουμε, το ποσο και πως κλοκαρει ενας επεξεργαστης εξαρταται απο την αρχιτεκτονικη του. η ψυξη ειναι απλα βοηθητικη για να παρεις μερικα extra mhz.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.731
Λεγεται οτι εχει να κανει με παρτιδες που φτιαχνονται απο Φιλλιπινες και Μαλαισια.
Απο Φ ειναι με το ισιο καπακι αν και δεν ειναι 100% σιγουρο.
Φιλος μου αλλαξε core 2 Duo , με ιδιο made in Philippines και απο 45 πηγε στους 30 idle με "καλη" ψυκτρα .

Για να δω το κουτί του νεοαποκτηθέντος μου 6300. Φτου να πάρει, Μαλαισιανό επεξεργαστή μου δώκανε. Και δεν ξέρω και μαλαισιανά (βέβαια ούτε Φιλιππινέζικα ξέρω, και δεν έχω και οικιακή βοηθό - πού είναι όταν πρέπει να βοηθήσει)...

50-55 βαθμούς δείχνει το coretemp εδώ, σε όχι και τόσο idle κατάσταση αλλά χωρίς μεγάλο φορτίο.


Ψύκτρα είπαμε ε? Δεν τη γλυτώνω τη Zalman τελικά...
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ας πω και κατι ασχετο, σχετικα....

AMD ATHLON 64 2800+ (overclocked απο 1800MHz>2025MHz) με μαμισια ψυκτρα και ArcticSilver και στροφες ανεμιστηρα 1200/min σε idle (900MHz) = 32°C και σε load 100% = 44°C
 

Μηνύματα
3.195
Reaction score
776
Mε στοκ ψυκτρα, ο 6600 εχει παει στα 3200 καθημερινα με default Vcore.Ημουν πωπωφαρδος και επεσα και σε καλο κομματι.Ολα αυτα πανω στην ΑΒΙΤ ΑΒ9
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Παντως αυτο ισχυει.
Γενικα παντως παιζει πολυ "θερμανση" με τους core duo αν και ειναι μεσα στις προδιαγραφες της Intel.

Οι core duo είναι "ψυγεία" μπροστά στους prescott.
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Εφτασα τον 6600 στα 3600mhz με στοκ ψυκτρα αλλα δεν περναει το orthos test...Το ζητημα ειναι αν ΑΞΙΖΕΙ να τον φτασεις τοσο ψηλα....Μεταξι 2800 , 3050 , 3150 και 3200 που τον εχω παει σταθερο οι διαφορες σε FPS στα παιχνιδια ειναι αμελιτεες αναμεσα τους ενω μονο απο 2.8 στα 3.2 βλεπεις καπου 5fps διαφορα...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?

Εφτασα τον 6600 στα 3600mhz με στοκ ψυκτρα αλλα δεν περναει το orthos test...Το ζητημα ειναι αν ΑΞΙΖΕΙ να τον φτασεις τοσο ψηλα....Μεταξι 2800 , 3050 , 3150 και 3200 που τον εχω παει σταθερο οι διαφορες σε FPS στα παιχνιδια ειναι αμελιτεες αναμεσα τους ενω μονο απο 2.8 στα 3.2 βλεπεις καπου 5fps διαφορα...
Μήπως η VGA σου είναι το bottleneck (που λέγανε και στο χωρίο μου :happy_8: )? Τι vga έχεις και τι παιχνίδια δοκίμασες? Σε CPU intensive εφαρμογές σίγουρα θα έχεις αρκετή διαφορά από τα 3200 στα 3600.
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Οι τιμές που έχω βάλει είναι για το κάλυμμα του επεξεργαστή Tcase και όχι του πυρήνα Tjunction που έχει μέγιστο στους 85c, άρα σωστά τα motherboards έχουν την ειδοποίηση στους 75c.

Γενικά θα παρακαλούσα να μην γράφουμε πράγματα που μπορεί να μπερδέψουν τους αναγνώστες, π.χ. αποδεκτή θερμοκρασία 105c
 

Μηνύματα
3.195
Reaction score
776
Εφτασα τον 6600 στα 3600mhz με στοκ ψυκτρα αλλα δεν περναει το orthos test...Το ζητημα ειναι αν ΑΞΙΖΕΙ να τον φτασεις τοσο ψηλα....Μεταξι 2800 , 3050 , 3150 και 3200 που τον εχω παει σταθερο οι διαφορες σε FPS στα παιχνιδια ειναι αμελιτεες αναμεσα τους ενω μονο απο 2.8 στα 3.2 βλεπεις καπου 5fps διαφορα...
Αν δεν περναει το orthos test, κατεβα...
Στα 3100-3200 ΗΔΗ ριχνει στα αφτια τον 4πυρηνο.Οι επιδοσεις στα 3000-3200 ειναι απλα κορυφαιες.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Οι τιμές που έχω βάλει είναι για το κάλυμμα του επεξεργαστή Tcase και όχι του πυρήνα Tjunctionπου έχει μέγιστο στους 85c, άρα σωστά τα motherboardsέχουν την ειδοποίηση στους 75c.
Ώραία, άρα αν υποθέσουμε οτι βλέπεις τις θερμοκρασίες με το core temp που υποτίθεται δείχνει τη θερμοκρασία μέσα στον πυρήνα, το νούμερο που μας ενδιαφέρει είναι το 85 σωστά??? :confused:


Τελικά και ο δικός μου Μαλαισιανός είναι ρε γαμτ, λέτε να είναι στραβό το καπάκι? Με βάλατε σε τρυπάκι τώρα, θα βγάλω το oc να δω τι θερμοκρασίες έχει.
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
X1950XT που την εχω να τρεχει στα clocks της X1950XTX , δεν νομιζω πως τιθεται θεμα Bottlneck...Απο την αλλη αν ειναι να εχεις 2 8800GTX σε SLI για να δεις μεγαλη διαφορα στα 3600 τοτε ποιος ο λογος να κανεις τετοιο OC ?
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Στους πόσους oC φτάνει ένας Core 2 Duo?

X1950XT που την εχω να τρεχει στα clocks της X1950XTX , δεν νομιζω πως τιθεται θεμα Bottlneck...Απο την αλλη αν ειναι να εχεις 2 8800GTX σε SLI για να δεις μεγαλη διαφορα στα 3600 τοτε ποιος ο λογος να κανεις τετοιο OC ?
Τρέξε 3DMark στα 3200 και στα 3600 (αν περνάει 3dmark εκεί πάνω με τη stock) να δεις τι σε φρενάρει στα games. Αν σε χαμηλότερες αναλύσεις και με λιγότερα "καλούδια" ενεργοποιημένα η διαφορά αυξάνει, τότε είναι η VGA. Σε encoding, superpi, winrar κλπ θα δεις σίγουρα διαφορά. Απλά δε γίνεται ξαφνικά το CPU να "μουλαρώνει" και ενώ του δίνεις MHz η επιδόσεις μένουν οι ίδιες - εκτός αν φρενάρει το PC κάποιο άλλο component όπως η VGA. Φαντάζομαι θυμάσαι τi νούμερα έβγαζε ο 4300 στα 4GHz+ που κοιτάγαμε στο άλλο thread.

Όσο για την ερώτηση, το έχουμε ξανασυζητήσει το "γιατί να κάνεις oc". Εγώ προσωπικά, ότι σύστημα κι αν είχα πάντα το έτρεχα στη μέγιστη ταχύτητα που ήταν σταθερό. Αν είναι σταθερό στα 3400 πχ δε βλέπω λόγo να το "αφήσω" στα 3100. Δόξα το Μεγαλοδύναμο, αν δεν κάνεις μ@μ@κία με ρεύματα, ψύξη κλπ οι πιθανότητες να πάθει κάτι είναι λίγες. Από τον 486sx 25MHz που τον είχα κάνει overclock στα 33MHz μέχρι και τους τελευταίους μου επεξεργαστές ΟΛΟΙ δουλεύουν ακόμα και όλοι έτρεχαν στο όριο από τους πρώτους μήνες μέχρι και να αποσυρθούν (τον ΙΒΜ PC XT δεν τον βάζω γιατί αυτός γινόταν "overclock" από τα 4 στα 8ΜΗz με το πάτημα ενός κουμπιού..Turbo mode! :mrgreen:).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.795
Μηνύματα
2.876.249
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top