Στο στέκι του Ερρίκου

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πολύ γενικό ώς κείμενο χωρίς καμία αξία θα έλεγα. Μάλλον αναφέρεται σε κυρίες που πρέπει να πάρουν μυρωδιά τι εστί σαμπ.
Εδω σου εξήγησε ο Πέτρος ότι είναι καθαρά μία καμπίνα του ενός δρόμου. Των μπάσων του ηχείου.
Δλδ και τα δικά μου που έχουν δυο 15ιντσα , σαμπ τα θεωρείς? Και ας κόβονται στους 480 κύκλους?
Ασχετα από το πόσο χαμηλά κατεβαίνουν.
Βλεπω και καταλαβαίνω τι διαβάζω. Και τις συχνότητες διαχωρισμού καταλαβαίνω, και το μάρκετιγκ.

Δύσκολα να πουληθεί στον κλασικό χομπίστα αν ονομαστεί σαμπ. Θέλει πιο ανοιχτά μυαλά. ;):biggrin:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Φυσικα και υπάρχουν παθητικά σαμπ, φυσικα και υπάρχουν και 9ιντσα, και 8ιντσα σαμπ.
Δεν σας καταλαβαίνω.
Θα ήταν εντελώς διαφορετική η επιλογή της μονάδας αν το ζητούμενο ήταν ένα βαρύ subwoofer που να κατεβαίνει μέχρι του 22 Hz.
Η μονάδα αυτή είναι midwoofer και θα μπορούσε να ανέβει ακόμα και στα 800 Hz.

Επειδή είχαν γίνει διάφορες συζητήσεις με τον Ερρίκο για το συμπλήρωμα προς το κάτω των Dynaudio, του είχα αναφέρει τις επιλογές.
Είχα μάλιστα προτείνει και το 12ιντσο Peerless XLS καθαρά σαν υπογούφερ. Θα κόβονταν στους 90 Hz και μάλιστα είχα αγοραστή και ένας behringer ενισχυτής με DSP για να τα οδηγήσεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
οπότε στο μυαλό μου ο χώρος είναι κοινός οπότε βγαίνει από την εξίσωση. Έτσι το ερώτημα είναι, συγκρίνοντας τα έτσι όπως είναι (no ifs, no buts) έχει νόημα να αλλάξω τα δικά μου; Εμείς τα ακούσαμε όπως τα ακούσαμε και κλίνουμε στο όχι εκτός και αν μια καλύτερη τοποθέτηση (εμπειρικά η με εξοπλισμό) και των δυο θα επηρέαζε το αποτέλεσμα...
Η φροντίδα του χωρου μπορει να επιτρέψει μεγαλύτερες στάθμες, και αυτο μπορει να αλλάξει τις προτιμήσεις σου.
Φυσικά μετράει πάντα και το οικονομικό.
Θα ήταν εντελώς διαφορετική η επιλογή της μονάδας αν το ζητούμενο ήταν ένα βαρύ subwoofer που να κατεβαίνει μέχρι του 22 Hz.
Υπάρχουν σαμπ που δεν φτάνουν καν τα 25Hz. Ούτε τα 30Hz.

Ειναι σαμπ ή όχι εκείνα; Είναι θέμα ορισμού;
 

Μηνύματα
234
Reaction score
133
Η φροντίδα του χωρου μπορει να επιτρέψει μεγαλύτερες στάθμες, και αυτο μπορει να αλλάξει τις προτιμήσεις σου.
Φυσικά μετράει πάντα και το οικονομικό.
Απο σταθμες με εχουν κατηγορησει οτι ειμαι του πυροβολικου αλλα για χαριν ευκολιας ειπαμε οι συγκρισεις να γινουν στην ιδια οποιαδηποτε σταθμη. απο χρηματα ολη η ασκηση θα μπορουσε να ονομαστει VFM αν το σκεφτεις.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η φροντίδα του χωρου μπορει να επιτρέψει μεγαλύτερες στάθμες, και αυτο μπορει να αλλάξει τις προτιμήσεις σου.
Φυσικά μετράει πάντα και το οικονομικό.

Υπάρχουν σαμπ που δεν φτάνουν καν τα 25Hz. Ούτε τα 30Hz.

Ειναι σαμπ ή όχι εκείνα; Είναι θέμα ορισμού;
Τώρα παίζουμε με τις λέξεις. Όταν λέμε sub θα πρέπει να καλύπτει ουσιαστικά και την περιοχή 20-40.
Τώρα αν μιλάμε για sub που θέλουμε για συμπλήρωμα ηχείων που ξεκινούν από τους 80 αλλάζει.
Από την άλλη τα ηχειάκια υπολογιστή που πουλούνται σαν 2,1 έχουν sub 5 ιντσών.
Και αυτό sub το κατατάσσουμε;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.657
Πάμε άλλη μία...
Δεν είναι sub η κάτω κούτα αλλά τρίτος δρόμος σε κλασικό ηχείο. Midbass είναι το μεγάφωνο. Mms 45 gr έχει το 10ιντσο.
Παίζουμε με τις λέξεις..

Το 10" που έβαλες κάτω από το γνωστό ηχείο της dynaudio


To οποίο είχε μαμά απόκριση από 53 κύκλους όπως αναφέρεις κι εσύ, έδωσε άριστη απόκριση μέχρι τους 30 κύκλους, και ως γνωστόν η μισή πρώτη οκταβα και ολόκληρη η δεύτερη, είναι η τυπική απόκριση 10" σαμπ, το οποίο για δικούς σου λόγους το έκανες κρος στους 180 κύκλους.


Το atc το 50-αρι, είναι ένα ηχείο θρύλος (γκούγκλαρέ το, "ATC SCM50 is a LEGEND") , ένα ηχείο σταθμός, το οποίο δίνει μαμά απόκριση +-2 ντεσιμπέλ απ' τους 70 κύκλους έως τους 20 χιλιοκυκλους.

Amplitude Linearity ±2dB: 70Hz – 20kHz

Λινκ

Και το 9" μεγάφωνο αναλαμβάνει το φάσμα μέχρι 380 κύκλους.

Για να μη μασάμε τα λόγια μας αγαπητέ μου, πήρες ένα σχέδιο από γνωστό δορυφόρο με απόκριση 53-20κ και του έβαλες σαμπ για να παίζει μέχρι τους 30 άριστα.

Πήρες ένα γνωστό νιαρφιλντ ενεργό, και του έβαλες σαμπ, για να γίνει μιντφιλντ, σηκώνοντας το σημείο κρος στην αρχή της 4ης οκτάβας, όλη η 3η από το σαμπ, για λόγους στάθμης Μαξ εσπιελ του δορυφόρου στην 3η.

Άμα βάλω και γω ένα 10" κάτω από το atc το 50-αρι, με κρος στους 80, θα σου βγάλω φλαταδουρα μέχρι 30.
Θα το αποκαλώ σαμπ. Το 10".

Αρκετά ασχολήθηκα, τέλος από μένα.
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
αλλα για χαριν ευκολιας ειπαμε οι συγκρισεις να γινουν στην ιδια οποιαδηποτε σταθμη
Δεν παει έτσι. Η στάθμη ειναι που πληρώνεται ακριβά.

@PeterMeni οσα λέω είναι υπέρ και όχι κατά του σχεδιασμού σου. Μην κολλάς στα βαφτιστικά ονόματα. Καταλαβαίνω πως η λέξη σαμπ διώχνει τους μισούς πελάτες. :roflmao:

Μου αρέσουν τα ηχεία τριών δρόμων που μπορείς να κουνήσεις την καμπίνα του μπάσου (καλυτερα έτσι?) και να την πας εκεί που παίζει καλυτερα. Ιδανικά και με ενα dsp. Και με ξεχωριστό ισχυρό ενισχυτικό. :)

Κατά την γνώμη μου είναι πολυ έξυπνη, ευέλικτη και vfm σχεδίαση. Μην ξυνίζεις τζάμπα, για καλό τα έγραψα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Με την προοπτική να γίνω ο ουσιαστικός ΄΄κακός΄΄ της υπόθεσης,θα ήταν ασυνέπεια εκ μέρους μου να μη σχολιάσω ότι το στυλ παρουσιάσεων όπου ο κάτοχος ευτυχής μαζί με καλεσμένους ποζάρουν πρόσχαροι με φόντο τ'αποκτήματα και ακολουθούν ποικίλοι χαριεντισμοί μεταξύ των αναγνωστών ανήκει σε άλλες εποχές και προπαντός σε άλλους... ιστοτόπους.

Είμαι χαρούμενος για όποιον μπορεί κι ευχαριστιέται το χόμπι και τις συσκευές του.Εάν πάντως ο JFK ή ο κάτοχος επιδιώκουν πραγματικά εκτιμήσεις τρίτων ως προς την ποιότητα του ακροάματος ή συγκρίσεις μεταξύ των ηχειακών συστηματων,θα ήταν απαραίτητο να δημοσιεύονταν μετρητικά στοιχεία τόσο αναλυτικά όσο εκείνα που ποστάρει ο υποφαινόμενος και οπωσδήποτε συνοδεία spectrogram.
Αν συγκρίνουμε τις αποκρίσεις των δυο ηχείων τα atc υποτίθεται ότι μπορούν να παίξουν το ίδιο χαμηλά....
Θα σε παρακαλούσα εφόσον έχεις τη διάθεση να μας εξηγήσεις με ποιο σκεπτικό και ποια δεδομένα καταλήγεις σε αυτό το συμπέρασμα...
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το κάνουμε ...ζαργάνα...?

Ακριβώς :lolsign:
Κατά την γνώμη μου είναι πολυ έξυπνη, ευέλικτη και vfm σχεδίαση.
Και τώρα που το σκέφτομαι, δίνει και έξυπνες επιλογές επέκτασης σε πολυκάναλο
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν δεις στην κατηγορία Diy δεν είναι η μόνη κατασκευή με διπλή καμπίνα.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Αδέρφια την καλησπέρα μου.



Αφού ομολογήσω ότι αρκετά από αυτά που λέτε με ξεπερνάνε γνωστικά σας θυμίζω τον σκοπό της άσκησης (καημό μου). Εγώ έχω τα συγκεκριμένα μηχανήματα (δεδομένο). Και τον συγκεκριμένο χώρο (επίσης δεδομένο). Μια ωραία πρωία είχα την τύχη να έρθουν ένα ζευγάρι διάσημα ηχεία στο χώρο μου τα οποία υπό συνθήκες θα μπορούσα ίσως να αποκτήσω.

Η ανάγκη να φροντίσω το χώρο είναι δεδομένη όποια ηχεία και να επιλέξω n’ est-ce pas ? οπότε στο μυαλό μου ο χώρος είναι κοινός οπότε βγαίνει από την εξίσωση. Έτσι το ερώτημα είναι, συγκρίνοντας τα έτσι όπως είναι (no ifs, no buts) έχει νόημα να αλλάξω τα δικά μου; Εμείς τα ακούσαμε όπως τα ακούσαμε και κλίνουμε στο όχι εκτός και αν μια καλύτερη τοποθέτηση (εμπειρικά η με εξοπλισμό) και των δυο θα επηρέαζε το αποτέλεσμα...

Σας είμαι εύγνωμον για τη συμμετοχή.
Ο χώρος μπορεί να είναι κοινός αλλά δεν βγαίνει, παραμένει στην εξίσωση, ιδιαίτερα ένας χώρος 4επι 2Χ4 σε ημιυπόγειο, χωρίς καμία ακουστική φροντίδα, αφήνοντας απ έξω τις θέσεις των ηχειων και ακρόασης.
Μία δικαιη σύγκριση ηχειων θα μπορούσε να γίνει μόνον έξω σε κήπο ή ταράτσα. Μπορειται να το κάνετε. Στον συγκεκριμένο χώρο, το μόνο που δεν μπορειται είναι να συγκρίνετε τα ηχεία.
Σωστά σκέφτεστε για ηχητική φροντίδα χώρου, οτιδήποτε άλλο θα είναι πεταμένα λεφτά στην παρούσα φάση. Τυφλοσουρτης υπάρχει και υλικά φθηνά μπορούν να βρεθούν και άμα πιάνει το χέρι σας κάνετε παπάδες, το ταβάνι λογικά σε ημιυπόγειο είναι χαμηλό, οπότε εγώ θα ξεκινούσα από εκεί με διάχυση και απορρόφηση.

Ο ορισμός σαμπ νομίζω έχει να κάνει με την λειτουργία του. Κάποιος είχε την απορία αν 8ιντσο σε τριδρομο είναι το διό με 8ιντσο σε σαμπ, καμια σχέση ήταν η απάντηση, δεν είμαι ειδικός αλλά έτσι πρέπει να είναι.
Αν υπάρχουν σαμπς 8ιντσων?"ναι υπάρχουν και σίγουρα είναι πιο γρήγορα από τα μεγάλα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ο ορισμός σαμπ νομίζω έχει να κάνει με την λειτουργία του. Κάποιος είχε την απορία αν 8ιντσο σε τριδρομο είναι το διό με 8ιντσο σε σαμπ, καμια σχέση ήταν η απάντηση, δεν είμαι ειδικός αλλά έτσι πρέπει να είναι.
Αν υπάρχουν σαμπς 8ιντσων?"ναι υπάρχουν και σίγουρα είναι πιο γρήγορα από τα μεγάλα
Από όλα έχει ο μπαξές. Και τα XTZ λέγονται σαμπ, και κάτι 6ιντσα PMC λέγονται σαμπ, και κάτι 15ιντσα παθητικά JBL λέγονται σαμπ που δεν κατεβαίνουν από τα 30Hz, και τα μικροσκοπικά Dynaudio λέγονται σαμπ.
Δεν νομίζω πως θα βρούμε άκρη με τον ορισμό.
Αν δεις στην κατηγορία Diy δεν είναι η μόνη κατασκευή με διπλή καμπίνα.
Δεν μπαίνω εκεί συχνά.
Συμφωνω με την κεντρική ιδέα πάντως.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Για να καταλήξουμε στο θέμα τι είναι τι, ας πάμε στο βάθος, που δεν είναι άλλο από τι λέει ένας κατασκευαστής μεγαφώνων. sb acoustics λοιπόν και βλέπουμε ότι:
Στην κατηγορία woofers συναντάμε μονάδες από 8 έως και 12 ιντσών:
https://sbacoustics.com/product-category/drivers/woofers/

Αντίστοιχα στην κατηγορία των subwoofers συναντάμε μονάδες από 8 έως 15 ιντσών:
https://sbacoustics.com/product-category/drivers/subwoofers/

Είναι άλλη η λογική κατασκευής και άλλα τα ζητούμενα από την κάθε μονάδα. Δεν είναι απλά θέμα ονομασίας αλλά ουσία. Ένας σοβαρός κατασκευαστής, όπως ο συγκεκριμένος, τοποθετεί το κάθε τι εκεί που πρέπει, ώστε ο υποψήφιος αγοραστείς να ξέρει τι να περιμένει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αν συγκρίνουμε τις αποκρίσεις των δυο ηχείων τα atc υποτίθεται ότι μπορούν να παίξουν το ίδιο χαμηλά....
Θα ήθελα αν έχεις τη διάθεση να μας εξηγήσεις με ποιον τρ
Από όλα έχει ο μπαξές. Και τα XTZ λέγονται σαμπ, και κάτι 6ιντσα PMC λέγονται σαμπ, και κάτι 15ιντσα παθητικά JBL λέγονται σαμπ που δεν κατεβαίνουν από τα 30Hz, και τα μικροσκοπικά Dynaudio λέγονται σαμπ.
Δεν νομίζω πως θα βρούμε άκρη με τον ορισμό.

Δεν μπαίνω εκεί συχνά.
Συμφωνω με την κεντρική ιδέα πάντως.
Ο χαρακτηρισμός ως sub προϋποθέτει εξειδικευμένες ηλεκτρομηχανικές ιδιότητες της ηχειακής μονάδας, αφιερωμένες στην απόδοση των (τριών τουλάχιστον) πρώτων οκτάβων...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Παίζουμε με τις λέξεις..

Το 10" που έβαλες κάτω από το γνωστό ηχείο της dynaudio

Για να μη μασάμε τα λόγια μας αγαπητέ μου, πήρες ένα σχέδιο από γνωστό δορυφόρο με απόκριση 53-20κ και του έβαλες σαμπ για να παίζει μέχρι τους 30 άριστα.

Πήρες ένα γνωστό νιαρφιλντ ενεργό, και του έβαλες σαμπ, για να γίνει μιντφιλντ, σηκώνοντας το σημείο κρος στην αρχή της 4ης οκτάβας, όλη η 3η από το σαμπ, για λόγους στάθμης Μαξ εσπιελ του δορυφόρου στην 3η.

Άμα βάλω και γω ένα 10" κάτω από το atc το 50-αρι, με κρος στους 80, θα σου βγάλω φλαταδουρα μέχρι 30.
Θα το αποκαλώ σαμπ. Το 10".

Αρκετά ασχολήθηκα, τέλος από μένα.
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Πάλι κάνεις λάθος. Δεν πήρα ένα σχέδιο από γνωστό δορυφόρο αλλά σχεδιάστηκε από την αρχή το κροσόβερ. Τα σχετικά εδώ:

Το κύκλωμα διαχωρισμού είναι σειριακό, πρώτης τάξης για τα midbass και το tweeter και δεύτερης τάξης παράλληλο, μεταξύ woofer και δορυφόρου.

Σημειωτέων πως συνολικά κατασκευάστηκαν τρία διαφορετικά κροσόβερ για τους δορυφόρους, μεταξύ των οποίων και αυτό που προτείνει η <<μαμά>> dynaudio, μέχρι να καταλήξω.

5 Μαΐου 2018.
https://www.avsite.gr/forum/threads/Τρίδρομο-με-dynaudio-vifa.164784/
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.657
Σημειωτέων πως συνολικά κατασκευάστηκαν τρία διαφορετικά κροσόβερ για τους δορυφόρους, μεταξύ των οποίων και αυτό που προτείνει η <<μαμά>> dynaudio, μέχρι να καταλήξω.

5 Μαΐου 2018.
https://www.avsite.gr/forum/threads/Τρίδρομο-με-dynaudio-vifa.164784/
Σημειωτεον πως δεν ανέβασες μετρήσεις, εκεί, ενώ είχες πει θα ανέβαζες.

Τα υπόλοιπα τα έχω δει όλα, δεν χρειάζεται να ξαναβαζεις γνωστά λινκς..

Ο μπουτχιας έχει καταρρίψει κάθε ρεκόρ χρήσης σαμπ στην 3η οκτάβα, έως και με "θράσος" θα έλεγε κανείς, και χωρίς να χρειάζεται πληρότητα απόκρισης κάτω των 30 κύκλων.
 
Last edited by a moderator:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
"Σημειωτεων" πως δεν ανέβασες μετρήσεις, εκεί, ενώ είχες πει θα ανέβαζες.

Τα υπόλοιπα τα έχω δει όλα, δεν χρειάζεται να ξαναβαζεις γνωστά λινκς..

Ο μπουτχιας έχει καταρρίψει κάθε ρεκόρ χρήσης σαμπ στην 3η οκτάβα, έως και με "θράσος" θα έλεγε κανείς, και χωρίς να χρειάζεται πληρότητα απόκρισης κάτω των 30 κύκλων.
Πριν από λίγο δεν είπες πως αρκετά ασχολήθηκες και τέλος από εσένα; :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.657
Πριν από λίγο δεν είπες πως αρκετά ασχολήθηκες και τέλος από εσένα; :p
Δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα, μόνο με σένα που ασχολείσαι μαζί μου. Αυτό μπορεί να συνεχίζεται μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Φιλε @errikos θα σου προτεινα οπωσδηποτε 4 full spectrum μπασσοπαγιδες για τις τριεδρες γωνιες σου,οι οποιες ειναι must σε οποιονδηποτε αδειο χωρο,ακομα και με πολλαπλα σαμπ.Full spectrum διοτι αναφερθηκε καποια λαμπροτητα και ελλειψη μπασσου...

Μετα θα προχωρουσα σε απορροφηση των οπισθιων και πλαγιων ανακλασεων,του ταβανιου και ενα πολυ χοντρο μαλλιαρο χαλι και ο λογος ειναι οτι ιδιως τα MTM ηχεια ως συνηθως δεν τα πηγαινουν καλα με την κατακορυφη εκτος αξονα διασπορα..Με τον πισω τοιχο μπορεις να μην ασχοληθεις πολυ προς το παρον διοτι βρισκεται αρεκτα μακρια σου και δεν αποτελει μεγαλο προβλημα.Αν ομως θελεις να τον εκμεταλλευτεις πληρως,μπορεις να χρησιμοποιησεις εκει διαχυση.Προτεινω σχεδον παντου απορροφηση,παλι λογω της λαμπροτητας που σχολιαστηκε.

Με αυτα που προτεινω,θα εχεις πολυ μεγαλη βελτιωση στην ακουστικη του χωρου σου.
Αν σκεφτεις να κανεις το βημα,μπορω να σε βοηθησω εκτενεστερα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top