"Στροφή" σε επαγγελματικά ηχεία για home cinema;;

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Καλησπέρα.
Μετά από απραξία περίπου δύο ετών, επιστροφή στο στο home cinema .
Σκέφτομαι να κάνω μία αλλαγή προς τα ενεργά επαγγελματικά ηχεία 1ον για ένα ματσάρισμα ενισχυτή -ηχείου καλύτερο νομίζω εφόσον θα είναι από τη "μάνα του",(αλλά βαρέθηκα να ανοίγω και να κλείνω 5 τελικούς, συν το χώρο που πιάνουν. Πρέπει να γίνει λίγο ποιο "συμμαζεμένο" το σύστημα) και 2ον νομίζω θα πετύχω καλύτερη "ατάκα". Αυτό με ενδιαφέρει πάνω απ΄όλα!!!.
Η γνώμη μου είναι ότι στις ταινίες, το hi-end άκουσμα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Δηλαδή αν η χροιά της ομιλίας του ηθοποιού, η το άκουσμα του κάθε εφέ είναι λίγο ποιο κάτω σε ποιότητα.... τι έγινε;;;;; Έτσι κι΄αλλιώς "ψεύτικοι" ήχοι είναι φτιαγμένοι στα στουντιος.
Αυτό που απαιτώ - εγώ τουλάχιστον - από το σινεμά είναι ταχύτητα, ατάκα, ένταση κ.λ.π
Δεν λέω ότι μαζί με αυτά τα χαρακτηριστικά αν υπήρχε και η υψηλή ποιότητα ακούσματος θα με "χάλαγε", αλλά ο συνδυασμός αυτός απαιτεί μεγάλο πορτοφόλι.
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω αν κάποιος φίλος δουλεύει κάποια επαγγελματικά ηχεία σε home cinema να μου έλεγε τη γνώμη του.
Αλλά και προτάσεις θα ήθελα για μάρκες και μοντέλα, αν τυχόν κάποιος έχει κάνει ακρόαση. Το ποσόν που σκέφτομαι προς το παρόν, να διαθέσω είναι μέχρι 500-600 ευρώ το κομμάτι. Δηλαδή μιλάμε για πέντε ίδια κομμάτια ίσον περί τα 2,500 ευρώ. SUB θα κρατήσω αυτά που έχω.
Συγγνώμη αν κούρασα αλλά ήθελα να εξηγήσω γιατί σκέφτομαι την αλλαγή!
Ευχαριστώ.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα. Εγώ έχω τα Tannoy Gold 8 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και σε ταινίες (αν και το σύστημα μου είναι 2.2) αλλά και σε μουσική. Ένα πανέμορφο ηχείο ακόμα και στην εμφάνιση. Το ίδιο βγαίνει και σε 7'' και σε 5''. Τιμή το 8'' στα 289 ευρώ το τεμάχιο νομίζω στον thomman.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Έτσι κι΄αλλιώς "ψεύτικοι" ήχοι είναι φτιαγμένοι στα στουντιος
Λάθος. Οι ήχοι στις ταινίες κατά 99% είναι από vfx libraries και είναι φυσικές εγγραφές. Όχι κάποιο software που δημιουργεί ήχους. Δεν ξέρω αν υπάρχει καν τέτοιο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Αυτό που απαιτώ - εγώ τουλάχιστον - από το σινεμά είναι ταχύτητα, ατάκα, ένταση κ.λ.π
αυτά που θέλεις δεν έρχονται μόνα τους από τα ηχεία....

χρειάζεται και ηχητική φροντίδα του χώρου
αν ο χώρος σου δεν έχει κατάλληλους χρόνος αντήχησης....δεν γίνεται δουλειά

παρουσίασε μας τον χώρο....είναι αποκλειστικά για cinema?
 


Μηνύματα
499
Reaction score
119
αυτά που θέλεις δεν έρχονται μόνα τους από τα ηχεία....

χρειάζεται και ηχητική φροντίδα του χώρου
αν ο χώρος σου δεν έχει κατάλληλους χρόνος αντήχησης....δεν γίνεται δουλειά

παρουσίασε μας τον χώρο....είναι αποκλειστικά για cinema?
Αδερφέ το ξέρω για το χώρο, αλλά είναι σαλόνι και καταλαβαίνεις... είναι και η σύζυγος!! Τα υπόλοιπα περιττεύουν.
Ναι μόνο για σινεμά μιλάμε. Το σαλόνι είναι περίπου 30τ.μ αλλά χρησιμοποιώ τα 2/3 του χώρου για να είναι συμμετρικά κάπως. Ολο το χρησιμοποιούσα όταν το είχα στήσει 7,1 Η θέση ακρόασης είναι από τη τριάδα μπροστά 3,40 μέτρα περίπου και τα surround 2.30 περίπου.
Καλησπέρα. Εγώ έχω τα Tannoy Gold 8 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και σε ταινίες (αν και το σύστημα μου είναι 2.2) αλλά και σε μουσική. Ένα πανέμορφο ηχείο ακόμα και στην εμφάνιση. Το ίδιο βγαίνει και σε 7'' και σε 5''. Τιμή το 8'' στα 289 ευρώ το τεμάχιο νομίζω στον thomman.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Ωραία φαίνονται ενδιαφέρον. ΄Δεν ξέρω βέβαια αν θα αντέξουν στα σκληρά εφέ των ταινιών. Σε τι τετραγωνικά χώρου τα δουλεύεις; Ακούς δυνατά;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ακούω δυνατά και μουσική και ταινίες τώρα τέρμα δεν το λες αλλά σίγουρα βαράνε γερά όπως και όταν ακούω heavy metal μουσική με πολλά μπάσα και μπότες να χτυπάνε ανάλογα με την όρεξη. Το καλό με το συγκεκριμένο ηχείο είναι ότι έχει το twitter στο ίδιο ύψος με το woofer καθότι βρίσκεται στο κέντρο του woofer και έτσι δεν χάνω κάτι από τις λεπτομέρειες. Ωστόσο θα συμφωνήσω με τους αγαπητούς φίλους ότι ο κάθε χώρος δεν είναι ίδιος και σίγουρα θέλει φροντίδα. Επίσης ο κατασκευαστής προτείνει την χρήση τους από 0,70 μέτρα μέχρι 3 μέτρα. Το δικό μου το σαλόνι επίσης είναι 30τμ αλλά η δική μου θέση ακρόασης είναι στα 2,8 και όχι στα 3.4 που είναι η δική σου. Ωστόσο αυτό είναι προτεινόμενη γιατί άμα ανοίξω τέρμα το σύστημα με τα 8'' woofers μας ακούει η γειτονιά αρκετά βάλε και τα subs τον κάνουμε τον θόρυβο μας και είναι και ποιοτικός χιχιχιχι.
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εκεί που θα βάλεις τα ηχεία έχει καταλάβει η γυναίκα σου ότι θα τρέχουν 2 καλώδια ?
Έχει μπριζα δίπλα σε κάθε ηχείο ?
Εγώ σε πάω ανάποδα ...
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Αυτονόητα δεν υπάρχουν
Η γυναίκα του σίγουρα δεν το ξέρει η δεν το έχει καταλάβει .
Το σετ απ' του παιδιού δεν ξέρω ποιο ήταν αλλά το μυαλό μου πάει σε ολοκληρομενο
Το κόστος του προενισχυτη το έχει υπολογίσει ?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αυτό είναι από τα πρώτα που διάβασα στο internet. Διαφωνώ κάθετα με την άποψη του ότι τα αντικατέστησε με άλλα λόγω αυτού: " The Tannoy Gold 8 sounded a little, for lack of a better word, honky. " Προφανώς δεν ταιριάξανε με τον εξοπλισμό του και επίσης δεν αναφέρεται πως τα συνδέει. Εμένα πάντως με ποιοτικό καλώδιο XLR to XLR με τον Advance Paris AX1 ταιριάξανε και μιλάμε για το καλύτερο σύστημα που έχει περάσει από τα χέρια μου. Που να κάνω και room treatment.
Αυτονόητα δεν υπάρχουν
Η γυναίκα του σίγουρα δεν το ξέρει η δεν το έχει καταλάβει .
Το σετ απ' του παιδιού δεν ξέρω ποιο ήταν αλλά το μυαλό μου πάει σε ολοκληρωμένο
Το κόστος του προενισχυτη το έχει υπολογίσει ?
O φίλος μας μιλάει για τελικούς που ανοίγει κάθε φορά όποτε με κάτι τους οδηγεί. Ας μας διαφωτίσει.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Εγώ δεν είπα τίποτα , απλά ένα λινκ έβαλα.
Τώρα αν εσύ βλέπεις διαφορές σε καλώδια xlr είναι άλλο θέμα.
Δεν υπάρχει κάτι να ταιριάξει. Line level signal παίρνει , είτε με xlr είτε με rca.
Τα των καλωδίων φυσικά και δεν τα συζητώ .
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Τα δύο καλώδια, με δεματικά, φαίνονται ως ένα χοντρό. Ιδανικά περνιώνται και μέσα απο το στύλο του stand ή έστω δένονται πάνω του στο "πίσω" μέρος, έχοντας φροντίσει να έχουν και ίδιο χρώμα.
 


Μηνύματα
499
Reaction score
119
Εκεί που θα βάλεις τα ηχεία έχει καταλάβει η γυναίκα σου ότι θα τρέχουν 2 καλώδια ?
Έχει μπριζα δίπλα σε κάθε ηχείο ?
Εγώ σε πάω ανάποδα ...
Ναι , από πρίζες άλλο τίποτα. Τώρα για τα καλώδια που ρωτάς ξύνεις πληγές. Θα σου πω το πόνο μου. Στα surround τα rca κάθε φορά που έβλεπα ταινίες τα έβαζα και τα έβγαζα μετά, διότι λόγο της θέσης τους τα καλώδια ήταν στη μέση, δεν μπορούσαν να μένουν έτσι. Μόνο η τριάδα και τα subs έχουν μόνιμες τις καλωδιώσεις.
Αυτός είναι ένας λόγος που σκέφτομαι να το φτιάξω το σύστημα κατά πλάτος του σαλονιού, με Τ.V βέβαια εκεί. Ο βιντεοπροβολέας θα καταργηθεί.
Εκεί οι αποστάσεις θα είναι 2,75μ από τη τριάδα και 1,75 περίπου από τα surround.
Αυτό είναι από τα πρώτα που διάβασα στο internet. Διαφωνώ κάθετα με την άποψη του ότι τα αντικατέστησε με άλλα λόγω αυτού: " The Tannoy Gold 8 sounded a little, for lack of a better word, honky. " Προφανώς δεν ταιριάξανε με τον εξοπλισμό του και επίσης δεν αναφέρεται πως τα συνδέει. Εμένα πάντως με ποιοτικό καλώδιο XLR to XLR με τον Advance Paris AX1 ταιριάξανε και μιλάμε για το καλύτερο σύστημα που έχει περάσει από τα χέρια μου. Που να κάνω και room treatment.

O φίλος μας μιλάει για τελικούς που ανοίγει κάθε φορά όποτε με κάτι τους οδηγεί. Ας μας διαφωτίσει.
Αδερφέ το Pioneer sc-LX 83 είχα αγοράσει, και φυσικά τον χρησιμοποιώ μόνο για pro. Με αυτόν έχω σκοπό και να μείνω, δεν θα κάνω τη δουλεία μου;
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Καλησπέρα.
Μετά από απραξία περίπου δύο ετών, επιστροφή στο στο home cinema .
Σκέφτομαι να κάνω μία αλλαγή προς τα ενεργά επαγγελματικά ηχεία 1ον για ένα ματσάρισμα ενισχυτή -ηχείου καλύτερο νομίζω εφόσον θα είναι από τη "μάνα του",(αλλά βαρέθηκα να ανοίγω και να κλείνω 5 τελικούς, συν το χώρο που πιάνουν. Πρέπει να γίνει λίγο ποιο "συμμαζεμένο" το σύστημα) και 2ον νομίζω θα πετύχω καλύτερη "ατάκα". Αυτό με ενδιαφέρει πάνω απ΄όλα!!!.
Η γνώμη μου είναι ότι στις ταινίες, το hi-end άκουσμα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Δηλαδή αν η χροιά της ομιλίας του ηθοποιού, η το άκουσμα του κάθε εφέ είναι λίγο ποιο κάτω σε ποιότητα.... τι έγινε;;;;; Έτσι κι΄αλλιώς "ψεύτικοι" ήχοι είναι φτιαγμένοι στα στουντιος.
Αυτό που απαιτώ - εγώ τουλάχιστον - από το σινεμά είναι ταχύτητα, ατάκα, ένταση κ.λ.π
Δεν λέω ότι μαζί με αυτά τα χαρακτηριστικά αν υπήρχε και η υψηλή ποιότητα ακούσματος θα με "χάλαγε", αλλά ο συνδυασμός αυτός απαιτεί μεγάλο πορτοφόλι.
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω αν κάποιος φίλος δουλεύει κάποια επαγγελματικά ηχεία σε home cinema να μου έλεγε τη γνώμη του.
Αλλά και προτάσεις θα ήθελα για μάρκες και μοντέλα, αν τυχόν κάποιος έχει κάνει ακρόαση. Το ποσόν που σκέφτομαι προς το παρόν, να διαθέσω είναι μέχρι 500-600 ευρώ το κομμάτι. Δηλαδή μιλάμε για πέντε ίδια κομμάτια ίσον περί τα 2,500 ευρώ. SUB θα κρατήσω αυτά που έχω.
Συγγνώμη αν κούρασα αλλά ήθελα να εξηγήσω γιατί σκέφτομαι την αλλαγή!
Ευχαριστώ.
Απραξία δυο ετών τι σημαίνει? Ότι είχες πολυνακαλο σύστημα και δεν το έχεις πια? Ότι το έχεις ακόμα και δεν το δούλευες για δυο χρόνια? Τι είχες-έχεις?
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Απραξία δυο ετών τι σημαίνει? Ότι είχες πολυνακαλο σύστημα και δεν το έχεις πια? Ότι το έχεις ακόμα και δεν το δούλευες για δυο χρόνια? Τι είχες-έχεις?
Είχα και δεν το χρησιμοποιούσα. Σε σημείο που τώρα τελευταία έβαλα αγγελίες για να φεύγει σιγά σιγά. "Έφυγε" το klipsch RC-7, και τα klipsch RB-35 που τα είχα surround. Έμειναν τα klipsch RF-7(για αυτά δεν ξέρω αν πρέπει να τα δώσω ,με βαριά καρδιά το κάνω σκέφτομαι μήπως το μετανιώσω τελικά) και τα δύο subs από το σύστημα THX ULTRA 2 της klipsch
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Είχα και δεν το χρησιμοποιούσα. Σε σημείο που τώρα τελευταία έβαλα αγγελίες για να φεύγει σιγά σιγά. "Έφυγε" το klipsch RC-7, και τα klipsch RB-35 που τα είχα surround. Έμειναν τα klipsch RF-7(για αυτά δεν ξέρω αν πρέπει να τα δώσω ,με βαριά καρδιά το κάνω σκέφτομαι μήπως το μετανιώσω τελικά) και τα δύο subs από το σύστημα THX ULTRA 2 της klipsch
Είχες μια χαρά ηχεία και με ήχο που θα έλεγα ότι ταιριάζει στο home cinema..... το έκανες δηλαδή γιατί δεν ήθελες να έχεις πολλούς τελικούς ενισχυτές? Άρα και πριν τα οδηγούσες με κάποιον πολυκάναλο προενισχυτή? ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top