"Στροφή" σε επαγγελματικά ηχεία για home cinema;;

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
3,40 και.600 ευρώ το τεμάχιο δεν πάνε μαζί .

Είτε μείωσε την απόσταση, είτε αύξησε το budget.

Δε θα το 'λεγα, μπορεί κάλλιστα να πάρει αυτό και να καλυφθεί

 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Μεταξύ μας μια χαρά θα τα οδηγούσε ο LX83 τα Klipsh χωρίς τελικούς. Πως και έβαλες τελικούς και αν μπορείς πες μας ποιους τελικούς.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.714
Καλησπέρα. Εγώ έχω τα Tannoy Gold 8 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και σε ταινίες (αν και το σύστημα μου είναι 2.2) αλλά και σε μουσική. Ένα πανέμορφο ηχείο ακόμα και στην εμφάνιση. Το ίδιο βγαίνει και σε 7'' και σε 5''. Τιμή το 8'' στα 289 ευρώ το τεμάχιο νομίζω στον thomman.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Είναι απλά διαθέσιμο σε 2 με 3 μήνες.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Είχες μια χαρά ηχεία και με ήχο που θα έλεγα ότι ταιριάζει στο home cinema..... το έκανες δηλαδή γιατί δεν ήθελες να έχεις πολλούς τελικούς ενισχυτές? Άρα και πριν τα οδηγούσες με κάποιον πολυκάναλο προενισχυτή? ?
Τα RF-7 είχαν πάντα τελικούς. Αυτά τα έχω 10 χρόνια ,παλαιότερα όμως διάφορα άλλα ηχεία που πέρασαν (διότι όταν υπάρχει το μικρόβιο ποτέ δεν είσαι ευχαριστημένος και ψάχνεσαι) όπως klipsch RF-35 , B&W 805 αυτά ναι τα οδηγούσε ολοκληρωμένος A.V Ο dennon AVC A1-SR. Άστα να μη τα θυμάμαι καλύτερα, πάνω από 1,000,000 δραχμές το είχα πληρώσει τότε.!!
Αυτά σκέφτομαι γι΄ αυτό είπα να ρωτήσω διότι φοβάμαι ότι πάλι καμιά "πατάτα" θα κάνω.
Μεταξύ μας μια χαρά θα τα οδηγούσε ο LX83 τα Klipsh χωρίς τελικούς. Πως και έβαλες τελικούς και αν μπορείς πες μας ποιους τελικούς.
οι τελικοί είναι κιτ μονομπλόκ της velleman ,με δύο τροφοδοτικά ο καθένας γεφυρωμένοι 300 watt RMS
Θα το κοιτάξω φίλε, ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
3,40 και.600 ευρώ το τεμάχιο δεν πάνε μαζί .

Είτε μείωσε την απόσταση, είτε αύξησε το budget.
Στα χρήματα που γράφω έχω βρει : JBL EON610 - 612 - 615 , QSC CP12 , ELECTRO VOICE elx200-12p - ZLX-12BT και 15BT - ELX 112P και 115.
Νομίζω ότι με τα χαρακτηριστικά που διαβάζω θα πρέπει να παίζουν πολύ δυνατότερα και στο ρελαντί. Απλά επειδή είναι σχετικά φτηνά δεν ξέρω την ποιότητα. Γι αυτό ρωτώ μήπως κάποιος έχει τέτοιου είδους ηχεία να μαθαίναμε από "πρώτο χέρι"
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Δεν αξίζει τον κόπο, το kali in 8 παιζ δυνατότοτερα, το krk κατεβαίνει χαμηλότερα (υπάρχουν subs οπότε δεν έχει σημασία) το kali ειναι ομοαξονικό και τρελό vfm αλλά αμφότερα για 3,40 απόσταση και γκάζια δεν κάνουν.

Για ήχο κοντά στα 110db στα 3,40 θα πρέπει να πας σε κάτι κάτι τέτοιο.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Μεταξύ μας μια χαρά θα τα οδηγούσε ο LX83 τα Klipsh χωρίς τελικούς. Πως και έβαλες τελικούς και αν μπορείς πες μας ποιους τελικούς.
Συμφωνώ ότι με τον pioneer θα έκανα τη δουλεία μου , αλλά βλέπεις μας "φάγανε" κυριως τα δύο περιοδικά που ήταν στο χώρο με αυτά που γράφανε "αν θέλετε δυνατό home cinema βάλτε τελικούς για ρεύματα....."και διάφορα άλλα . Τα ξέρεις νομίζω.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Δεν αξίζει τον κόπο, το kali in 8 παιζ δυνατότοτερα, το krk κατεβαίνει χαμηλότερα (υπάρχουν subs οπότε δεν έχει σημασία) το kali ειναι ομοαξονικό και τρελό vfm αλλά αμφότερα για 3,40 απόσταση και γκάζια δεν κάνουν.

Για ήχο κοντά στα 110db στα 3,40 θα πρέπει να πας σε κάτι κάτι τέτοιο.
Ωραίο φίλε αυτό το ηχείο..... αλλά η τιμή είναι απαγορευτική. Ρίξε μια ματιά σε παρακαλώ και σ΄ αυτά που σου γράφω να μου πεις μια γνώμη.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
οι τελικοί είναι κιτ μονομπλόκ της velleman ,με δύο τροφοδοτικά ο καθένας γεφυρωμένοι 300 watt RMS

Νομίζω υπερβολή για τα RF7. Τα οποία ακόμη έχω σε 2ο σύστημα, αλλά τα έχω οδηγήσει μέχρι και με έναν ταπεινό Τ-amp των 5,5w. 102db ευαισθησία (έστω και στα χαρτιά) είναι αυτή.
Τα είχα οδηγήσει και με ψηφιακό >300w, τα είχα οδηγήσει και με βαρβάτο ΑΒ 160w, αλλά δεν είναι και τόσο απαιτητικά. Καλό τροφοδοτικό αρκεί να έχει ο ενισχυτής (πέφτουν στα 2,9Ω) αλλά αρκούν και 30 καλά βατ.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Είχα και δεν το χρησιμοποιούσα. Σε σημείο που τώρα τελευταία έβαλα αγγελίες για να φεύγει σιγά σιγά. "Έφυγε" το klipsch RC-7, και τα klipsch RB-35 που τα είχα surround. Έμειναν τα klipsch RF-7(για αυτά δεν ξέρω αν πρέπει να τα δώσω ,με βαριά καρδιά το κάνω σκέφτομαι μήπως το μετανιώσω τελικά) και τα δύο subs από το σύστημα THX ULTRA 2 της klipsch
Κακως
Έπρεπε να τα κρατήσεις .
Κράτα τα Σάμπ οπωσδήποτε
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Νομίζω υπερβολή για τα RF7. Τα οποία ακόμη έχω σε 2ο σύστημα, αλλά τα έχω οδηγήσει μέχρι και με έναν ταπεινό Τ-amp των 5,5w. 102db ευαισθησία (έστω και στα χαρτιά) είναι αυτή.
Τα είχα οδηγήσει και με ψηφιακό >300w, τα είχα οδηγήσει και με βαρβάτο ΑΒ 160w, αλλά δεν είναι και τόσο απαιτητικά. Καλό τροφοδοτικό αρκεί να έχει ο ενισχυτής (πέφτουν στα 2,9Ω) αλλά αρκούν και 30 καλά βατ.
Το ξέρω φίλε αλλα είπαμε.....αχορταγιά!!! Τέλος πάντων τώρα ότι λάθη έγιναν... έγιναν! Τουλάχιστον τώρα να κάνω κάτι σωστό.
Κακως
Έπρεπε να τα κρατήσεις .
Κράτα τα Σάμπ οπωσδήποτε
Ναι φίλε τα subs θα τα κρατήσω διότι και να θέλω να τα ξαναβρώ δεν υπάρχουν πιά. Σήμερα μίλησα με τον Λάιο και μου είπε ότι το σύστημα αυτό THX ULTRA 2 δεν το φέρνει πια.
Νομίζω θα κρατήσω και τα RF-7 τουλάχιστον μέχρι να δω τι θα κάνω.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Το ξέρω φίλε αλλα είπαμε.....αχορταγιά!!! Τέλος πάντων τώρα ότι λάθη έγιναν... έγιναν! Τουλάχιστον τώρα να κάνω κάτι σωστό.

Ναι φίλε τα subs θα τα κρατήσω διότι και να θέλω να τα ξαναβρώ δεν υπάρχουν πιά. Σήμερα μίλησα με τον Λάιο και μου είπε ότι το σύστημα αυτό THX ULTRA 2 δεν το φέρνει πια.
Νομίζω θα κρατήσω και τα RF-7 τουλάχιστον μέχρι να δω τι θα κάνω.
Νέα klipsh για μπροστά και κέντρο και αγορά ενισχυτή που να πληρεί τα νέα φορμά για AV. Ειδάλλως κρατάς για την ώρα τον LX83 και παιρνεις μόνο ηχεία.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα και από μένα,
Αγαπητέ @dvotsis και η δικιά μου γνώμη είναι να μη τα έδινες αλλά ο χρόνος φυσικά δε γυρνάει πίσω.
Δε ξέρω γιατί ήθελες αυτή την αλλαγή των Klipsch δε σε ικανοποιούσε η απόδοση τους άκουσες κάποιο καλύτερο σύστημα γιατί για home cinema είναι μια άριστη επιλογή για τα λεφτά τους, και με δύο σαμπ !!!!!! θα γ@μ@γανε.
Σε στέρεο ήχο μήπως σε κούρασαν οι κόρνες, όσο με τελικούς θα έπαιζαν πιο άνετα και για μεγάλες εντάσεις.
Ο Pioneer lx83 ήταν τοπ στην εποχή του και ακόμα βαστάει και στο οδήγημα των klipsch πιστεύω δε θα έχει πρόβλημα.
Θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις για αρχή αν θα παραμένεις σε klipsch η θα βάλεις νέα δεδομένα στο τραπέζι.
Φιλικά Θανάσης.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Σφίξε το ζωνάρι και πήγαινε εδώ

Ναι δεν είναι ενεργά,
Ναι θές και ενισχυτές

Αλλά μιλάμε για endgame, σε τιμή που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Αν ήμουν εργένης τα είχα πάρει ήδη, το ότι δεν έχουν φύγει (οχι τώρα στα 5Κ που είναι τρελό τσάμπα αλλά εξ αρχής) δεν το χωράει το μυαλό μου...

Πριν 10 χρόνια κάποιοι έδιναν τα διπλάσια για καβλώδια.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Καλησπέρα και από μένα,
Αγαπητέ @dvotsis και η δικιά μου γνώμη είναι να μη τα έδινες αλλά ο χρόνος φυσικά δε γυρνάει πίσω.
Δε ξέρω γιατί ήθελες αυτή την αλλαγή των Klipsch δε σε ικανοποιούσε η απόδοση τους άκουσες κάποιο καλύτερο σύστημα γιατί για home cinema είναι μια άριστη επιλογή για τα λεφτά τους, και με δύο σαμπ !!!!!! θα γ@μ@γανε.
Σε στέρεο ήχο μήπως σε κούρασαν οι κόρνες, όσο με τελικούς θα έπαιζαν πιο άνετα και για μεγάλες εντάσεις.
Ο Pioneer lx83 ήταν τοπ στην εποχή του και ακόμα βαστάει και στο οδήγημα των klipsch πιστεύω δε θα έχει πρόβλημα.
Θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις για αρχή αν θα παραμένεις σε klipsch η θα βάλεις νέα δεδομένα στο τραπέζι.
Φιλικά Θανάσης.
Αγαπητέ Θανάση.
Δεν ήθελα μια αλλαγή απο Klipsch σε άλλη μάρκα, αλλα σε άλλη οικογένεια -ας το πούμε έτσι-, δηλαδή σε επαγγελματικά ηχεία. Και αυτό διότι θέλω λίγο καλύτερη "ατάκα" πάντα μιλάω για σινεμά, όχι μουσική.
Για τον pioneer βεβαίως κρατάει, άλλωστε εφόσον έχει DTSHD-MASTER AUDIO, εμένα με υπέρ καλύπτει. Τώρα κάτι dolby atmos και dts x για μένα δεν λένε τίποτα σύν ότι θέλουν και περισσότερα ηχεία!
Εάν δεν πάω σε επαγγελματικά η klipsch είναι μονόδρομος. Αν όμως τελικά δεν αλλάξω θα πρέπει να ξανά αγοράσω κεντρικό (όπως γράφω το RC-7 πουλήθηκε).
το αντίστοιχο σήμερα που ταιριάζει με τα RF-7, είναι το RC-64 III που έχει στο ενάμιση χιλιάρικο.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αγαπητέ Θανάση.
Δεν ήθελα μια αλλαγή απο Klipsch σε άλλη μάρκα, αλλα σε άλλη οικογένεια -ας το πούμε έτσι-, δηλαδή σε επαγγελματικά ηχεία. Και αυτό διότι θέλω λίγο καλύτερη "ατάκα" πάντα μιλάω για σινεμά, όχι μουσική.
Για τον pioneer βεβαίως κρατάει, άλλωστε εφόσον έχει DTSHD-MASTER AUDIO, εμένα με υπέρ καλύπτει. Τώρα κάτι dolby atmos και dts x για μένα δεν λένε τίποτα σύν ότι θέλουν και περισσότερα ηχεία!
Εάν δεν πάω σε επαγγελματικά η klipsch είναι μονόδρομος. Αν όμως τελικά δεν αλλάξω θα πρέπει να ξανά αγοράσω κεντρικό (όπως γράφω το RC-7 πουλήθηκε).
το αντίστοιχο σήμερα που ταιριάζει με τα RF-7, είναι το RC-64 III που έχει στο ενάμιση χιλιάρικο.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.
Κράτησε τα rf7 πάρε και rc64iii και είσαι άρχοντας, ειδικά για hc το rc64 δεν υπάρχει. Η καλύτερη αγορά σε κεντρικό και έχω αλλάξει αρκετά.
289827_2bf6a71b2a946c6309da5cd3a1cecd76.jpg
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Παρε ξανα klipsch,κεντρικο και πισω και θα εισαι μια χαρα. Τι και αν ανοιγεις πολλους ενισχυτες? Εχεις σκεφτει οτι θα πρεπει να ανοιγεις 5 ηχεια? Και τα πισω πως θα τα φτανεις? Υπαρχουν βεβαια και αυτα που ενεργοποιουνται μολις δουν σημα στην εισοδο,αλλα δεν ειναι ολα ετσι,αρα ακομα ενας περιορισμος.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Λες και ξαναλές ότι σου λείπει η ατάκα.
Παω στοίχημα ότι ο χώρος σου είναι ανεπαρκής.
Πριν αλλάξεις οτιδήποτε και αρχίζεις να σκορπάς χρήμα τζάμπα(συνεχίζοντας να είσαι η χαρά του μαγαζάτορα) , μέτρησε τον χώρο σου με rew και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Κράτησε τα rf7 πάρε και rc64iii και είσαι άρχοντας, ειδικά για hc το rc64 δεν υπάρχει. Η καλύτερη αγορά σε κεντρικό και έχω αλλάξει αρκετά.
View attachment 224475
Δεν κατάλαβα ότι είσαι κι εσύ fun της klipsch. Γράψε μου λίγα παραπάνω. Σε τη χώρο τα δουλεύεις΄; απόσταση από τη θέση ακρόασης; στάθμες;
Αυτό που σκέφτομαι για την ατάκα που είναι το παράπονό μου ισως να χρειάζεται κάποιος ισοσταθμιστής στο χώρο.
Εσύ έχεις κάτι σχετικό;
Λες και ξαναλές ότι σου λείπει η ατάκα.
Παω στοίχημα ότι ο χώρος σου είναι ανεπαρκής.
Πριν αλλάξεις οτιδήποτε και αρχίζεις να σκορπάς χρήμα τζάμπα(συνεχίζοντας να είσαι η χαρά του μαγαζάτορα) , μέτρησε τον χώρο σου με rew και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις
Τι είναι το rew? Γράψε κάτι παραπάνω
Αν πω ότι άντε και πήρα το κεντρικό, για δύο πίσω τι νομίζεται ότι θα ταίριαζαν;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν κατάλαβα ότι είσαι κι εσύ fun της klipsch. Γράψε μου λίγα παραπάνω. Σε τη χώρο τα δουλεύεις΄; απόσταση από τη θέση ακρόασης; στάθμες;
Αυτό που σκέφτομαι για την ατάκα που είναι το παράπονό μου ισως να χρειάζεται κάποιος ισοσταθμιστής στο χώρο.
Εσύ έχεις κάτι σχετικό;
Δες λίγο εδώ

 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top