"Στροφή" σε επαγγελματικά ηχεία για home cinema;;

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.846
Δες λίγο εδώ

Μπράβο κλιπσάκια μου ........ πες όμως και για τα σαμπς σου :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
εδώ φιλαράκ κάτι δεν μου κάθεται καλά...

γράφεις αυτά

Αδερφέ το ξέρω για το χώρο, αλλά είναι σαλόνι και καταλαβαίνεις... είναι και η σύζυγος!! Τα υπόλοιπα περιττεύουν.
Ναι μόνο για σινεμά μιλάμε. Το σαλόνι είναι περίπου 30τ.μ αλλά χρησιμοποιώ τα 2/3 του χώρου για να είναι συμμετρικά κάπως. Ολο το χρησιμοποιούσα όταν το είχα στήσει 7,1 Η θέση ακρόασης είναι από τη τριάδα μπροστά 3,40 μέτρα περίπου και τα surround 2.30 περίπου.

Ωραία φαίνονται ενδιαφέρον. ΄Δεν ξέρω βέβαια αν θα αντέξουν στα σκληρά εφέ των ταινιών. Σε τι τετραγωνικά χώρου τα δουλεύεις; Ακούς δυνατά;
και είσαι οκ να βάλεις αυτά! :eek::lolsign:

Στα χρήματα που γράφω έχω βρει : JBL EON610 - 612 - 615 , QSC CP12 , ELECTRO VOICE elx200-12p - ZLX-12BT και 15BT - ELX 112P και 115.
 


Μηνύματα
343
Reaction score
872
εδώ φιλαράκ κάτι δεν μου κάθεται καλά...

γράφεις αυτά



και είσαι οκ να βάλεις αυτά! :eek::lolsign:
Τα ηχεία που γράφει ο φίλος κάνουν για home cinema;
Αυτά είναι για επαγγελματική χρήση πχ εκδηλώσεις ενώ αυτά που προτείνονται απο καποιους εδώ όπως τα tannoy ή τα krk είναι studio monitors. Νομίζω οτι έχει ξανατεθει το ζήτημα στο παρελθόν η πρόταση για ηχεία PA και η απάντηση ήταν ότι δεν κάνουν για αυτή τη χρήση
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Τα Tannoy δεν είναι μόνο studio monitors, μπορούν άνετα να κάτσουν και σε ένα σαλόνι. Αλλά ας μην αλλάξουμε το θέμα του thread.
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
εδώ φιλαράκ κάτι δεν μου κάθεται καλά...

γράφεις αυτά



και είσαι οκ να βάλεις αυτά! :eek::lolsign:
Τι εννοείς; Αυτά τα κουκλάκια είναι κόσμημα στο σαλόνι σου, ακόμα και ασύνδετα! :party:

elx 115.jpg



Εντάξει, πέρα απ' την πλάκα, αυτά σε κοινό χώρο με γυναίκα... 😭
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
Τα ηχεία που γράφει ο φίλος κάνουν για home cinema;
Αυτά είναι για επαγγελματική χρήση πχ εκδηλώσεις ενώ αυτά που προτείνονται απο καποιους εδώ όπως τα tannoy ή τα krk είναι studio monitors. Νομίζω οτι έχει ξανατεθει το ζήτημα στο παρελθόν η πρόταση για ηχεία PA και η απάντηση ήταν ότι δεν κάνουν για αυτή τη χρήση
περι ορέξεως θα έλεγα....

προσωπικά είχα μπει στην διαδικασία να ασχοληθώ με PA για home cinema
δεν θα έλεγα όχι...εφόσον το ηχείο είναι σοβαρό...χωρίς φυσήματα
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Τα ηχεία που γράφει ο φίλος κάνουν για home cinema;
Αυτά είναι για επαγγελματική χρήση πχ εκδηλώσεις ενώ αυτά που προτείνονται απο καποιους εδώ όπως τα tannoy ή τα krk είναι studio monitors. Νομίζω οτι έχει ξανατεθει το ζήτημα στο παρελθόν η πρόταση για ηχεία PA και η απάντηση ήταν ότι δεν κάνουν για αυτή τη χρήση
Οι ταμπέλες ειναι κακό πράγμα γιατί αποπροσανατολίζουν, ενα καλό pa ηχείο σε σχέση με ενα κακό hifi ηχείο είναι προτιμότερο απο την στιγμή που το 1ο μπορεί να λειτουργήσει στις συνθήκες που επιβάλλει ο χώρος.

Θα θυμίσω οτι την ίδια καραμέλα πιπιλούσαν διάφοροι για τα studio monitors σε σχέση με τα hifi ηχεία...
 

Μηνύματα
343
Reaction score
872
Τα Tannoy δεν είναι μόνο studio monitors, μπορούν άνετα να κάτσουν και σε ένα σαλόνι. Αλλά ας μην αλλάξουμε το θέμα του thread.
Δεν διαφωνώ καθόλου και τα συγκεκριμένα μου αρέσουν κι εμενα πολύ και απο αισθητικής άποψης. Αυτό που είχα καταλάβει απο παλιότερα thread ήταν πως τα pa όπως τα jbl eon δεν αποδίδουν σωστά σε μικρές εντάσεις που ενδεχομένως ακούμε στο σπίτι. Διορθωστε με αν κάνω λάθος
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
ή τσιμπας αυτά
του @Alexandros1986

και μένεις με χαμόγελο Τζοκόντα για το υπόλοιπο της ζωής σου :party:
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
ή τσιμπας αυτά
του @Alexandros1986

και μένεις με χαμόγελο Τζοκόντα για το υπόλοιπο της ζωής σου :party:
Για χρήση που θέλει είναι κορυφαία ηχεία.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Τραγική σπατάλη έχεις ξεκινήσει να κάνεις.
Από την στιγμή που δεν σε χαλούσε ο ήχος τους.
Με εντελώς αφρόντιστο χώρο, και σίγουρα με τοποθέτηση και θέση ακρόασης ότι να 'ναι.
Έχοντας δώσει φράγκα για ενισχυτές, βάσεις, καυλώδια, κλπ.

Αντί να αγοροπουλάς, έπαιρνες έναν άνθρωπο να σου βάλει κρυφά τα καλώδια με κανάλια ή και σκάψιμο τοίχων αν έχεις ορέξης για στοκαρίσματα και βαψίματα, να σου ρυθμίσει τον ήχο και άντε, ίσως με μερικά art panels ηχητικής φροντίδας θα ήσουν άρχοντας.

ύστατη προσπάθεια να γλιτώσεις τα πολλά έξοδα για την πιθανότατα καμμία αντιλητττή διαφορά... ( και είμαι εγκαταστάτης... που εύκολα με συνέφερε να σου λέω πούλα πούλα, αγόραζε και κάθε λίγο να είχαμε επισκεπτήρια :D )
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.648
περι ορέξεως θα έλεγα....

προσωπικά είχα μπει στην διαδικασία να ασχοληθώ με PA για home cinema
δεν θα έλεγα όχι...εφόσον το ηχείο είναι σοβαρό...χωρίς φυσήματα
Μην ξεχνάτε τον μαέστρο, που στα τιμημενα Γιάννενα και ανάμεσα σε χαϊενταδες, παίζει επάξια με ΡΑ ηχεία και σαμπ στο σαλόνι του.

Βεβαίως τα πάμπλικ άντρες είναι για πάμπλικ, και τα μιντφιλντ μόνιτορ για τυπικές αποστάσεις ακρόασης, για μεγάλες έχουνε τα Μέιν μόνιτορ, λεφτά να τα πάρουμε δεν έχουμε και πάμε σε πάμπλικ.

Οικονομικό είναι το θέμα.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.846


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Μην ξεχνάτε τον μαέστρο, που στα τιμημενα Γιάννενα και ανάμεσα σε χαϊενταδες, παίζει επάξια με ΡΑ ηχεία και σαμπ στο σαλόνι του.
Κωστα μονο που τα εσιαξα να παιζουν οπως θελω εγω:wink: και οχι οπως θελουν αυτα:)
τι γελατε Κ. Μαρκου ειπα κανενα αστειο:p
Εσυ κ. wnet γιατι απορεις :p :gamer::dance2:
 
Last edited:


Μηνύματα
6.552
Reaction score
5.122
Πάλι klipsch άσε δε λένε μία, πούλησε και αυτά που σου έχουν μείνει και πάρε arendal series που έχουν πάρει και βραβείο EISA
Δεν αποκλείεται τα Arendal να είναι καλύτερα, όπως και πολλά άλλα είναι καλύτερα από τα Klipsch THX.
Κακή κουβέντα όμως δεν έχω να πω γι' αυτά. Μου χάρισαν πολύ δυνατές συγκινήσεις όσο τα είχα. Δύναμη, ατάκα, ατελείωτα. Και με receiver ακόμη δείχνουν τα δόντια τους.
Και ο φίλος εδώ έχει ήδη τα δύο σαμπ της σειράς. Δεν νομίζω πως είναι κακή ιδέα να ολοκληρώσει τη σειρά με την μπροστινή τριάδα. Αποκλείεται να το μετανιώσει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top