Στρώματα ύπνου

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι, ποιος ο λόγος να χρησιμοποιείς ανώστρωμα εφόσον έχεις ήδη ένα κορυφαίο στρώμα?
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
είχαμε κοιμηθεί σε έναν ξενώνα σε ένα ¨σύστημα¨ που περιελάμβανε υπόστρωμα-στρώμα-ανώστρωμα
και ο ύπνος που κάναμε ήταν απλά ονειρικός.

Οκ ήταν σε βουνό, μπορεί το κλίμα να ήταν τελείως διαφορετικό, μπορεί η διάθεση να ήταν εντελώς διαφορετική (διακοπές γαρ), κοινώς πολλά μπορεί :)
,αλλά το σίγουρο είναι ότι καταευχαριστηθήκαμε ύπνο και έλεγα μπας και το ανώστρωμα είναι το τέλος του δρόμου :)
στην αναζήτηση του τέλειου ύπνου (δηλ είναι ολοκληρωμένη η πρόταση της εταρίας για το dream system!!)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι, ποιος ο λόγος να χρησιμοποιείς ανώστρωμα εφόσον έχεις ήδη ένα κορυφαίο στρώμα?
Αν το στρώμα είναι κορυφαίο, σωστό δηλαδή, δεν χρειάζεται ανωστρωμα. Χρειάζεται αν λειτουργεί ως σύστημα μαζί με το στρώμα.
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Εγώ είχα πάρει κρεβάτι με μηχανισμό όπου λειτουργεί σαν υπόστρωμα και από πάνω άλλο στρώμα και κάνω φοβερούς ύπνους
όλα αυτά από την elite strom
την παρασκευή θα προσπαθήσω να βρω μοντέλα
 



Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους, μετά από επίσκεψη μου στα καταστήματα media strom, Candia strom και elite strom, μου προτάθηκε από στο τελευταίο το στρώμα της Sealy το lavish plush. Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε αρκετά άλλα διατηρώ επιφυλάξεις για την εταιρία, καθώς δεν την γνωρίζω... Υπάρχει κάποιος με εμπειρία σε αυτά τα στρώματα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Καλησπέρα σε όλους, μετά από επίσκεψη μου στα καταστήματα media strom, Candia strom και elite strom, μου προτάθηκε από στο τελευταίο το στρώμα της Sealy το lavish plush. Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε αρκετά άλλα διατηρώ επιφυλάξεις για την εταιρία, καθώς δεν την γνωρίζω... Υπάρχει κάποιος με εμπειρία σε αυτά τα στρώματα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
H εταιρεία είναι πολύ γνωστή στην Αμερική. Περισσότερα εδώ: http://www.sleeplikethedead.com/
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
http://www.elvistrom.gr/stromata/supreme-ametist/

Για δειτε εδω τα χειροποιητα στρωματα του φιλου μου, μια πολυ παλια Ελληνικη εταιρια που κατασκευαζει χειροποιητα στρωματα.. Αυτο αγορασα. Και ειναι φανταστικο , μετα απο πολλες αλλαγες πολλων και επωνυμων στρωματων.

Και φωτογραφισαμε και τα παντα, εφτιαξε νεο site και eshop και παει αεροπορια.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
http://www.elvistrom.gr/stromata/supreme-ametist/

Για δειτε εδω τα χειροποιητα στρωματα του φιλου μου, μια πολυ παλια Ελληνικη εταιρια που κατασκευαζει χειροποιητα στρωματα.. Αυτο αγορασα. Και ειναι φανταστικο , μετα απο πολλες αλλαγες πολλων και επωνυμων στρωματων.

Και φωτογραφισαμε και τα παντα, εφτιαξε νεο site και eshop και παει αεροπορια.
Έχεις πάρει αυτό που βγαίνει στο λινκ?
 

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Αυτό που έχω εδώ και χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος είναι ένα ιταλικό στρώμα Perdormire.
Είναι χωρίς ελατήρια ήταν τυλιγμένο σε κενό αέρος και παναλαφρο στη μεταφορά. Όταν ανοίχτηκε πήρε τις κανονικές του διαστάσεις. Το είχα δοκιμάσει πριν το πάρω... και επειδή ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός οτι και να επιλέξεις δοκιμασε το καλά!!!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Έχεις πάρει αυτό που βγαίνει στο λινκ?
ναι, ειναι το καλυτερο και ανωτερο τους, με ανεξαρτητα ελατηρια, και Memory foam και latex και αμεθυστο και ξερω γω τι αλλο εχει.

Πολυ μαλακο και ανατομικο, αν κοιμηθω πλεον οπουδηποτε αλλου μου κακοφαινεται
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ναι, ειναι το καλυτερο και ανωτερο τους, με ανεξαρτητα ελατηρια, και Memory foam και latex και αμεθυστο και ξερω γω τι αλλο εχει.

Πολυ μαλακο και ανατομικο, αν κοιμηθω πλεον οπουδηποτε αλλου μου κακοφαινεται
Η συμπεριφορά του στην άκρη ποιά είναι;
Γιατί εμένα αυτός ο συνδυασμός ανεξάρτητων ελατηριων και ατσαλινης περιμετρικής στήριξης, με ξενίζει λίγο.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Η συμπεριφορά του στην άκρη ποιά είναι;
Γιατί εμένα αυτός ο συνδυασμός ανεξάρτητων ελατηριων και ατσαλινης περιμετρικής στήριξης, με ξενίζει λίγο.
κοιταξε, δεν ειμαι και ειδικος η αληθεια. σου μιλαω σας απλος ανθρωπος στο πως κοιμαμαι κλπ.

ειμαι και αδυνατος, οποτε το μαλακο μ αρεσει, με ξεκουραζει.

ειχα αλλαξει αρκετα στρωματα, και με memory foam και με latex κλπ.

Εχει ελατηρια αλλα δεν καταλαβαινεις πως υπαρχουν, δηλαδη αν δε μου το λεγαν θα πιστευα πως δεν εχει.

Επισης ειναι αρκετα παχυ, χοντρο, καμια 36 ποντους περιπου.

Στις ακρες τωρα, καμια 5 ποντους απ το τελειωμα ας πουμε, σε "κανει" να πας προς τα εξω, πχ να πεσεις ας πουμε, δεν ειναι τοοοσο σκληρο και συμπαγες πχ να ναι τσιμεντο στην ακρη κ να τελειωνει αποτομα. εχει μια πολυ ελαφρια ανεπαισθητη ας πουμε κλιση.
ΤΟ εκανα θεμα , το ρωτησα με τον κατασκευαστη και μου πε πως ειναι απολυτα φυσιολογικο και επειδη τα προηγουμενα που χα εκανα κοιλια κ κουρμπα στη θεση που κοιμαμασταν στο κεντρο και οι 2 ξεχωριστα ας πουμε, αυτο ειναι πιο σωστο και ανατομικο και δεν κανει κουρμπα μονιμη, οταν σηκωθεις δηλαδη επανερχεται, οποτε απο συνηθεια εμενε παλια το σωμα στην κουρμπα, ενω τωρα ειναι νορμαλ ισιο οποτε μου φαινεται αλλιως.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
κοιταξε, δεν ειμαι και ειδικος η αληθεια. σου μιλαω σας απλος ανθρωπος στο πως κοιμαμαι κλπ.

ειμαι και αδυνατος, οποτε το μαλακο μ αρεσει, με ξεκουραζει.

ειχα αλλαξει αρκετα στρωματα, και με memory foam και με latex κλπ.

Εχει ελατηρια αλλα δεν καταλαβαινεις πως υπαρχουν, δηλαδη αν δε μου το λεγαν θα πιστευα πως δεν εχει.

Επισης ειναι αρκετα παχυ, χοντρο, καμια 36 ποντους περιπου.

Στις ακρες τωρα, καμια 5 ποντους απ το τελειωμα ας πουμε, σε "κανει" να πας προς τα εξω, πχ να πεσεις ας πουμε, δεν ειναι τοοοσο σκληρο και συμπαγες πχ να ναι τσιμεντο στην ακρη κ να τελειωνει αποτομα. εχει μια πολυ ελαφρια ανεπαισθητη ας πουμε κλιση.
ΤΟ εκανα θεμα , το ρωτησα με τον κατασκευαστη και μου πε πως ειναι απολυτα φυσιολογικο και επειδη τα προηγουμενα που χα εκανα κοιλια κ κουρμπα στη θεση που κοιμαμασταν στο κεντρο και οι 2 ξεχωριστα ας πουμε, αυτο ειναι πιο σωστο και ανατομικο και δεν κανει κουρμπα μονιμη, οταν σηκωθεις δηλαδη επανερχεται, οποτε απο συνηθεια εμενε παλια το σωμα στην κουρμπα, ενω τωρα ειναι νορμαλ ισιο οποτε μου φαινεται αλλιως.
Η λογική του ανεξάρτητου ελατηριου, είναι το κάθε ενα να υποχωρεί τόσο, όση είναι η πίεση του μέρους του σώματος μας που ακουμπάει πάνω σε αυτό. Και αυτός ειναι ο ιδανικός τρόπος στήριξης. Αυτό που μου κάνει εντύπωση, αν βλέπω καλά , είναι πως έχει δέσει τα εξωτερικά ελατήρια πάνω σε ενα ατσάλινο περιμετρικο πλαίσιο, κανοντας τα πρακτικά να λειτουργούν σαν συνδεδεμένα(bonnel) και όχι ανεξάρτητα.
Αυτό μου έκανε εντύπωση γι'αυτό και ρώτησα πώς συμπεριφέρεται στα άκρα του.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους, μετά από επίσκεψη μου στα καταστήματα media strom, Candia strom και elite strom, μου προτάθηκε από στο τελευταίο το στρώμα της Sealy το lavish plush. Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε αρκετά άλλα διατηρώ επιφυλάξεις για την εταιρία, καθώς δεν την γνωρίζω... Υπάρχει κάποιος με εμπειρία σε αυτά τα στρώματα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα σας,

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας. Ξέχασα να αναφέρω προηγουμένως ότι το συγκεκριμένο στρώμα το δοκίμασε μαζί και η κοπέλα μου και ενθουσιάστηκε (καταλαβαίνετε φυσικά ότι είναι δύσκολο να της αλλάξω γνώμη:lolsign:). Γι αυτό και ήθελα την άποψή σας σχετικά με το συγκέκριμένο στρώμα της αμερικάνικης εταιρίας... Θεωρείτε ότι τα ελληνικά στρώματα ως προς την ποιότητά τους είναι καλύτερα από τα αμερικάνικά?
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα.εχω ένα φτηνό σχετικά στρώμα κ αν κοιμηθώ λίγο παραπάνω με πονάει η πλάτη μ κ η μέση μ. Οπότε αποφάσισα να πάρω κάτι καλό. έχω μπερδευτεί πολύ όμως. Έχουν καλές εκπτώσεις τώρα κ είπα να το εκμεταλλευτώ. Είδα κάποια στη media strom της σειράς optimum το gold και το silver. Μετά πήγα στα elite strom κ δοκίμασα το privilege. Ο πωλητής μου πρότεινε το temptation με υλικό tempur. Πραγματικά δε ξέρω τι να διαλέξω μεταξύ αυτών των 4. Ξέρει κανένας κάποια απ' αυτά?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Καλησπέρα.εχω ένα φτηνό σχετικά στρώμα κ αν κοιμηθώ λίγο παραπάνω με πονάει η πλάτη μ κ η μέση μ. Οπότε αποφάσισα να πάρω κάτι καλό. έχω μπερδευτεί πολύ όμως. Έχουν καλές εκπτώσεις τώρα κ είπα να το εκμεταλλευτώ. Είδα κάποια στη media strom της σειράς optimum το gold και το silver. Μετά πήγα στα elite strom κ δοκίμασα το privilege. Ο πωλητής μου πρότεινε το temptation με υλικό tempur. Πραγματικά δε ξέρω τι να διαλέξω μεταξύ αυτών των 4. Ξέρει κανένας κάποια απ' αυτά?

Καλως μας ηρθες Lenaki81 !

Εχεις γραφτει στο πιο σωστο φορουμ για ερωτησεις υπνου, πονων μεσης και στρωματων!

Κατι θα κανουμε γι αυτους τους πονους!

Καλη πλοηγηση!

:D:p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top