Στρώματα ύπνου

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Το έχεις?
Αξίζει?
Είναι πολύ σκληρό?

Οι διαστάσεις που θέλω κοστίζουν 200 ευρώ με την προσφορά και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω χωρίς να το δοκιμάσω.
--
kαλημέρα φίλε μου .
Δέν τό έχω ακόμα , μά 10 χρόνια εγγύηση έχει .
Αυτό που θά πάρω γιά μένα ( μονό ) εχει 150e , δηλ. 15e τό χρόνο , 1,25e τό μήνα .
" καλά να είμαστε πάνω από όλα . "
Πιό αναλυτικά δεν μπορώ .

Σκληρότητα 60%
Γιά τα 100 κιλάκια μου μιά χαρά είναι .

:drinks:
Τελικά, πήρατε τέτοιο στρώμα? Εντυπώσεις?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Τελικά, πήρατε τέτοιο στρώμα? Εντυπώσεις?
Όχι αλλά πήρα ένα της Candia Strom.
Onar - Luxus.
Πολύ ευχαριστημένος και από το στρώμα αλλά και την εξυπηρέτηση και τα ταχύτητα παράδοσης.

Γενικά και από τις δοκιμές στο μαγαζι δεν θα καταλάβεις πάρα πολλά.
Αν δεν το πάρεις μερικες μέρες σπίτι ποτέ δεν θα είσαι σίγουρος.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
Τελικά, πήρατε τέτοιο στρώμα? Εντυπώσεις?
-
Σταύρο μου καλημέρα .
Δεν προχώρησα στην αγορά του εν λόγο στρώματος την τελευταία στιγμή .
Σε συνεννόηση με τον γιό μου , με κάλυψε με δικό του στρώμα που δεν χρησιμοποιούσε στό σπίτι του .
Έτσι δεν μπορώ να έχω άποψη γιά το συγκεκριμένο στρώμα .

* ( Άν τό είχα πάρει , θά έγραφα εδώ τις εντυπώσεις μου από την πρώτη εβδομάδα μαζί του . )

:drinks:
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Θελω να αναφερω καποια πραγματα για το Tempur μετά από δύο χρόνια χρήσης.

Οπως έχω πει έχω τρεις κήλες και αναζητούσα ένα καλό στρώμα να υποστηρίζει τη μέση και να κοιμάμαι άνετα.

Πλέον ο ύπνος στο tempur ειναι λιγο μαρτυριο. Καταρχάς δεν μπορώ να κοιμηθω καθολου ανάσκελα, σε 5 λεπτά με πονάει η μέση μου. Την υποστηρίζει τόσο πολύ που δεν την αφήνει καθόλου να χαλαρώσει.

Τα βράδια που κοιμάμαι στο πλαι χωρις να ξυπνήσω πολλές φορες κοιμαμαι πολυ καλα. Έλα όμως που γενικα ξυπναω συνεχεια. Αυτα τα βράδια ειναι μαρτυριο. Το οτι βυθιζεται λιγο το σωμα μεσα στο tempur με αναγκάζει να βαζω δυναμη στη μέση για να γυρίσω πλευρο και αυτά τα πρωινο ξυπνάω ΠΑΡΑ πολυ πιασμένος.

Να αναφέρω ότι ταξιδεύω πολύ συχνά και σε στρώματα (καλά), ξενοδοχείων δεν εχω αντιστοιχο πρόβλημα.

Αντιστοιχα παραπονα πολλά στο διαδίκτυο.

Eχω αποφασίσει να το πουλήσω και να πάρω κάτι άλλο.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Γενικά και από τις δοκιμές στο μαγαζι δεν θα καταλάβεις πάρα πολλά.
Αν δεν το πάρεις μερικες μέρες σπίτι ποτέ δεν θα είσαι σίγουρος.
Ακριβώς! Την έχω πατήσει έτσι...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Παλιότερα είχε στα καταστήματα της Candia ένα σύστημα που ξάπλωνες σε διάφορες στάσεις πάνω σε ένα "σεντόνι" με αισθητήρες και έβγαζε στον υπολογιστή το heatmap με τα σημεία και την ένταση πίεσης κλπ. Με βάση αυτό σου πρότεινε ποιό από τα στρώματά τους ήταν το καταλληλότερο για σένα.

Πήγαμε λοιπόν με τη γυναίκα μου κατευθείαν εκεί και αγοράσαμε απλά αυτό που μας πρότεινε το σύστημα χωρίς να το πολυσκεφτούμε και δεν το μετανιώσαμε καθόλου. Ακόμα και σε καλά ξενοδοχεία όταν κοιμόμαστε, πάντα χαιρόμαστε όταν επιστρέφουμε στο δικό μας στρώμα (για τα όχι και τόσο καλά δεν το συζητάω, κάνουμε αμάν να φύγουμε).

Δεν ξέρω αν το έχει ακόμα, αλλά αν υπάρχει αξίζει νομίζω. Γιατί κατά τα άλλα είναι πολύ υποκειμενικό το πώς μπορεί να αισθανθείς όταν ξαπλώσεις για λίγο πάνω σε ένα στρώμα. Μπορεί π.χ. ένα πιο μαλακό να σου φανεί πιο άνετο αλλά να μην είναι το καταλληλότερο για πολύωρη χρήση ή ακόμα περισσότερο για μακροχρόνια. Άσε που αν πας σε 3-4 μαγαζιά και δοκιμάσεις από 4-5 στρώματα, αποκλείεται να μην μπερδευτείς και στο τέλος θα πάρεις ό,τι να'ναι, ή απλά το πιο ακριβό για να είσαι "σίγουρος".

Υ.Γ. Να σημειώσω πως το στρώμα που είχε βγάλει σε εμένα ως πρώτη επιλογή δεν ήταν το ίδιο με αυτό που είχε βγάλει στη γυναίκα μου. Αυτό το λέω γιατί είναι μια ένδειξη πως όντως έκανε κάποια δουλειά το σύστημα και δεν έβγαζε πρώτο πάντα το ίδιο (π.χ. το πιο ακριβό).
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα perdormire.
Εγώ που έχω κιλά και θέματα με την μέση έχω ξανακοιμηθεί επιτέλους.
Αν και περίμενα ότι θα το έβρισκα μαλακό τελικά που έρχεται όπως πρέπει. Πήρα το ίδιο μοντέλο σε μόνο για παιδί στην εφηβεία και είναι και τα δύο το ίδιο καλά και αναπαυτικά.
Το διπλό δεν βουλιάζει ούτε και νιώθεις εύκολα την κίνηση του άλλου.
Βέβαια μεγάλη δουλειά κάνει και το μαξιλάρι τους. Είχα και πριν foam αλλά αυτό είναι άλλο επίπεδο.

Τάπητα στην έκθεση σε προσφορά όλα.μαζι αλλά είδα.οτι στο black Friday τα στρωματα έβγαιναν λιγομπιο φθηνά
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Δοκίμασα κάποια στρώματα προς αντικατάσταση του... παλαίμαχου Media strom Optimum Gold 1ης γενιάς. Αυτά που ξεχώρισα, είναι κατά σειρά τα ακόλουθα:
  1. Media strom Discover Premium
  2. Elite Privilege Plus
  3. Sealy Energy Cushion Firm
  4. Serta Ritz
Υπάρχει κάτοχος κάποιου από αυτά τα στρώματα, για να μας μεταφέρει εντυπώσεις από τη χρήση του;
 

skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
367
Reaction score
177
Δοκίμασα κάποια στρώματα προς αντικατάσταση του... παλαίμαχου Media strom Optimum Gold 1ης γενιάς. Αυτά που ξεχώρισα, είναι κατά σειρά τα ακόλουθα:
  1. Media strom Discover Premium
  2. Elite Privilege Plus
  3. Sealy Energy Cushion Firm
  4. Serta Ritz
Υπάρχει κάτοχος κάποιου από αυτά τα στρώματα, για να μας μεταφέρει εντυπώσεις από τη χρήση του;
Κατά την γνώμη μου απο τα πιο αναπαυτικά είνια το
  • Media strom Discover Premium
 
Last edited by a moderator:

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Την ίδια γνώμη σχημάτισα κι εγώ από τη σύντομη επαφή που είχα μαζί του στην έκθεση, γι'αυτό και το έχω πρώτη επιλογή. Δύο από τις τρεις κριτικές που έχει στο Skroutz όμως, αναφέρουν ότι ο αφρός μνήμης που έχει στην κορυφή δημιουργεί μια αίσθηση υπερβολικής ζέστης.

Εσύ είσαι κάτοχος ή απλά το δοκίμασες κάπου;
 


skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
367
Reaction score
177
Την ίδια γνώμη σχημάτισα κι εγώ από τη σύντομη επαφή που είχα μαζί του στην έκθεση, γι'αυτό και το έχω πρώτη επιλογή. Δύο από τις τρεις κριτικές που έχει στο Skroutz όμως, αναφέρουν ότι ο αφρός μνήμης που έχει στην κορυφή δημιουργεί μια αίσθηση υπερβολικής ζέστης.

Εσύ είσαι κάτοχος ή απλά το δοκίμασες κάπου;
Tο δοκίμασα σε μια έκθεση.Μπορεί να ισχύει η αίσθηση της ζέστης.Δεν το έχω αγοράσει.
 
Last edited by a moderator:



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Duxiana και dunlopilo τι γνώμη έχετε? Προς τα εκει γέρνω με αυτά που διαβάζω.
Η δική μου άποψη (αφού ρώτησες) είναι να πάρεις ένα στρώμα ελληνικό.

Είναι από τις ελάχιστες "βιομηχανίες" που έχουμε την πολυτέλεια να παράγουμε τόσο μεγάλη γκάμα ποιοτικών προϊόντων από τόσο πολλές εταιρείες (Media, Candia, Coco-mat, Elite κ.α.) σε όλες τις κατηγορίες τιμής. Αν λοιπόν ούτε στρώμα δεν πάρουμε ελληνικό, τι θα πάρουμε; (Σκέφτομαι μια απάντηση...)

Τόοοοσο πολύ καλύτερα είναι δηλαδή, κατά την έρευνά σου, τα duxiana και τα dunlopilo που να αξίζει να τα προτιμήσεις έναντι των εγχώριων;
 



Μηνύματα
427
Reaction score
425
Έχω στρώμα φουλ λατέξ και μιας και φτάνει η δεκαετία έχω καταλήξει στο Dunlopilo Celcion plus, ξάπλωσα μισή ωρίτσα στο κατάστημα και μου φάνηκε εξαιρετικό. Φυσικά 90αρι άλλο στρώμα εγώ άλλο η κυρά. Αλλιώς είναι ασήκωτο σε μεγάλη διάσταση. Και η ανάρτηση είναι εκείνη του ΙΚΕΑ με τι πολλές λεπτές ρυθμιζόμενες ξύλινες τάβλες.
Αν καταλήξεις σε στρώμα λατέξ ή αφρού προσοχή στο τι ανάρτηση έχεις από κάτω.
Αν δεν έχεις ανάρτηση κάποιου είδους άλλα σκληρή επιφάνεια, θέλεις στρώμα με ελατηρια πολλά σε θήκες και αφρό η λάτεξ απο πάνω.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top