Στρώσιμο ηχείων. Τι γνώμη έχετε?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
4η φορα που το λεω.

Απο τη στιγμη που δεν ειδες τα βιντεο του Andrew Jones,ενος απο τους πιο καταξιωμενους σχεδιαστες ηχειων,θα μεινεις με αυτα που ακουσες απο 2-3 "μορφωμενα" ατομα του φορουμ...

Μην συμβουλευεις ομως τους αλλους με αυτο που νομιζεις οτι ειναι αληθεια στον lofi μικροκοσμο σου.
εδώ εσύ γιάνννη μου δίνεις συμβουλές για άλλα κ άλλα....στο στρώσιμο κολλάς :cry: :lolsign:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τα βίντεο του Andrew Jones θα τα δω από περιέργεια αλλά πριν τα δω η άποψη μου είναι η εξής:

Ακόμα και να στρώνουν δεν έγινε και τίποτα σοβαρό... ίσα ίσα ...
Αν δεν αναλωθείς κανα μήνα με τόνους και ιστορίες, ακούς τις μουσικές σου και αν ...βελτιωθούν έστω και 1%, βελτιώθηκαν.
Απλά θεωρώ πως αν δε σου αρέσει από την αρχή κάποιο στήσιμο, με το "στρώσιμο" δε θα γίνουν θαύματα...
 





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Τι καλοί άνθρωποι αυτοί του χαιεντ
και εξαιρετικοί γνώστες των θετικών επιστημών
είναι τυχερό το φόρουμ που δανείζεται τέτοιο πλούτο γνώσεων :cry:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
και εξαιρετικοί γνώστες των θετικών επιστημών
είναι τυχερό το φόρουμ που δανείζεται τέτοιο πλούτο γνώσεων :cry:
Εμείς είμαστε των καλών τεχνών, αλλά και στην ζωγραφική λίγα πράγματα, καμία καμπύλη :roflmao:

Άσε με στον lofi μικροκοσμο μου και πήγαινε να δεις τα βίντεο του Andrew μαναμ:biggrin:
 


Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Επίσης μην ξεχνάμε ότι τα woofer δεν παίζουν μόνα τους. Τοποθετούνται πάνω σε καμπίνες, όπου υπερισχύει η ενδοτικότητα της καμπίνας έναντι της αντίστοιχης του woofer. Aυτό σημαίνει ότι οι όποιες διαφορές και να υπάρξουν στο woofer λόγω στρωσίματος, όμως στην τελική επίδοση του ηχείου δεν γίνονται αντιληπτές (ο συντελεστής QTC δεν διαφοροποιείται τόσο, όσο ο αντίστοιχος QTS του woofer, ομοίως και η απόκριση συχνότητας του ηχείου, κτλ). Η ενδοτικότητα της καμπίνας δεν αλλάζει με το χρόνο

Το γεγονός αυτό μπορεί να διαπιστωθεί στην πράξη, μετρώντας και συγκρίνοντας τις καμπύλες απόκρισης συχνότητας και ηλεκτρικής εμπέδησης διαφόρων τύπων ηχείων, πριν και μετά από το στρώσιμο των αναρτήσεων.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Όποιος δε βαριέται:

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Επ...

Εδώ εννοούσα...



Τες πα, και τα δύο είναι σχετικά.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Κατα καιρούς έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει διαφορά στον ήχο μετά από αρκετές ώρες αναπαραγωγής.
Πρόσφατα σε 2 διαφορετικά καλοστημένα ηχητικά αυτοκίνητα πρόσεξα ότι δεν μου άρεσε ο ήχος από το μιντμπας των 6,5 ιντσών όπως ήταν την πρώτη μέρα της τοποθέτησης του - ρύθμισης. Ακουγόταν πιο πλαδαρό.
Αν αυτό έχει να κάνει με μηχανικό στρώσιμο τότε ισχύει, αν έχει να κάνει με την ιδέα μου πάω πάσο.

Αυτό όμως που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση ήταν όταν σετάριζα κάθε βδομάδα επι μήνες το dsp του δικού μου αυτοκινήτου πριν συμμετάσχει σε Πανευρωπαικό αγώνα δουλεύοντας το πυρετωδώς ήταν ότι το tweeter μετά από κανα δυο μήνες έπαιξε καλύτερα! Προφανώς δεν υπήρξε μηχανικό στρώσιμο όπως του 7 ιντσών μιντμπας η το sub που είχα.
Βάσει λοιπόν των δικών μου παρατηρήσεων είναι ότι το tweeter είχε θετική αλλαγή, το mid λίγο είχε κι αυτό θετική αλλά λίγο λιγότερη, στο 7ιντσο και στο sub οι αλλαγές είχαν θετικό πρόσημο. ΄Όλα τα μεγάφωνα ήταν scanspeak

Προφανώς υπάρχει διαφορά ανάλογα τον κατασκευαστή μεγαφώνων κατα πόσο θετικά η αρνητικά επηρεάζεται από το συνεχές παίξιμο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
@εαρ Αυτό διάβασα ρε και ξεκίνησα το εδώ νήμα.
Το φαντάστηκα...

Δυστυχώς εγώ τα βαριέμαι αυτά τα νήματα, δε τα κοιτάζω καθόλου, μόνο το πρώτο ποστ κι αυτό ..βιαστικά.

Δεν βρίσκω ενδιαφέρον. Προτιμώ να δω καμία ταινία..
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Γειά σας. Έχω ένα ζεύγος ηχεία Dynasonic acustimas 100 και θέλω να αντικατστίσω τα γούφερ τους (γιατί καταστράφηκε η κίτρινη το κίτρινο μέρος της μευράνης τους). Τα γούφερ αναγράφουν 200w -11 . Τα ηχεία είναι 100w 8ome τρειών δρόμων. Δεν μπορώ να βρώ τα ίδια γιατί είναι παλιά ηχεία. Τι μεγάφωνο να βάλω για να έχω σωστό ήχο και να ταιριάζει στην καμπίνα δεδομένου ότι τοποθετούνται από την εξωτερική πλευρά; Το ιδανικότερο βέβαια είναι να βάλω τις "μάνας" του αλλά που να τα βρω; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μετά από 7 σελίδες καταλήξαμε στο αυτονόητο ότι το στρώσιμο ηχείων είναι ένας μύθος. Ε όχι πέφτω από τα σύννεφα του χαιεντ :biggrin:

Σας τα λέμε χρόνια, εκεί που τελειώνει η λογική.... αρχίζει το χαιεντ:roflmao:
άν είναι καλοστημένος ο χώρος σου...όλα μύθος είναι!:sneaky:
ακόμα και ενεργά του 1000άρικου "ζωγραφίζουν" στις καμπύλες!!...αρκεί να είσαι καλός ζωγράφος.....:hi::hi:

1591279332967.png
 
Last edited:

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
άν είναι καλοστημένος ο χώρος σου...όλα μύθος είναι!:sneaky:
ακόμα και ενεργά του 1000άρικου "ζωγραφίζουν" στις καμπύλες!!...αρκεί να είσαι καλός ζωγράφος.....:hi::hi:

View attachment 168308
στο έχω πει ?
είσαι πολύ κακός άνθρωπος !!

:D :roflmao:
.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
στο έχω πει ?
είσαι πολύ κακός άνθρωπος !!

:D :roflmao:
.
όχι βρε κι εσύ!!
δεν είμαι καθόλου κακός!...
ίσα-ίσα...αποδίδω πάντα "τα του καίσαρος τω καίσαρι" :angel::angel:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top