Στρώσιμο ηχείων. Τι γνώμη έχετε?


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Δυστυχώς εγώ τα βαριέμαι αυτά τα νήματα, δε τα κοιτάζω καθόλου, μόνο το πρώτο ποστ κι αυτό ..βιαστικά.

Δεν βρίσκω ενδιαφέρον. Προτιμώ να δω καμία ταινία..
Εδώ όμως όχι μόνο διαβάζεις αλλά απαντάς κιόλας! :confused::biggrin:
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Γειά σας. Έχω ένα ζεύγος ηχεία Dynasonic acustimas 100 και θέλω να αντικατστίσω τα γούφερ τους (γιατί καταστράφηκε η κίτρινη το κίτρινο μέρος της μευράνης τους). Τα γούφερ αναγράφουν 200w -11 . Τα ηχεία είναι 100w 8ome τρειών δρόμων. Δεν μπορώ να βρώ τα ίδια γιατί είναι παλιά ηχεία. Τι μεγάφωνο να βάλω για να έχω σωστό ήχο και να ταιριάζει στην καμπίνα δεδομένου ότι τοποθετούνται από την εξωτερική πλευρά; Το ιδανικότερο βέβαια είναι να βάλω τις "μάνας" του αλλά που να τα βρω; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Αν ενδιαφέρεσαι υπάρχει επισκευαστής που μπορεί να σου αλλάξει την ανάρτηση των woofer σου , σε πολύ λογική τιμή και να σου κάνει και γενικό έλεγχο.
Αν θέλεις σου στέλνω πμ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Γειά σας. Έχω ένα ζεύγος ηχεία Dynasonic acustimas 100 και θέλω να αντικατστίσω τα γούφερ τους (γιατί καταστράφηκε η κίτρινη το κίτρινο μέρος της μευράνης τους). Τα γούφερ αναγράφουν 200w -11 . Τα ηχεία είναι 100w 8ome τρειών δρόμων. Δεν μπορώ να βρώ τα ίδια γιατί είναι παλιά ηχεία. Τι μεγάφωνο να βάλω για να έχω σωστό ήχο και να ταιριάζει στην καμπίνα δεδομένου ότι τοποθετούνται από την εξωτερική πλευρά; Το ιδανικότερο βέβαια είναι να βάλω τις "μάνας" του αλλά που να τα βρω; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Μπορείτε να ανεβάσετε μια φωτό;
 

Μηνύματα
280
Reaction score
113
Όλα τα καινούργια μεγάφωνα θέλουν στρώσιμο και μάλιστα κάποια χρειάζονται πολλές πολλές ώρες στρώσιμο.
Έχω δύο Mauhorn XI με μονάδες Lowther EX4. Δεν τα άκουγα για περίπου 8 μήνες γιατί έχω και ένα άλλο ηχείο. Πριν μία βδομάδα που τα έβαλα να παίξουν δεν τα έλεγαν καλά.
Ήθελαν 2 μέρες στρώσιμο!!!
Μετά έπαιζαν όπως πάντα. Αν θέλετε το πιστεύετε!
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.791
Reaction score
28.234
......κάποιος εν έτη 2020 , έφτασε να έχει φτιάξει κοντά στούς 7.600.000.000 ανθρώπους .
και να σκεφτείς ότι μέχρι το 1960 είχε φτιάξει μόνο 3.032.000.000 .
Εκπαιδεύτηκε.....
και σαν να μην έφτανε αυτό ,
ό κάθε ένας από αυτούς τους ανθρώπους πού έφτιαξε ......νιώθει μοναδικός !
Βεβαίως βεβαίως , όλα αυτά μετά από εκπαίδευση .
Καί μετά μου λέτε ότι τα ηχεία σας δεν θέλουν "εκπαίδευση" !
θέλουν , .....αυτή που θά τους προσφέρεις εσύ .
Ακούς ρόκ ....έ τα ηχεία σου θα είναι " νευρικά ".
Ακούς τζάζ ...έ τά ηχεία σου θά είναι ..."του γιατρού" .
Τώρα αν ακούς φωνές .....άστα να πάνε .
Τά " πάντα " πάνω στην γή θέλουν "εκπαίδευση" . ( βλέπεις ενα δένδρο και γέρνει ...γιατί γέρνει ; )
Αυτή που προσδοκά ό Εκπαιδευτής τους .
Είμαι ένας μικρός εκπαιδευτής γιά τον Εκπαιδευτή μου .
Τί σου είναι ή Εκπαίδευση !



* σιγα μην καταλάβεις τι θέλω να πώ .
Γελάτε γιατί χανόμαστε συνοδοιπόροι .........:party:
καφέ γρήγορα παρακαλώ ....γιατί δεν είδα και καλό όνειρο ,
είδα κάποιον να πετά την γυναίκα του απ τον πέμπτο ....χαμός !

-
 

Attachments


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
......κάποιος εν έτει 2020 , έφτασε να έχει φτιάξει κοντά στούς 7.600.000.000 ανθρώπους .
και να σκεφτείς ότι μέχρι το 1960 είχε φτιάξει μόνο 3.032.000.000 .
Εχμ... Άλλο ο πληθυσμός της γης σε 2 δεδομένες χρονικές στιγμές, και άλλο το πόσους ανθρώπους έχει φτιάξει συνολικά αυτός ο κάποιος...

Για να μην ψάχνεστε, βάσει εκτιμήσεων (δε θα μπορούσαν να υπάρξουν πραγματικά στατιστικά στοιχεία), έχουν υπάρξει περί τα 108.000.000.000 άνθρωποι στη γη.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
εάν ήμουν κατασκευαστής - πωλητής θα υποστήριζα σθεναρά την ανάγκη του στρωσίματος για ευνόητους λόγους

όμως, ο σωστός καταναλωτής δεν θα πρέπει να τσιμπάει όταν ακούει επιχειρηματολογίες υπέρ του στρωσίματος ... το μοναδικό που θα μπορούσε να στρώσει μετά από εκατοντάδες ώρες είναι η υπομονή του
 



Μηνύματα
522
Reaction score
408
εγώ πάντως τα έστρωσα με generator. είδα (με το μάτι...) που έχουν το μεγαλύτερο excursion τα γουφερ, τα έβαλα πολύ κοντά μούρη με μουρη, άλλαξα τη φάση στο ένα κι έφυγα για σκ...
 







Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
εγώ πάντως τα έστρωσα με generator. είδα (με το μάτι...) που έχουν το μεγαλύτερο excursion τα γουφερ, τα έβαλα πολύ κοντά μούρη με μουρη, άλλαξα τη φάση στο ένα κι έφυγα για σκ...
old school και κουβερτα απο πανω 🙊🙉🙈
 




Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.570
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top