Συγκέντρωση για συνακρόαση ή η αποκάλυψη του Yamaha



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Σήμερα στον ίδιο χώρο με τα ίδια αλλά και με διαφορετικά συνοδά,άκουσα τα B&W800 Signature,όπου χωρίς φόβο και πάθος,θα πω ότι αγάπησα την εταιρεία.
Απίστευτο! Δηλαδή πόσο την αγάπησες :lol: :lol:
Ποτέ δεν είναι αργά ξέρεις :lol: :mrgreen:


- Ο Γιώργος μου δίνει την ευκαιρία να σας δείξω πόσο μπορεί να διαφέρουν οι απόψεις όλων μας εδώ μέσα. Θα σας πω το εξής. Επειδή έτυχε να ακούσω τα 802D πέρα από την ακρόαση με τον yamaha, αλλά και τα signature αρκετές φορές, είμαι πλέον 100% σίγουρος ότι τα 802D είναι καλύτερα. Νομίζω δε ότι πολλοί από αυτούς που έχουν κάνει την απ' ευθείας σύγκριση και πολύωρες ακροάσεις, το ίδιο συμπέρασμα έχουν βγάλει. Ενδεχομένως και η ίδια η εταιρεία που τα παράγει αλλά σιγά να μην βγει να το πει...

- Κι όποιος θέλει με πιστεύει... δεν είναι υποχρεωτικό άλλωστε, γούστα είναι αυτά :wink:

Προσωπικά, περιμένω με αγωνία τα νέα signature (diamond) να βάλουν τα πράγματα στην θέση τους...
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
και σκεψου οτι εγω οταν ειχα ακουσει τοτε φευγαλεα τα 800signature με τα 801 (στην προηγουμενη συναντηση) μου αρεσαν περισσοτερο τα 801...
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Και βεβαια τα γουστα ειναι διαφορετικα αλλιως θα ειχαμε ολοι το ιδιο αυτοκινητο την ιδια γυναικα τα ιδια ρουχα κλπ.Ετσι λοιπον δεν γινεται ρε παιδια να συμφωνουμε σε κατι τοσο μυστηριωδες οπως η ψυχοακουστικη.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
και σκεψου οτι εγω οταν ειχα ακουσει τοτε φευγαλεα τα 800signature με τα 801 (στην προηγουμενη συναντηση) μου αρεσαν περισσοτερο τα 801...
Κι εμένα, και πολλούς άλλους. Δεν είναι περίεργο? Υποτίθεται 2 μεγάφωνα είναι πιο γρήγορα από ένα... και το signature καμία σχέση σε υλικά cross, καλωδιώσεις κλπ σε σχέση με τα υπόλοιπα...
Άβυσσος...
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Επανέρχομαι μετά από λίγο καιρό απουσίας γιά να δώσω μια αναφορά από το stereophile:
http://stereophile.com/amplificationreviews/405yamaha/index4.html
...This small amplifier is surprisingly powerful. Defining clipping as 1% THD+N, it delivered 530W into 8 ohms (27.25dBW) and 590W into 4 ohms (24.7dBW), faltering slightly into 2 ohms, with 478W available (20.8dBW).
...
...Summing up these measurements, the beautifully finished Yamaha MX-D1 offers both very high power and very high dynamic range at a very attractive price.—John Atkinson
Επίσης ήθελα να ρωτήσω πόσο διάστημα ήταν "αναμένος" Ο YAMAHA πριν το τέστ?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Επίσης ήθελα να ρωτήσω πόσο διάστημα ήταν "αναμένος" Ο YAMAHA πριν το τέστ?
Κάνει μπαμ ότι ζεις με ψηφιακό ενισχυτή (καταλαβαίνω από τον εαυτό μου δηλαδή...). Εσύ κάτι ξέρεις και δεν το λες :wink:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Για έναν λόγο που δεν έχω καταλάβει ακόμη, οι ψηφιακοί ενισχυτές αν είναι μονίμως στην μπρίζα, παίζουν παπάδες και τέλος πάντως καμία σχέση με ένα απλό ζέσταμα.

Γιώργο σε κάποια φάση το είχα προτείνει στον φίλο σου τον Τόνυ να το κάνει με τον δικό του yamaha. Όταν συναντηθήκαμε τις προάλες μου είπε ότι ήταν σαν να αγόρασε καινούριο ενισχυτή....
Σπίτι μου δεν κλείνω τον ενισχυτή ποτέ πλέον και το ίδιο προφανώς πρέπει να κάνεις κι εσύ :wink:

- Πραγματικά στην ακρόαση στις 18/6 δεν ξέρω πόση ώρα πριν ήταν ανοιχτός ο ενισχυτής, αλλά από την άλλη προσπαθούσαμε να προσέξουμε άλλα πράγματα.
 


Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
O Tony ξέρει πολά γιαυτόν και δεν μιλάει.
Μετα από 3 ημέρες συνεχούς λειτουργίας που τον έβαλα είναι άλλος ο ενισχυτής!
Σε δύναμα, σε δίαύγεια σε όλα.

Προτείνεται να είναι μονίμως ανοικτός , και να πω την αλήθεια φοβάμαι να το κάνω.
΄Προσπαθώ να επικοινωνήσω με Ιαπωνία, και όταν θα έχω κάποια απάντηση θα σας ενημερώσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Το πιο απλό κόλπο που μπορείς να κάνεις για άμεση βελτίωση του ήχου στον ψηφιακό σου είναι να κατεβάσεις το γενικό του σπιτιού, να πάρεις ένα κολλητήρι με αέριο, να κόψεις το φις του ενισχυτή και να κολλήσεις τα καλώδια μέσα στην μπρίζα. Μετά ανοίγεις τον ενισχυτή και πετάς το διακόπτη on-off και την ασφάλεια, και κολλάς τα καλώδια τροφοδοσίας πάνω στο μετασχηματιστή. Μετά τακτοποιείς το κουτί, ανοίγεις το γενικό, και πας ένα πενθήμερο ταξιδάκι, ε, να δροσιστείς....

Όταν γυρίσεις θα παίζει όσο καλά μπορεί να παίξει... και φυσικά δεν υπάρχει λόγος και ούτε τρόπος να το βγάλεις από το ρεύμα....

Σε 10 χρόνια αλλαγή πυκνωτών στο LC εξόδου και συνεχίζουμε...
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Δεν μπορεί! Κάποιοα σχέση θα έχεις με την χειρουργική!!!

(Αστειεύομαι).
 


Μηνύματα
36
Reaction score
0
Would anyone like to hear the real thing?

A Yamaha MXD1 and the N802, where we all know what it sounds like...

if so, write to me at [email protected] to arrange for this saturday, along with other people to hear the system properly set up, and warmed up.

Not on D802, where we really don't know yet well, but the 802N

Think of it

or call me at

6932586800
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.524
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top