Συμβαδιζουν τζακι και home theater?

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Γραφω αυτο το μηνυμα απο το υπογειο του σπιτιου μου, τον ιδιο χωρο δηλαδη οπου "φιλοξενειται" και
o οικιακος κινηματογραφος μας.
Αναποφευκτα το ματι μου πεφτει στο τζακι που εγινε τοτε, ενω κτιζοταν το σπιτι δηλαδη, και το οποιο εχει λειτουργησει
στα 9 χρονια ζωης του σπιτιου μας...μια φορα.
Οι λογοι ειναι προφανεις.
Ο χωρος δεν χρησιμοποιειται σαν καθιστικο παρα αποκλειστικα για θεαση ταινιων.
Ετσι την μια και μοναδικη φορα που το αναψαμε, αναγκαστηκαμε και το σβησαμε "αρον αρον"
καθως τα ματια μας "τραβουσαν" οι φλογες πολυ περισσοτερο παρα αυτα που διαδραματιζοντουσαν στην οθονη.
Πρεπει δε να σας πω πως το τζακι βρισκεται στον δεξι τοιχο οπως κοιταμε την οθονη και οχι στον απεναντι,
δηλαδη κατω απο την οθονη.
Απο ηχητικης αποψης δε....δραμα.

Sorry αν σας πρηζω καλοκαιριατικα, απλα προσπαθω να σας περασω ορισμενα πραγματα για να μην κανετε
τα ιδια λαθη που εκανα εγω.
Τοτε μου ειχε στοιχισει ενα εκατομυριο το ενα(υπαρχει αλλο ενα στο σαλονι)
Ηταν σαν να πεταξα ενα εκατομυριο στα σκουπιδια....:409:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Σε ενα τετοιο χωρο οντως ηταν υπερβολικη η κατασκευη τζακιου.Βεβαια μερικοι ανθρωποι μπορει να ειναι.. αναποφασιστοι ,μπορει να κατεβουν να δουν μια ταινια και μεχρι να αποφασισουν τι εργο θα δουν ..να ψησουν και μερικα πα'ι'δακια.Εκει τα δεδομενα αλλαζουν...:138:

Παντως το τζακι ειναι ωραιο πραγμα ..''ζεσταινει'' αμεσως το χωρο.Και το εκατομμυριακι βεβαια μπορει να χρησιμευσει με τον ιδιο τροπο :142:
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
εχεις,δεν εχεις HC, για μενα ειναι παντελως αχρηστο και καποιες φορες -με μικρα παιδια- επικινδυνο.Πεταμενα λεφτα.Ξερω μαλιστα και περιπτωσεις καποιων που το χουν φτιαξει ''τυφλο'' μεσα σε πολυκατοικια,απλα για εφφε!!!

Οταν εφτιαχνα το σπιτι μου,ο μηχανικος ειχε προβλεψει την κλασσικη διαταξη τζακι-μπαλκονοπορτα-tv,και φυσικα τα αλλαξα αφου στην αλλη πλευρα του δωματιου εχω ενα τοιχο 4μ.(εκει εμπαινε η τραπεζαρια) και το τζακι θα το ειχα πλατη....

Αντι για τζακι εκανα ενα γραφειο,η τραπεζαρια θυσιαστηκε για την flat tv, και την οθονη προβολης και τα λεφτα που θα εδινα για αυτο μετατραπηκαν σε υδρομασαζ.......

.....τι καλα να μην εχεις WAF!!!!!
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Συμβαδιζουν τζακι και home theater?

Ανέκαθεν θεωρούσα το τζάκι σε ένα σπίτι της πόλης μεγάλη φαφαριά. Βέβαια κάνει ωραία ατμόσφαιρα για "ψήσιμο":126:, αλλά πλέον ακόμα και αυτό δεν παίζει αφού με γυναίκα, κόρη και ένα δεύτερο παιδί υπό κατασκευήν αυτά είναι περασμένα μεγαλεία. Η τάση, όμως, στα εμπορόσπιτα είναι να έχουν γκαράζ-αποθήκη-τζάκι, οπότε εάν το σπίτι είναι προς εκμετάλλευση (τωρινή ή μελλοντική) το τζάκι είναι κάτι που το ζητάνε (αν και τελικά ελάχιστοι γνωρίζουν πως λειτουργεί αποδοτικά και από αυτούς οι περισσότεροι βαριούνται τη διαδικασία).
Τώρα home theater και τζάκι αναμμένο...;;;:111:
Μα καλά δε λέμε ότι ακόμα και ο μπλε φωτισμός από τις ενδείξεις του ενισχυτή μας ενοχλεί;;;:136:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Ανδρέα, δεν ξέρω πώς θα το πάρεις, αλλά το τζάκι δεν θα πάει χαμένο... :116:

Είναι γνωστό τι γίνεται με τη συντριπτική πλειονότητα των κατοικήσιμων υπογείων όταν μεγαλώνουν λίγο τα παιδιά, όσο ευρύχωρα και άνετα κι αν είναι τα παιδικά δωμάτια! Τη μέρα λοιπόν που θα προσπαθείς να βρεις πώς θα βολέψεις τον εξοπλισμό σου στο σαλόνι ενώ οι δεσποινίδες Καφάτου θα ακούγονται από κάτω να τραγουδάνε "οοοο πατέεεερας εξορίιιιαααα" τακτοποιώντας τα καινούργια τους επιπλάκια που θα σε έχουν γαλιφιάσει να τους αγοράσεις από το ΙΚΕΑ, μάλλον θα με θυμηθείς... Οπότε απόλαυσε τώρα το home theater με τη σύζυγο, τους φίλους ή μόνος, και μη σε νοιάζει για το τζάκι... Ξέρει να περιμένει :142:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ανδρέα, δεν ξέρω πώς θα το πάρεις, αλλά το τζάκι δεν θα πάει χαμένο... :116:

Είναι γνωστό τι γίνεται με τη συντριπτική πλειονότητα των κατοικήσιμων υπογείων όταν μεγαλώνουν λίγο τα παιδιά, όσο ευρύχωρα και άνετα κι αν είναι τα παιδικά δωμάτια!
Οποτε να τα ψησω απο τωρα στο τζακι να μην πηγαινει και χαμενο?:137:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Μπα... δεν ψήνονται τα πιτσιρίκια που μεγαλώνουν, trust me... (εγώ διατηρούμαι ένα κλικ από την απαγόρευση εισόδου στο υπόγειο... κι ας μην έχει και τζάκι!)
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Ανδρέα, δεν ξέρω πώς θα το πάρεις, αλλά το τζάκι δεν θα πάει χαμένο...

Είναι γνωστό τι γίνεται με τη συντριπτική πλειονότητα των κατοικήσιμων υπογείων όταν μεγαλώνουν λίγο τα παιδιά, όσο ευρύχωρα και άνετα κι αν είναι τα παιδικά δωμάτια! Τη μέρα λοιπόν που θα προσπαθείς να βρεις πώς θα βολέψεις τον εξοπλισμό σου στο σαλόνι ενώ οι δεσποινίδες Καφάτου θα ακούγονται από κάτω να τραγουδάνε "οοοο πατέεεερας εξορίιιιαααα" τακτοποιώντας τα καινούργια τους επιπλάκια που θα σε έχουν γαλιφιάσει να τους αγοράσεις από το ΙΚΕΑ, μάλλον θα με θυμηθείς... Οπότε απόλαυσε τώρα το home theater με τη σύζυγο, τους φίλους ή μόνος, και μη σε νοιάζει για το τζάκι... Ξέρει να περιμένει

Τελικα στο υπογειο ποιος θα μεινει τελικα..οι δεσποινιδες Καφατου η ο γερο-Καφατος ? :203:

Παντως η συνηθισμενη ελληνικη πρακτικη ειναι οταν μεγαλωνουν οι γονεις (και εδω που τα λεμε ο Ανδρεας τους εχει τους αιωνες του :138: )...να μετακομιζουν σε κανα υπογειακι για να αφησουν τα νεα παιδια να κανουν τη ζωη τους στο..πανω μεγαλο σπιτι.Σωστη πρακτικη κατα τη γνωμη μου ..:138:

Οποτε το τζακι καλως υπαρχει και στο μελλον μπορει να συνυπαρξει και με καμια κουζινουλα , κανα μικρο μπανιο.Ελπιζω να εχει γινει προβλεψη και για αυτα !! :204:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Συμβαδιζουν τζακι και home theater?

Εγώ έχω το HC στο σαλόνι μου.
Δεν έκανα βεβαίως το λάθος να χαλάσω γωνία (και συνεπώς δύο τοίχους για πέταμα) αλλά τοποθετήθηκε στη μέση ενός τοίχου, πλευρικού ως προς την οθόνη.
Η δε οθόνη μπήκε σε τοίχο χωρίς παράθυρα κλπ οπότε είναι (πλέον) σταθερή!!

Το τζάκι δεν το....φουντώνω εγώ.
Αν ανάψει κάποιες φορές το χρόνο θα ανάψει από τα χεράκια της συζύγου (κυρίως γιατί τις ώρες που είναι λογικό να ανάψει το τζάκι εγώ δουλεύω) και η οποία θα το χαρεί (τώρα πλέον με την κόρη μου) αφού εγώ συνήθως προλαβαίνω το......σβήσιμο της φλόγας!

Όχι.....Στο τζάκι δεν ψήνουμε. Ούτε παλιά, ούτε τώρα ούτε στο μέλλον. Και δεν είναι μόνο λόγω HC αλλά κυρίως θέμα οσμών. Δεν θα μπορούσα (και ευτυχώς ούτε η Δήμητρα) να μυρίζω τσίκνα κλπ στους καναπέδες ή τα έπιπλα. Οπότε έχει λυθεί το θέμα...

Και κάτι τελευταίο.
Αν είναι να δούμε ταινία (ή να παίξω κανένα Gran Turismo ή Lara) το τζάκι δεν ανάβει.....Προφανώς...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Συμβαδιζουν τζακι και home theater?

Και να μια άποψη του σαλονιού (το τραπεζάκι είναι σε φάση "κάλυψη-απόκρυψη" γιατί ντύθηκε/ πάχυνε/ στρογγύλεψε για την προστασία της κοράκλας μας!! :107: )


 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Συμβαδιζουν τζακι και home theater?

To χειμώνα το ανάβω πολύ συχνά. Είναι ωραία ως παρέα, να πίνεις το ποτάκι σου, να βρέχει έξω και εσύ να κάθεσαι πάνω στο χαλί και να χαλαρώνεις ακούγοντας μουσική.

Το μόνο που ψένω εκεί είναι κανένα καλαμπόκι, κάστανα ή ψωμί.

Σχετικά με τα HC, την ξέρετε τη γνώμη μου.... ;)
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Συμβαδιζουν τζακι και home theater?

Ναί! όταν είναι σβηστό!!!!
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Το Π-Σ-Κ ήμουν σε ένα σπίτι με ένα τζάκι περί τα 3 μέτρα φάρδος. Άνετα ψήναμε εκεί μέσα ένα γουρουνόπουλο. Κι επειδή το σπίτι ήταν σε ένα βουνό, το όλο θέμα πήγαινε πολύ. Το χειμώνα με τα χιόνια θα είναι όνειρο. Θα έχει παγώσει η πισίνα βέβαια, αλλά δεν πειράζει...:114:
Home cinema; Φυσικά σε ξεχωριστό δωμάτιο...
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Μια χαρά συμβαδίσει. Βάζεις ελιά να σιγοκαίει για να μην σε ενοχλεί στην θέαση και έχεις πολύ καλή ατμόσφαιρα.
Θυμάμαι πρόπερσι Χριστούγεννα, βλέποντας το polar express. Άλλο πράγμα !!!
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Συμβαδιζουν τζακι και home theater?

Και να μια άποψη του σαλονιού (το τραπεζάκι είναι σε φάση "κάλυψη-απόκρυψη" γιατί ντύθηκε/ πάχυνε/ στρογγύλεψε για την προστασία της κοράκλας μας!! )


Το χρωματικό τροχό, γιατί τον έχει ο δικός σου προβολέας στο τραπέζι?? :137::137:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top