Συμβουλές για αγορά τηλεόρασης CRT 16:9 32" και άνω

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους..

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για την συγκεκριμένη κατηγορία τηλεοράσεων..

Ύστερα από αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει ότι αποτελούν μια συμφέρουσα αγορά (καθώς συνήθως κοστίζουν κάτω από 1000 ευρώ) και συγχρόνως μία δοκιμασμένη και αξιόπιστη τεχνολογία...

Η μεγάλη μου απορία είναι αν μπορεί κάποιος να βρει στην Ελλάδα CRT 16:9 πάνω από 32". Σε site του εξωτερικού έχω δει ότι υπάρχουν μέχρι και 36" !!!

Αν έχετε να προτείνετε τιμές-μοντέλα όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Εννοείται ότι μιλάμε για flat και 100 Hz... Μέχρι στιγμής είμαι μεταξύ Sony Wega, Philips (9520)..

Υ.Γ2. Η τηλεόραση θα χρησιμοποιηθεί για DVD ταινίες κυρίως αλλά και κλασσικά κανάλια...Θα υπάρχει έντονη και αισθητή παραμόρφωση στην παρακολούθηση των καναλιών (καθώς όλα εκμπέμπουν σε 4:3) ???
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Δεν υπάρχουν αρκετές 36άρες στην Ελλάδα αλλά θα βρεις...

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αφού έχεις βρει στο εξωτερικό τέτοια μοντέλα είναι πρώτα να πάρεις ένα τηλ. τις εδώ αντιπροσωπείες για να μάθεις αν τις έχουν φέρει...

Θα υπάρχει μια μικρή παραμόρφωση στα κλασσικά κανάλια αλλά είναι θέμα πόσες παραχωρήσεις μπορείς να κάνεις... Πάντως σε dvd θα έχεις πολύ καλή εικόνα...

Βέβαια νομίζω ότι στις 36'' οι τηλεοράσεις αυτές είναι πολύ ακριβές... ίσως σε συμφέρει καλύτερα μια πλάσμα ή lcd στις 37''
 




Μηνύματα
8
Reaction score
0
Α για τόσο υψηλές τιμές μιλάμε... οπότε σίγουρα πάω για 32" ... Τί μου προτείνετε;;

Από ότι έχω δει παίζει πολύ η philips 9520..
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Για την 9520 να ενημερώσω ότι έκανα έρευνα αγοράς και η καλύτερη τιμή που βρήκα είναι 680 ευρώ και δώρο ένα dvd player philips. Είναι προσφορά από τη μαμά Philips και τα περισσότερα καταστήματα μου έλεγαν τιμές από 680 - 780 και δώρο DVD...

Εξαίρεση κάποια υποτιθέμενα μεγάλα καταστήματα που και ακριβότερα την έχουν και DVD δεν δίνουν...
 

Μηνύματα
825
Reaction score
0
Επειδή έχω την 9517 (αν θυμαμαι καλά) είναι πάρα πολύ καλή... σε mode υπερευρείας οι παραμορφώσεις απο 4:3 είναι ανεπαίσθητες, ειδικά σε αθλητικά και ταινίες. Αλλα και σε ειδήσεις ας πούμε, το 4:3 δεν είναι μικρό άσε που μπορείς να το ζουμάρεις... Όσο για θέαση ταινιών, είναι επίσης πολύ καλή! Άσε που την πήρα κοψοχρονιά...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.929
Reaction score
3.732
Εγώ έχω την παλιά αλλά αξιοσέβαστη Sony FQ70 (32") και σε διαβεβαιώ ότι μπορείς να βρεις σε όλες τις 16:9 τουλάχιστον ένα τρόπο που να σε βολεύει να βλέπεις 4:3...
 

mrw

Μηνύματα
297
Reaction score
0
Νομίζω από τόν Ιανουάριο θα υπάρχει τεράστια πτώση στς τιμές των LCD - αλλά και σήμερα μπορείς να βρείς 37ιντση κάτω απο 2000 ευρώ

Σε λίγο οι 37αρες θα πωλούνται όσο οι 32αρες σημερα...


Γιατι CRT και όχι προβολική (που έχει τρία CRT !!!) ... με 1000 ευρώ βρίσκεις 43αρα 4:3 100Ηz, PIP κλπ
(και με component είσοδο αν ψάξεις λίγο)

Στο MediaMarkt πάντως είδα μια 52 inch back projection 16:9 (οχι LCD) σε πολύ εντυπωσιακή τιμή...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.415
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top