Συμβουλές για... "Subgrade"!

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν έχεις άδικο, απλά στις εντάσεις που το παίζω, στην μουσική θα ήθελα το κάτι παραπάνω. Στις ταινίες είμαι ικανοποιημένος!
Αν δεν ακούς δυνατά, θα πρέπει να προσαρμόσεις τον ήχο σου σα να χρησιμοποιείς loudness. Δηλαδή να αυξήσεις τα μπάσα και τα πρίμα. Για αυτό σου φαίνεται ότι στη μουσική παίζει χαμηλά. Δηλαδή να χρησιμοποιήσεις άλλο target curve.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Όπως έχω ξαναγράψει, είχα pb-2000, το πούλησα για pb-4000 και μικρή η διαφορά τους (οκ πιο δυνατά έπαιζε πιο χαμηλά κατέβαινε αλλά και με το 2000 καλυμμένος ήμουν). Τελικά στο δεύτερο σαμπ (ενα σκατούλι μικρό) άκουσα διαφορά (μέχρι εκεί που μπορούσε να ακολουθήσει βέβαια).

Οπότε πάρε δεύτερο ίδιο!!!

Μην κάνεις λάθη που έχουμε κάνει άλλοι επειδή δεν ακούσαμε!

Ότι και να πάρεις, ο χώρος θα κάνει κουμάντο, οπότε πάρε άλλο ένα!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το ζητούμενο είναι να ακούτε τι λέμε, χωρίς να χρειάζεται να "πειραματιστείτε" , δε χρειάζεται να ανακαλύψετε τον τροχό..

Βεβαίως, αργά ή γρήγορα, εκεί θα καταλήξετε.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
3
Αν δεν ακούς δυνατά, θα πρέπει να προσαρμόσεις τον ήχο σου σα να χρησιμοποιείς loudness. Δηλαδή να αυξήσεις τα μπάσα και τα πρίμα. Για αυτό σου φαίνεται ότι στη μουσική παίζει χαμηλά. Δηλαδή να χρησιμοποιήσεις άλλο target curve.
Αυτό ακριβώς που ανέφερες, το έκανα στις ταινίες με το Dynamic EQ που έχω στον Denon. Το ενεργοποίησα και σε πιο χαμηλές εντάσεις, ενίσχυσε το μπάσο αρκετά.

Όπως έχω ξαναγράψει, είχα pb-2000, το πούλησα για pb-4000 και μικρή η διαφορά τους (οκ πιο δυνατά έπαιζε πιο χαμηλά κατέβαινε αλλά και με το 2000 καλυμμένος ήμουν). Τελικά στο δεύτερο σαμπ (ενα σκατούλι μικρό) άκουσα διαφορά (μέχρι εκεί που μπορούσε να ακολουθήσει βέβαια).

Οπότε πάρε δεύτερο ίδιο!!!

Μην κάνεις λάθη που έχουμε κάνει άλλοι επειδή δεν ακούσαμε!

Ότι και να πάρεις, ο χώρος θα κάνει κουμάντο, οπότε πάρε άλλο ένα!!!
Ο χώρος θα κάνει κουμάντο ναι!
Όπως λένε και στην ιστοσελίδα της SVS, και ένα μοσχάρι subwoofer να βάλεις σε "κακό" δωμάτιο ή σε λάθος θέση, κάκιστα θα ακούγεται.

Το ζητούμενο είναι να ακούτε τι λέμε, χωρίς να χρειάζεται να "πειραματιστείτε" , δε χρειάζεται να ανακαλύψετε τον τροχό..

Βεβαίως, αργά ή γρήγορα, εκεί θα καταλήξετε.
Δε ξέρω για τους άλλους, αλλά εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι τις γνώμες σας και σας ακούω, εφόσον έχετε μεγαλύτερη εμπειρία. Απλά ρωτάω διάφορα, για να λύσω απορίες που έχω, να μάθω και να καταλάβω κάποια πράγματα περι ήχου.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top