Συμβουλή για ενισχυτή YAMAHA DSP-A1

Μηνύματα
11
Reaction score
7
Καλημέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή.

Θα ήθελα να μου προτείνετε έναν παλιό ,μεταχειρισμένο AV ραδιοενισχυτή μέχρι 300€.( Σκεφτόμουν για τον YAMAHA DSP-A1 ) .
Από ηχεία έχω 2 ΝΜ Acoustics για κύρια και 2 Chario για πίσω. Σκέφτομαι να πάρω και ένα sub σε σύντομο χρονικό διάστημα οπότε με τον ενισχυτή να φτιάξω ένα μικρό home theatre το οποίο θα χρησιμοποιώ και για ακρόαση μουσικής. Επίσης στην κατοχή μου έχω έναν pioneer A400 , έναν προενισχυτή Sony EP90 ES και έναν δικάναλο τελικό Orpheus Audio refurbished 2x100 στα 8Ω τα οποία θέλω να πουλήσω.Σαν χώρο έχω ένα σαλόνι 20 τ.μ..

Κάθε συμβουλή δεκτή.Ευχαριστώ.
 

Attachments


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα PYROBOS, καλώς ήρθες στη παρέα μος ......
Μία ερώτηση, γιατί κοιτάς τόσο παλιό ενισχυτή ?
Είναι θέμα τιμής ?
 

Μηνύματα
11
Reaction score
7
Φίλε λόγω χαμηλού budget σκεφτόμουν ότι είναι καλύτερο ένας AV πολύ καλός παλαιότερης εποχής παρά ένας μέτριο καινούργιος.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Βαλε τον Pioneer A-400 και τα ΝΜ Αcoustics και μια χαρα θα ακους μουσικη σε 20 τετραγωνικα. Τοσο παλιο ενισχυτη (Α1 εννοω) τι τον θελεις? Βαλε κατι παραπανω και παρε εναν καινουργιο yamaha,θα δηλωνεις ολα τα ηχεια μικρα και με το υπογουφερ θα βλεπεις μια χαρα τις ταινιες σου
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Αν έχεις κάποια έκδοση των ΝΜ studio 233 πρόσεξε γιατί ωμικά κατεβαίνουν χαμηλά. Περίπου στα 4. Χρειάζονται επαρκή οδήγηση. :download:
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Μήπως επειδή τα ηχεία σου είναι παλιά για αυτό και το σκέφτεσαι έτσι ?
Αν έχεις κάποια έκδοση των ΝΜ studio 233 πρόσεξε γιατί ωμικά κατεβαίνουν χαμηλά. Περίπου στα 4. Χρειάζονται επαρκή οδήγηση. :download:
To Yamaha Α1 παίζει στα 4ohms τα μπροστινά ηχεία όσο και τα περισσότερα Υamaha.
 
Last edited:

Μηνύματα
11
Reaction score
7
Βαλε τον Pioneer A-400 και τα ΝΜ Αcoustics και μια χαρα θα ακους μουσικη σε 20 τετραγωνικα. Τοσο παλιο ενισχυτη (Α1 εννοω) τι τον θελεις? Βαλε κατι παραπανω και παρε εναν καινουργιο yamaha,θα δηλωνεις ολα τα ηχεια μικρα και με το υπογουφερ θα βλεπεις μια χαρα τις ταινιες σου
Μέχρι τώρα έτσι δουλεύω με pioneer και NM. Τα άλλα τα πουλάω. Το Σαββατοκύριακο που καθόμουν κοίταζα τον yamaha 585 , denon 2500 και sony 1080 , για λίγο αργότερα όμως λόγω τιμής.
Αν έχεις κάποια έκδοση των ΝΜ studio 233 πρόσεξε γιατί ωμικά κατεβαίνουν χαμηλά. Περίπου στα 4. Χρειάζονται επαρκή οδήγηση. :download:
Το έχω καταλάβει ο pioneer τα βρίσκει κωλυόμενο να οδηγήσει τα nm.
 


Μηνύματα
11
Reaction score
7
Μήπως επειδή τα ηχεία σου είναι παλιά για αυτό και το σκέφτεσαι έτσι ?


To Yamaha Α1 παίζει στα 4ohms τα μπροστινά ηχεία όσο και τα περισσότερα Υamaha.
Το σκέφτομαι γιατί όπως είπα στον tonis o pioneer a400 που έχω σιτίζεται.
Το σκέφτομαι γιατί όπως είπα στον tonis o pioneer a400 που έχω σιτίζεται.
Ούπς ζοριζεται χαχα
Η 1η έκδοση έπεφτε στα 3.7! Για βάλε να δούμε ποια έχεις.
Φωτογραφία?
 



Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Χρησιμοποιώ τον A1 για στερεο. Με τα λεφτά που έδωσα (250 € ) δεν έπαιρνα κάτι καλύτερο.
Απλά είναι Λαχείο. Πρέπει να πάρεις και το ρίσκο το να σου χαλάσει και να μην φτιάχνεται
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Βαλε τον Pioneer A-400 και τα ΝΜ Αcoustics και μια χαρα θα ακους μουσικη σε 20 τετραγωνικα. Τοσο παλιο ενισχυτη (Α1 εννοω) τι τον θελεις? Βαλε κατι παραπανω και παρε εναν καινουργιο yamaha,θα δηλωνεις ολα τα ηχεια μικρα και με το υπογουφερ θα βλεπεις μια χαρα τις ταινιες σου
τον A400 μαζί Cyrus780i τα απόλαυσα για χρόνια ,πουλήθηκε με βαριά καρδιά λόγω έλλειψης τηλεχειρισμού
 





Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα @PYROBOS
Αυτό μήπως σε ενδιαφέρει ?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top