Συμβουλή για phono stage

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Έχω ένα rega planar 3 με κεφαλή την Clearaudio aurum beta s. Παίζει από τον ενσωματωμένο phono στον ολοκληρωμένο ενισχυτή και υποθέτω ότι ένας phono stage θα αναδείκνυε περισσότερο τις δυνατότητες της κεφαλής και θα βελτίωνε το ηχητικό αποτέλεσμα.

Σκεφτόμουν για έναν entry level έως 180 ευρώ, αλλά αναρωτιέμαι μήπως η κεφαλή που φοράει το πικάπ χρειάζεται πιο ακριβό phono stage.

Θα κάνει διαφορά ένας phono stage των 200 ευρώ max. ή χρειάζεται κάτι ανώτερης κατηγορίας; Δεν έχω πρόβλημα αν είναι και από αγγελία.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλή Χρονιά. Η κεφαλή σου απαιτεί λίγο καλύτερο phono stage από το όριο που βάζεις χρηματικά. Όχι πως τα φτηνότερα είναι δραματικά χειρότερα αλλά ένας καλός προενισχυτής με ακρίβεια στην αποδιαμόρφωση RIAA και ευκολίες ρύθμισης και ταιριάγματος θα ήταν η βέλτιστη λύση. Τώρα, αν η διαφορά θα είναι "δραματική" ακουστικά, δεν μπορώ να το προβλέψω μιας και παίζουν ρόλο το πικάπ και τα ενισχυτικά μετά τον προ. Υπάρχει και η λύση των μεταχειρισμένων, που για μένα είναι έξυπνη και σε μερικές περιπτώσεις "κελεπούρι" αλλά θέλει υπομονή και ψάξιμο. Πάντως η επένδυση σε ένα καλό phono stage δεν θα πάει χαμένη ιδιαίτερα αν κυκλοφορεί στην ατμόσφαιρα το μικρόβιο της αναβάθμισης...
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Καλή Χρονιά. Η κεφαλή σου απαιτεί λίγο καλύτερο phono stage από το όριο που βάζεις χρηματικά. Όχι πως τα φτηνότερα είναι δραματικά χειρότερα αλλά ένας καλός προενισχυτής με ακρίβεια στην αποδιαμόρφωση RIAA και ευκολίες ρύθμισης και ταιριάγματος θα ήταν η βέλτιστη λύση. Τώρα, αν η διαφορά θα είναι "δραματική" ακουστικά, δεν μπορώ να το προβλέψω μιας και παίζουν ρόλο το πικάπ και τα ενισχυτικά μετά τον προ. Υπάρχει και η λύση των μεταχειρισμένων, που για μένα είναι έξυπνη και σε μερικές περιπτώσεις "κελεπούρι" αλλά θέλει υπομονή και ψάξιμο. Πάντως η επένδυση σε ένα καλό phono stage δεν θα πάει χαμένη ιδιαίτερα αν κυκλοφορεί στην ατμόσφαιρα το μικρόβιο της αναβάθμισης...
Φιλικά,
Γιάννης
Καλή χρονιά και ευχαριστώ για την απάντηση!

Τα υπόλοιπα κομμάτια του συστήματος είναι entry level, όπως και το πικάπ υποθέτω, ηχεία monitor audio mr4 και ενισχυτής denon pma 720 ae.
Αυτό φαντάζομαι σημαίνει ότι γίνεται και πιο δύσκολο να αντιληφθώ την όποια διαφορά μπορεί να κάνει ένας entry level phono stage ή ακόμα και ένας ανώτερης κατηγορίας; Μήπως είναι πολυτέλεια να δώσω ~350 ευρώ για ένα καινούριο phono stage μεσαίας κατηγορίας για ένα τέτοιο σύστημα; Εννοείται ότι δε θα έλεγα όχι σε μεταχειρισμένο "κελεπούρι".
Σημειωτέον ότι δεν έχω αντιληφθεί να κυκλοφορεί το μικρόβιο αναβάθμισης στην ατμόσφαιρα...

Χρόνια πολλά για την γιορτή σου!
 
Last edited:

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Τότε ένα τίμιο μηχάνημα μέχρι τα 200 Ευρώ max, με δυνατότητα για MC κεφαλές, για το μέλλον και είσαι εντάξει. Αν κολλήσεις το μικρόβιο αργότερα, παίρνεις "φάρμακα" για όλα τα μηχανήματα του συστήματός σου!
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ψάξε για κανα μεταχειρισμένο Trichord Dino, Lehmann black cube (απλό ή SE) που είναι δοκιμασμένες επιλογές.
Είναι πολύ σημαντικός ο ρόλος του phono σε ένα βινυλιακό σύστημα.
 



Μηνύματα
23
Reaction score
2
Όπως το βλέπω, για την κεφαλή που φοράει το πικάπ μόνο το ifi από την κατηγορία των budget phono stages. H άλλη επιλογή είναι να πορευτώ με τον ενσωματωμένο phono μέχρι να βρω κάποια ευκαιρία από αγγελία για κάποιο καλύτερο, όπως αυτά που προτείνει ο comtal.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Επίσης μια πολύ καλή επιλογή είναι το mani
και σε πολύ καλή τιμή. Νομίζω υπάρχει και διανομή του στην Ευρωπαϊκή αγορά. Reviewers λένε τα καλύτερα και το παρουσιάζουν σαν φονέα γιγάντων μέχρι το 1000άρικο (μεγάλες κουβέντες...)
Όπως και να έχει, είναι ένα πολύ τίμιο μηχάνημα και με δυνατότητες ρυθμίσεων.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.458
To mani που ανεφερε ο jp και ποιο ακριβο το cambridge audio alva duo.Μεχρι αυτο το οριο χρημάτων νομιζω οτι θα εισαι μια χαρα για πολλα χρονια.Ακριβως τα ιδια ειναι στο στοχαστρο μου.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Επίσης μια πολύ καλή επιλογή είναι το mani
και σε πολύ καλή τιμή. Νομίζω υπάρχει και διανομή του στην Ευρωπαϊκή αγορά. Reviewers λένε τα καλύτερα και το παρουσιάζουν σαν φονέα γιγάντων μέχρι το 1000άρικο (μεγάλες κουβέντες...)
Όπως και να έχει, είναι ένα πολύ τίμιο μηχάνημα και με δυνατότητες ρυθμίσεων.
Φιλικά,
Γιάννης
Γιάννη, Το mani ήταν μία από τις επιλογές μου. Πλέον μάλλον όχι, αφενός γιατί σε πολλές customer reviews διάβασα για ήχο, αφετέρου γιατί όπως διαβάζω υπολείπεται του ifi.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
2
To mani που ανεφερε ο jp και ποιο ακριβο το cambridge audio alva duo.Μεχρι αυτο το οριο χρημάτων νομιζω οτι θα εισαι μια χαρα για πολλα χρονια.Ακριβως τα ιδια ειναι στο στοχαστρο μου.
Το cambridge είναι ένα από τα υποψήφια, πράγματι. Σε προτεραιότητα έχω, βέβαια, το Lehmann black cube ή κάποιο Graham slee, μεταχειρισμένα όμως, καθώς καινούρια υπερβαίνουν το budget μου.
Επίσης, υπάρχει και αυτό:
http://forums.stevehoffman.tv/threads/little-bear-t11.662646/
Έχω διαβάσει καλά reviews, με ψήνει το "warm vinyl like sound" και το concept της λάμπας.
Έχει κάποιος εμπειρία από αυτό;
 

K

kimon

Guest
Το cambridge είναι ένα από τα υποψήφια, πράγματι. Σε προτεραιότητα έχω, βέβαια, το Lehmann black cube ή κάποιο Graham slee, μεταχειρισμένα όμως, καθώς καινούρια υπερβαίνουν το budget μου.
Επίσης, υπάρχει και αυτό:
http://forums.stevehoffman.tv/threads/little-bear-t11.662646/
Έχω διαβάσει καλά reviews, με ψήνει το "warm vinyl like sound" και το concept της λάμπας.
Έχει κάποιος εμπειρία από αυτό;
Εάν ψάχνεις ακουστικές εντυπώσεις (αγνώστων σε σένα ανθρώπων) ώστε να επιλέξεις βάσει αυτών, μπορεί και να απαγοητευθείς!

Νομίζω ότι είναι καλύτερο να διαλέξεις με βάση κάποια αντικειμενικά κριτήρια:

-Σχεδίαση με ποιοτικούς τελεστικούς, δύο σταδίων και παθητική (ή ημιενεργή καμπύλη αντι-RIAA, προτιμότερη κατά τον Γιάννη Βαλάκα, τεχνικό συντάκτη του " Ήχου" γύρω στο '90 ) για ΜΜ. Για MC χρειάζεται ένα στάδιο ακόμη στην είσοδο.

-Επαρκείς ρυθμίσεις. Για κεφαλές ΜΜ σημαντικό ρόλο παίζει το χωρητικό φορτίο.

-Πολύ καλό (δηλαδή ήσυχο) τροφοδοτικό.

-Ο Βαγγέλης Λαζάρου
θεωρεί τις λυχνίες ακατάλληλες για φονο, λόγω αστάθειας χαρακτηριστικών.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
2
@kimon

Η άγνοιά μου περί τεχνικών λεπτομερειών με οδηγεί να βασίζομαι σε εντυπώσεις άλλων και μάλιστα αγνώστων. Μάλλον κακή συνήθεια...

Δηλώνω αδυναμία να αξιολογήσω τα αντικειμενικά κριτήρια που παραθέτεις.

Νομίζω ότι το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να αναζητήσω καταστήματα που διαθέτουν μηχανήματα προς ακρόαση και να διαλέξω αυτό που μου αρέσει (και μπορώ να πληρώσω🙂). Αν και δε θα ακούγεται το ίδιο στο δικό μου σύστημα...
Δύσκολη υπόθεση η επιλογή phono stage (ιδίως με budget ~300 euros)...
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Να ρωτήσω μιας και έχουμε το ίδιο πικάπ, το Rega Fono MM MK3 το έχεις απορρίψει; και αν ναι γιατί;
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Καθόλου δύσκολη δεν είναι. Αγοράζεις το καλύτερο που μπορείς και θα το έχεις για αρκετά χρόνια, ακόμη κι όταν αναβαθμίσεις κεφαλή και ενισχυτικά-ηχεία.

Το δικό μου να φανταστείς έχει κλείσει δεκαετία και επιβίωσε αναβάθμισης πικαπ, κεφαλών, ενισχυτικών και ηχείων.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Να ρωτήσω μιας και έχουμε το ίδιο πικάπ, το Rega Fono MM MK3 το έχεις απορρίψει; και αν ναι γιατί;
Δεν το έχω απορρίψει. Είναι και αυτό στις επιλογές.
Να υποθέσω ότι αυτό έχεις;
Καθόλου δύσκολη δεν είναι. Αγοράζεις το καλύτερο που μπορείς και θα το έχεις για αρκετά χρόνια, ακόμη κι όταν αναβαθμίσεις κεφαλή και ενισχυτικά-ηχεία.

Το δικό μου να φανταστείς έχει κλείσει δεκαετία και επιβίωσε αναβάθμισης πικαπ, κεφαλών, ενισχυτικών και ηχείων.
Η δυσκολία μου είναι ότι δεν ξέρω πώς να διαλέξω το καλύτερο που μπορώ να αγοράσω!
 

Μηνύματα
27
Reaction score
26
Εντάξει δεν υπάρχει λόγος να τρελαίνεσαι και τόσο.
Εγώ προσωπικά είχα στη λίστα το Shiit το rega και το ifi.
Βρήκα κατά τύχη γιατί είναι και δυσεύρετο το Shiit και το παρήγγειλα.
Θέλω να πω πως σε γενικές γραμμές σε αυτό το μπάτζετ δε υπάρχουν και τρελές διάφορες.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Δεν το έχω απορρίψει. Είναι και αυτό στις επιλογές.
Να υποθέσω ότι αυτό έχεις;
Δεν το έχω, είμαι στο ίδιο σημείο με εσένα.
Ψάχνω phono και έχω καταλήξει στα ίδια με πιθανότερη επιλογή το rega.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Εντάξει δεν υπάρχει λόγος να τρελαίνεσαι και τόσο.
Εγώ προσωπικά είχα στη λίστα το Shiit το rega και το ifi.
Βρήκα κατά τύχη γιατί είναι και δυσεύρετο το Shiit και το παρήγγειλα.
Θέλω να πω πως σε γενικές γραμμές σε αυτό το μπάτζετ δε υπάρχουν και τρελές διάφορες.
Σε αυτό το μπάτζετ και με τα υπόλοιπα κομμάτια του συστήματος να είναι entry level, σίγουρα δε θα φανούν τρελές διαφορές.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top