Συμβουλη για ηχητικη αναβαθμιση

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Σε renault kangoo iii 2017 θέλω να αναβαθμίσω ηχητικα το συστημα του αυτοκινητου με την υφιατάμενη εργοστασιακη πηγή .
Αντικατάσταση εμπροσθιων διαιρούμενων 6.5 ηχείων με μεγάλο χωρο στη πόρτα και compact 13 cmπίσω στην εταζέρα ,και ενισχυτή με εισοδο ηχείων,απουσία εξόδου εργοσ. πηγης ,με σκοπο την ποιότητα του ήχου και κόστος συνολικά στα 600 χωρίςτην εργασία .
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Καλώς ήλθες!
Το subwoofer θα μπορούσε να είναι μέσα στη λίστα?
 


Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
4κάναλος γύρω στα 200
μεγάφωνα εμπρός από 180 έως 280
μεγάφωνα πίσω (μην δώσεις πολλά χρήματα) από 60 έως 100
Καλώδια να τοποθετηθούν ΜΟΝΟ Χάλκινα χωρίς αλουμίνιο, το κόστος καθορίζεται βάσει μέτρων.
Προσωπικά θα τοποθετούσα 8ιντσο, ακόμα και 10ιντσο sub σε μικρό κουτι λόγω της μεγάλης καμπίνας.
Ο ενισχυτής θα οδηγεί τα εμπρός και το sub, τα πίσω με την πηγή.
Αυτό είναι ένα σκαρίφημα του σωστού ήχου.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
4κάναλος γύρω στα 200
μεγάφωνα εμπρός από 180 έως 280
μεγάφωνα πίσω (μην δώσεις πολλά χρήματα) από 60 έως 100
Καλώδια να τοποθετηθούν ΜΟΝΟ Χάλκινα χωρίς αλουμίνιο, το κόστος καθορίζεται βάσει μέτρων.
Προσωπικά θα τοποθετούσα 8ιντσο, ακόμα και 10ιντσο sub σε μικρό κουτι λόγω της μεγάλης καμπίνας.
Ο ενισχυτής θα οδηγεί τα εμπρός και το sub, τα πίσω με την πηγή.
Αυτό είναι ένα σκαρίφημα του σωστού ήχου.
Ευχαριστω και πάλι ,για παμε παρακατω ,μαρκες που θα πρότεινες ,κυρίως στα μπροστα και στον ενισχυτη
 



Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Audison, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι καλός ο άλλος.
Τα APK165 έχουν καθαρό και λαμπρό ήχο.
Βάλε μόνωση στις εμπρός πόρτες και σαμπ.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Audison, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι καλός ο άλλος.
Τα APK165 έχουν καθαρό και λαμπρό ήχο.
Βάλε μόνωση στις εμπρός πόρτες και σαμπ.
ΣΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΟΙ ,ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ Ο AUDISON EINAI ΔΙΠΛΑΣΙΟΣ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΦΟΥ Ο HERTZ EINAI ΣΕ CLASS D ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΩ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ AUDISON KATA 50 EYRO
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
θεωρώ ότι αναφέρεσαι στα watt, πολλοί ενισχυτές έχουν παραπλήσια watt, αλλά η χροιά είναι που διαφέρει.
Ο audison είναι λίγο περισσότερο ουδέτερος.
Και οι δυο ενισχυτές είναι καλές περιπτώσεις.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Σε renault kangoo iii 2017 θέλω να αναβαθμίσω ηχητικα το συστημα του αυτοκινητου με την υφιατάμενη εργοστασιακη πηγή .
Αντικατάσταση εμπροσθιων διαιρούμενων 6.5 ηχείων με μεγάλο χωρο στη πόρτα και compact 13 cmπίσω στην εταζέρα ,και ενισχυτή με εισοδο ηχείων,απουσία εξόδου εργοσ. πηγης ,με σκοπο την ποιότητα του ήχου και κόστος συνολικά στα 600 χωρίςτην εργασία .
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
ζητάς συμβολή και επειδή δένε είμαι του sq .... δεν μπορώ να προτείνω μεγάφωνα, ενισχυτές κλπ ... άπλα άκου την συμβολή μου... να περάσεις καλά καλώδια rca,, ηχείων, ρεύματος
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
εγκατασταθηκαν audison apk 6.5, με νεα καλωδιωση και μονωση στις πορτες ,ειμαι ετοιμος για την αγορα του ενισχυτη σε audison sr4 ή hertz hcp4d, ερωτηση τα ανωτερω διαιρουμενα εχουν crosover τα tweeter ,στα woofer δεν απαιτειται να μπει ; ,o ενισχυτης το σετ σε τι φορτιο οδηγει το σετ των διαιρούμενων 2ohm ή 4 ohm ;
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
εγκατασταθηκαν audison apk 6.5, με νεα καλωδιωση και μονωση στις πορτες ,ειμαι ετοιμος για την αγορα του ενισχυτη σε audison sr4 ή hertz hcp4d, ερωτηση τα ανωτερω διαιρουμενα εχουν crosover τα tweeter ,στα woofer δεν απαιτειται να μπει ; ,o ενισχυτης το σετ σε τι φορτιο οδηγει το σετ των διαιρούμενων 2ohm ή 4 ohm ;
Και τα 2 πρέπει να μπούνε αφού δεν έχεις επεξεργαστή ... Το tweeter λόγω του πυκνωτή στο crossover δεν επηρεάζει την ωμικότητα του woofer άρα είσαι στα 4ωμ
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Και τα 2 πρέπει να μπούνε αφού δεν έχεις επεξεργαστή ... Το tweeter λόγω του πυκνωτή στο crossover δεν επηρεάζει την ωμικότητα του woofer άρα είσαι στα 4ωμ
τι εννοεις και τα δυο ,ενισχυτες ειναι και οι δυο
 




Μηνύματα
11
Reaction score
0
ναι οκ κατάλαβα τότε δεν θέλει τπτ έτσι είναι το σετ

εκανα δοκιμη με παλαιο ενισχυτη που ειχα καινουργιο στο κουτι του, παλαιας σχολης JBL GTQ 200 , διαφορα ειδα γενικα στην ένταση του ήχου , ψαχνομαι γενικά, και εκτιμώ πως εχω χαμηλης ποιοτητας εξοδο απο την ΟΕΜ πήγη μου ,τι θα έλεγες για κατι σαν audison prima 4.9 ή κατι αντιστοιχο προκειμένου να βελτιώσω την εξοδο της πηγής μου και παραλληλα να την ενισχυσω,ευχαριστω και πάλι
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
εκανα δοκιμη με παλαιο ενισχυτη που ειχα καινουργιο στο κουτι του, παλαιας σχολης JBL GTQ 200 , διαφορα ειδα γενικα στην ένταση του ήχου , ψαχνομαι γενικά, και εκτιμώ πως εχω χαμηλης ποιοτητας εξοδο απο την ΟΕΜ πήγη μου ,τι θα έλεγες για κατι σαν audison prima 4.9 ή κατι αντιστοιχο προκειμένου να βελτιώσω την εξοδο της πηγής μου και παραλληλα να την ενισχυσω,ευχαριστω και πάλι
δε νομίζω να αξίζει αγορά του για ένα σετ μεγάφωνα μια χαρά είσαι και με τον jbl πιστεύω...
η πηγή σου έχει rca?
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
ΕΠΙΛΟΓΕΣ 13 CM HXEIO ΓΙΑ ΠΙΣΩ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΟΕΜ ΘΕΣΕΙΣ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΤΑΖΕΡΑΣ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩ
δε νομίζω να αξίζει αγορά του για ένα σετ μεγάφωνα μια χαρά είσαι και με τον jbl πιστεύω...
η πηγή σου έχει rca?
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΣΕ VIBE ΣΤΑ 20ΕΥΡΩ , ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΤΙ ΠΙΟΑΚΡΙΒΟ ,Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ.
ΑΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΣ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ,ΟΚ


Ο JBL GTQ 200 EINAI 4*35 WRMS
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top