Συνδεση δεύτερου ζεύγους ηχείων σε τελικό

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Καλημέρα σε όλους!Ελπίζω να είμαι στη σωστή κατηγορία.Εχω τελικό τον vincent sp 331(150w/8ωμ και 300w/4ωμ) και βλέπω οτι έχει δυνατότητα σύνδεσης ενός δεύτερου ζευγους ηχείων.Έχω ήδη δύο ηχεία δαπέδου(8ωμ και 90db ευαισθησία σύμφωνα με τον κατασκευαστή) και αναρωτιώμουν τι θα γινόταν αν έβαζα και ένα ζεύγος ηχείων βάσης της αρεσκείας μου?Θα έχαναν τα δαπέδου σε απόδοση?Σκεφτομαι τα βάσης να τα βάλω να παίζουν πίσω(όπως τo home cinema).Θα έχω άραγε καλύτερο ήχο?Ακούω γνώμες..
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
απο οτι βλεπω εχει 4 εξοδους...
το ποιο σημαντικο που δεν ανεφερες ! οποτε μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε 2 ζευγος....

τα ποιο μεγαλα σε ισχυ θα τα τοποθετησεις ποιο πισω και κατω στο δαπεδο..
τα μικροτερα ποιο μπροστα και λιγο ποιο ψηλα...

γιατι να χααουν αποδοση αυτα που εχεις ?
απλως να μην εχουν μεγαλη διαφορα σε ισχυ-καλυτερα να ειναι το ιδιο- για να μην αρχιζουν να παραμορφωνουν τα ποιο μικρα πριν αποδοσουν τα ποιο μεγαλα...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Συνδεση δεύτερου ζεύγους ηχείων σε τελικό

Σκεφτομαι τα βάσης να τα βάλω να παίζουν πίσω(όπως τo home cinema).Θα έχω άραγε καλύτερο ήχο?Ακούω γνώμες..
Στίς ακροάσεις μουσικής, συνήθως , εχουμε τα ηχεία μπροστά μας και όχι πίσω.
Σέ μια συναυλία δεν καθόμαστε με πλάτη στην σκήνη.:126:
Αν είναι μεγάλος ο χώρος και θές να έχεις ηχο παντού , σε μια γιορτή π.χ., κάντο.

Πές μας και τα ηχεία που έχεις.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.270
Απάντηση: Re: Συνδεση δεύτερου ζεύγους ηχείων σε τελικό

απο οτι βλεπω εχει 4 εξοδους...
το ποιο σημαντικο που δεν ανεφερες ! οποτε μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε 2 ζευγος....

τα ποιο μεγαλα σε ισχυ θα τα τοποθετησεις ποιο πισω και κατω στο δαπεδο..
τα μικροτερα ποιο μπροστα και λιγο ποιο ψηλα...

γιατι να χααουν αποδοση αυτα που εχεις ?
απλως να μην εχουν μεγαλη διαφορα σε ισχυ-καλυτερα να ειναι το ιδιο- για να μην αρχιζουν να παραμορφωνουν τα ποιο μικρα πριν αποδοσουν τα ποιο μεγαλα...


Aυτά που αναφέρεις ,για μεγάλα πίσω και για μικρά μπροστά τα έχεις διαβάσει κάπου η τα έβγαλες απο το κεφάλι σου?
Κάπου σου ξεφεύγει ο όρος ευαισθησία.Αν τα μικρά είναι , που θα είναι πιο αναίσθητα ,δεν θα ακούγονται σχεδόν απο την θέση ακρόασης.
Ωμική αντίσταση, κάτι άλλο που σου ξέφυγε.Αν είναι ολα 8ωμα εχει καλώς , αν τα μικρά είναι 4ωμα, παράλληλα με τα 8ωμα , ο ενισχυτής θα δει στην έξοδό του 2,6 ωμς.Δεν θα του αρέσει καθόλου.
Αυτά για αρχή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλημέρα σε όλους!Ελπίζω να είμαι στη σωστή κατηγορία.Εχω τελικό τον vincent sp 331(150w/8ωμ και 300w/4ωμ) και βλέπω οτι έχει δυνατότητα σύνδεσης ενός δεύτερου ζευγους ηχείων.Έχω ήδη δύο ηχεία δαπέδου(8ωμ και 90db ευαισθησία σύμφωνα με τον κατασκευαστή) και αναρωτιώμουν τι θα γινόταν αν έβαζα και ένα ζεύγος ηχείων βάσης της αρεσκείας μου?Θα έχαναν τα δαπέδου σε απόδοση?Σκεφτομαι τα βάσης να τα βάλω να παίζουν πίσω(όπως τo home cinema).Θα έχω άραγε καλύτερο ήχο?Ακούω γνώμες..
Οι έξοδοι που έχει ο ενισχυτής σου είναι δύο (left και right) και απλά παραλληλίζει σε κάθε μία διαφορετικές μπόρνες.
Η στερεοφωνική εικόνα με τα τέσσερα ηχεία θα πάει περίπατο.
Επιπλέον η συνολική τονικότητα θα αλλάξει προς το χειρότερο. Θα είναι σίγουρα μειωμένο το χαμηλό καθότι τα μικρά δεν θα έχουν το ίδιο με τα μεγάλα.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπερα!
Να ρωτησω κι εγω κάτι σχετικό και παρόμοιο!
Είναι προτιμότερο να συνδεσω 2 επιπλέον ηχεία ακριβώς ολόιδια με αυτά που έχω (Magnat 1002) μιας και ο ενισχυτής που έχω μου δίνει την δυνατότητα να το κάνω ή θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα αν σύνδεσω ενα subwoofer? Να σημείωσω ότι ο ενισχυτής που έχω δεν είναι κανένα "τερας" σε watt (2x30). Παραθέτω και τις εξόδους του ενισχυτή.
 

Attachments


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπερα!
Να ρωτησω κι εγω κάτι σχετικό και παρόμοιο!
Είναι προτιμότερο να συνδεσω 2 επιπλέον ηχεία ακριβώς ολόιδια με αυτά που έχω (Magnat 1002) μιας και ο ενισχυτής που έχω μου δίνει την δυνατότητα να το κάνω ή θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα αν σύνδεσω ενα subwoofer? Να σημείωσω ότι ο ενισχυτής που έχω δεν είναι κανένα "τερας" σε watt (2x30). Παραθέτω και τις εξόδους του ενισχυτή.
Kανείς βρε παιδιά δεν μπορεί να μου απαντήσει τις απορίες μου?
Δεν είμαστε όλοι expert για να ξέρουμε !
Ευχαριστώ!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Βάλε sub και όλα θα 'ναι καλύτερα.
Ο ενισχυτής σου είναι ασθενικός από κατασκευής και σήμερα ,λόγω παλαιότητας, ασθενικότερος.

Το θέμα είναι πως δεν έχεις έξοδο sub στον ενισχυτή, άρα πρέπει να ψάξεις subwoofer με high level input.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Βάλε sub και όλα θα 'ναι καλύτερα.
Ο ενισχυτής σου είναι ασθενικός από κατασκευής και σήμερα ,λόγω παλαιότητας, ασθενικότερος.

Το θέμα είναι πως δεν έχεις έξοδο sub στον ενισχυτή, άρα πρέπει να ψάξεις subwoofer με high level input.
Σε ευχαριστώ Νικ καταρχήν!
Όντως είναι ασθενικός (2χ30) αλλά έχει ανακατασκευαστεί πρόσφατα. Νομίζω ότι θα μπορούσε να "σηκώσει" έστω αγκομαχώντας ένα sub. Tο high level input τι ακριβώς σημαίνει (και δεν εννοω την μεταφραση του) και πως ακριβώς θα βοηθησει? Αν ήταν παθητικό το sub , δεν θα μπορούσε να συνδεθεί στον ενισχυτή μου?
Ευχαριστώ και πάλι!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Σίγουρα ένα sub με τις εισόδους που αναφέρθηκαν, είναι ριψοκίνδυνο σε αυτόν τον πολύ παλιό ενισχυτή να συνδέσεις δεύτερο ζευγάρι ηχεία, ακόμη και τα Magnat θα του φαίνονται βουνό το καημενούλη...
Το high level input σημαίνει ότι από τις εξόδους του ενισχυτή το σήμα θα πάει σε ενεργό sub που θα κάνει το cross και από κει στα ηχεία, όλη η δουλειά θα γίνει με καλώδιο ηχείων αφού δεν έχει έξοδο subwoofer ο ενισχυτής.
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Tο high levτel input τι ακριβώς σημαίνει (και δεν εννοω την μεταφραση του) και πως ακριβώς θα βοηθησει?
Σημαίνει πως το sub παίρνει σήμα απ τις εξόδους ηχείων του ενισχυτή, κρατάει τις χαμηλές συχνότητες και επιστρέφει στα ηχεία τις συχνότητες πάνω απ τους 80hz .
Ρίξε μια ματιά κι εδώ.

Αν ήταν παθητικό το sub , δεν θα μπορούσε να συνδεθεί στον ενισχυτή μου?
Κατά την ταπεινή μου άποψη ,όχι.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Σίγουρα ένα sub με τις εισόδους που αναφέρθηκαν, είναι ριψοκίνδυνο σε αυτόν τον πολύ παλιό ενισχυτή να συνδέσεις δεύτερο ζευγάρι ηχεία, ακόμη και τα Magnat θα του φαίνονται βουνό το καημενούλη...
Το high level input σημαίνει ότι από τις εξόδους του ενισχυτή το σήμα θα πάει σε ενεργό sub που θα κάνει το cross και από κει στα ηχεία, όλη η δουλειά θα γίνει με καλώδιο ηχείων αφού δεν έχει έξοδο subwoofer ο ενισχυτής.
Αρα η πρόταση σου Alfee είναι να μην μπω καν στην διαδικασία για να αγοράσω και να συνδέσω sub? Πάντως από όσο αντιλαμβάνομαι η συνδεση του μπορεί να επιτευχθεί στις άλλες Εξόδους που υπαρχουν, σωστά?
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Για να αγοράσεις δεύτερο ζευγάρι ηχεία και μάλιστα τα Magnat;
Όχι βέβαια!
Η σύνδεση όπως τώρα που τα καλώδια φεύγουν από τον ενισχυτή σου αντί στα ηχεία θα πάνε στο sub που έχει τις αντίστοιχες εισόδους για αριστερό/δεξί κανάλι και έπειτα από τις εξόδους του sub στα ηχεία, είναι πανεύκολο στο manual θα τα εξηγεί όλα.
Ο ήχος θα βελτιωθεί κατά πολύ αφού τις χαμηλές θα τις αναλάβει το sub και ο ενισχυτής θα παίζει πολύ πιο άνετα.
Οτι σου είπε ο Nick Arvanitakis

Α, εγώ τα λέω λάθος δηλαδή ε;;
Thanks John!
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Για να αγοράσεις δεύτερο ζευγάρι ηχεία και μάλιστα τα Magnat;
Όχι βέβαια!
Η σύνδεση όπως τώρα που τα καλώδια φεύγουν από τον ενισχυτή σου αντί στα ηχεία θα πάνε στο sub που έχει τις αντίστοιχες εισόδους για αριστερό/δεξί κανάλι και έπειτα από τις εξόδους του sub στα ηχεία, είναι πανεύκολο στο manual θα τα εξηγεί όλα.
Ο ήχος θα βελτιωθεί κατά πολύ αφού τις χαμηλές θα τις αναλάβει το sub και ο ενισχυτής θα παίζει πολύ πιο άνετα.



Α, εγώ τα λέω λάθος δηλαδή ε;;
Thanks John!
Ειλικρινα ευχαριστώ!
Αυτό σκεφτόμουν να έκανα κι εγώ! Αρα για να είμαι σιγουρος, μπαίνω στην διαδικασία να αγοράσω sub για να βελτιώσω τις χαμηλές συχνότητες ακι τον ηχο συνολικά? Και δευτερον υπαρχουν συγκεκριμένες προτάσεις που μπορείε να μου κανετε σχετικα με μοντέλα και που να ταιριαζουν στον ενισχυτη μου (έως 300 ευρω περίπου)?
Kάποιιο απο αυτά θα ταίριαζε στην συνδεση με τον ενισχυτή μου?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Aν το sub δεν έχει τέτοιες συνδέσεις, μην το βλέπεις καθόλου.
1583195713376.png


Να επισημάνω πως δεν είναι εύκολο να βρείς.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Aν το sub δεν έχει τέτοιες συνδέσεις, μην το βλέπεις καθόλου.
View attachment 155797

Να επισημάνω πως δεν είναι εύκολο να βρείς.
Κατανοητό Νικ!
Δεν μπορώ να βρω εύκολα λόγω παλαιότητας? Που θα μπορούσα να ψάξω?
Μήπως έχεις κάποια πρόταση για συγκεκριμένο sub?
Σε ευχαριστώ πολύ για τα "φώτα" σου!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Αυτό είναι ακριβώς ότι ψάχνεις μόνο που έχει 100 ευρώ παραπάνω:













 

Μηνύματα
261
Reaction score
80


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.041
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top