Συνδεση ηχομπαρας σε εξωτερικο subwoofer

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.249
Reaction score
8.146
Πώς μπορώ να συνδέσω την φανταστική μου ηχομπαρα 5.1.2 atmos σε διαφορετικό subwoofer αντί για το ασύρματο μικρό που έχει? Δεν γίνεται από την ηχομπαρα οπότε δεν έχει σημασία ποια είναι. Έχει hdmi και οπτική είσοδο και hdmi arc έξοδο. Θέλω av receiver?
 




Μηνύματα
2.673
Reaction score
1.393
Πώς μπορώ να συνδέσω την φανταστική μου ηχομπαρα 5.1.2 atmos σε διαφορετικό subwoofer αντί για το ασύρματο μικρό που έχει? Δεν γίνεται από την ηχομπαρα οπότε δεν έχει σημασία ποια είναι. Έχει hdmi και οπτική είσοδο και hdmi arc έξοδο. Θέλω av receiver?
Αν έχει ασύρματο sub λογικά θα είναι bluetooth, άρα μήπως να τσέκαρες άλλο μεγαλύτερο bluetooth sub ?
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
Τα sub που συνοδεύουν τις ηχομπάρες είναι ασύρματα, συνδέονται αυτόματα με τις μπάρες και δεν έχουν άλλη είσοδο. Από την άλλη οι ηχομπάρες έχουν -ως επί το πλείστον- μόνο HDMI και optical εισόδους.

Δεν μπορώ να σκεφτώ πώς -και αν- θα πάει ήχος ταυτόχρονα από την HDMI ARC (ή την οπτική) έξοδο του receiver και την sub out.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Νομιζω οτι ειπε για αλλα σαμπ καθημενα και μαλιστα αντι του υπαρχοντος.
Εξοδος ψηφιακη ειναι γιατι να απενεργοποιειται οτι αλλο οταν την συνδεεις;
Οποτε δε μπορω να σκεφτω γιατι οχι ...
Η μονη περιπτωση να εχει πολυ μικρη ταση εξοδου αρα και αδυναμια οδηγησης αλλα ειναι μικρο το ρισκο/κοστος.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μια λύση, ΙΣΩΣ, θα ήταν το hdmi που φεύγει από την πηγή να κατέληγε στο hdmi in ενός av receiver που θα έδινε με τη σειρά του σήμα στο ενεργό σαμπ που θέλεις, ενώ από το hdmi out του avr θα έφευγε προς τη soundbar.
Δεν ξέρω όμως πόσο σωστά θα δούλευε, ούτε αν αξίζει η διαδικασία και ο κόπος. Αν πάντως έχεις διαθέσιμο σαμπ και avr με hdmi in /out, δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.219
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top