Συνδεση λαπτοπ με προτζεκτορα

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπερα σε ολους, θελω να συνδεσω το λαπτοπ μου με τον προτζεκτορα. Καταρχην το λαπτοπ εχει εξοδο hdmi και νga και ο προτζεκτορας εισοδο μονο vga. Επειδη η αποσταση μεταξυ τους ειναι γυρω στα 10 μετρα και επειδη θα ηθελα να εχει οσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες, αγορασα ενα hdmi 10m καλωδιο,valueline high speed hdmi cable with ethernet γραφει. Επισης εχω ενα ανταπτορα απο hdmi σε vga. Οποτε το σκεπτικο μου ηταν να συνδεσω το 10m hdmi καλωδιο κατευθειαν στο λαπτοπ και στο τελος να βαλω τον ανταπτορα απο hdmi σε vga και να συνδεθει στον προτζεκτορα, αλλα δεν παιζει. Αν βαλω μικροτερου μηκους καλωδιο hdmi παιζει κανονικα. Τι να κανω; Αν βαλω ενα ενισχυτη σηματος καλωδιου hdmi θα δουλεψει; Μηπως δεν φταιει το μηκος του καλωδιου αλλα το ειδος;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Αν βαλω μικροτερου μηκους καλωδιο hdmi παιζει κανονικα. Τι να κανω; Αν βαλω ενα ενισχυτη σηματος καλωδιου hdmi θα δουλεψει; Μηπως δεν φταιει το μηκος του καλωδιου αλλα το ειδος;
Αυτά δυστυχώς χρειάζονται δοκιμές.
Αν έχεις ή μπορείς να βρεις κάποια άλλη συσκευή, TV για παράδειγμα, με HDMI είσοδο, μπορείς να δοκιμάσεις το καλώδιο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Κατά 99% φταίει το καλώδιο.
Το ίδιο πρόβλημα έχει συμβεί σε εγκαταστάσεις με καλώδια του πανακρίβου και με μικρότερος μήκος. ...ας μην πούμε περισσότερα.
Δοκίμασε να χαμηλώσεις αρκετά την ανάλυση της εικόνας και δες τι γίνεται.
Αν αγοράσεις άλλο καλώδιο θα ζητήσεις επιβεβαίωση ότι δουλεύει σε αυτά τα μήκη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Το HDMI έχει ψηφιακό σήμα.
Το VGA αναλογικό.
Αυτό που θες δεν γίνεται με τον τρόπο που πας να το κάνεις.
Χρειάζεται μετατροπέα ψηφιακό > αναλογικό. Δεν είναι φθηνό.
Καλύτερα πάρε 10m VGA καλώδιο.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Λάθος έκανες. Έπρεπε να αγοράσεις καλώδιο VGA που σίγουρα παίζει σε τόσα μέτρα απόσταση.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Το HDMI έχει ψηφιακό σήμα.
Το VGA αναλογικό.
Αυτό που θες δεν γίνεται με τον τρόπο που πας να το κάνεις.
Χρειάζεται μετατροπέα ψηφιακό > αναλογικό. Δεν είναι φθηνό.
Καλύτερα πάρε 10m VGA καλώδιο.
Αφού γράφει πως δουλεύει με πιό κοντό καλώδιο, έχει μετατροπέα.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Μην ταλαιπωρείστε άδικα, δεν θα δουλέψει.
Θέλετε ή ένα καλώδιο VGA to VGA ή κάτι τέτοιο
20150727111948_konig_hdmi_vga_converter_con26.jpeg
 
Last edited by a moderator:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
. Επισης εχω ενα ανταπτορα απο hdmi σε vga.
Κανείς δεν μπαίνει στο κόπο να διαβάσει το αρχικό μήνυμα του ανθρώπου?
[DOUBLEPOST=1511799171][/DOUBLEPOST]
Αν βαλω μικροτερου μηκους καλωδιο hdmi παιζει κανονικα.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
......χρειάζεται κάτι που θα είναι ενεργό και όχι παθητικο (αντάπτορα).
Μανώλη μου, από τη στιγμή που αμέσως από κάτω λέει πως δουλεύει με μικρότερο καλώδιο, προφανώς έχει ενεργό και το μεταφράζει λάθος ως προσαρμογέα αντί μετατροπέα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
http://www.cosmodata.gr/product/299882/

Αυτο εχω, δεν ξερω αν κανει την ιδια δουλεια με αυτο που εστειλε ο μανωλης. Με κοντο καλωδιο μισου μετρου μου δουλευει. Να αναφερω επισης οτι το hdmi καλωδιο 10 μετρων το συνδεσα απο το λαπτοπ στην τηλεοραση και δειχνει κανονικα, οποτε σαν καλωδιο δεν εχει θεμα, γιατι μου περασε και αυτο απο το μυαλο. Δεν θελω να βαλω καλωδιο vga γιατι θα εχει μεγαλυτερο θεμα με την αναλυση απ οτι το δεκαμετρο hdmi. Καποιος μου ειπε οτι ο ανταπτορας μπαινει παντα στη πηγη αλλιως δεν δουλευει. Ισχυει αυτο;
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
http://www.cosmodata.gr/product/299882/

Αυτο εχω, δεν ξερω αν κανει την ιδια δουλεια με αυτο που εστειλε ο μανωλης.
Την ίδια δουλειά φαίνεται να κάνει.

Καποιος μου ειπε οτι ο ανταπτορας μπαινει παντα στη πηγη αλλιως δεν δουλευει. Ισχυει αυτο;
Όπως διαπίστωσες και ο ίδιος, ισχύει.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Δεν ειμαι σιγουρος οτι κανει την ιδια δουλεια γιατι η τιμη του ειναι αρκετα φθηνοτερη. Δοκιμασα να κατεβασω την αναλυση της οθονης του λαπτοπ που μου ειπε ενας φιλος παραπανω αλλα συνεχιζει να μην παιζει.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
φιλε μου η συνδεσμολογία που μας δειχνεις είναι λιγο περίεργη,Το HDMIαφου το συνδεσες στην τιβι είναι διπλο αρσενικο.Εδώ μας δειχνεις ένα μετατροπεα με HDMI kai θηλυκο VGA που προφανως εχεις συνδεσει και άλλο καλώδιο .Για ψαξε μην φtaiει kaτι στην συνδεσμολογία σου Κaνονικα το δεκαμετρο επρεπε να παιζει,δεν βλεπω γiaτι να μην παιζει.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
http://www.cosmodata.gr/product/299882/

Αυτο εχω, δεν ξερω αν κανει την ιδια δουλεια με αυτο που εστειλε ο μανωλης. Με κοντο καλωδιο μισου μετρου μου δουλευει. Να αναφερω επισης οτι το hdmi καλωδιο 10 μετρων το συνδεσα απο το λαπτοπ στην τηλεοραση και δειχνει κανονικα, οποτε σαν καλωδιο δεν εχει θεμα, γιατι μου περασε και αυτο απο το μυαλο. Δεν θελω να βαλω καλωδιο vga γιατι θα εχει μεγαλυτερο θεμα με την αναλυση απ οτι το δεκαμετρο hdmi. Καποιος μου ειπε οτι ο ανταπτορας μπαινει παντα στη πηγη αλλιως δεν δουλευει. Ισχυει αυτο;
Την ίδια δουλειά κάνει προφανώς. Η διαφορά είναι πως αυτό που έδειξε ο Μανώλης δέχεται εξωτερική τροφοδοσία ενώ το δικό σου κάνει χρήση των 5 Volts από το καλώδιο HDMI.

Εδώ θέλω να κοιτάξεις και να συγκρίνεις το 10μετρο HDMI με το κοντό.
Αν και τα δύο έχουν το pin των 5 Volts επάνω στο βύσμα.
Αν το έχει το μικρό ενώ δεν το έχει το μεγάλο, λογικό είναι να μην λειτουργεί ο μετατροπέας, αφού δεν τροφοδοτείται.



Κάτω δεξιά βλέπεις να γράφει μεν +5 V αλλά το Pins από μέσα δεν υπάρχει.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Να ρωτήσω και κάτι χαζό;
Τι σήμα θέλεις να περάσεις;
Σε ανάλυση αναφέρομαι.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.091
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top