Συνδεση προ με τελικο.

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Παιδια μια απλή ερώτηση να κάνω.
Έχω συνδέσει τον προενισχυτή advance acoustic mpp-205 με τον τελικό advance acoustic maa-405 με τα απλά καλώδια rca.
Πιστεύετε αυτά τα πιο απλά rca επαρκούν ή πρέπει να βάλω καλύτερα rca καλώδια;Με καλύτερα rca θα έχω κάτι θετικό και αν ναι ποια μου προτείνετε;
Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή.
Επίσης για σύνδεση τελικού με οποιαδήποτε πηγή πάλι απλα rca έχω βάλει.
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Επειδή το συγκεκριμένο set έχει δυνατότητα balanced συνδέσεων, θα ήταν προτιμότερο να κάνεις έτσι τη συνδεσμολογία για να δεις κάποια ηχητική (προς το καλύτερο) διαφορά.
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Κι εγώ το σκέφτηκα αλλά δεν ήξερα αν ήταν καλύτερα οι balanced.
Υπάρχουν συγκεκριμένα balanced καλώδια ή να πάρω οτιδήποτε;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αντίστοιχης τιμής με τα RCA που έχετε συνδέσει ήδη, δεν υπάρχει λόγος να δώσετε παραπάνω χρήματα
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Άρα οποιοδήποτε xlr καλώδιο να αγοράσω είναι το ίδιο;
Αν χρησιμοποιήσω τα xlr,θα μπορώ να χρησιμοποιήσω μελλοντικα το preout,sub out και την high level out ή έχει σχέση με τα xlr και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις rca εξόδους;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Καλώδιο XLR για σύνδεση προενισχυτή με τελικό στο μήκος που σας ενδιαφέρει ζητάτε.
Η sub out σίγουρα θα δουλεύει, ομοίως και η High Pass και όχι level που γράφετε, καθώς δε φαίνεται από τη φωτογραφία του προενισχυτή να υπάρχει διακόπτης που να τα ενεργοποιεί η απενεργοποιεί.
Μια ματιά στο manual βέβαια καλή θα ήταν για να είστε 1000% σίγουρος
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Καλώδιο XLR για σύνδεση προενισχυτή με τελικό στο μήκος που σας ενδιαφέρει ζητάτε.
Η sub out σίγουρα θα δουλεύει, ομοίως και η High Pass και όχι level που γράφετε, καθώς δε φαίνεται από τη φωτογραφία του προενισχυτή να υπάρχει διακόπτης που να τα ενεργοποιεί η απενεργοποιεί.
Μια ματιά στο manual βέβαια καλή θα ήταν για να είστε 1000% σίγουρος
Ναι εννοούσα high pass.
Το manual δε το έχω.
Φαντάζομαι οι sub out και high pass out θα λειτουργούν ταυτοχρονα με την xlr έξοδο..
Λογικά η pre out δε θα λειτουργεί όταν είναι συνδεδεμένη η xlr.
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Ρώτησα και την advance acoustic και μου είπε ότι η σύνδεση pro-τελικού με xlr είναι καλύτερα απο rca.
Επίσης είπαν ότι όλες οι έξοδοι rca και xlr είναι ενεργές και αν συνδέσω ταυτόχρονα όλες (1 xlr και 3 rca) θα λειτουργούνε κανονικότατα,δηλαδή 3 τελικούς ενισχυτές και 1 sub.
 

ika

News
Μηνύματα
14.118
Reaction score
13.053
Αν και γώ χρησιμοποιώ XLR σύνδεση, πρακτικά νομίζω ότι μόνο σε μεγάλα μήκη καλωδίων υπάρχει ακουστή διαφορά σε σχέση με τα ίδια RCA. Ισως δε αν υπάρχει ground loop μεταξύ των συσκευών, με τα XLR να μειώνεται αισθητά.
http://www.chord.co.uk/help-and-information/xlr-vs-rca/
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Ε την έξοδο rca θα την έχω καβάντζα για έναν 2ο τελικό που σκέφτομαι να βάλω.
Δε ξέρω αλλα τα ηχεία k11s της advance acoustic μου προκαλούν ενδιαφέρον...μου θυμίζουν αισθητικά κάπως τα acoustic research 312ho που έχω.
Αν είχα την δυνατότητα θα ήθελα να τα ακούσω.....Δεν έχω ακούσει ποτέ ηχεία advance acoustic.....
Φανταζομαι και το μεγάλο τους X-L1000 ADVANCE PARIS θα είναι πολύ δυνατό..

Κατι τελευταιο.
Τα xlr καλωδια acs-10 της advance acoustic τα εχουν 130 ευρω....Αξίζει να δώσεις τόσα για xlr καλώδιο ή έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;
 
Last edited:

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Mogami W..2596; (δεν είμαι σίγουρος για τον κωδικό) 7 ευρώ/μέτρο + 4 βύσματα XLR Neutrik...με 30-40 ευρώ καθάρισες.....επίσης και Klotz καλώδιο με τα ίδια βύσματα στην ίδια περίπου τιμή
 


Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Λογικά η pre out δε θα λειτουργεί όταν είναι συνδεδεμένη η xlr.
Η pre out του προενισχυτή θα λειτουργεί κανονικά με ταυτόχρονη σύνδεση rca και xlr. Αντίστοιχα τα Input του τελικού όχι. Πάντως οι συνδέσεις xlr του acoustic advance δεν είναι πραγματικό balanced αλλά ψευτοbalanced από ότι γνωρίζω, δηλαδή φαντάσου σαν ένα δεύτερο set από rca αλλά με xlr βύσματα
 



Μηνύματα
6.904
Reaction score
5.786
Στο δικο μου σετ advance acoustic mpp-206 & advance acoustic maa-406,ειχα βαλει αυτα.
http://stollas.com/catalog/product/view/id/5941
[DOUBLEPOST=1482182102][/DOUBLEPOST]
Πάντως οι συνδέσεις xlr του acoustic advance δεν είναι πραγματικό balanced αλλά ψευτοbalanced από ότι γνωρίζω, δηλαδή φαντάσου σαν ένα δεύτερο set από rca αλλά με xlr βύσματα
Σωστα!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.647
Μηνύματα
2.870.633
Members
37.927
Νεότερο μέλος
Jim D.
Top