Συνδεση av receiver με προενισχυτη.

Μηνύματα
81
Reaction score
10
Καλησπέρα. Θελω λιγο τα φώτα σας. Εχω στη κατοχη μου εναν Conrad Johnson premier 7 και πανω του εχω συνδεσει τους 4 τελικους που χρειαζομαι για να "ταΐσω" τα ηχεία μου. Η ερώτηση μου ειναι αν μπορω να συνδεσω καπως σε ολο αυτο τον Yamaha Rx-V2500 ετσι ωστε να μπορω να δω και ταινιες με το ιδιο σύστημα.
Υ.Γ. εχω δοκιμασει να χρησιμοποιησω τον Yamaha αντι του Conrad αλλα ποιότηκα το αποτελεσμα μου ακουστηκε κατωτερο.
Υ.Γ. 2 Οι γνωσεις μου ειναι περιορισμένες
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Μπορείς να συνδέσεις την έξοδο pre out LEFT RIGHT σε μία από τις δύο tape 1,2 ,του conrad , και να βάλεις χοντρικά τα levels του conrad ή στην μέση , ή αν ξέρεις σε ποιά θέση έχει μοναδιαίο κέρδος. Δλδ input mv=output mv.
Αυτό για να μην έχεις παραπανίσιο gain στα left right.
Μετά τρέξε το πρόγραμμα του yamaha να σου φέρει τα κανάλια σε ίδια στάθμη και τελείωσες.
 
Last edited:


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγώ αυτό το έχω κάνει με τον εξής τρόπο.
Από τον stereo pro στον τελικό με xlr και από τον av pro στον τελικό με rca.
Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στον προ και στους τελικούς σου είναι η καλύτερη λύση πιστεύω και η πιο safe εννοείται. :)
 






Μηνύματα
81
Reaction score
10
Μπορείς να συνδέσεις την έξοδο pre out LEFT RIGHT σε μία από τις δύο tape 1,2 ,του conrad , και να βάλεις χοντρικά τα levels του conrad ή στην μέση , ή αν ξέρεις σε ποιά θέση έχει μοναδιαίο κέρδος. Δλδ input mv=output mv.
Αυτό για να μην έχεις παραπανίσιο gain στα left right.
Μετά τρέξε το πρόγραμμα του yamaha να σου φέρει τα κανάλια σε ίδια στάθμη και τελείωσες.
Αρα οι 4 τελικοι παραμενουν πανω στον conrad. Το dvd player και τα συναφή ενώνονται πανω στον yamaha. Κεντρικο ηχειο και surround φανταζομαι μπορουν να παραμείνουν πανω στον yamaha ετσι;
Επισης αν πχ το πικαπ το εχω μονο στον conrad θα μπορει να παιξει χωρις να αναψω τον yamaha?
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Ολα σωστά . Ο yamaha θα είναι σαν μία άλλη πηγή στον conrad και θα παίζει και τα , κεντρικό, surrounds,sub out.
Απλά δες τι θα κάνεις με την θέση του volume.
Σε πια θέση θα είναι μοναδιαίο κέρδος. Οτι μπαίνει να βγαίνει.
Επίσης δες τι ευαισθησία έχει ο conrad τι έξοδο βγάζει και τι έξοδο βγάζει ο yamaha. Λογικά δεν βγάζει πάνω από 1v.
 

Μηνύματα
81
Reaction score
10
Ολα σωστά . Ο yamaha θα είναι σαν μία άλλη πηγή στον conrad και θα παίζει και τα , κεντρικό, surrounds,sub out.
Απλά δες τι θα κάνεις με την θέση του volume.
Σε πια θέση θα είναι μοναδιαίο κέρδος. Οτι μπαίνει να βγαίνει.
Επίσης δες τι ευαισθησία έχει ο conrad τι έξοδο βγάζει και τι έξοδο βγάζει ο yamaha. Λογικά δεν βγάζει πάνω από 1v.
Ναι δεν βγαζουν πανω απο 1v. Μοναδιαιο κερδος σημαινει οτι οσο volume δινει ο yamaha τοσο να βγαζει και ο conrad? Και πως θα το πετύχω αυτο;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
ΟΧΙ. Σημαίνει ότι μπαίνει στον conrad , το ίδιο να βγαίνει.
Ψάξου με τον αντιπρόσωπο. Η με service manual αν μπορείς. πρέπει να μπαίνει πχ 1v και να βγαίνει 1v.
Είναι μία συγκεκριμένη θέση του volume.
ΑΥΤΌ να μπαίνει στον προ και να βγαίνει το ίδιο σε στάθμη έξω. Αυτή η θέση είναι του μοναδιαίου κέρδους.
 

Μηνύματα
81
Reaction score
10
ΟΧΙ. Σημαίνει ότι μπαίνει στον conrad , το ίδιο να βγαίνει.
Ψάξου με τον αντιπρόσωπο. Η με service manual αν μπορείς. πρέπει να μπαίνει πχ 1v και να βγαίνει 1v.
Είναι μία συγκεκριμένη θέση του volume.
ΑΥΤΌ να μπαίνει στον προ και να βγαίνει το ίδιο σε στάθμη έξω. Αυτή η θέση είναι του μοναδιαίου κέρδους.
Μαλιστα. Ενταξει θα το ψαξω. Ευχαριστώ πολύ. Καλο βράδυ!
 


Μηνύματα
81
Reaction score
10
Νάσαι καλά.
Καλησπερα και παλι. Τα ενωσα οπως ειχαμε πει. Με τη διαφορα οτι εβαλα τον yamaha στην εισοδο
tuner του Conrad Johnson (δεν ξερω αν εχει διαφορά απο την εισοδο tape) και παιζει μια χαρα. Το μονο θεμα που εχω ειναι οτι οταν αναβω το dvd player για να παιξει μια ταινια εχω καποια σαν παρασιτα (ακομα κι αν δεν παιζει κάτι στο player) απο το κεντρικο ηχειο και λιγο απο τα surround, ό,τι ειναι δηλαδή ενωμενο πανω στον yamaha απευθείας. Τι μπορει να φταίει;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top