Συνεχής βόμβος στα ηχεία

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Απέκτησα πρόσφατα ένα τελικό ενισχυτή στον οποίο μέσω προσπαθώ να συνδέσω τα ηχεία μου. Ο ενισχυτής έχεις κάποια περίεργα connectors για τα ηχεία τα οποία πρώτη φορά βλέπω. Υποτίθεται οτι βάζεις μέσα γυμνό το καλώδιο του ηχείο και μετά το στρίβεις και ασφαλίζει. Εκανα πολλές προσπάθειες ωστόσο σε κάθε περίπτωση ακούγετε ένας συνεχής βόμβος μαζί με τον ήχο φυσικά. Εχει κανείς καμμιά ιδέα τι μπορεί να ειναι ?



Uploaded with ImageShack.us
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

τσέκαρε τις γειώσεις σου.
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

Δοκίμασα με γυμνό καλώδιο και ο ήχος ακούγεται μαζί του ωστόσο ακούγεται και ο βόμβος.

Η σύνδεση ειναι ως εξής:

ραδιο/προ: Adcom GTP-500
τελικος: Technics SE-A808
και ως πηγή επίσης συνδεδεμένη στην είσοδο cd του προ είναι το pc που περνάει μέσα απο ενα behringer ultraflex TT1954.

Ο βόμβος ειναι ίδιος ειτε χρησιμοποιώ το pc (με και χωρίς το behringer) είτε μόνο το ραδιόφωνο του προ ως πηγή.

Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει ζημιά στον ενισχυτή ή τα ηχεία γιατί την 1η φορά που τα συνέδεσα ήταν ανοιχτό το volume...?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

δοκίμασε να αφαιρέσεις τη γη από τον τελικό, αν παίρνει γη ο προ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

O τελικός, βουίζει χωρίς να είναι συνδεδεμένος με τον προ;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

επίσης δοκίμασε να αφαιρέσεις τη γη από τον προ, αφού παίρνει γη ο τελικός.

επίσης, δοκίμασε να δώσεις ρεύμα στον προ από τη μπρίζα που έχει πίσω του ο τελικός.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

Σαφώς είναι πρόβλημα διαφορετικών επιπέδων δυναμικού στο αρνητικό (γείωση) των δύο μηχανημάτων με αποτέλεσμα δημιουργία loops. Κοίταξε αν προ και τελικός έχουν σύνδεση με την γείωση της παροχής 220 VAC, αν έχουν βγάλε την μια από τις δύο (ή και τις δύο), προτίμησε αυτή του προ. Αν δεν έχουν τότε δοκίμασε να συνδέσεις τα RCA (με τι τρόπο συνδέεται προ και τελικός;) αλλά με το μπλεντάζ μόνο από το ένα βύσμα, το άλλο άσε το στον αέρα και άκουσέ τον. Τι κάνει ο τελικός αν οι είσοδοί του είναι βραχυκυλωμένοι; Πολύ πιθανό είναι να χρειαστεί μια μικρή επέμβαση στα βύσματα εισόδου ο τελικός αν ισχύουν τα παραπάνω.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

Σαφώς είναι πρόβλημα διαφορετικών επιπέδων δυναμικού στο αρνητικό (γείωση) των δύο μηχανημάτων με αποτέλεσμα δημιουργία loops. Κοίταξε αν προ και τελικός έχουν σύνδεση με την γείωση της παροχής 220 VAC, αν έχουν βγάλε την μια από τις δύο (ή και τις δύο), προτίμησε αυτή του προ. Αν δεν έχουν τότε δοκίμασε να συνδέσεις τα RCA (με τι τρόπο συνδέεται προ και τελικός;) αλλά με το μπλεντάζ μόνο από το ένα βύσμα, το άλλο άσε το στον αέρα και άκουσέ τον. Τι κάνει ο τελικός αν οι είσοδοί του είναι βραχυκυλωμένοι; Πολύ πιθανό είναι να χρειαστεί μια μικρή επέμβαση στα βύσματα εισόδου ο τελικός αν ισχύουν τα παραπάνω.
Φιλικά,
Γιάννης

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Προ & τελικός συνδέονται με απλά rca τα οποία τσέκαρα και ειναι οκ. Το μπλεντάζ δε το έχω τσεκάρει. Οταν λες μικρή επέμβαση τι ακριβώς εννοείς ? Ειναι κάτι που μπορώ να το κάνω εγώ ?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

Προφανώς είναι βρόχος γείωσης, ή φταίει κάποιο χαλαρό βύσμα interconnect.

1. Έλεγξε όλα τα βύσματα, να εφαρμόζουν σφιχτά στις αντίστοιχες υποδοχές.
2. Έλεγξε πόσο καλά λειτουργεί αυτός ο διακόπτης μονοφωνικής σύνδεσης του τελικού.
3. Έλεγξε αν παρουσιάζεται βόμβος, συνδέοντας σταδιακά όλες τις συσκευές που προηγούνται του τελικού, (με τον προ συνδεδεμένο στον τελικό, αλλά χωρίς τίποτε συνδεδεμένο επάνω του, μετά σύνδεσε το ultraflex, κ.ο.κ.).

3. Ένωσε με κάποιο καλώδιο το σασί της συσκευής που θα συνδέσεις στην αλυσίδα και θα παρουσιάσει βόμβο, με το σασί της επόμενης συσκευής της αλυσίδας.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

Βρογχογειωσης ολε
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

Με τις συμβουλές σας κάτι φαίνεται να γίνεται...απομόνωσα μια μια τις πηγές και ξεκίνησα συνδέοντας μόνο προ & τελικό (με το ραδιόφωνο του προ ως μοναδική πηγή) και ο βόμβος εξαφανίστηκε.

Προσπαθώντας να συνδέσω μετά το pc (mini-jack σε stereo rca) σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ απο τις εισόδους του προ ο βόμβος εμφανιζόνταν ξανά. Προφανώς κάποιο θέμα γείωσης είναι ωστόσο μόνο δίπλα στην είσοδο του phono υπάρχει η βιδούλα του GND.

Καμμιά άλλη ιδέα ?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

Με τις συμβουλές σας κάτι φαίνεται να γίνεται...απομόνωσα μια μια τις πηγές και ξεκίνησα συνδέοντας μόνο προ & τελικό (με το ραδιόφωνο του προ ως μοναδική πηγή) και ο βόμβος εξαφανίστηκε.

Προσπαθώντας να συνδέσω μετά το pc (mini-jack σε stereo rca) σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ απο τις εισόδους του προ ο βόμβος εμφανιζόνταν ξανά. Προφανώς κάποιο θέμα γείωσης είναι ωστόσο μόνο δίπλα στην είσοδο του phono υπάρχει η βιδούλα του GND.

Καμμιά άλλη ιδέα ?
μηπως εχεις πολυ υψηλα το volume απο τον υπολογιστη και παει μεγαλη ταση στην εισοδο του προ?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

[rdoherty]

Επειδή διαβάζω στο γνωστό χαζομάγαζο διάφορα μέχρι δακρύων διασκεδαστικά, όπως φερ' ειπείν, όταν "κλαίει" το πικάπ, φταίει ο βραχίονας και η κεφαλή, για τσέκαρε και το πικάπ, καθώς και τη γείωση του πληντυρίου πιάτων. Καλού - κακού, κάνε και μια συντήρηση στον καυστήρα του καλοριφέρ, και δες και το βιβλίο service του αυτοκινήτου, μπας και συμπλήρωσες χιλιόμετρα.

[/rdoherty]

Εναλλακτικά, ρίξε μια ματιά σε κάποιο κατάστημα μουσικών οργάνων, μήπως βρεις κάποιο παθητικό κουτάκι μετατροπής balanced - unbalanced, τη συνοδεία αναλόγων καλωδίων φυσικά. Για να σπάσει ο βρόχος χωρίς να δουλέψει κολλητήρι, χρειάζεσαι ένα μετασχηματιστή σήματος.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

αιωνια του η μνημη
κοκαλο να μην του μεινει
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

Μην τον μπερδεύετε τον άνθρωπο ρε! Νομίζω είπε την μαγική λέξη, ο βόμβος εμφανίζεται με την σύνδεση του PC στον ενισχυτή, καραμπινάτος βρόγχος λόγω γείωσης του PC. Η λύση είναι βαθμίδα γαλβανικής απομόνωσης μεταξύ του PC και των υπόλοιπων συσκευών ήχου. Παλαιότερα υπήρχε μια μικρή συσκευούλα για την γαλβανική απομόνωση του ενισχυτή και του ραδιοCD στο αυτοκίνητο, φτηνή και αρκετά καλή ηχητικά. Για ψάξε να την βρείς.
Φιλικά,
Γιάννης
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Με την πρώτη ευκαιρία άλλαξε και τις μπόρνες του ενισχυτή σου.
Είχε κάτι τέτοιες ο ADCOM 535 και ήταν εντελώς προβληματικές.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
33
Απάντηση: Συνεχής βόμβος στα ηχεία

Ένα παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ με τον ενισχυτή μου. Όταν συνδέω τον μετασχηματιστή του φορητού στον φορητό και έχω τον φορητό στον ενισχυτή μου κάνει και εμένα αυτόν τον θόρυβο. Είναι το ίδιο πρόβλημα;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το πρόβλημα αυτό το έχουν όλα τα λαπτόπια όταν λειτουργούν με το τροφοδοτικό τους.
Τα καλά των παλμοτροφοδοτικών σε όλο τους το μεγαλείο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top