Συντήρηση woofer

Μηνύματα
204
Reaction score
461
Τα καμάρια μου (klipsch klf30) κλείνουν περίπου 20 χρόνια λειτουργίας και θα ήθελα να με συντροφεύσουν τουλάχιστον για άλλα τόσα. Με ποιο τρόπο λοιπόν μπορώ να συντηρήσω την ανάρτηση των γουφερ?
 

Attachments


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Αν ειναι rubber και οχι foam, μπορεις να τα περασεις με ελαχιστο silicon oil με ενα βαμβακι.
Ακομα και τα ραμπερ ομως εχουν ημερομηνια ληξης.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Οπως είχει γραφεί κάποτε στο αβουσάιτ:
κατά τον Μιλανάκη , "γέλη σιλικόνης". Την ζητάς στα φαρμακεία (νομίζω την χρησιμοποιούν μετεγχειρητικά για να μην μένουν σκληρές ουλές).
Σε ουλή την έχω χρησιμοποιήσει και ήταν αποτελεσματική. Σε μεγάφωνα την χρησιμοποίησα επίσης μία φορά, αλλά δεν έχω με τι να συγκρίνω ωστε να αξιολογήσω.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
461
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα στείλω και ένα email στην klipsch να δω αν προτείνει κάτι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
ηρεμία με τα woofer βρε παιδιά.....ντε κ καλά να τα σιροπιάσουμε με μαγικό ζωμό :p

οι ελαστικές αναρτήσεις δεν είναι όπως το foam ...να πολυμερίζονται και να σπάνε.....
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Το μόνο που χρειάζονται οι ελαστικές αναρτήσεις , είναι απουσία επαφής με τον ήλιο , και γενικά όσο γίνεται λιγότερο φυσικό φώς .
Αν υπάρχει τρόπος να καλυφθούν με κάποιο πανί , ώστε να είναι πάντα σε σκοτεινό και σχετικα΄ζεστό μέρος δεν θα πάθουν το παραμικρό.
Ούτε γέλες ούτε τίποτα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Αν υπάρχει τρόπος να καλυφθούν με κάποιο πανί , ώστε να είναι πάντα σε σκοτεινό και σχετικα΄ζεστό μέρος δεν θα πάθουν το παραμικρό.
Ούτε γέλες ούτε τίποτα.
δεν θα τα βάλουμε και κουβέρτα... :biggrin:
αλλά υπό κανονικές συνθήκες σπιτιού...χωρίς να τα χτυπά direct ο ήλιος....δεν έχουν θέμα
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Εχουν Χάρη.
Το πολύ φώς από τον ήλιο που έχουν όλα τα Ελληνικά σπίτια και κάνει τις λευκές πλαστικές συσκευές να κιτρινίζουν , ταλαιπωρεί και τις αναρτήσεις των γουφερς.
Αν τα έχεις με την σίτα φορεμένη μόνιμα , μειώνεις την ακτινοβολία που τρώνε.
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Εννοειται οχι ηλιος. Αυτο που εγραψα το ειχε πει πριν πολλα χρονια ο Μ. Τζωρτζακης.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Yπαρχει και αλοιφη που βαζουν οι εγκυες στην κοιλια.... :whistling:
Eγω οπως το βλεπω μαλλον ποιο γρηγορα θα ξεραθει το δερμα του προσωπου του ιδιοκτητη ...:laugh:
Οποια αλοιφη ελκυει φυσικα και τη σκονη σαν μαγνητης...
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
... οι ελαστικές αναρτήσεις δεν είναι όπως το foam ...να πολυμερίζονται και να σπάνε.....
Νομίζω εξαρτάται. Στα παλιά KEF συνήθως δείχνουν ακούραστες. Εχω δεί όμως σπασμένες ελαστικές αναρτήσεις σε Philips (που ήταν καλά μεγάφωνα).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Νομίζω εξαρτάται. Στα παλιά KEF συνήθως δείχνουν ακούραστες. Εχω δεί όμως σπασμένες ελαστικές αναρτήσεις σε Philips (που ήταν καλά μεγάφωνα).
συμβαίνει...το έχω δει κ εγώ αλλά σε φτηνό ηχείο....
τι να κάνουμε? τίποτα δεν είναι αθάνατο....
απλά μια αλοιφή δεν θα αλλάξει κιόλας τις ιδιότητες ενός υλικού...
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
και βαζελινη κανει και ποιοτικο σπρει σιλικονης για λαστιχα πορτας αυτοκινητου.βαζελινη απλωνεις λεπτη στρωση με ενα μαλακο πανακι η μικρο πινελο.το σπρει ψεκαζεις μεσα σε ενα μικρο δοχειο λιγο και μετα το περνεις απο μεσα και απλωνεις με μικρο πινελακι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Είναι εντελώς λάθος η χρήση βαζελίνης και λοιπόν λιπαντικών. Αλλοιώνει τα χαρακτηριστικά της ανάρτησης και επιπλέον μαζεύει σκόνη που δεν απομακρύνεται, με αποτέλεσμα την γρηγορότερη καταστροφή του μεγαφώνου.
Όσο μπορείς το προστατεύεις από ηλιακή ακτινοβολία και τέλος.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
απο φωτο μοιαζει με foam.
προστασια απο το φως και οσο βγαλει.
η αλλαγη του δεν ειναι ευκολη και δεν δημιουργει προβληματα.
αν ειναι rubber δεν παθαινει τιποτα.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Είναι εντελώς λάθος η χρήση βαζελίνης και λοιπόν λιπαντικών. Αλλοιώνει τα χαρακτηριστικά της ανάρτησης...
Ε ναι, αυτό λένε οι θιασώτες της "λίπανσης" - οτι μαλακώνει αναρτήσεις που αλλιώς θα ξεραίνονταν με την πάροδο του χρόνου.
Δεν έχω άποψη. Σε κάτι αρχαία KLH που είχα χρησιμοποιήσει τη γέλη σιλικόνης πάντως, ο ήχος έστρωσε εμφανώς. Αλλά δεν έχω μετρήσεις, ενώ ήταν και κροσαρισμένα προς τα κάτω σε σαμπ, αρα δεν ξέρω τι επηρεάστηκε στις χαμηλές οκτάβες.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
5
Το refoaming δεν αλλοιωνει σχεδόν πάντα την ηχητική υπογραφή του ηχείου;
Οχι. Για να αλλαχθεί σημαίνει ότι κάτι είχε πάθει. Άρα δεν έπαιζε όπως έπρεπε. Όταν το αλλάζουμε ,ο ήχος αλλάζει προς το καλύτερο, αφού δεν παίζει πλέον με φθαρμένα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top