Συσκότιση σε χώρο με υαλότουβλα

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Στο χώρο που σκοπεύω να τοποθετήσω προβολέα, η μόνη μη ελεγχόμενη πηγή φωτός είναι δυο κάθετες σειρές υαλότουβλα, "χωμένες" μέσα στον τοίχο (δηλ. ο τοίχος σταματάει, ξεκινούν τα υαλότουβλα πιο μέσα και μετά ξανασυνεχίζει τοίχος, σαν ένα κάθετο παραλληλόγραμμο μέσα στον τοίχο - επίσης δεν φτάνουν μέχρι το ταβάνι αλλά σταματούν σε κάποιο ύψος) και αρκετά "στενές" σε πλάτος. Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να τις καλύψω αποτελεσματικά ώστε να μην περνάει φως (όσο γίνεται τουλάχιστον); Να σημειώσω ότι μ' ενδιαφέρει κατά πρώτον αποτελεσματική συσκότιση και κατά δεύτερον το αισθητικό αποτέλεσμα (ο χώρος θα χρησιμοποιείται κυρίως για τις προβολές). Επίσης δε μ' ενδιαφέρει να έχω τη δυνατότητα να μπορώ ν' αφήσω το φως να περάσει (όχι ότι με πειράζει κάτι τέτοιο, απλά η πρώτη προτεραιότητα είναι η συσκότιση) - ας μείνουν κλειστά συνεχώς (υπάρχει μπαλκονόπορτα για το φως). Σκεφτόμουν πχ. στόρια αλλά είναι αρκετά δύσκολο να τοποθετηθούν γιατί είναι στενά τα πλαίσια του τοίχου που υπάρχουν τα υαλότουβλα και επιπλέον η μια σειρά έχει στο πάνω μέρος τοποθετημένο το air condition... Συν νομίζω ένα κάποιο φως θα πέρναγε από στόρια. Οι κουρτίνες επίσης πολύ δύσκολο να τοποθετηθούν για τους ίδιους λόγους. Εκεί που έχω καταλήξει μέχρι στιγμής είναι να κολλήσω απλά κάποια χοντρά χαρτόνια που θα μπορώ να τα προσαρμόσω στα υαλότουβλα αρκετά καλά ώστε να εφάπτονται στις άκρες. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι καταρχήν αν έχετε κάποια διαφορετική γνώμη. Μήπως υπάρχει κάποιος πιο ενδεδειγμένος τρόπος; Από την άλλη, αν η ιδέα για τα χαρτόνια είναι εφικτή μήπως υπάρχει κάποιο πιο "ειδικό" χαρτόνι για τέτοιες δουλειές; Είχα ακούσει πχ. ότι υπάρχουν κάποια με κόλλα από πίσω (σαν ταπετσαρία). Αλλά δεν ξέρω έτσι πόσο εύκολο θα είναι να καθαριστεί το υαλότουβλο αν ποτέ αποφασίσω να τα βγάλω (όπως είπα και παραπάνω, αφού τα βάλω εκεί θα μείνουν, δε θα τα βγάζω και θα τα επανατοποθετώ, αλλά στο μέλλον μπορεί να χρειαστεί για κάποιο λόγο να φύγουν). Μήπως να χρησιμοποιούσα απλά χαρτόνια με κόλλα; Ή μήπως με σιλικόνη; Ή ακόμα πιο απλά με blue tack... απλά ανησυχώ μήπως θα πέφτουν εύκολα. Πέραν της συσκότισης καλό θα ήταν να μπορούσα να καθαρίσω τα υαλότουβλα αν κάποια στιγμή θέλω να βγάλω τα χαρτόνια ή ότι άλλο κολλήσω... Γνώμες;
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Εγω λέω να κόψεις κομμάτια κόντρα πλακέ λίγο μεγαλύτερα απο το άνοιγμα ώστε να μη περνάει καθόλου φως, να τα βάψεις στο χρώμα του τοίχου ωστε να μη ξεχωρίζουν και να τα κολήσεις με χοντρή ταινία διπλής όψεως ή ακόμα καλύτερα με Velcro για να μπορείς και να τα βγάζεις αν θες.
 


GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Δε ξέρω αν υπάρχει Ελληνική λέξη, είναι τα χράτς χρούτς που έχουν και πολλά αθλητικά παπούτσια αντί για κορδόνια :wink:
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Έλα ρε! Δεν ήξερα ότι πωλείται και ξεχωριστά... πού μπορώ να το βρώ έχεις ιδέα;
 



Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Στο φυλλαδιο του LDL για την 27/2 εχει velcro καρουλι και σε καλη τιμη .
Για check out Μανο :wink:
 


Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Μανο, ΑΥΤΟ ακριβως ενοουσα!!! :D
Οσο για το i του Lidl , να πω ο Δαιμονας του Τυπογραφειου;;; :lol: :lol: :lol:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top