Σχέση απόκρισης συχνότητας ηχείου και έντασης μετρήσεων.

Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
Είναι δυνατόν να μεταβληθεί η απόκριση συχνότητας ενός ηχείου ανάλογα την ένταση που θα πάρουμε μέτρηση ;
Μιλάω για εντάσεις πάντα πάνω από το noise floor του χώρου .
Χθες έκανα κάποια πειράματα / μετρήσεις στα ηχεία στο χώρο μου και παρατήρησα ότι η καμπύλη του κεντρικού μου ηχείου (Klipsch RP600C) αλλάζει δραματικά ανάλογα με την ένταση της μέτρησης .
Στα 75 / 85 db μέτρηση η καμπύλη είναι όπως αναμένεται να είναι για το συγκεκριμένο ηχείο.
Όμως αν η μέτρηση γίνει με ένταση 65 db η καμπύλη αλλάζει σε μεγάλο βαθμό από τα 4Khz και πάνω . 4Khz - 14 KHz κάνει μεγάλη βουτιά και απ τα 14 kHz και πάνω παίρνει απότομη ανοδική πορεία επίσης μεγάλη .
Το ηχείο είναι τοποθετημένο θεωρώ σωστά , εντελώς στην άκρη και λίγο πιο έξω απ το έπιπλο που πατά με ελαφρά κλίση προς τα πάνω απόσταση 2,70 μ από εμένα.
Οι μετρήσεις έγιναν με Umik 1 καλιμπραρισμενο , REW με σταθερό μικρόφωνα αλλά και με κινούμενο μικρόφωνο στις γύρω περιοχές απ τη θέση ακρόασης .
Τα αποτελέσματα έμειναν τα ίδια όπως τα περιγράφω πιο πάνω .
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
ανέβασε φωτό αν μπορείς

έχεις μαραντζ- denon?

έχεις dynamic eq στο on?
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
ανέβασε φωτό αν μπορείς

έχεις μαραντζ- denon?

έχεις dynamic eq στο on?
Καλημέρα , Yamaha έχω . Τα προσέχω αυτά όλα off είναι dynamic volume /drc /ypao κτλ . Είμαι στη δουλειά αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία του REW , το απόγευμα θα ανεβάσω φωτογραφίες απ τα σχετικά γραφήματα .
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
ανέβασε φωτό αν μπορείς

έχεις μαραντζ- denon?

έχεις dynamic eq στο on?
Επανέρχομαι με φωτογραφίες .
Όλες οι μετρήσεις είναι με τη μέθοδο του κινούμενου μικροφώνου ακριβώς στη θέση ακρόασης και σε επιφάνεια 40 εκ μπροστά, πίσω, αριστερά , δεξιά από αυτή . (Περίπου 100 averages )
Κεντρικό ηχείο ,
πράσινο γράφημα μέτρηση με μ.ο. 75db αναμενόμενη απόκριση .
Μπλε γράφημα μετρηση
760EA900-71B7-427C-AA65-43552A1CBA98.jpeg



Το πορτοκαλί είναι το δεξί ηχείο
(Rp 6000F- ίδιο tweeter με το κεντρικό )όπου σε μέτρηση στα 65db το γράφημα μείνει όπως αναμένεται .
1FA0F65B-F44A-4FAD-B0C9-9B94D9E66B20.jpeg

Μιας και βάζω φωτογραφίες από τις μετρήσεις ας βάλω και άλλες δυο να δείτε πως είναι ο χώρος .

Δεξί Αριστερό
F3B078DB-2709-4E8A-A470-A060496F5C3F.jpeg


Sub χωρίς eq πορτοκαλί ,
πράσινο η καμπύλη που έφτιαξα με mini dsp 2X4
A1FE88A7-F91A-48E5-AC7E-13F74D5051D8.jpeg
 
Last edited:

Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
Καλημέρα , πείτε τίποτα βρε παιδιά , βαριέμαι στη δουλειά :beach:. Τι να κάνω με τις καμπύλες που με ταλαιπωρούν ;
 


Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
βάλε και ένα RT60 αν θες
Sorry , δεν έχω πρόσβαση τώρα , το βραδάκι θα τα ανεβάσω και rt60 . Να βάλω για τα 3 μπροστά ηχεια ξεχωριστά μαζί με το sub ?
Βασικά τη Παρασκευή που δεν δουλεύω θα ανοίξω θέμα με όλες τις μετρήσεις για τα πάντα να μου πείτε γνώμες για τη γενικότερη κατεύθυνση που πρέπει να πάρω . Προς το παρόν με προβλημάτισε η διαφορα της καμπύλης του κεντρικού ηχείου ανάλογα με τη στάθμη της μέτρησης .
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Sorry , δεν έχω πρόσβαση τώρα , το βραδάκι θα τα ανεβάσω και rt60 . Να βάλω για τα 3 μπροστά ηχεια ξεχωριστά μαζί με το sub ?
Τουλάχιστον για το κεντρικό που έχεις το περίεργο φαινόμενο, αλλά γιατί όχι και για τα άλλα!
Το RT60 μας ενδιαφέρει απο 250Hz περίπου και πάνω, οπότε το sub είναι αδιάφορο εδώ.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top