Σωστή απόδοση χρωμάτων στις εκτυπωσεις φωτο.

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Σωστή απόδοση χρωμάτων στις εκτυπωσεις φωτο.

Εξηγησε αν θες σε βαθος οσο αναφορα καρτες γραφικων γιατι δεν κανουμε παιχνιδι να το παρουμε πιο ζεστα το θεμα να βγαλουμε και νοημα. Η ταχυτητα σε αρχεια 500MB ειναι το μονο σημειο που το νιωθεις στην ανανεωση εστω και αυτα τα 1-2-4 δευτερολεπτα μετρανε η ακομη περισσοτερα.
Μερικες καρτες εχουν διαφορες σε κοντραστ και οξυτητα οπως η NVIDIA να ειναι λιγοτερο οξυτατη και να εχει λιγοτερο κοντραστ αλλα και αυτο διορθωνεται . Αλλα και να μην εισε εμπειρος να σκαλιζεις καρτες και καλιμπραρισματα παλι δυσαρεστημενος δεν θα μινεις αν πληρης τα υπολειπα περι σωστης φωτογραφιας .

Θα στο ξαναπω μια καρτα $100 με μια $400 δεν θα δεις διαφορα παρα μονο σε games και εκει ειναι που ολοι εχουνε φαγωθει με τις καρτες για το ποσο καλη ειναι η μια με την αλλη.

Για να εχεις πιστες εκτυπωσεις στο ειπα και θα στο ξαναπω ολα πρεπει να ειναι σχετικα σε ενα λογικο πλαισιο απο την αρχη της ληψης εως το τελος.

Το sRGB ειναι οτι μα οτι χειροτερο μπορεις να κανεις για σωστη εκτυπωση.
Το sRGB ειναι για κατι μηχανουλες τσεπης που βγαζουνε sRGB ετσι λοιπον ειναι ανωφελο να εκτυπωσεις σε επαγγελματικο πανακριβο εκτυπωτη δεν βγαζει κανενα νοημα .

Σε περιπτωση που εχεις μια μηχανη κλασης Nikon D3 - D3X και εκτυπωσεις σε sRGB τοτε πρεπει καποιος να τα εχει χαμενα .

Αν θες να ανεβασω καποιο 16bit αρχειο Adobe RGB να κανεις δοκιμη αφου το κανεις μετατροπη σε sRGB να δεις στα 8bit & μικροτερο gamut τι θα γινει κυριως σε καμμια φωτογραφια με πολυ μπλε. Ασε που το DR της επαγγελματικης μηχανης θα παει περιπατο .

Ο μονος τροπος να μαθει καποιος τι κανει το καθε πραγμα ειναι να βαλει ο ιδιος χερι και να εχει μια ορισμενη εμπειρια.

Σε ενα εκτυπωτηριο θεσσαλονικη πριν μερικα χρονια ο τυπος το επαιζε και καλα εμπειρος οταν πηγα να εκτυπωσο μερικα πορτραιτα υψηλης ποιοτητας σε χαρτι δικο μου. Κατοπιν μου ειπε οτι το color profile ειναι μπαρουφες και αυτος ξερει τα παντα.

Αποτελεσμα να δοκιμασω τα δικα μου color profile για το χαρτι και να βαλουμε διπλα την εκτυπωση του , δηλαδη 8μπιτ sRGB χωρις το απαραιτητο color profile .

Περιτο να σου πω οτι εχασε και πελατες διοτι αφου λογομαχουσαμε ετυχε να ειναι μερικοι φωτογραφοι και αφου ειδαν την τεραστια διαφορα καταλαβανε αμεσως οτι εχουν να κανουνε με βλακα .


Η διαφορα ειναι οχι μονο εμφανες αλλα βγαζι ματι εκτος αν καποιος δινει αρχεια απο μηχανη τσεπης που αυτες βγαζουνε sRGB και εκει μονο καλα ειναι να τυπωνεις στο sRGB .

Το θεμα ομως περι κακης εκτυπωσης οταν ακουω στο ιντερνετ δεν ειναι τοσο απο εκτυπωτηρια παρα απο τα ιδια τα ατομα που βαζουνε χερι στις φωτογραφιες τους σε οθονες μη καλιμπραρισμενες και επιπλεον διορθωνουνε στα τυφλα χωρις καν να ξερουνε τι ειναι τιμη χρωματος και που πατανε. Εκτος αυτου η αρχικη ληψη ειναι χαλια και περιμενουν θαυματα απο τον εκτυπωτη .

Αν θελεις να ξερεις τι κανει ενα εκτυπωτηριο βγαλε μια φωτογραφια με σχετικα καλο καιρο καλη σχετικα ληψη κανε χρηση γκρι καρτας δωστην στον εκτυπωτη σε Adobe RGB και πεστου τι προφιλ εχεις αν στην περιπτωση αυτη εξακολουθει να σου βγαζει χαλια φωτογραφιες τοτε φταιη το εκτυπωτηριο .
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
Απάντηση: Σωστή απόδοση χρωμάτων στις εκτυπωσεις φωτο.

Εξηγησε αν θες σε βαθος οσο αναφορα καρτες γραφικων γιατι δεν κανουμε παιχνιδι να το παρουμε πιο ζεστα το θεμα να βγαλουμε και νοημα. Η ταχυτητα σε αρχεια 500MB ειναι το μονο σημειο που το νιωθεις στην ανανεωση εστω και αυτα τα 1-2-4 δευτερολεπτα μετρανε η ακομη περισσοτερα.
Μερικες καρτες εχουν διαφορες σε κοντραστ και οξυτητα οπως η NVIDIA να ειναι λιγοτερο οξυτατη και να εχει λιγοτερο κοντραστ αλλα και αυτο διορθωνεται . Αλλα και να μην εισε εμπειρος να σκαλιζεις καρτες και καλιμπραρισματα παλι δυσαρεστημενος δεν θα μινεις αν πληρης τα υπολειπα περι σωστης φωτογραφιας .

Θα στο ξαναπω μια καρτα $100 με μια $400 δεν θα δεις διαφορα παρα μονο σε games και εκει ειναι που ολοι εχουνε φαγωθει με τις καρτες για το ποσο καλη ειναι η μια με την αλλη.

Για να εχεις πιστες εκτυπωσεις στο ειπα και θα στο ξαναπω ολα πρεπει να ειναι σχετικα σε ενα λογικο πλαισιο απο την αρχη της ληψης εως το τελος.

Το sRGB ειναι οτι μα οτι χειροτερο μπορεις να κανεις για σωστη εκτυπωση.
Το sRGB ειναι για κατι μηχανουλες τσεπης που βγαζουνε sRGB ετσι λοιπον ειναι ανωφελο να εκτυπωσεις σε επαγγελματικο πανακριβο εκτυπωτη δεν βγαζει κανενα νοημα .

Σε περιπτωση που εχεις μια μηχανη κλασης Nikon D3 - D3X και εκτυπωσεις σε sRGB τοτε πρεπει καποιος να τα εχει χαμενα .

Αν θες να ανεβασω καποιο 16bit αρχειο Adobe RGB να κανεις δοκιμη αφου το κανεις μετατροπη σε sRGB να δεις στα 8bit & μικροτερο gamut τι θα γινει κυριως σε καμμια φωτογραφια με πολυ μπλε. Ασε που το DR της επαγγελματικης μηχανης θα παει περιπατο .

Ο μονος τροπος να μαθει καποιος τι κανει το καθε πραγμα ειναι να βαλει ο ιδιος χερι και να εχει μια ορισμενη εμπειρια.

Σε ενα εκτυπωτηριο θεσσαλονικη πριν μερικα χρονια ο τυπος το επαιζε και καλα εμπειρος οταν πηγα να εκτυπωσο μερικα πορτραιτα υψηλης ποιοτητας σε χαρτι δικο μου. Κατοπιν μου ειπε οτι το color profile ειναι μπαρουφες και αυτος ξερει τα παντα.

Αποτελεσμα να δοκιμασω τα δικα μου color profile για το χαρτι και να βαλουμε διπλα την εκτυπωση του , δηλαδη 8μπιτ sRGB χωρις το απαραιτητο color profile .

Περιτο να σου πω οτι εχασε και πελατες διοτι αφου λογομαχουσαμε ετυχε να ειναι μερικοι φωτογραφοι και αφου ειδαν την τεραστια διαφορα καταλαβανε αμεσως οτι εχουν να κανουνε με βλακα .


Η διαφορα ειναι οχι μονο εμφανες αλλα βγαζι ματι εκτος αν καποιος δινει αρχεια απο μηχανη τσεπης που αυτες βγαζουνε sRGB και εκει μονο καλα ειναι να τυπωνεις στο sRGB .

Το θεμα ομως περι κακης εκτυπωσης οταν ακουω στο ιντερνετ δεν ειναι τοσο απο εκτυπωτηρια παρα απο τα ιδια τα ατομα που βαζουνε χερι στις φωτογραφιες τους σε οθονες μη καλιμπραρισμενες και επιπλεον διορθωνουνε στα τυφλα χωρις καν να ξερουνε τι ειναι τιμη χρωματος και που πατανε. Εκτος αυτου η αρχικη ληψη ειναι χαλια και περιμενουν θαυματα απο τον εκτυπωτη .

Αν θελεις να ξερεις τι κανει ενα εκτυπωτηριο βγαλε μια φωτογραφια με σχετικα καλο καιρο καλη σχετικα ληψη κανε χρηση γκρι καρτας δωστην στον εκτυπωτη σε Adobe RGB και πεστου τι προφιλ εχεις αν στην περιπτωση αυτη εξακολουθει να σου βγαζει χαλια φωτογραφιες τοτε φταιη το εκτυπωτηριο .
Φίλε μου δεν καταλαβαίνω γιατί σε έχει πιάσει εμμονή με τις κάρτες γραφικών. Ανέφερα σε κάποιο σημείο ότι η ποιότητα της κάρτας αποτελεί παράγοντα –και μάλιστα όχι βασικό– στην απεικόνιση των χρωμάτων και έκτοτε έχεις κολλήσει με αυτό. Και για να χρησιμοποιήσω και μια δική σου έκφραση, στο είπα και θα στο ξαναπώ, τι σχέση έχει η λήψη της φωτογραφίας με αυτό που αναφέρθηκα? Δεν θέλω να φανώ προσβλητικός, αλλά μάλλον δεν έχεις καταλάβει τίποτε από ό,τι έχω γράψει, γι αυτό και δεν διευκρινίζεις άλλωστε και κάποια σημεία.
Η ενασχόλησή σου με τη φωτογραφία δεν αμφισβητεί κανένας ότι μπορεί να είναι σημαντική, ωστόσο με τον τρόπο που αναφέρεσαι σε κάποια σημεία, όπως, για παράδειγμα: Το sRGB ειναι για κατι μηχανουλες τσεπης που βγαζουνε sRGB ετσι λοιπον ειναι ανωφελο να εκτυπωσεις σε επαγγελματικο πανακριβο εκτυπωτη δεν βγαζει κανενα νοημα ή Αν θες να ανεβασω καποιο 16bit αρχειο Adobe RGB να κανεις δοκιμη αφου το κανεις μετατροπη σε sRGB να δεις στα 8bit & μικροτερο gamut, βγάζω το συμπέρασμα ότι αγνοείς θεωρητικά θέματα που άπτονται της χρωματομετρίας και ως εκ τούτου αμφιβάλλω εάν έχεις κατανοήσει σε βάθος έννοιες όπως οι χρωματικοί χώροι «sRGB» και «Adobe RGB», το βάθος χρώματος «16 bit» κ.ά. Και εάν πράγματι συμβαίνει αυτό, έχω μια απορία, σε ενδιαφέρει να τα κατανοήσεις ή θα αρκεστείς σε αυτά που έχεις καταλήξει βάσει πειραματισμών?
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Σωστή απόδοση χρωμάτων στις εκτυπωσεις φωτο.

Δεν τίθεται ούτε καν λόγος περί εμμονής στο θέμα με τις κάρτες γραφικών , απλά η εν μέρη επιμονη μου αποσκοπεί στο να μην δώσουμε την εντύπωση μάλλον κανένα "κόμπλεξ" στον κοσμάκη ότι χρειαζόμαστε κάρτες γραφικών $1000 για σωστά χρώματα .

O τρόπος που το έθεσες περί κάρτες γραφικών μου έδωσε αυτή την εντύπωση .
Αφού βγάλαμε λοιπόν συμπέρασμα με της κάρτες γραφικών πάμε παρακάτω Shall we ?

Όλους τους πειραματισμούς που έχω κάνει είναι βάση κάποιας μάθησης που έχω κάνει μαζί με άτομα σοβαρά και έμπειρα στο είδος .

Αν θες σε παρακαλώ εξήγησε μου τι δεν έχω κατανόηση και μιλα πιο συγκεκριμένα μην μιλάμε με γρίφους εδώ γιατί δεν βγάζουμε κανένα νόημα .
Πάντα έχω ενδιαφέρον να ακούσω καινούργιες γνωμες από αλλα άτομα εξάλλου έτσι έχω μαθει αυτά που ήδη ξέρω και συνεχίζω να μαθαίνω .
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Διάβασα διάφορα, για να μην κάνω quote ένα ένα, ας πώ την γνώμη μου.

Σε εξωτερικά μαγαζιά για εκτυπώσεις, σχεδόν πάντα δίνουμε sRGB. Αλλιώς θα βγούν άλλα ντ'αλλων. Ίσως εκεί οφείλονται οι διαφορές του pixelfun. Δεν νομίζω οι διαφορές να είναι τόσο τραγικές όσο λές, αυτό απλά δεν γίνεται. Μόνο αν πήγες αρχείο adobeRGB και ήταν δηλωμένο ως sRGB. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αυτές είναι οι διαφορές των 2 colorspace. Αυτές είναι οι διαφορές των λάθος ρυθμίσεων. (ισοδύναμο με το να έχουμε μια πολύ φωτεινή οθόνη και να παραπονιούμαστε ότι οι φώτο μας βγαίνουν σκοτεινές) Αν τον ξέρουμε τον εκτυπωτή, και έχουμε κάνει τις δοκιμές μας, και έχουμε δηλώσει στο χειριστή του μηχανήματος ότι είναι adobeRGB ίσως (δεν το έχω κάνει) βγεί καλύτερα. Αλλιώς sRGB.

Το Dynamic Range και το βάθος χρώματος 8bit, 16bit, δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με το colorspace. Η κάρτα γραφικών το ίδιο. Απειροελάχιστες διαφορές αλλά δεν αφορούν το colorspace.

Τέλος για την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών, το sRGB, αρκεί. Σου δίνει το 98% αυτών που σου δίνει το adobeRGB. Μάλιστα σε πολλούς -ακόμα και μερικούς που θέλουν να νομίζουν ότι έχουν έμπειρο μάτι- αν τους τους βάλεις δίπλα δίπλα εκτυπώσεις (σωστές) δεν καταλαβαίνουν εύκολα διαφορά. Εγώ που δεν έχω μηχανούλα τσέπης... sRGB χρησιμοποιώ.
Για να δουλέψει σωστά το adobeRGB, πρέπει όλα τα κομμάτια της αλυσίδας να είναι σωστά ρυθμισμένα. Αν δεν είναι έστω και ένα κομμάτι της αλυσίδας σωστά ρυθμισμένο, με περασμένο προφίλ, το αποτέλεσμα θα είναι ΠΟΛΥ χειρότερο απο το να είχες εξαρχής απλό sRGB και το κεφάλι σου ήσυχο. Τόσο χειρότερο που ίσως βγάζει μάτι.

Αν πάς adobeRGB αρχείο σε εκτυπωτή και το δεί σαν sRGB θα βγεί μια ξεθωριασμένη αηδία.

Και για να κλείσω το θέμα... ποια οθόνη δείχνει σωστά adobeRGB. Ήδη η αλυσίδα που λέγαμε για να έχεις σωστά χρώματα είναι σπασμένη. Αν έχεις δώσει καμιά 800-1000άρα για οθόνη, (συγκεκριμένη όχι απλώς μια ακριβή οθόνη) μετά μπές στον κόπο να το ψάξεις για να τυπώνεις αυτό που ακριβώς βλέπεις. Αλλιώς η ακρίβεια που αναζητάς είναι χαμένη απο χέρι.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Σωστή απόδοση χρωμάτων στις εκτυπωσεις φωτο.

Διάβασα διάφορα, για να μην κάνω quote ένα ένα, ας πώ την γνώμη μου.

Σε εξωτερικά μαγαζιά για εκτυπώσεις, σχεδόν πάντα δίνουμε sRGB. Αλλιώς θα βγούν άλλα ντ'αλλων. Ίσως εκεί οφείλονται οι διαφορές του pixelfun. Δεν νομίζω οι διαφορές να είναι τόσο τραγικές όσο λές, αυτό απλά δεν γίνεται. Μόνο αν πήγες αρχείο adobeRGB και ήταν δηλωμένο ως sRGB. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αυτές είναι οι διαφορές των 2 colorspace. Αυτές είναι οι διαφορές των λάθος ρυθμίσεων. (ισοδύναμο με το να έχουμε μια πολύ φωτεινή οθόνη και να παραπονιούμαστε ότι οι φώτο μας βγαίνουν σκοτεινές) Αν τον ξέρουμε τον εκτυπωτή, και έχουμε κάνει τις δοκιμές μας, και έχουμε δηλώσει στο χειριστή του μηχανήματος ότι είναι adobeRGB ίσως (δεν το έχω κάνει) βγεί καλύτερα. Αλλιώς sRGB.

Το Dynamic Range και το βάθος χρώματος 8bit, 16bit, δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με το colorspace. Η κάρτα γραφικών το ίδιο. Απειροελάχιστες διαφορές αλλά δεν αφορούν το colorspace.

Τέλος για την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών, το sRGB, αρκεί. Σου δίνει το 98% αυτών που σου δίνει το adobeRGB. Μάλιστα σε πολλούς -ακόμα και μερικούς που θέλουν να νομίζουν ότι έχουν έμπειρο μάτι- αν τους τους βάλεις δίπλα δίπλα εκτυπώσεις (σωστές) δεν καταλαβαίνουν εύκολα διαφορά. Εγώ που δεν έχω μηχανούλα τσέπης... sRGB χρησιμοποιώ.
Για να δουλέψει σωστά το adobeRGB, πρέπει όλα τα κομμάτια της αλυσίδας να είναι σωστά ρυθμισμένα. Αν δεν είναι έστω και ένα κομμάτι της αλυσίδας σωστά ρυθμισμένο, με περασμένο προφίλ, το αποτέλεσμα θα είναι ΠΟΛΥ χειρότερο απο το να είχες εξαρχής απλό sRGB και το κεφάλι σου ήσυχο. Τόσο χειρότερο που ίσως βγάζει μάτι.

Αν πάς adobeRGB αρχείο σε εκτυπωτή και το δεί σαν sRGB θα βγεί μια ξεθωριασμένη αηδία.

Και για να κλείσω το θέμα... ποια οθόνη δείχνει σωστά adobeRGB. Ήδη η αλυσίδα που λέγαμε για να έχεις σωστά χρώματα είναι σπασμένη. Αν έχεις δώσει καμιά 800-1000άρα για οθόνη, (συγκεκριμένη όχι απλώς μια ακριβή οθόνη) μετά μπές στον κόπο να το ψάξεις για να τυπώνεις αυτό που ακριβώς βλέπεις. Αλλιώς η ακρίβεια που αναζητάς είναι χαμένη απο χέρι.

Σε εξωτερικα μαγαζια που ειναι για της μαζες σιγα μην κανουνε τιποτα ανωτερο απο το ενα εχει ο μυλος και αλεθει sRGB .
Αυτο ομως δεν το κανουν ολα τα μαγαζια αλλα εδω που τα λεμε οι μαζες εχουν τυφλα απο το να βγαλουν μια σωστη φωτογραφια και ετσι πανω σε αυτη τη βαση το sRGB δεν ειναι ασχημο ουτε κανει ζημια.
Αναλογα τε γενια και τα χτενια που λενε

Για να βαλουμε τα πραγματα σε μια λογικη 98% το sRGB δεν σου δινει απο οτι θα παρεις με ενα μεγαλυτερο Gamut . Ενας καλος εκτυπωτης σηκωνει πολυ μα πολυ και επαναλαμβανω ΠΟΛΥ μεγαλυτερο Gamut απο το sRGB και τι στιγμουλα που καποιος μπορει να βγαλει μια φωτογραφια της προκοπης εννοειτε θα δεις και διαφορα.

Σε μεγαλυτερο Gamut οπως Adobe RGB & σε μεγαλυτερα πλουσιοτερα Gamut που υπαρχουνε εχεις απολυτο δικαιο αν δεν ξερεις τι κανεις θα γινουν ολα μανταρα αλλα μην ξεχνας οτι οι πληοψηφια του κοσμακη που κανει χρηση sRGB θα τα κανει ακομη χειροτερα.

Το αλλο που θα ηθελα να σου πω ειναι οτι το καθε εμπειρο ματι θα καταλαβει την διαφορα πολυ ανετα και εδω παλι εννοειτε να εχει αρχεια της προκοπης οχι μαυρη θολουρα και ανταρα απο κακοτραβηγμενα μουντα αρχεια.

Ακομη και ενας ασχετος που δεν ξερει τιποτα αν δει 4 κορνιζες με διαφορετικο χαρτι και εκτυπωση με πλουσιοτερο Gamut θα πει ααααα αυτο διχνει ποιο γλυκο και ομορφοτερο .


Το sRGB δεν ειναι κακο ουτε ασχημο και μαλιστα εχω κανει πολλες εκτυπωσεις για μαζες αλλα οταν ερχεται η δουλεια να κανεις κατι καλο αλλαζει το θεμα.
Οταν φωτογραφιζεις με μηχανες πανακριβες οπως D3 -D3X με φακους που κοστιζουν αλλο τοσο, καιι οταν εχεις καλους εκτυπωτες και ριχνεις λεφτα για καλο ακριβο χαρτι τοτε πες μου τι γινεται .

Καλο χρυσο το sRGB και μαλιστα ανωτερο απο την μαζα 98% που φωτογραφιζουνε αλλα δεν ειναι για ελαχιστους οτι το καλυτερο .

Καιι πριν ξεχασω στην μηχανη σου κανεις χρηση το sRGB ? .
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
50d με κάποια αξιοπρεπή συλλογή φακών.
Όμως απο την στιγμή που η οθόνη μου (μια κλασική 22άρα) δεν δείχνει τίποτα κοντά στο adobeRGB... αποφάσισα να μην μπλέξω. Όσες δοκιμές έκανα, οι φωτογραφίες πήγαν για πέταμα.

Θα μου πείς, έχεις δώσει (αν σκεφτείς και ότι πιο πριν είχα την 20d που είχε τότε πιο ακριβή απο την 5d... και γενικά πόσα λέφτα έχω δώσει κατά καιρούς) 3.000€-4.000€ και ίσως παραπάνω όλα αυτά τα χρόνια για φωτογραφικά, μια καλή οθόνη δεν πήρες ποτέ? Ε δεν πήρα γιατί πάντα οι καλές οθόνες κάναν στο 1000ρικο. Δεν είναι εύκολη απόφαση.
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
Απάντηση: Σωστή απόδοση χρωμάτων στις εκτυπωσεις φωτο.

Δεν τίθεται ούτε καν λόγος περί εμμονής στο θέμα με τις κάρτες γραφικών , απλά η εν μέρη επιμονη μου αποσκοπεί στο να μην δώσουμε την εντύπωση μάλλον κανένα "κόμπλεξ" στον κοσμάκη ότι χρειαζόμαστε κάρτες γραφικών $1000 για σωστά χρώματα .

O τρόπος που το έθεσες περί κάρτες γραφικών μου έδωσε αυτή την εντύπωση .
Αφού βγάλαμε λοιπόν συμπέρασμα με της κάρτες γραφικών πάμε παρακάτω Shall we ?

Όλους τους πειραματισμούς που έχω κάνει είναι βάση κάποιας μάθησης που έχω κάνει μαζί με άτομα σοβαρά και έμπειρα στο είδος .

Αν θες σε παρακαλώ εξήγησε μου τι δεν έχω κατανόηση και μιλα πιο συγκεκριμένα μην μιλάμε με γρίφους εδώ γιατί δεν βγάζουμε κανένα νόημα .
Πάντα έχω ενδιαφέρον να ακούσω καινούργιες γνωμες από αλλα άτομα εξάλλου έτσι έχω μαθει αυτά που ήδη ξέρω και συνεχίζω να μαθαίνω .
Για να τελειώνουμε με τις κάρτες, ειπώθηκε ότι υπάρχουν αποκλίσεις στην απόδοση των χρωμάτων και κανείς δεν μίλησε για 1000 δολλάρια ή 1000 ευρώ. Τελεία και παύλα.
Τώρα, εφόσον διαθέτουμε μια αξιοπρεπή κάρτα, κατά προτίμηση με DVI έξοδο (όποιος νομίζει ότι δεν παίζει κανένα ρόλο ας κρατήσει την onboard), το πιο βασικό είναι να καλιμπράρουμε την οθόνη, φτιάχνοντας color profiles (ICC) με τη χρήση ειδικού λογισμικού και xρωμομετρητή (Eye-One, Spyder κ.ά) και όχι μέσω Adobe Gamma.
Απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί να διαθέτουμε σωστό μόνιτορ (με πάνελ S-IPS ή S-PVA). Για μόνιτορ κατάλληλα για επεξεργασία φωτογραφίας μπορείτε να ενημερωθείτε εδώ: http://www.prad.de/en/monitore/reviews.html

Περί sRGB και Adobe RGB, ρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.kenrockwell.com/tech/adobe-rgb.htm ή ανάτρεξε και σε άλλα sites.
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
Απάντηση: Re: Σωστή απόδοση χρωμάτων στις εκτυπωσεις φωτο.

Για να βαλουμε τα πραγματα σε μια λογικη 98% το sRGB δεν σου δινει απο οτι θα παρεις με ενα μεγαλυτερο Gamut . Ενας καλος εκτυπωτης σηκωνει πολυ μα πολυ και επαναλαμβανω ΠΟΛΥ μεγαλυτερο Gamut απο το sRGB και τι στιγμουλα που καποιος μπορει να βγαλει μια φωτογραφια της προκοπης εννοειτε θα δεις και διαφορα.
Φυσικά και δεν ισχύει αυτό. Το sRGB αποδίδει ευρύτερη χρωματική κλίμακα (color gamut) από οποιονδήποτε τετράχρωμο εκτυπωτή, καθώς προβάλλει αποχρώσεις οι οποίες δεν μπορούν να αποτυπωθούν, λόγω της αδυναμίας του αφαιρετικού μοντέλου CMYK.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Σωστή απόδοση χρωμάτων στις εκτυπωσεις φωτο.

Φυσικά και δεν ισχύει αυτό. Το sRGB αποδίδει ευρύτερη χρωματική κλίμακα (color gamut) από οποιονδήποτε τετράχρωμο εκτυπωτή, καθώς προβάλλει αποχρώσεις οι οποίες δεν μπορούν να αποτυπωθούν, λόγω της αδυναμίας του αφαιρετικού μοντέλου CMYK.

Βλεπω βαζεις εξωτερικα λινκσ και αυτο μου διχνει οτι δεν εχεις εμπιρεια επι του θεματος , ετσι λοιπον μπορεις να κατεβασεις το αυθεντικο Raw οπως και τα 2 δειγματα να δεις οτι το θεμα ειναι ξεκαθαρο.

Σε περιπτωση που δεν γνωριζεις απο Photoshop το κοκκινο διχνει τα καμενα λευκα με το sRGB . Και οπως ΞΕΚΑΘΑΡΑ βλεπουμε με ευρυτερο Gamut στο ProPhoto RGB εχουμε μηδαμινες απωλιες και ευκολες χωρις απωλεια να διορθωσουμε. Εκτος απο τα καμενα δες και το πρασινο τι χαλια που γινεται και εκει το sRGB πονα παρα πολυ και δεν φανταζομαι καποιος που φωτογραφιζει τοπια να κανει χρηση το sRGB .

Αν δεν σου αρκει αυτο το απλο αλλα δυνατο δειγμα να σου βαλω και αλλα.

Σε μερικες περιπτωσεις το sRGB ΔΕΝ ειναι χειροτερο αλλα γιατι να το ρισκαρουμε.

Οσο για το CMYK κανεις φοβερο λαθος αλλα δεν θα επεκταθω περισσοτερο γιατι θα τα ανακατεψουμε ολα μαζι και ακρη δεν θα βγαλει κανενας .







Και το αυθεντικο , κατεβασε το και καντο εκτυπωση με SRGB και μετα με Adobe RGB & ProPhoto RGB να δεις ο ιδιος τι γινεται στην πραγματικοτητα.

http://rapidshare.com/files/291878461/_US93427.NEF.html
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.649
Απάντηση: Σωστή απόδοση χρωμάτων στις εκτυπωσεις φωτο.

Οι περιπτώσεις που αναφέρεστε είναι ελάχιστες και μόνο για επαγγελματική χρήση ή για σπάνιες ερασιτεχνικές .
Σίγουρα τα 16bit έχουν διαφορά που θα φανεί , όταν θέλουμε το τέλειο σε διαβαθμίσεις χρώματος , αλλά θέλει πολύ ψάξιμο στο πού θα εκτυπώσεις. Πρέπει να είσαι πάνω από το κεφάλι τους , γιατί μου έχει τύχει βαριεστημένος υπάλληλος να τις μετατρέψει σε 8bit για να μην ζορίζεται το pc αφού τις άνοιγε όλες μαζί !!!! Όταν τον έκραξα με κοιτούσε σαν χάνος .
Τα καλά εκτυπωτήρια είναι λίγα και όταν θέλεις να εκτυπώσεις κάτι τέλεια , πρέπει να είσαι εκεί, και με δοκιμές σε χαρτιά και προφιλ να βγάλεις το αποτέλεσμα που θέλεις.
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
Απάντηση: Re: Σωστή απόδοση χρωμάτων στις εκτυπωσεις φωτο.

Βλεπω βαζεις εξωτερικα λινκσ και αυτο μου διχνει οτι δεν εχεις εμπιρεια επι του θεματος , ετσι λοιπον μπορεις να κατεβασεις το αυθεντικο Raw οπως και τα 2 δειγματα να δεις οτι το θεμα ειναι ξεκαθαρο.
Μα γιατί να γράφω με δικά μου λόγια κάτι που έχει γραφτεί και ξαναγραφτεί από άλλους και μάλιστα βάσει επιστημονικών μετρήσεων. Εσύ θεώρησέ το ως απόδειξη έλλειψης εμπειρίας επί του θέματος. Δεν τραβάω κανένα ζόρι. Ακόμα και να ισχύει αυτό, όμως, θέλεις να λάβεις υπόψη σου ότι αυτά που υποστηρίζω δεν τα λέω από το κεφάλι μου, αλλά βασίζονται σε αρχές της χρωματομετρίας? Ας καταργήσουμε λοιπόν τη CIE, το θεωρητικό πλαίσιο των color models για τη μέθοδο αναπαραγωγής των χρωμάτων, των color spaces για τον ποσοτικό προσδιορισμό τους και τις επιστημονικές προσεγγίσεις για την ανθρώπινη αντίληψη του χρώματος και ας κάνουμε ευαγγέλιο αυτά στα οποία έχεις καταλήξει εσύ βλέποντας στην οθόνη σου και τυπώνοντας στον εκτυπωτή σου.

Σε περιπτωση που δεν γνωριζεις απο Photoshop το κοκκινο διχνει τα καμενα λευκα με το sRGB . Και οπως ΞΕΚΑΘΑΡΑ βλεπουμε με ευρυτερο Gamut στο ProPhoto RGB εχουμε μηδαμινες απωλιες και ευκολες χωρις απωλεια να διορθωσουμε. Εκτος απο τα καμενα δες και το πρασινο τι χαλια που γινεται και εκει το sRGB πονα παρα πολυ και δεν φανταζομαι καποιος που φωτογραφιζει τοπια να κανει χρηση το sRGB .

Αν δεν σου αρκει αυτο το απλο αλλα δυνατο δειγμα να σου βαλω και αλλα.
Να σε ρωτήσω κάτι? Είπε κανείς ότι το sRGB έχει μεγαλύτερο gamut από το ProPhoto RGB ή το AdobeRGB?
Είπες: Για να βαλουμε τα πραγματα σε μια λογικη 98% το sRGB δεν σου δινει απο οτι θα παρεις με ενα μεγαλυτερο Gamut . Ενας καλος εκτυπωτης σηκωνει πολυ μα πολυ και επαναλαμβανω ΠΟΛΥ μεγαλυτερο Gamut απο το sRGB και τι στιγμουλα που καποιος μπορει να βγαλει μια φωτογραφια της προκοπης εννοειτε θα δεις και διαφορα.

Είπα: Φυσικά και δεν ισχύει αυτό. Το sRGB αποδίδει ευρύτερη χρωματική κλίμακα (color gamut) από οποιονδήποτε τετράχρωμο εκτυπωτή, καθώς προβάλλει αποχρώσεις οι οποίες δεν μπορούν να αποτυπωθούν, λόγω της αδυναμίας του αφαιρετικού μοντέλου CMYK.

Θα προτιμούσα να εξηγήσεις πού βασίζεις θεωρητικά την άποψή σου και όχι να υπεκφεύγεις, μιλώντας περί ProPhoto και παραπέμποντας σε οικιακές εκτυπώσεις. Μα φυσικά και έχει ευρύτερη χρωματική κλίμακα και βγάζει gamut warning με τη διαφορά ότι το ανθρώπινο μάτι δεν μπορεί να αντιληφθεί όλες τις διαφορές, όπως και δεν είναι εφικτό να εκτυπωθεί το σύνολο της χρωματικής κλίμακας με την υπάρχουσα τεχνολογία! Είναι άλλο το τυπώνεται "καλύτερα" και άλλο το "διαφορετικά". Από κει και πέρα σημασία έχει εάν γίνεται σωστή μετατροπή από το ένα color space στο άλλο. Δηλαδή, για παράδειγμα, τι να την κάνεις την 16μπιτη πληροφορία εάν δεν υπάρχει τρόπος να αναπαραχθεί στην εκτύπωση? Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω!
Εάν τώρα μιλάμε για είδωλα που θέλουμε μόνο να βλέπουμε στο μόνιτορ και δεν τίθεται ζήτημα εκτύπωσης με γήινα μέσα, μπορείς να χρησιμοποιείς και CIELab, που διαθέτει ακόμη ευρύτερο gamut. Το θέμα μας, νόμιζα, ότι δεν είναι τι βλέπουμε στη οθόνη, αλλά τι από αυτά που βλέπουμε τυπώνεται με ακρίβεια τελικά. Τώρα θα ήθελα να σου προτείνω σχετική βιβλιογραφία επί του θέματος, αλλά θα με κατηγορήσεις ότι δεν τα έχω ανακαλύψει από μόνος μου και ότι από κάπου τα διάβασα!

Οσο για το CMYK κανεις φοβερο λαθος αλλα δεν θα επεκταθω περισσοτερο γιατι θα τα ανακατεψουμε ολα μαζι και ακρη δεν θα βγαλει κανενας.
Δε νομίζω ότι χρειάζεται να βγάλουν όλοι άκρη. Θεωρώ ότι θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να επεκταθείς.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Σωστή απόδοση χρωμάτων στις εκτυπωσεις φωτο.

Δεν μπορω να σε καταλαβω και ποιος εκανε αναφορα για 4χρωμους εκτυπωτες.
Ο φθηνουλης Epson Stylus Photo R2880 ο 3800 και ο καινουργιος μου σουπερ φανταστικος Epson Stylus Pro 7900 με τα 11 μελανια UltraChrome HDR αν ειχες την εμπιρεια απο τετοια μηχανηματα θα καταλαβενες τι γινεται σε εκτυπωση .

Δεν ξερω ποια ειναι η εμπιρεια σου σε φωτογραφια και τι εκτυπωτες εχεις κανει χρηση αλλα αν θες να σου στειλω μια φωτογραφια 8Χ10 με την φωτογραφια μαζι και κανε την εσυ εκτυπωση σε sRGB .

Αυτο που λες επισης περι εκτυπωσης στο σπιτι δηλαδη εγω με τον Epson Stylus Pro 7900 πρεπει να φοβαμε οτι θα εχω κατωτερη ποιοτητα απο εκτυπωση εξω ? ξερεις τι εκτυπωτες κανουνε χρηση εξω ? . Θα σου δωσο ενα καλο τιπ.
Καλυτερα να ανεις εκτυπωσεις με ενα φθηνο εκτυπωτη και καλο σαν τον μικρουλη $500 Epson Stylus Photo R2880 με δικα σου χαρτια προφιλ και τα λοιπα παρα να εκτυπωνεις εξω . Οι επαγγελματικοι εκτυπωτες που κανουνε χρηση εξω εχουνε μεν εκτυπωτες $20,000 πραγμα που εντυπωσιαζει το κοινο αλλα ο λογος που κοστιζουνε αυτοι οι εκτυπωτες ειναι γιατι ειναι γρηγοροι και μεγεθος.
ΦΥΣΙΚΑ υπαρχουν και εκτυπωτες με τα ιδια λεφτα που κανουνε θαυματα αλλα δεν ειναι για τον καθενα μιας που μια εκτυπωση θα σου κοστισει μια περιουσια.
Γενικα περι εξωτερικους και εσωτερικους εκτυπωτες σου λεω αν με καταλαβες εδω.

Το sRGB για τους σημερινους εκτυπωτες και μελανια ειναι πολυ χλωμο και για της μηχανες που βγαζουνε μεγαλης ποιοτητα χρωματα και γενικως ποιοτητα .

Το sRGB οπως σου ειπα δεν ειναι ασχημο αλλα ειναι πολυ πισω σχετικα με ευρυτερα Gamut πραγμα που θα το καταλαβει καποιος ξερωντας να κανη μια σωστη ληψη με μια επαγγελματικη καλη μηχανη και κανοντας χρηση εναν καλο εκτυπωτη .

Σε περιπτωση που καποιος δεν μπορει να τραβηξει μια φωτογραφια της προκοπης και σε περιπτωση που εκτυπωνει online η εκτυπωνει εξω χωρις διαχειριση χρωματον και τα λοιπα ναι νταξει sRGB και ξερο ψωμι αλλα ειπαμε εως εδω παραπερα δεν παει.

Περιτο να σου πω αλλα και εκτος αυτου απο το παραδειγμα μου που εβαλα με της φωτογραφιες που ειναι φως φαναρι παλι δεν το καταλαβες και δεν θα συνεχισω μιας που απο πλευρας μου δεν εχω ωρα για χασιμο .
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
Απάντηση: Σωστή απόδοση χρωμάτων στις εκτυπωσεις φωτο.

Δεν μπορω να σε καταλαβω και ποιος εκανε αναφορα για 4χρωμους εκτυπωτες.
Ο φθηνουλης Epson Stylus Photo R2880 ο 3800 και ο καινουργιος μου σουπερ φανταστικος Epson Stylus Pro 7900 με τα 11 μελανια UltraChrome HDR αν ειχες την εμπιρεια απο τετοια μηχανηματα θα καταλαβενες τι γινεται σε εκτυπωση .
Φίλε μου, και 111 μελάνια να έχει δεν παύει να βασίζεται στο αφαιρετικό CMY(K). Μπορεί να διερύνεται το gamut, αλλά δεν φτάνει το RGB. Ο σχηματισμός εικόνων στο αφαιρετικό σύστημα είναι συνέπεια χρωστικών ουσιών, σε αντίθεση με το προσθετικό RGB, στο οποίο απαραίτητη προυπόθεση είναι η ύπαρξη φωτεινής πηγής.
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Σωστή απόδοση χρωμάτων στις εκτυπωσεις φωτο.

Να διακόψω λίγο τη συζήτηση και να ζητήσω, αν γίνεται, να δείξετε κάποιο τρόπο ή με κάποιο οδηγό πως μπορούμε να εκτυπώνουμε αυτό που βλέπουμε στην οθόνη;
Γιατί καλά είναι αυτά που λέτε και μάλιστα αυξάνουν τις γνώσεις μας, αλλά πιστεύω ότι τα περισσότερα μέλη θα τα ενδιέφερε κάτι πιο απλό, κατανοητό και πρακτικό, έτσι ώστε να έχουν σε μεγάλο ποσοστό εκτύπωση ίδια με αυτή που βλέπουν στο μόνιτορ, χωρίς να θέλουν να εμβαθύνουν σε αναλύσεις.
Ευχαριστώ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.271
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top