Σωστό ύψος τοποθέτησης της τηλεόρασης

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλησπέρα σας.
Αφήνω κι εγώ τα 2 cents μου.

Πολύ σημαντικό μεν το λαϊκό "οπως την βρισκεις". Ασχέτως όμως με το "πως θα την βρεις", νομίζω ΤΕΧΝΙΚΆ αρτιότερη συμβουλή είναι του @Zizik

Καλώς ή κακώς οι οθόνες/τηλεοράσεις ΚΆΘΕ είδους επιβαρύνονται με γωνίες θέασης, οριζόντιες ΚΑΙ κάθετες. Ότι ισχύει τεχνικά για ένα μόνιτορ υπολογιστή ισχύει και για μια tv ανεξαρτήτως μεγέθους.

Θα παίξει με απόλυτα νούμερα"καλύτερα" όταν τα μάτια σου την έχουν κεντράρει ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα "γουστου", αυτό όμως είναι κανόνας. Προσωπικά, έχω στήσει έτσι ακριβώς 60αρα ώστε "χωμένος" στον καναπέ με πόδια στο τραπέζι να την κεντραρω απολυτως.
Τελικά εκεί κατέληξα και είναι μία χαρά και πιο ξεκούραστη η θέαση.
Κέντρο μάτια με κέντρο οθόνης!!
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Καλησπέρα. Να ρωτήσω σχετικά με το ύψος της τηλεόρασης, επειδή και εγώ ψάχνομαι πριν κάνω κάποιες κινήσεις σε αγορά τηλεόρασης και κρέμασμα στον τοίχο...

Συγκεκριμένα, αν μιλάμε για VA panel, το ύψος σε 65-70 πόντους από το δάπεδο (μιλάω πάντα για το κάτω μέρος της) ενδέχεται να επηρεάζει ως προς την θέαση? (επειδή λένε πως στα VA πρέπει να κάθεσαι ακριβώς κέντρο, αλλά φανταζόμουν το πρόβλημα μονο ως προς τις γωνίες ) Κάπου διάβασα κάποιον να προτείνει περίπου τους 50 πόντους για την xf9005 της sony λόγω VA panel και με προβλημάτισε.
Κάποια γνώμη?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Μέχρι 20 περίπου μοίρες σε κάθε κατεύθυνση δεν υπάρχει αλλοίωση στις VA. Σε τι ύψος θα κάθεσαι;
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
40 πόντοι είναι ο καναπές...Νομίζω με πρόχειρες μετρήσεις, κέντρο μάτια με tv έχω αν την βάλω στους 55 πόντους...αλλά μ αρέσει να είναι και λίγο πιο πάνω...αλλά αν είναι να μπλέξουμε, να μου λείπει...Δεν ξέρω αν μπορώ να βρω βάση δίχως βραχίονα που να μου επιτρέπει να την προσαρμόζω λίγο ως προς το ύψος
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Ζιζικο κλπ φίλοι, την Δευτέρα θα παραλάβω την sony kd65xf9005, σε τι ύψος να την βιδωσω κρεμασω στον τοίχο; Δεν ρώτησα το κατάστημα, μήπως γνωρίζει κάποιος εάν η τιβι συνοδεύεται κι από βάση για κρέμασμα στον τοίχο;
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Ζιζικο κλπ φίλοι, την Δευτέρα θα παραλάβω την sony kd65xf9005, σε τι ύψος να την βιδωσω κρεμασω στον τοίχο; Δεν ρώτησα το κατάστημα, μήπως γνωρίζει κάποιος εάν η τιβι συνοδεύεται κι από βάση για κρέμασμα στον τοίχο;
Κέντρο οθόνης στο ύψος του κεφαλιού.
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Οφθαλμίατρος μου είχε πει αόριστα: "λιγο χαμηλότερα από το ύψος των ματιών"
 


Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
όταν κάθεσαι στον καναπέ, οι υπότιτλοι στο ύψος των ματιών σου και τα tweeter L/R στο ύψος των αυτιών σου
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μιας και επαναφέρατε το θεματάκι να πω ότι πρόσφατα άλλαξα καναπέ ο οποίος ήταν 15 πόντους χαμηλότερος :rolleyes:
Οπότε τακάκια στα πόδια του αναγκαστικά χαχα.
 


Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Από τα σπεκς συμπεραίνεται ότι σε κάποιες χώρες η τιβι συνοδεύεται από βάση για στήριξη στον τοίχο ("κολλητά" στον τοίχο). Μάλλον η Ελλάδα δεν συγκαταλέγεται σε αυτές.
Από την άλλη, θα πρεπε να ρωτήσω τον πωλητή πώς την είχε κρεμάσει στον τοίχο του καταστηματος.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.925
Reaction score
41.185
μήπως το μπερδεύεις με τις τρύπες που έχει στην πλάτη σύμφωνα με την προδιαγραφή VESA όπου σε αυτές τις τρύπες πιάνουν οι βίδες που έχουν οι βάσεις τοίχου;
Εμένα δεν είχε πάντως
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Στον κωτσόβολο, για την συγκεκριμένη στα χαρακτηριστικά το αναφέρει πάντως,

κοτσο.jpg
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Με το "περιορισμένη πρόσβαση στα τερματικά", τελειώνει κάθε χρησιμότητα.
Εκτός αν συνδέσεις σε όλες τις HDMI θέσεις καλώδια μπας και χρειαστούν. :biggrin:
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Εντάξει, αν κάποιος δεν θέλει βραχίονες κλπ, δεν νομίζω ότι είναι και άσχημη....τώρα για τον περιορισμό πρόσβασης, φαντάζομαι παίζει ρόλο και πως έχει πίσω τις εισόδους....(αν πχ είναι πλάγια ή ακριβώς πίσω)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.925
Reaction score
41.185
Δεν παίζει με τίποτα για 65αρα....χρειάζονται τουλάχιστον 3 άνθρωποι, 2 να την κρατάνε (προσεκτικά και σύμφωνα με τις οδηγίες) ένας να κάνει όλες τις συνδέσεις όσο την κρατάς σχετικά μακριά από τον τοίχο (κεραία, δίκτυο τουλάχιστον, άντε και κάνα HDMI) και μετά...να προσπαθήσεις να τη βάλεις πάνω στη βάση και να προσευχηθείς όλα τα καλώδια με ένα μαγικό τρόπο να στρωθούν από πίσω όλα όμορφα από μόνα τους. :roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.193
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top