Σύγκριση μηχανών.

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Κύριοι καλή σας μέρα.Θα ήθελα παρακαλώ πολύ τα 'φώτα' σας.Θέλω να αγοράσω μια φωτο.μηχανή.Ειδιαίτερα πράγματα δεν θέλω,απλά με νοιάζει να βγάζει ΚΑΛΕΣ φωτογραφίες.Και να μην έχει τεράστιο όγκο επίσης.(Ως συσκευή.)
Παραθέτω κάποια μοντέλα που έχω ξεχωρίσει,χωρίς να δώσω περισότερα βεβαίως χρήματα,καθ ότι και οι καιροί είναι δύσκολοι.
Έχω τη Sony CyberShot DSC-W170 αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος.Δεν κάνει μάλλον η sony για φωτο.Θα ήθελα τη γνώμη σας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σημ.Τις τοποθεσίες τις βρήκα εντελώς τυχαία και είναι ενδεικτικές

1. OLYMPUS E-420 kit με 14-42mm & 40-150mm
http://www.photoagora.gr/olympus-e-420-kit-me-14-42mm-and-40-150mm.html

2. Olympus E520 14-42mm
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=79691

3. Canon EOS1000D 18-55mmN
http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=112401


4. Canon Power Shot G10
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=108041
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Απάντηση: Σύγκριση μηχανών.

το 520 βγαίνει πιο φτηνά απ'ότι λέει ο κοτσόβολος.

δες.


Ομοίως η G10. Δες.


Προσωπικά, αν έπαιρνα σήμερα μηχανή, θα προτιμούσα την OLYMPUS E-520 Double Zoom KIT 14-42+40-150 με 443 ευρώπουλα...

ΙΜΗΟ με 2 φακούς στα 443 ευρώ είναι μια ΑΧΤΥΠΗΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ...

Αν είσαι μάνιακ του ζουμ, ίσως και αυτή η πρόταση να σε ενδιαφέρει, με 14-42mm & 70-300mm φακούς. 640 γιούρος.
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Κι εγώ για την OLYMPUS E-520 προσανατολίζομαι.Είχα κάποτε olympus και ήμουν ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα.Δεν ξέρω όμως με την ανάλυση τι παίζεται..

G10 14.7 mp. Max resolution : 4416 x 3312
OLYMPUS E-520 10mp. Double : 3648 x 2736

Οι διαφορές αυτές δεν ξέρω αν είναι σημαντικές ως προς την ποιότητα.
Ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντησή σου.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Την ανάλυση μην την σκέφτεσαι.
Και σβήσε απο το μυαλό σου την G10. Όπως και οποιαδήποτε compact. Είναι στην ίδια κατηγορία με την SONY.

Επειδή το γεγονός ότι έχει 2 φακούς δεν λέει τίποτα, (443ευρώ με 2 φακούς, τι να τον κάνεις τον φακό αν δεν... μετά πάλι θα ψάχνεσαι για αναβαθμίσεις) θα σου πρότεινα την 1000d της Canon, με τον φακό της, και στην συνέχεια αργά και σταθερά πέρνεις κάτι καλύτερο σε φακούς.
Η Canon έχει πολύ μεγάλη προίκα σε φακούς, και επίσης λόγω της τεράστιας αγοράς υπάρχει πολύ πράγμα και σε μεταχειρισμένους φακούς για να κάνεις παιχνίδι.

Σε ποιότητα εικόνας δε, είναι επίσης σαφώς καλύτερη.

Οι φωτογραφίες της υπογραφής μου, αν πατήσεις είναι όλες απο canon. Άλλο μοντέλο απο την 1000d, αλλά είναι ίδια ακριβώς τεχνολογία αισθητήρα. Αλλάζει το σώμα, ταχύτητα, σημεία εστίασης κτλ, που δεν σε ενδιαφέρουν...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Απάντηση: Re: Σύγκριση μηχανών.

Επειδή το γεγονός ότι έχει 2 φακούς δεν λέει τίποτα, (443ευρώ με 2 φακούς, τι να τον κάνεις τον φακό αν δεν... μετά πάλι θα ψάχνεσαι για αναβαθμίσεις)...
Κοίτα να σου πω. Αν το κοιτάς σα βλαμμένος, όπως δηλαδή κοιτάζω εγώ την ακρίβεια του ρολογιού σε εξωτερικούς διανομείς ρολογιού για worldclock εφαρμογή σε πολλαπλές AES/EBU γραμμές από AES server (έτσι, για να ακούς μπράιαν φέρι ρε παιδί μου), έχεις απόλυτο δίκιο.

Αν όμως κοιτάς ένα τελεσίδικο και μη αναβαθμίσιμο συνολικό μπάτζετ, από έναν άνθρωπο που έχει άλλες προτεραιότητες στον τρόπο που τρώει τα ολίγα παραπάνω ευρώπουλα που διαθέτει, τότε έχεις απόλυτο άδικο.

Εγώ πχ έχω μια SONY compact ηλικίας σχεδόν 10 ετών, 3,1 μεγαπίξελ και σκέφτομαι για μια νέα, ίσα ίσα να έχω κάτι καλύτερο. Το μάξιμουμ μπάτζετ μου για αυτό το σκοπό είναι 400 ευρώ και δε πρόκειται ποτέ μα ποτέ να πάρω καλύτερους ή άλλους φακούς ή φίλτρα ή τρίποδες ή άλλα συναφή του κλάδου. Οπότε, το μόνο πρόβλημα που έχω με την 520 με τους 2 φακούς είναι ότι θα χρειάζεται να κουβαλάω τον δεύτερο φακό. Θα ήθελα να είχα μόνο έναν φακό για κάθε χρήση, δε θέλω ρε παιδί μου να έχω τσάντα σα της γυναίκας μου για να κουβαλάω τη φωτογραφική μηχανή....

Εμένα ας πούμε, που το πολύ ζουμ δε μου λέει τίποτα και ποτέ δε το χρειάστηκα ουσιαστικά, ένας φακός μέχρι 60 θα μου αρκούσε, αλλά δυστυχώς ο 14-42 δεν αρκεί σαν ο μόνος φακός, το 42 μου φαίνεται λίγο. Αντίθετα, θα μου αρκούσε και θα μου περίσσευε αυτός ο φακός της OLYMPUS, o 12-60mm, αλλά ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΔΩΣΩ 700 ευρώ για ένα φακό, κι ας ξέρω πολλούς φίλους μου που έχουν δώσει πάνω από 5.000 ευρώ για 1 και μόνο 1 φακό! Αυτοί αντίστοιχα, δεν έχουν 8 κιλοβαττικά ενισχυτικά στο σπίτι τους κι ούτε τη δικιά μου την τρέλλα σε αυτό το σπορ...

ΟΜΩΣ, το φακό αυτό της OLYMPUS ομολογώ πως πολύ θα τον ήθελα... Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα τον πάρω κιόλας...

Δε ξέρω αν έγινα κατανοητός...

Συνολικά, για ανώτερο μπάτζετ 440 ευρώ με 2 φακούς που καλύπτουν ουσιαστικά κάθε ανάγκη φωτογράφησης, η ΤΑΠΕΙΝΗ μου άποψη είναι ότι είναι ΑΧΤΥΠΗΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.

Σαφώς, υπάρχουν και θα υπάρχουν φακοί ακριβότεροι από το σύνολο που λέω και μηχανές πολύ ακριβότερες επίσης.

ΟΜΩΣ, ο καθένας που απλά θέλει να πάρει μια μηχανή, δεν είναι βλαμμένος να δίνει τα χιλιάρικα σε φακούς και άλλα παρεμφερή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Απάντηση: Re: Σύγκριση μηχανών.

Κι εγώ για την OLYMPUS E-520 προσανατολίζομαι.Είχα κάποτε olympus και ήμουν ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα.Δεν ξέρω όμως με την ανάλυση τι παίζεται..

G10 14.7 mp. Max resolution : 4416 x 3312
OLYMPUS E-520 10mp. Double : 3648 x 2736

Οι διαφορές αυτές δεν ξέρω αν είναι σημαντικές ως προς την ποιότητα..
Οι διαφορές αυτές (της ονομαστικής ανάλυσης) δεν αντανακλούν καθόλου το θέμα ποιότητας.

με 100 ευρώ βρίσκεις μηχανές μεγαλύτερης ονομαστικής ανάλυσης από αυτές....

Η ποιότητα μιας φωτογραφίας βασικά εξαρτάται από την ποιότητα των οπτικών που χρησιμοποιείς (των φακών), και φτηνά καλά οπτικά δεν υπάρχουν.

Δες εδώ τιμές φακών και κλάψε...
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Όχι όχι σίγουρα χιλλιάρικα δεν υπάρχουν για πέταμα.Άλλωστε δεν είμαι επαγγελματίας.
Αλλά θέλω όμως αυτές τις καθημερινές φωτο που βγάζουμε όλοι μας, να είναι αξιοπρεπείς.και να μην τις πετάω.
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Re: Απάντηση: Re: Σύγκριση μηχανών.

Οι διαφορές αυτές (της ονομαστικής ανάλυσης) δεν αντανακλούν καθόλου το θέμα ποιότητας.

με 100 ευρώ βρίσκεις μηχανές μεγαλύτερης ονομαστικής ανάλυσης από αυτές....

Η ποιότητα μιας φωτογραφίας βασικά εξαρτάται από την ποιότητα των οπτικών που χρησιμοποιείς (των φακών), και φτηνά καλά οπτικά δεν υπάρχουν.

Δες εδώ τιμές φακών και κλάψε...

Ωωω καλά είσαι.. χαίρεται!!
δεν το συζητώ..Άρα λοιπόν είναι θέμα περισότερου φακού.Και όχι μηχανής. Κι όσο για τα περίφημα megapixels που τόοοσο γίνεται ντόρος,δεν παίζουν και ιδιαίτερο ρόλο.
Υπέρ ευχαριστώ ξανά για τίς χρήσιμες πληροφορίες που πήρα..
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Για αυτό ακριβώς είπα, το γεγονός ότι έχει 2 φακούς, δεν σημαίνει ότι πάει καθάρισες. Καλύτερα 1 και καλύτερο.

Και για όμορφες φωτογραφίες φυσικά και η olympus είναι αστέρι, δεν το συζητάμε. Απλά λίγο τώρα μιλάμε για λεπτομέρειες. Όπως και να έχει είναι μέρα με νύχτα με οποιαδήποτε compact. Άλλη κλάση εντελώς.
 

Μηνύματα
19.476
Reaction score
13.638
Απάντηση: Re: Σύγκριση μηχανών.

Την ανάλυση μην την σκέφτεσαι.
Και σβήσε απο το μυαλό σου την G10. Όπως και οποιαδήποτε compact. Είναι στην ίδια κατηγορία με την SONY.

Επειδή το γεγονός ότι έχει 2 φακούς δεν λέει τίποτα, (443ευρώ με 2 φακούς, τι να τον κάνεις τον φακό αν δεν... μετά πάλι θα ψάχνεσαι για αναβαθμίσεις)
Και ποιος λέει ότι ο 40-150 ...δεν (για την κατηγορία του);
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Re: Απάντηση: Re: Σύγκριση μηχανών.

Εγώ πχ έχω μια SONY compact ηλικίας σχεδόν 10 ετών, 3,1 μεγαπίξελ και σκέφτομαι για μια νέα, ίσα ίσα να έχω κάτι καλύτερο.
Θα ήθελα να είχα μόνο έναν φακό για κάθε χρήση, δε θέλω ρε παιδί μου να έχω τσάντα σα της γυναίκας μου για να κουβαλάω τη φωτογραφική μηχανή....
Σωστα, αρα εσενα δεν σου χρειαζεται DSLR. Υπαρχουν και κομπακτ ή DSLR-like με αψογη ποιοτητα οπτικων, που ειναι και ταιρασμενα με την αναλυση του αισθητηρα. Δηλαδη δεν εχουν πολλα μεγαπιξελ με μετριας οξυτητας φακο, ουτε πανακριβο φακο με λιγα μεγαπιξελ που δεν μπορουν να αποτυπωσουν τη λεπτομερεια του φακου.

κι ας ξέρω πολλούς φίλους μου που έχουν δώσει πάνω από 5.000 ευρώ για 1 και μόνο 1 φακό!
Αμα ειναι NIKON, θελω να τους γνωρισω αυτους τους φιλους σου!!:137:

Αυτοί αντίστοιχα, δεν έχουν 8 κιλοβαττικά ενισχυτικά στο σπίτι τους κι ούτε τη δικιά μου την τρέλλα σε αυτό το σπορ...
Α, μονο 8 εχεις τελικα, νομιζα οτι ειχες πανω απο 12...:117:

Συνολικά, για ανώτερο μπάτζετ 440 ευρώ...
...παρε κατι αλλο, οχι DSLR. (οχι εσυ Κωστα, γενικα μιλωντας)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Σύγκριση μηχανών.

...παρε κατι αλλο, οχι DSLR.
Δηλαδή Πέτρο αν πάρω μια κόμπακτ στα 440 ευρώ θα έχω καλύτερες φωτο απ'ότι αν πάρω την DSLR Olympus E-520 με το Double Zoom KIT 14-42+40-150?

Αν ναι, για ποιά compact μιλάς?

(εγώ έτσι κι αλλιώς περιμένω σχόλια και τεστ από τον διεθνή ειδικό τύπο και sites για τη νέα Sony Cyber-shot DSC-WX1 με τον "back illuminated CMOS" αισθητήρα, που τον ονομάζει "ΕΧΜOR R" και με τον οποίο υπόσχεται πολύ καλύτερες φωτο σε χαμηλό φωτισμό. Πιθανά αυτή η WX1 να είναι η επόμενη μηχανή μου, μικρή και λουλουδένια...)
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
για compact κοιτα και την νεα CANON G11, φαίνεται αρκετά καλή με πολλές manual ρυθμίσεις

http://www.dpreview.com/news/0908/09081908canong11.asp

όπως και την Powershot S90 με f/2.0 φακό παρακαλώ!

http://www.dpreview.com/news/0908/09081907canons90.asp

και οι δύο έχουν χαμηλότερα MPixel από τα μοντέλα που αντικατέστησαν!
άντε να τελειώνει το παραμύθι με τα άπειρα MP και τους χάλια φακούς σιγά-σιγα..
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.246
Reaction score
27.894
Απάντηση: Re: Σύγκριση μηχανών.

άντε να τελειώνει το παραμύθι με τα άπειρα MP και τους χάλια φακούς σιγά-σιγα..
+1

Μάλλον είναι πιο εύκολο να παράγουν αισθητήρες με πολλά ΜΡ, παρά να φτιάξουν έναν φακό της προκοπής.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
έτσι ακριβώς, όλος ο κόσμος τους κράζει εδώ και καιρό αλλά οι εταιρίες έκαναν το ανάποδο για χάρη του μαρκετινγκ.

για να δούμε, η Canon έκανε την αρχή, μακαρι να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι...
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: Σύγκριση μηχανών.

Xaιρετώ πάλι.

Επανέρχομαι.
Την πολύτιμη βοήθειά σας ξανα.:116:

Είδα την ΟLYMPUS-E-520 ,(με τους 2 φακούς)είδα όμως και την CANON 450D.
Βασικό αβαντάζ είναι ο σταθεροποιητης στο σωμα της olympus απ ότι ξεχώρισα.
Ως προς την ποιότητα των φωτογραφιών ανάμεσα στις 2 ξέρει κανείς κάτι να μου πεί?
Επίσης,για οικογενειακές φωτογραφίες σε εσωτερικό χώρο,κάνει ο φακός της canon? Είναι ευρυγωνικός?
Μία απ τις 2 τελικά θα πάρω.Με βολεύει αφάνταστα να έχει 1 φακό βασικά.Ας πούμε για όλες τις δουλειές.
Ευχαριστω,και θα περιμένω κάποια απάντηση και κάποια συμβουλή από τους έμπειρους εδώ στο forum.
 


Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Ναι είναι περίπου στα 150 πιο πάνω.
Έστω θα τα δώσω, αρκεί όμως το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο.
Έχω μπλέξει λιγάκι μου φαίνεται.Όπως τις κολωνιες.
Πας να πάρεις κάποια,δοκιμάζεις καμιά 10αρια και το τέλος παιρνεις 'πατατα'
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Σύγκριση μηχανών.

Ναι είναι περίπου στα 150 πιο πάνω.
Έστω θα τα δώσω, αρκεί όμως το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο.
Έχω μπλέξει λιγάκι μου φαίνεται.Όπως τις κολωνιες.
Πας να πάρεις κάποια,δοκιμάζεις καμιά 10αρια και το τέλος παιρνεις 'πατατα'
Κολώνιες μυρίζεις το πολύ τρεις, Μετά έχεις χάσει την οξύτητα της όσφρησης. Ξαναπάς άλλη μέρα. :126:
___________________

Περίμενε ως αύριο να ξεκαθαρίσω κάποιες πληροφορίες, γιατί όπως θα δεις ψάχνουμε στην ίδια κατηγορία τιμής.
Σε ότι έχει να κάνει με την αξία ή όχι των φακών, διαβάστε τι έγραψε ο πολύ σχετικός unforgiven
... Επί πλέον ψάχνεις ψιλολεπτομέρειες στα σώματα, ενώ προσανατολίζεσαι σε μέτριους φακούς. Οι φακοί κάνουν τη διαφορά ...
Το ίδιο μου είπε και ο, επίσης γνώστης, Petros_Dalipis.
Υπάρχουν και άλλα θέματα, όπως ο crop factor, που "αλλάζει" το zoom των φακών.
Αύριο ...
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Re: Απάντηση: Re: Σύγκριση μηχανών.

Κολώνιες μυρίζεις το πολύ τρεις, Μετά έχεις χάσει την οξύτητα της όσφρησης. Ξαναπάς άλλη μέρα. :126:
___________________

Περίμενε ως αύριο να ξεκαθαρίσω κάποιες πληροφορίες, γιατί όπως θα δεις ψάχνουμε στην ίδια κατηγορία τιμής.
Σε ότι έχει να κάνει με την αξία ή όχι των φακών, διαβάστε τι έγραψε ο πολύ σχετικός unforgiven

Το ίδιο μου είπε και ο, επίσης γνώστης, Petros_Dalipis.
Υπάρχουν και άλλα θέματα, όπως ο crop factor, που "αλλάζει" το zoom των φακών.
Αύριο ...
Ρώτησα έναν φωτογράφο γέιτονά μου,μου είπε πως η 450d canon είναι περισότερο για επεξεργασία εικόνας στο 'μετά'.Στο RAW εννοούσε.Επίσης μου πρότεινε την 520.Έχει καλύτερα χρώματα μου είπε,και καλύτερη μάλλον ποιότητα εικόνας. καθώς επίσης ο σταθεροποιητής στο σώμα της μηχανής, είναι μεγάλο πλεονέκτημα.Με την 450 αν δεν έχεις σταθερο χέρι,θα τις βγάλεις και τις 'θολές' σου.Αυτά μου είπε.Θα περιμένω.Αν έχεις κάτι πες μου κι εμένα.Ευχριστώ ανέμελε να σαι καλα..:116:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.114
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top