Σύνδεση Ηχείων με TV (χωρίς ενισχυτή)

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Καλή σας μέρα,

Χρειάζομαι την πολύτιμη γνώμη σας σε ένα θέμα που αντιμετωπίζω.

Αγόρασα ένα σετ ηχείων 2.1 (Harman Cardon soundstickII) για να τα συνδέσω απευθείας με την LCD (Samsung LE32B541P7W 32) με σκοπό να έχω καλύτερο ήχο από αυτό του ηχείου της τηλεόρασης. Tα έχω συνδέσει μέσω audio out L-R (δεν έχει έξοδο ακουστικών)

Το θέμα είναι ότι δεν αυξομειώνεται η ένταση των ηχείων (εξωτερικών). Δηλώνοντας στο menu της τηλεόρασης ότι έχω συνδέσει εξ. ηχεία το μόνο που επιτυγχάνω είναι να απομονώσω το δικό της και να ακούγονται μόνο τα εξωτερικά αλλά δεν αυξομειώνεται η ένταση οπότε ουσιαστικά είναι άχρηστα για την TV.

Γνωρίζεται κάποιου άλλου είδους σύνδεση ? που να μπορέσω να το πετύχω ? ή απλά δεν γίνεται ?

Διαθέτω ξεχωριστό home cinema οπότε δεν ξαναγοράζω και αλλον ενισχυτή (onkyo 876) για να παίξουν τα ηχειάκια.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας,

Γ.Φ
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Δεν γίνεται...
Η στάθμη του σήματος στο line-out είναι σταθερή.
Αν κάνω λάθος με διορθώνει κάποιος...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Σύνδεση Ηχείων με TV (χωρίς ενισχυτή)

Προφανως η audio out της τηλεορασης δεν ειναι variable.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Mπορείτε να τα συνδέσετε στηνέξοδο ακουστικών και να αυξομοιώνεται απο εκεί την ένταση.Προσοχή όμως στο πόσο θα είναι το master volume του σετ των ηχείων.

Θέλει ένα τέτοιο καλώδιο:

 

Μηνύματα
27
Reaction score
1
Απάντηση: Σύνδεση Ηχείων με TV (χωρίς ενισχυτή)

αφου διαθετεις 5.1 συστημα γιατι δεν συνδεει την tv με το υπαρχον συστημα???
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Καλησπέρα sorry για την καθυστέρηση.

Δεν είναι εφικτό να συνδέσω την υπάρχουσα tv με αυτην τoυ Home λόγω ότι βρίσκονται σε διαφορετικό χώρο (Σαλόνι-κρεββατοκάμαρα)

Δυστυχώς δεν διαθέτει έξοδο για ακουστικά (καινούργια τηλεόραση!!). Σκέφτηκα επειδή έχω συνδέσει μέσω hdmi ένα dvd, στο οποίο έχω συνδέσει απευθείας τα ηχειάκια μέσω audio out L-R. (περισσότερο με ενδιαφέρει να ακούω ήχο από ταινία) Παρατήρησα ότι στο remote του dvd έχει αυξομείωση φωνής, το δοκίμασα αλλά πάλι δεν λειτούργησε (ίσως να είναι για σύνδεση με tv). Μήπως γνωρίζει κανένας αν υπάρχει τρόπος μέσω του dvd να έχω αυξομείωση φωνής ?

Τα βλέπω να καταλήγουν στο pc..

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας ,

Γ.Φ
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Σύνδεση Ηχείων με TV (χωρίς ενισχυτή)

Scart δεν εχει η τηλεοραση να παρεις απο εκει audio?
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Scart έχει , εννοείς να συνδέσω dvd με tv και να βάλω scart με εξόδο για ήχο προκειμένου να συνδέσω τα ηχεία? και αν κατάλαβα καλά, θα έχω μεταβλητή ένταση στα ηχείακια μέσω remote ?

Θα το προσπαθήσω και αυτό.

Σε ευχαριστώ.

Συγχαρητήρια που θα γίνεις μπαμπάς, όλα καλά θα πάνε. (Την μέρα των γενεθλίων μου)
 

L

LLLEFTERIS

Guest
Απάντηση: Re: Σύνδεση Ηχείων με TV (χωρίς ενισχυτή)

Scart έχει , εννοείς να συνδέσω dvd με tv και να βάλω scart με εξόδο για ήχο προκειμένου να συνδέσω τα ηχεία? και αν κατάλαβα καλά, θα έχω μεταβλητή ένταση στα ηχείακια μέσω remote ?

Θα το προσπαθήσω και αυτό.

Σε ευχαριστώ.

Συγχαρητήρια που θα γίνεις μπαμπάς, όλα καλά θα πάνε. (Την μέρα των γενεθλίων μου)
Ευχαριστω αν και ηθελα να μου βγει υδροχακι σαν εμενα :116:

Οχι απο το scart ναι μεν θα παρεις ηχο αλλα δεν θα μπορεις να ρυθμισεις την ενταση.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Δεν πειράζει αναφορικά με το ζώδιο. Οκ, ήχο έχω απλά δεν μπορώ να είναι μεταβλητής έντασης από remote λόγω μη variable audio out (samsung) και απλά σκεφτόμουν τρόπο προκειμένου να μην καταφύγω σε αγορά 2ου receiver (σύνδεσα τα ηχειάκια με το το wd media player αλλά δεν έχω δυνατότητα μεταβλητής έντασης)

Δεν πειράζει.. φταίω που φανταζόμουν ότι θα έχει έξοδο η tv και που πήρα τα ηχειάκεια πρίν σιγουρευτώ ..ας πρόσεχα!!!!
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Απάντηση: Σύνδεση Ηχείων με TV (χωρίς ενισχυτή)

Καλησπέρα παιδιά.. Θα ήθελα την βοήθειά σας.. Θέλω να συνδέσω την τηλεόραση που έχω στο λεωφορείο (Samsung 26") με την γραμμή των ηχείων (5 ηχεία) που είναι κατα μήκος του λεωφορείου..Υπάρχει τρόπος??? Help!!!!!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Σύνδεση Ηχείων με TV (χωρίς ενισχυτή)

Καλώς ήρθατε στο AVSite!

Καλύτερα να κάνετε ερώτηση στην κατηγορία των αυτοκινήτων.
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.899
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top