Σύνδεση κάρτας γραφικών με τροφοδοτικό

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Πρόσφατα έφτιαξα ένα pc για τον γιο μου.Κάποια πράγματα τα είχα και κάποια αγοράσθηκαν καινούρια.
Ένα από αυτά που είχα είναι και το τροφοδοτικό.
Λόγω του ότι σκέφτομαι κάποια στιγμή να του πάρω μια κάρτα γραφικών και επειδή βλέπω ότι όλες ζητούν τροφοδοσία,θέλω να μου πείτε αν μπορεί το τροφοδοτικό να την τροφοδοτήσει ή πρέπει να πάρω καινούριο.
Παραθέτω φωτογραφίες των συνδέσεων του τροφοδοτικού
IMG_7.jpg

IMG_1.jpg

IMG_3.jpg
Οι φύσσες στο πλαίσιο πάνε στη μητρική που επίσης έχει 8pin φύσσα
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Τα δυο 6 απολα pci-e ειναι αυτα για τις καρτες γραφικων. Αναλογα βεβαια με την καρτα θα πρεπει να διαβασεις τι ελαχιστες απαιτησεις εχει σε ρευμα.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Άρα κοιτάω για κάρτα με 6pins για τροφοδοσία και όχι με 8 που έχουν οι πιο δυνατές.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Έχει και 8pin PCI-Express.

Το θέμα είναι τι απαιτήσεις έχεις, και από τι αποτελείται το PC.
Αν ο επεξεργαστής σου είναι αργός, αν βάλεις μια top κάρτα, το πιθανότερο είναι να παίζει το ίδιο σαν την κάρτα 2 μοντέλα πιο κάτω.

Για πες μας λοιπόν, τι επεξεργαστή έχεις βάλει, πόση RAM έχεις, και τι απαιτήσεις έχεις στην χρήση.
 


vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Ποιά κάρτα σκέφτεσαι? Πόσα χρήματα βασικά για αρχή...σίγουρα με μια κάρτα θα δουλέψει καλύτερα το μηχάνημα. Το τροφοδοτικό δεν χρειάζεται να το αλλάξεις αν είναι λειτουργικό.
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Δεν σκέφτομαι γιατί δεν ξέρω.Λέω για καμμια 150αριά€ max!
 

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Υπάρχει AMD σε αυτά τα χρήματα. Rx 570 8gb είναι μια καλή επιλογή.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Αν έχεις όλα τα καλώδια που είχε μαζί το τροφοδοτικό κάποιο από τα 6pin PCI-Express cables θα έχουν αποσπώμενο πιθανότατα το υπόλοιπο με τα 2pin.
Έτσι βλέπω στα specs του PSU.

Για κάρτα, θες καινούργια αποκλειστικά ή και μτχ ?
 

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Αν είναι να διαθέσει 150 καλύτερα να πάει σε καινούργια μα έχει επιλογές. Εκτός αν βρει σε αυτά τα χρήματα, δύσκολο ,κάποια καλύτερη με εγγύηση κτλ. Αλλά πιστεύω θα τον καλύψει η συγκεκριμένη γιατί είπε ότι δεν έχει τρελές απαιτήσεις...
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Αν έχεις όλα τα καλώδια που είχε μαζί το τροφοδοτικό κάποιο από τα 6pin PCI-Express cables θα έχουν αποσπώμενο πιθανότατα το υπόλοιπο με τα 2pin.
Έτσι βλέπω στα specs του PSU.

Για κάρτα, θες καινούργια αποκλειστικά ή και μτχ ?
Τα καλώδια ούτε ξέρω που μπορεί να είναι.Θα προσπαθήσω να θυμηθώ αλλιώς θα αγοράσω ένα καλώδιο 6 σε 8.
Και σε μτχ δε θα έλεγα όχι.Θα το σκεφτώ όταν αποφασίσω να αγοράσω.Πιο πολύ,η ερώτησή μου έχει να κάνει με την ιεράρχηση των αναγκών του pc. :)

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!
 

vsm

Μηνύματα
126
Reaction score
102
Θα κοιτάξεις πρώτα πρώτα τον επεξεργαστή. Δε μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε κάρτα. Δεν πάει έτσι. Ο δικός σου μπορεί να παίξει rx 570 580. Nvidia 1050 1060 δες και σειρα ti. Μετά έχει απώλειες. Παντα σε 1080p...
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Για αρκετά παιχνίδια ο 4πύρηνος Ryzenάκος που έχεις αντέχει και μεγαλύτερες κάρτες.
Αφού δεν έχετε απαιτήσεις πολλές, πας είτε σε 1050 Ti σε νέα, αλλιώς βρίσκεις σε μτχ GTX 1060 ίσως και GTX 1660 στα ίδια πάνω κάτω λεφτά ( πιθανότατα να έχουν και υπολοιπόμενη εγγύηση αν ψάξεις καλά και είσαι τυχερός )
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top