Σύνδεση κινητού με DAC


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Έχε στο νου σου κι αυτό https://www.skroutz.gr/s/5606726/iFi-Audio-Nano-iDSD.html. Δεν είναι φθηνή λύση, είναι όμως πασπαρτού καθώς έχεις φορητό dac, ενισχυτή ακουστικών και μετατροπέα usb to spdif.
Ευχαριστώ, αλλά όπως είπα έχω ήδη πολύ καλό ντακ όπως επίσης και μετατροπέα usb to spdif. Δεν βρίσκω νόημα στο να πάρω ένα φτηνό ντακ. Το πολύ πολύ να συνεχίσω να ακούω χρησιμοποιωντας σαν πηγή το λαπτοπ.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
ναι το otg που στελνει το σημα? σε καποιο dac?
[DOUBLEPOST=1532357207][/DOUBLEPOST]

για αυτο που θελεις να κανεις, μαλλον η αγορα ενος φορητου usb dac ειναι η πιο απλη και ασφαλης επιλογη.Δεν εχει νοημα να βαζεις στο παιχνιδι το καλο dac για την ποιοτητα του spotify.

Ναι, σε DAC.

Το καλό DAC γιατί να μη το βάζει; δεν παθαίνει τίποτα :)
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Το καλό DAC γιατί να μη το βάζει; δεν παθαίνει τίποτα :)
δεν ειπα οτι παθαινει κατι,απλα με ποιοτητα υλικου mp3 ,αν εχει κατι πολυ καλο,ειναι μαλλον υπερβολη. Απο την αλλη πιστευω οτι το προβλημα πρεπει να εχει κανει με τον υπαρχων μετατροπεα usb-spdif. Παντως απο την στιγμη που η μονη εφαρμογη θα ειναι το spotify,η επιλογη chromecast audio+dac ειναι η πιο απλη και προσιτη και με πολυ καλα αποτελεσματα (δεδομενου του καλου dac).Αν οχι αυτο,τοτε παει στο yamaha wxad-10 και δεν χρησιμοποιει καθολου το dac του συστηματος.
 
Last edited:

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
To setup που έχω τώρα είναι win laptop για spotify + foobar, με usb καλώδιο προς τον usb/spdif μετατροπέα DXIO PRO3Z και ακολούθως ψηφιακό ομοαξονικό καλώδιο RCA προς το DAC (το οποίο δεν αντικαθίσταται γιατί είναι πολύ ακριβό). Πρακτικά λοιπόν και μόνο για το spotify μιλάω, πως μπορώ στην αλυσίδα αυτή αντί για το λαπτοπ να βάλω το S8; Δοκίμασα με έναν μετατροπέα που είχε στην συσκευασία το κινητό (που μετατρέπει την usb c to usb a) αλλά δεν παίζει. Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ότι το κινητό δεν αναγνωρίζει τον usb/spdif μετατροπέα DXIO PRO3Z. Οπότε μιλάμε μάλλον για λύση που να μην χρειάζετε τέτοιου είδους μετατροπέα. Το καλώδιο OTG τι ακριβώς είναι;
Ίσως η λύση ενός usb c to coaxial καλωδιου που πρότεινε κάποιος πιο πριν είναι οκ;


Υποθέτω το DAC σου είναι αυτό; (αν όχι, θα βοηθούσε να διευκρινίσεις ποιό είναι ...)
https://www.canhifi.com/Resources/UserManualEntity/FileName/Music Player balanced - Hifi News.pdf

Του λείπει USB αλλά έχει οπτική είσοδο. Το ChromeCast Audio, λοιπόν, με την οπτική του έξοδο θα σου κάνει μια χαρά τη δουλειά σου και το κινητό σου θα είναι σα τηλεχειριστήριό του για Spotify premium.
Ευχαριστώ, αλλά όπως είπα έχω ήδη πολύ καλό ντακ όπως επίσης και μετατροπέα usb to spdif. Δεν βρίσκω νόημα στο να πάρω ένα φτηνό ντακ. Το πολύ πολύ να συνεχίσω να ακούω χρησιμοποιωντας σαν πηγή το λαπτοπ.
Κάνε μια δοκιμή με Chromecast Audio συνδεδεμένο με οπτική ίνα, θα εκπλαγείς ευχάριστα, μετατρέπεται το DAC σου σε streamer. Το μόνο αρνητικό ότι κοστίζει 40 ευρώ και δεν το παίρνουν στα σοβαρά. Αν είσαι Θεσσαλονίκη σου δανείζω το δικό μου! Εγώ το έχω συνδεδεμένο με το Audiolab 8200CDQ μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Ναι αυτό είναι το DAC (ουσιαστικά πρόκειται για μια συσκευή που είναι ταυτόχρονως CD player, internet radio, DAC και ραδιόφωνο FM )

Δεν έχω ανάγκη από μια επιπλέον συσκευή. Ούτως ή άλλως αυτό κάνω και τώρα. Παίζω τα άυλα αρχεία από το λαπτοπ και χρησιμοποιώ το κινητό σαν τηλεχειριστήριο. Απλά κάποιες φορές που θέλω να χρησιμοποιήσω το λαπτοπ για άλλη δουλειά ρώτησα αν γίνεται το αντίθετο. Να έχω δηλαδή στο ρακ το κινητό τηλέφωνο σαν πηγή....
 
Last edited:

Μηνύματα
206
Reaction score
94


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.361
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top