Σύνδεση πικάπ με προ-ενισχυτή στο Home Theater

Μηνύματα
19
Reaction score
10
Καλησπέρα σας, παρακαλώ πολύ για τα φώτα σας.
Το καλώδιο RCA που συνδέει το πικάπ με τον προ-ενισχυτή έχει και στις δύο πλευρές του γείωση. Την μία την πιάνω με την βιδούλα που έχει το πικάπ, πάνω στο πικάπ. Από την άλλη πλευρά που συνδέω τα καλώδια στον προ-ενισχυτή δυστυχώς δεν έχει κάπου βίδα ή κάτι παρόμοιο για να την τοποθετήσω με αποτέλεσμα όταν υπάρχει κενό αλλαγής κομματιού στο βινύλιο, είτε αλλάζω βινύλιο, είτε αλλάζω πλευρά δίσκου να ακούγεται ένα βόμβος ο οποίος σταματάει μόνο όταν ακουμπάω την γείωση η οποία (περισσεύει). Άρα λογικά κάπου πρέπει να τοποθετηθεί και από την στιγμή που ο προ-ενισχυτής δεν έχει υποδοχή γείωσης δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Εν τω μεταξύ αν δεν δώσω καμμία σημασία όσο παίζει μουσική ο βόμβος δεν ακούγεται γιατί τον (σκεπάζει) ο ήχος. Στην ησυχία υπάρχει το πρόβλημα και σίγουρα στην συνδεσμολογία. Το Home Theater εν τω μεταξύ δεν καταλαβαίνει χριστό. Ότι και να του έχω βάλει πάνω του παίζει τα πάντα εκτός του πικάπ το οποίο είναι λογικό να μην παίζει χωρίς τον προ-ενισχυτή. Απλά περισσεύει μία γείωση. Αυτή του προ-ενισχυτή. Όποιος γνωρίζει κάτι γι' αυτό θα του ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ!
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ξεβίδωσε λιγάκι μια βίδα στο σασί του προ , βάλε το καλώδιο της γείωσης και ξανασφίξε καλά.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ξεκινάμε πρώτα αν ο προ-ενισχυτής σου έχει είσοδο για phono η όχι.
Μήπως το πικάπ βγάζει Line out?
Δηλαδή ενσωματωμένο phono stage.
Kαλό θα ήταν να μάθουμε μοντέλο πικάπ και προ.
 





Μηνύματα
19
Reaction score
10
Και η κάτω πλευρά του!
Μία ερώτηση τα καλώδιa rca out του προ-ενισχυτή που τα συνδέεις
Σαφώς στο Home Theater. Που αλλού?
Δλδ να σκεφτείτε ότι τώρα που δεν είναι συνδεμένη πουθενά η μία άκρη της γείωσης παίζει τέλεια ο ήχος. !!!
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
19
Reaction score
10
Αλλά μόλις πέσει το πρώτο κενό, ο βόμβος θα είναι Superb. Καλύτερος και από αναλογικό ήχο. Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Για βγάλε τη γείωση από το πικάπ αν μπορείς και ξαναδοκίμασε πάλι να ακούσεις.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
10
Τι θα αλλάξει? Και αν έστω και έτσι όπως λες δεν ακούγεται ο θόρυβος σημαίνει ότι είναι το σωστό? Δλδ δεν θα υπάρχει καθόλου γείωση? Το σωστό είναι το βήμα 6 όπως περιγράφεται σε αυτόν εδώ τον σύνδεσμο:
To μόνο θέμα μου είναι ότι δεν υπάρχει υποδοχή γείωσης στον προ-ενισχυτή, σύμφωνα με το άρθρο.
Γράφει ότι δεν χρειάζεται καθόλου γείωση στο πικάπ, παρά μόνο στον προ-ενισχυτή.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Αν θέλεις τότε να είσαι σωστός αλλάζεις τον προ-ενισχυτή που έχεις με ένα phono stage και καθάρισες.
Συμφωνώ με τον Nick
 

Μηνύματα
19
Reaction score
10
ΟΚ να πάρω ένα να τελειώνει το θέμα. Αν γνωρίζετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο και δεν σας κάνει κόπο κάντε ένα copy paste το link εδώ. ευχαριστώ!
 



Μηνύματα
19
Reaction score
10
Eκεί το υπολόγιζα κόντα στο 100άρι, αλλιώς αν είναι για παραπάνω προτιμώ να πάρω καινούργιο πικάπ, παρά προ-ενισχυτή (χωρίς να έχει πρόβλημα το πικάπ μου).
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top