Σύνδεση πικάπ με προ-ενισχυτή στο Home Theater


Μηνύματα
19
Reaction score
10
Έχει βίδες το κουτάκι που έχεις για προενισχυτή. Βάλ' τη γείωση σε μία από αυτές.
Βίδες εννοείς αυτές που είναι βιδωμένες πάνω στο κουτάκι και κρατάνε το κάλυμά του? Αν εννοείς αυτές είναι τόσο μικρές που δεν πιάνουν την γείωση!
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Μη πέσεις χωρίς μάχη! Πιάσε τη γείωση με ένα καλωδιάκη στη βίδα. Μπορεί να εξαφανιστεί ο θόρυβος.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Μη πέσεις χωρίς μάχη! Πιάσε τη γείωση με ένα καλωδιάκη στη βίδα. Μπορεί να εξαφανιστεί ο θόρυβος.
Ξεγύμνωσε το καλώδιο από τη διχάλα και βάλτο στο βιδάκι.
θα πεις τώρα .............θα χαλάσω το καλώδιο !!!!!
 

Μηνύματα
19
Reaction score
10
Κακήν κακώς το έκανα, έπιασα κάπως την τρίαινα (γείωση) πάνω στο μικρό βιδάκι του προενισχυτή. Όντως τώρα δεν ακούγεται ο θόρυβος αλλά πόσο ασφαλές είναι τώρα αυτή η πατέντα? Δλδ η γείωση βιδωμένη πάνω στο κουτάκι του προενισχυτή?
 


Μηνύματα
19
Reaction score
10
Δεν είναι πατέντα, μια χαρά είναι.
Αν είσαι σίγουρος φίλε μου ότι δεν θα γυρίσω κάποια στιγμή σπίτι μου και δεν το βρω κάρβουνο, ή με καμμιά πυροσβεστική να ρίχνει νερά.... τότε κλείνει το θέμα εδώ!!!!
 


Μηνύματα
19
Reaction score
10
Όχι, δεν υπάρχει ασφάλεια.

Καμία ασφάλεια μάλιστα.

Το μέλλον φαντάζει ζοφερό. Θα καεί ο φούρνος.
Άρα αγορά νέου προ-ενισχυτή με υποδοχή γείωσης. Το section έκλεισε. Τους ευχαριστώ όλους! Καλή συνέχεια!
 




Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αν είσαι σίγουρος φίλε μου ότι δεν θα γυρίσω κάποια στιγμή σπίτι μου και δεν το βρω κάρβουνο, ή με καμμιά πυροσβεστική να ρίχνει νερά.... τότε κλείνει το θέμα εδώ!!!!
Τα παλιόπαιδα σε πειράζουν .;)
Δεν υπάρχει κίνδυνος.
Φυσικά είναι καλύτερα να πάρεις ένα phono stage απ αυτά που λέγαμε.
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Κακήν κακώς το έκανα, έπιασα κάπως την τρίαινα (γείωση) πάνω στο μικρό βιδάκι του προενισχυτή. Όντως τώρα δεν ακούγεται ο θόρυβος αλλά πόσο ασφαλές είναι τώρα αυτή η πατέντα? Δλδ η γείωση βιδωμένη πάνω στο κουτάκι του προενισχυτή?
Άντε μπράβο! Με το τσιγκέλι! Από τα πρώτα μηνύματα έπρεπε να το κάνεις, να βρεις την υγειά σου.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
10
Άντε μπράβο! Με το τσιγκέλι! Από τα πρώτα μηνύματα έπρεπε να το κάνεις, να βρεις την υγειά σου.
Είμαι λιγάκι επιφυλακτικός φίλε μου και σου ζητάω και συγνώμη αν σε κούρασα. Αλλά θα προτιμήσω να είμαι σίγουρος πριν κάνω κάτι που δεν γνωρίζω και δεν είμαι σίγουρος μιας και τα μηχανήματά μου δεν είναι ούτε της πλάκας, ούτε επίσης τα βρήκα πεταμένα και τα μάζεψα. Και πάλι sorry! Φιλικά
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Είμαι λιγάκι επιφυλακτικός φίλε μου και σου ζητάω και συγνώμη αν σε κούρασα. Αλλά θα προτιμήσω να είμαι σίγουρος πριν κάνω κάτι που δεν γνωρίζω και δεν είμαι σίγουρος μιας και τα μηχανήματά μου δεν είναι ούτε της πλάκας, ούτε επίσης τα βρήκα πεταμένα και τα μάζεψα. Και πάλι sorry! Φιλικά
Μπράβο σου και καλά κάνεις να είσαι επιφυλακτικός, δεν έχει σημασία πόσο στοιχίζουν τα μηχανήματα σου, κάποιοι διαθέτουν ένα Α ποσό και κάποιοι άλλοι Β, και όλοι μας θέλουμε να τα προστατέψουμε.
Αφού όπως είπες όμως τα μηχανήματα σου δεν είναι της πλάκας, θα μπορούσες να είχες πάρει έναν καλύτερο γιατί συγνώμη που θα στο πω ο προενισχυτής που έχεις είναι λίγο μούφα.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
10
Μπράβο σου και καλά κάνεις να είσαι επιφυλακτικός, δεν έχει σημασία πόσο στοιχίζουν τα μηχανήματα σου, κάποιοι διαθέτουν ένα Α ποσό και κάποιοι άλλοι Β, και όλοι μας θέλουμε να τα προστατέψουμε.
Αφού όπως είπες όμως τα μηχανήματα σου δεν είναι της πλάκας, θα μπορούσες να είχες πάρει έναν καλύτερο γιατί συγνώμη που θα στο πω ο προενισχυτής που έχεις είναι λίγο μούφα.
Όταν τον πήρα δεν υπήρχε κάτι καλύτερο εκείνο το διάστημα και πέραν αυτού άκουσα γνωστό κατάστημα που ασχολείται με συστήματα ήχου και έτσι τον πήρα. Οι επιλογές ήταν περιορισμένες! Και σαφώς με το πέρασμα των χρόνων θα θέλει αλλαγή κάτι. Τώρα που έγινε εξιχνίαση εγκλήματος όλα ΟΚ. Απλά όχι όταν θέλουμε πλάκα και όταν δεν θέλουμε να ενοχλούμαστε!!! & πάλι ευχαριστώ!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
'σχωρατε μ'...αλλα.. πικαπ, οικονομια και μουσικη/ηχος δεν πανε μαζι .. 🐒
(δεδομενου οτι ενας καινουριος δισκος κοστιζει απο 15 εως 25 ευρο μεχρι 45-50 κατα μεσω ορο)
 

ika

News
Μηνύματα
13.744
Reaction score
12.818
Όταν τον πήρα δεν υπήρχε κάτι καλύτερο εκείνο το διάστημα - πολύ χλωμό μου φαίνεται αυτό.

και πέραν αυτού άκουσα γνωστό κατάστημα που ασχολείται με συστήματα ήχου και έτσι τον πήρα. - όταν είναι να ξαναπάρεις κάτι, κάνε μια βόλτα και από κανένα άλλο κατάστημα για καλό και για κακό.
Πάντως με μια ματιά
υπάρχουν πάρα πολλά και κυρίως επώνυμα phono stages
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top