Σύνδεση υπολογιστή σε ενισχυτή από απόσταση

Μηνύματα
23
Reaction score
30
Καλημέρα.

Έχω έναν mac book pro του 2009 και θέλω να τον χρησιμοποιήσω ώς media player. Έχω τις επιλογές να τον συνδέσω σε ένα DAC το οποίο έχει μόνο optical in και η απόσταση μεταξύ τους είναι πάνω από 6-7 μέτρα. Ο μακ έχει έξοδο optical, αλλά δεν γνωρίζω αν η απόσταση αυτή είναι απαγορευτική για τέτοιου τύπου σύνδεση. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή, είναι εφικτή η σύνδεση με USB σε τέτοια απόσταση; (αλλάζοντας το DAC ή κάνοντας κάποια "πατέντα")...

Επίσης, μήπως υπάρχει κάποιο ...πράμα το οποίο κάνει ασύρματη σύνδεση μεταξύ MAC & DAC και μεταφέρει τα data μέσω του αέρος;

Επίσης, θα μπορούσα να συνδέσω κάποιο άλλο μηχάνημα κοντά στον ενισχυτή και να δέχεται εκεί τα data πριν τα στείλει στο DAC?

Aaaaa, ξέχασα να πω, πρόκειται για δικάναλο σύστημα, ακρόαση μόνο μουσικής, υπάρχουν καλά ηχεία και ενισχυτής...

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα και να καταλάβατε τι θέλω, φαντάζομαι υπάρχουν πολλές επιλογές (ίσως και μέσω wifi κλπ; )

Ψιλό άσχετος από ψηφιακές συνδέσεις, όπως καταλάβατε, please help :)

Σας ευχαριστώ
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Καλημέρα.
Streamer θες, μπαίνει πριν το DAC με καλώδια και το βλέπεις από το MAC ασύρματα.
Υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις ανάλογα τα χρήματα που θες να δώσεις.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Streamer όπως ειπώθηκε ή κάποιο παλιό pc που θα βρίσκεται κοντά στο dac και θα αναλάβει το ρόλο του player ( σαν ένα streamer δηλαδή ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
η απόσταση μεταξύ τους είναι πάνω από 6-7 μ
Ούτε η οπτική ίνα δεν έχει πρόβλημα σε τέτοια απόσταση, ούτε το usb.

Δεν υπάρχει πρόβλημα γενικά, αλλά μην απλώνεις καλώδια, βάλε ένα στριμερ.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
30
Ευχαριστώ παιδιά!

Έχω μείνει πολύ πίσω στα digital ειναι η αλήθεια... Streamer, τι ειναι αυτο;

Οχι οκ αστειέυομαι αλλά αν έχετε να προτείνετε συγκεκριμένα κάποιον, έναν σε κατηγορία εώς 200€ και έναν σε κατηγορία εώς 500€ , ξερω γω, είμαι όλος αυτιά!

Σας ευχαριστώ και πάλι!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ευχαριστώ παιδιά!

Έχω μείνει πολύ πίσω στα digital ειναι η αλήθεια... Streamer, τι ειναι αυτο;

Οχι οκ αστειέυομαι αλλά αν έχετε να προτείνετε συγκεκριμένα κάποιον, έναν σε κατηγορία εώς 200€ και έναν σε κατηγορία εώς 500€ , ξερω γω, είμαι όλος αυτιά!

Σας ευχαριστώ και πάλι!
Εφόσον μπορείς να πας στα 500€ (βάλε λίγο ακόμα), εγώ θα έλεγα Bluesound Node 2i
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ναντ ντακ

...προσοχη, το σημα του μπερδευεται με το wifi, με αποτελεζμα να μην υπερισχυει το dac-και να μην λαμβανει σημα ιντερνετ, μονο για H/Y που ειναι συνδεμενα στο ιντερνέτ με καλωδιο δικτιου.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
έχετε να προτείνετε συγκεκριμένα κάποιον...
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Τι ακους ακριβως? Δικο σου υλικο,spotify,net radio? Ποιο dac εχεις που εχει μονο οπτικη εισοδο? Σε ενδιαφερει να ακους μονο μουσικη ή και αλλους ηχους του υπολογιστη.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
30
Τι ακους ακριβως? Δικο σου υλικο,spotify,net radio? Ποιο dac εχεις που εχει μονο οπτικη εισοδο? Σε ενδιαφερει να ακους μονο μουσικη ή και αλλους ηχους του υπολογιστη.
Έχω πολλά FLAC, θα βαλω spotify κάποια στιγμή και επίσης πολλά CD.

Punk rock, 60's garage και ηλεκτρονική ακούω κυρίως.

Παρόλα αυτά, με ενδιαφέρρει η καλή ποιότητα ήχου και το αναφέρω αυτό επειδή ένας φίλος μου λέει ότι αν βάλω media streamer, να ξεχασω την καλή ποιότητα..
Δεν ξέρω αν ισχύει... Το αντιλαμβάνομαι από μία άποψη (αν πχ ένας streamer των 300€ λειτουργεί και ως DAC) αλλά το θέμα μου είναι το εξης: αν χρησιμοποιηθεί ο streamer, μόνο για την μεταφορά των DATA και το conversion γίνεται σε ένα καλό audiophile DAC, στο οποίο συνδέεται ο streamer με optical out θα υπάρχει περιοριμός στην ποιότητα, συγκρητικά με το να σύνέδεα απευθείας ας πούμε το laptop με optical στο DAC? Τι πιστεύετε;

Το DAC είναι ένα που μου προτείνει ένας φίλος να μου δώσει, θα πω ακριβως ποιο είναι αλλά από ότι μου είπε δεν έχει usb in... αλλά σκέφτομαι την επένδυση σε κάτι καλύτερο αν στηθεί και "δέσει" το πράμα...

Οπότε, σας έχω μία νέα ερώτηση παιδιά και αυτή είναι η εξής:

Σύνδεση απευθείας MAC με optical σε ένα DAC VS ασύρματη σύνδεση MAC με streamer και από εκεί και πέρα, σύνδεση streamer με optical σε ένα DAC. Είναι κάποια από τις δύο συνδέσεις "χειρότερη" ηχιτικά από άποψη ποιότητας μουσικής;

Και πάλι σας ευχαριστώ και για τις προτάσεις και για τη συζήτηση!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Είναι κάποια από τις δύο συνδέσεις "χειρότερη" ηχιτικά από άποψη ποιότητας μουσικής;
Ναι, η ενσύρματη. :tongue:

Η ασύρματη διασύνδεση, μέσω έθερνετ, είναι ασφαλέστερη οδός για άριστο αποτέλεσμα.

Το απολύτως καλύτερο σοφτγουερ για ασύρματη πρόσβαση στη δισκοθήκη σου, είναι το roon. Το πλεονέκτημα του roon είναι κυρίως στην τρομερή ποσότητα πληροφορίας που σου δίνει για όσα ακούς, το εξαιρετικό και σταθερό περιβάλλον λειτουργίας του, και φυσικά η άριστη ποιότητα ήχου του.

Ίσως είναι καλή ιδέα να δεις τι είναι το roon, να διαβάσεις μερικά πράγματα γι'αυτό, και πιθανώς να δοκιμάσεις δωρεάν για 15 μέρες το σενάριο, εφόσον έχεις αυτή τη δυνατότητα με τον εξοπλισμό σου.

Tip: Ακόμα και το Chromecast μπορεί να λειτουργήσει άριστα με roon.
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Το DAC είναι ένα που μου προτείνει ένας φίλος να μου δώσει, θα πω ακριβως ποιο είναι αλλά από ότι μου είπε δεν έχει usb in... αλλά σκέφτομαι την επένδυση σε κάτι καλύτερο αν στηθεί και "δέσει" το πράμα...
να σου δωσει δωρεαν ή να στο πουλησει? Ποιο ειναι το dac ?
Απο την στιγμη ομως που δεν εχεις τιποτα,παρε ενα network streamer που θα αναπαραγει μουσικα αρχεια απο το δικτυο (απο τον mac,απο nas) αλλα και απο την δικη του usb εισοδο. Το ποσο καλα θα παιξει εχει να κανει με το ποσο θα κοστιζει.Αν παρεις κατι στα 300 ευρω,μην περιμενεις κατι το ιδιαιτερο (δεν ξερω ποιες ειναι οι αλλες συσκευες στο συστημα σου και αν αυτο θα ειναι η βασικη πηγη σου),αλλα ναι μπορεις να το συνδεσεις ψηφιακα σε ενα καλο dac και να παρεις καλυτερο ηχο . Απλα πρεπει εσυ πρωτα απο ολα να αποφασισεις αν θελεις ο mac να ειναι ο digital player-transport ή αν απλα θα στριμαρεις υλικο απο εκει και τον ρολο digital player-transport θα το αναλαβει ο streamer. Στη δευτερη περιπτωση ξεχνας τις οποιες ευκολιες σου δινει ενας software player.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top