Σύνδεση 2 ενισχυτών σε 1 ζεύγος ηχείων

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.640
Reaction score
94.591
Απάντηση: Σύνδεση 2 ενισχυτών σε 1 ζεύγος ηχείων

κάπου έχω δεί στο εμπόριο ένα switcher το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να συνδέσεις ένα ζευγάρι ηχεία με δύο ενισχυτές και κάνεις την επιλογή ποιός απο τους θέλει να παίξει....
Σε αυτή την περίπτωση μάλλον το switcher κόβει τελείως την ένωση

των καλωδίων στον δεύτερο ενισχυτή, καλά τα λέω;
 


Μηνύματα
620
Reaction score
4
Απάντηση: Σύνδεση 2 ενισχυτών σε 1 ζεύγος ηχείων

ναι....βασικά κάνεις επίλογη σε ποιόν απο τους δύο ενισχυτές θέλεις να είναι συνδεμένα τα ηχεία σου και αποσυνδέει τελείως τον άλλον...ένας απλώς επιλογέας είναι με 2 είσοδους και μία έξοδο.!το link που έβαλα πιό πάνω κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ..1 ενισχυτής 2 ζευγ.ηχείων ΑΛΛΑ κάνει και την δουλειά που θέλουμε!!
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Απάντηση: Σύνδεση 2 ενισχυτών σε 1 ζεύγος ηχείων

Να κανω και μια χαζή ερώτηση:137::
Ας πούμε ότι αγόρασα ενα 2 κάναλο τελικό. μόνο για το μουσικό κομμάτι και το υπόλοιπο σύστημα το αφήνω ως έχει. Πως θα τον συνδέσω με τα μπροστινά ηχεία, εφόσον όλα τα ηχεία είναι συνδεδεμένα στον πολυκάναλο για ν' ακούω μόνο μουσική??? Θα συνδέσω τα 2 front L-R preouts του ONKYO στον τελικό και τα υπόλοιπα ηχεία θα μείνουν στον Onkyo?? Αν η σύνδεση είναι αυτή, δεν θα υπάρχει διαδορά στoν ήχο ή στην απόδοση των L-R front σε σχέση με τα υπόλοιπα? Θα δω διαφορά στην ποιότητα (ενοοείται με καλό τελικό) ή τσάμπα λεφτά?
Τελικά βγήκαν περισσότερες από μία χαζές ερωτήσεις!!!:137:
Ρε σεις απαντήστε μου και σ' αυτό, γιατί θα σκάσω!!!:114::114:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Re: Απάντηση: Σύνδεση 2 ενισχυτών σε 1 ζεύγος ηχείων

Δεν είπες ότι θέλεις να ακούσεις καλή μουσική;

Φυσικά και θα ακούσεις διαφορά. Και από κει και πέρα ο Onkyo θα δουλεύει καλύτερα τα υπόλοιπα κανάλια γιατί το τροφοδοτικό του θα έχει να αντεπεξέλθει σε λιγότερες απαιτήσεις.

Θα καταλάβεις ότι το σύστημά σου αναπνέει καλύτερα. Εννοείται ότι overall και στο σινεμά θα είναι καλύτερο.

Από κει και πέρα, αν ανησυχείς για τις "χροιές" που θα είναι διαφορετικές, σε συμβουλεύω να τα πουλήσεις όλα, να πάρεις ένα λαμπάτο του... 1,5 watt και να φας απίστευτες ώρες ψάχνοντας το συριστικό "σσσσ" στην τάδε ηχογράφηση του τάδε δίσκου και κατά πόσο αυτό έχει διακριτή διαφορά με άλλο καλώδιο ρεύματος... :138:
Ρε σεις απαντήστε μου και σ' αυτό, γιατί θα σκάσω!!!:114::114:
.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Και αν εννοείς για τις συνδέσεις,τις κάνεις όπως ανέφερες.
Διαφορά στις εντάσεις θα υπάρξει μεταξύ l-r και κεντρικού αλλά έρχονται με την ισοστάθμιση.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Απάντηση: Σύνδεση 2 ενισχυτών σε 1 ζεύγος ηχείων

Thanks!!!
Αν και ξεφεύγει από τα θέματα της κατηγορίας, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιους 2 κάναλους τελικούς μέχρι 700€, για να ακούσω. Τα ηχεία μου είναι το Roister Status 8.2, o ενισχυτής, που θα χρησιμοποιηθεί και σαν pre για τα μπροστινά είναι ο ΟΝΚΥΟ 705 και όλα βρίσκονται σε dedicated room για ταινίες περίπου 11 τετραγωνικών!!!
πχ έδω δει αυτόν
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Απάντηση: Σύνδεση 2 ενισχυτών σε 1 ζεύγος ηχείων

Επειδή έφυγα εκτος κατηγορίας, ίσως είναι καλύτερα να μεταφερθεί!!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Δημήτρη άνοιξε και ένα ανάλογο θέμα στην audio κατηγορία.
Εν τάχυ πάντως σε τί όριο τιμής είσαι;
Γιατί στο 1000άρικο φτιάχνεις μηχανάκι που ισοπεδώνει θηρία για πλάκα,αν θες να κινηθείς σε diy λύση...
Μη σοθ πώ ότι φτιάχνεις ολοκληρωμένο και ξεμπερδεύεις.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Απάντηση: Re: Σύνδεση 2 ενισχυτών σε 1 ζεύγος ηχείων

Δημήτρη άνοιξε και ένα ανάλογο θέμα στην audio κατηγορία.
Εν τάχυ πάντως σε τί όριο τιμής είσαι;
Γιατί στο 1000άρικο φτιάχνεις μηχανάκι που ισοπεδώνει θηρία για πλάκα,αν θες να κινηθείς σε diy λύση...
Μη σοθ πώ ότι φτιάχνεις ολοκληρωμένο και ξεμπερδεύεις.
DIY δεν θέλω να μπλέξω!!! Θ' ανοίξω θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία!!!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Καλά με το diy μη φαντασττείς ότι θα κολλάς πυκνωτές και αντιστάσεις:137:
Απλά θα συνδέσεις ένα έτοιμα κύκλωμα με το τροφοδοτικό του,άντε και έναν μετασχηματιστή,τις εισόδους και τις μπόρνες των ηχείων.Μετά τα βάζεις σε ένα κουτί και βουαλά(αυτός είναι και 5 κάναλος)
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Απάντηση: Re: Σύνδεση 2 ενισχυτών σε 1 ζεύγος ηχείων

Καλά με το diy μη φαντασττείς ότι θα κολλάς πυκνωτές και αντιστάσεις:137:
Απλά θα συνδέσεις ένα έτοιμα κύκλωμα με το τροφοδοτικό του,άντε και έναν μετασχηματιστή,τις εισόδους και τις μπόρνες των ηχείων.Μετά τα βάζεις σε ένα κουτί και βουαλά(αυτός είναι και 5 κάναλος)
Και τρόμαξα!!:137:
Θα το τσεκάρω!! Thanks!
 

Μηνύματα
37
Reaction score
0
Απάντηση: Σύνδεση 2 ενισχυτών σε 1 ζεύγος ηχείων

Να ρωτήσω κάτι και εγώ? Έχω συνδέσει δύο ενισχυτές σε ένα ζεύγος ηχεία με ένα επιλογέα ενισχυτών. Τώρα θέλω να συνδέσω ένα Cd Player και στους δύο ενισχυτές με την analog output. Ύπαρχει κάποιο splitter ωστε να το κάνω αυτό?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Ψάξε να βρείς SONY TA-N9000ES, τελικό , 5χ110/8, 2χ230/8+1χ110/8.
Εχει επιλογέα εισόδων , για 5,4,3,2 , εξτρα 2channel, και τον χρησιμοποιείς μαζί με ενα player με volume, η με ενα άλλο καλό και φτηνό προ για να ακούς μουσική μέσω της εισόδου extra 2 channel, που είναι ξεχωριστή σημειωτέον.Είναι εξαίρετο μηχάνημα και θα το βρείς σε τιμές απο 200-450-500 στο ebay .
Αλλος τελικός (είτε stereo, ή τρικάναλος ή παραπάνω) που να έχει την επιλογή πηγής όπως ο SONY παραπάνω υπάρχει;

Βρήκα και κάτι switches της niles audio, τα έχει δοκιμάσει κανείς;
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.

Ψάχνοντας μία λύση στο θέμα μου, βρήκα αυτό το νήμα και σκέφτηκα να το συνεχίσω για να μην ανοίγω άλλο.

Θέλω με ένα ζευγάρι ηχείων να δουλεύουν 2 ενισχυτές και βρήκα αυτόν τον επιλογέα όπου από ότι καταλαβαίνω μπορείς να επιλέξεις τον ενισχυτή που θέλεις.

Ήθελα να ρωτήσω αν αυτός ο τρόπος σύνδεσης είναι μία ασφαλής λύση ή αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση.

Υπάρχει κάποιος από εδώ μέσα που έχει δοκιμάσει κάτι τέτοιο;
 


Μηνύματα
535
Reaction score
731
Από το κουμπί φαίνεται ότι δουλεύει είτε ο 1ος είτε ο 2ος ενισχυτής, όχι και οι δύο μαζί, οπότε δεν βλέπω κάποιο κίνδυνο.

Τα WATT είναι 200 ανά κανάλι.
https://www.audiophonics.fr/en/sour...tch-for-speakers-amplifiers-black-p-5400.html

Τι WATT όμως δεν λέει?
Έτσι ακριβώς. Να δουλεύει όποιος ενισχυτής θέλω, όχι και οι 2 μαζί!
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Όλη η δουλειά γίνεται από έναν τέτοιο διακόπτη:
https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=12735&ref=bestprice.gr

Χρειάζεσαι μερικές μπόρνες (10-12):
https://venieris.com/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ/Ηλεκτρονικά-Είδη/CategoryID/3809/Level/a/ProductID/34165/catpageindex/2/List/0

και ένα κουτάκι πλαστικό ή και μεταλλικό.
Ευχαριστώ! Τα καλώδια τι διατομής θα πρέπει να είναι;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.441
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top