Σύνδεση Sub σε δικάναλο σύστημα.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Καλημέρα.

Για την προσθήκη sub σε δικάναλο σύστημα, υπάρχουν δύο περιπτώσεις.
α. Απλώς να προσθέσουμε το sub σε μία έξοδο (pre) του pro και τελειώσαμε. Σε αυτή όμως την περίπτωση, μάλλον γίνεται .... μισή δουλειά διότι δεν έχομε δυνατότητα αποκοπής των κύριων ηχείων μας. Κάτι πολύ βασικό για την σωστή διαχείριση του ήχου. Έτσι προσπαθούμε να φέρουμε την αποκοπή του sub στο σημείο που μπορούν να κατέβουν τα κύρια ηχεία, και αυτό να συνεχίσει από εκεί και κάτω. Δύσκολο!

β. Αν είμαστε τυχεροί και έχομε pro τελευταίας τεχνολογίας ο οποίος να διαθέτει έξοδο για sub, οπότε αυτόματα θα διαχειρίζεται και τα λοιπά, (αποκοπή κλπ). Εδώ δεν χρειάζεται περαιτέρω συζήτηση, απλώς ρυθμίζουμε τα πάντα σύμφωνα με τα γούστα μας λαμβάνοντας υπ όψη τις δυνατότητες των ηχείων.

Έτσι αλλάζουμε τον pro μας με νεότερο μοντέλο που να διαθέτει την δυνατότητα διαχείρισης ή υπάρχει μηχάνημα extra που να διαχειρίζεται το sub και απλώς το προσθέτουμε στο σύστημα? Αν ναι, θα πρέπει φυσικά από άποψης κόστους να υπερτερεί έναντι της αντικατάστασης pro.
Έχετε υπ όψη σας κάποια τέτοια κατασκευή?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
γ. έχει το sub το δικό του crossover και απλά το παρεμβάλλουμε πριν τον τελικό

cross.png
το sub θα κρατήσει για αυτό από τη συχνότητα cross και κάτω και ταυτοχρονα θα έχει και high pass filter για να συνεχίσεις με τα κύρια ηχεία (δορυφόρους πλέον)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Σωστά,

Σε αυτήν την περίπτωση, κόβεται το σήμα στα 80 hz (συνήθως), και είμαστε super.

Υπάρχει όμως και η περίπτωση οι είσοδοι rca του τελικού να καταλαμβάνονται από ... πχ έναν AV. Τότε???

Θα μου πείτε, εντάξει άκου τα πάντα από τον AV σου, όμως έλα που υπάρχει και pro, o οποίος λογικά και στην πράξη έχει καλύτερο σήμα από τον pro του AV??
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Με μπέρδεψες :p
Χρησιμοποιείς τον AV σαν pro και οδηγείς τελικό;; Δεν υπάρχει καθόλου τελικός και τον ρόλο αυτό θες να τον παίξει ο AV;;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Θα μου πείτε, εντάξει άκου τα πάντα από τον AV σου, όμως έλα που υπάρχει και pro, o οποίος λογικά και στην πράξη έχει καλύτερο σήμα από τον pro του AV??
Όταν λες "pro" εννοείς απλό δικάναλο προενισχυτή παλαιού τύπου, κι όταν λες AV, εννοείς ολοκληρωμένο AV processor ή AV processor σκέτο, χωρίς τελικούς ενισχυτές.

Αφενός καλό είναι να μάθουμε να εκφραζομαστε σωστά για την ονομασία των μηχανημάτων.

Αφετέρου, καλό είναι να κατανοήσουμε τι ακριβώς είναι το κάθε μηχάνημα.

Από τη μια πλευρά λοιπόν, έχεις ένα προενισχυτή δικάναλο, παλαιού τύπου, χωρίς Ντακ, χωρίς dsp, χωρίς τίποτα, απλώς 2 προενισχυτικες βαθμίδες και ένα αναλογικό βολιουμ κοντρόλ. Παίζει και ωραία, σ'αρέσει, μια χαρά. Κοστίζει ας πούμε 1000€. Ένας τυπικός προενισχυτής του '70.

Από την άλλη, έχεις έναν AV processor με τελικά στάδια ενσωματωμένα.
Αυτός τι εμπεριέχει;
Λοιπόν, έχει μέσα του τόσες προενισχυτικες βαθμίδες, όσα κανάλια διαθέτει, δηλαδή αν είναι Dolby Atmos, έχει 11.1 προενισχυτικές βαθμίδες, δηλαδή 6-πλασιες από τον παλαιού τύπου, άρα ήδη, κατ'αναλογιαν, θα έπρεπε να κοστίζει 6.000€ αν ο άλλος κοστίζει 1.000€ για να είναι ίδιας ποιότητας.
Αλλά όχι.

Εμπεριέχει a/d μετατροπείς, ώστε να μετατρέπει σε ψηφιακό σήμα κάθε αναλογική είσοδο, ώστε να την διαχειρίζεται στη συνέχεια με μπας μάνατζμεντ και εκουαλαιζέισιον, καθώς όλα είναι στο ψηφιακό πεδίο.

Διαθέτει λοιπόν τουλάχιστον 8 κανάλια a/d μετατροπέων, και ας πούμε κόστος 100€ στο κανάλι, είναι 800€ επιπρόσθετα.

Μετά διαθέτει d/a μετατροπείς, τόσους όσα και τα κανάλια εξόδου, 12 για Dolby Atmos, δηλαδή 6 τεμάχια δικαναλων Ντακ, ας πούμε 250€ το σετ των δικαναλων Ντακ, πάμε στα 1500€ επιπρόσθετα.

Μετά διαθέτει ένα πακέτο αποκωδικοποιητών, ένα μαύρο κουτί από την Dolby, ας πούμε κόστος 200€.

Μετά διαθέτει DSP, ώστε να κάνει καλιμπραρισμα, ισοστάθμιση, μπας μάνατζμεντ, πολυκάναλο βολιουμ κοντρόλ, και ο,τι άλλη παπαριά κάνει, στο σύνολο των καναλιών που το κάνει αυτό, ας πούμε άλλα 500€ να πληρώσεις για αυτό το πακέτο, που είναι λίγα αν θες να έχει ντιρακ, είναι πιο ακριβό το ντιρακ.

Μην ξεχνάμε την εικόνα. Ο σύγχρονος av processor έχει πλακέτες διαχείρισης HDMI σήματος, με δυνατότητες συγκεκριμένες, που προφανώς έχουν σοβαρό κοστολογιο.

Τέλος, ενισχυτικά στάδια, εκεί πες 200€ στο κανάλι (ξεφτίλα τιμή για τελικό ενισχυτή) άρα για 11 ενισχυτές είναι 2.200€ επιπρόσθετα.

Άρα, κατ'αναλογιαν του "δικαναλου pro" του χιλιαρικου, στον οποίο θα βάλεις εξωτερικό dac για να ακούσεις την ψηφιακή πηγή σου, έχεις ένα σύγχρονο av processor με τελικούς ενισχυτές ενσωματωμένους, που κοψοχρονιά να τα πάρεις, θα πρέπει να κοστίζουν χονδρικά πάνω από 11.000€ ώστε να είναι "ίδιου κοστολογίου και ποιότητας" με το δικαναλάκι.

Τι ακριβώς θες να συγκρίνεις τώρα;


:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:


Επειδή δεν είσαι μπουτχιας, και δε πρόκειται να γίνεις, και δε μπορείς να διαχειριστείς μανιουαλ ενσωμάτωση σαμπ σε κανένα σεταπ, η μόνη επιλογή που έχεις διαθέσιμη είναι να πουλήσεις ο,τι προενισχυτές και av έχεις, και να πάρεις τον ακριβότερο av processor που αντέχει η τσέπη σου, ώστε να έχει ένα ρημαδι ντιρακ μέσα, ώστε να κάνει σωστή δουλειά στην ενσωμάτωση σαμπ, σωστή δουλειά στο ταργκετ κερβ, και ότι καλύτερο γίνεται στις υπόλοιπες παραμέτρους (Ντακ, αναλογικές εξόδους με XLR και υψηλής στάθμης, υψηλό s/n ratio και χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις). Αν έχει και ενσωματωμένες δυνατότητες στριμινγκ, ιδίως άμα είναι roon ready, είσαι αρχηγός. 8-)
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Άρα, κατ'αναλογιαν του "δικαναλου pro" του χιλιαρικου, στον οποίο θα βάλεις εξωτερικό dac για να ακούσεις την ψηφιακή πηγή σου, έχεις ένα σύγχρονο av processor με τελικούς ενισχυτές ενσωματωμένους, που κοψοχρονιά να τα πάρεις, θα πρέπει να κοστίζουν χονδρικά πάνω από 11.000€ ώστε να είναι "ίδιου κοστολογίου και ποιότητας" με το δικαναλάκι.

Τι ακριβώς θες να συγκρίνεις τώρα;
Έτσι όπως του το θέτεις είναι σα να λες... "αφού δεν έχεις AV των 11.000, παράτα τελείως τον AV και παίξε μόνο με τον stereo pro" :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Έτσι όπως του το θέτεις είναι σα να λες... "αφού δεν έχεις AV των 11.000, παράτα τελείως τον AV και παίξε μόνο με τον stereo pro" :p
Όχι, καθόλου.

Η πρότασή μας είναι επί μονίμου η ίδια:

να πάρεις τον ακριβότερο av processor που αντέχει η τσέπη σου, ώστε να έχει ένα ρημαδι ντιρακ μέσα, ώστε να κάνει σωστή δουλειά στην ενσωμάτωση σαμπ, σωστή δουλειά στο ταργκετ κερβ, και ότι καλύτερο γίνεται στις υπόλοιπες παραμέτρους (Ντακ, αναλογικές εξόδους με XLR και υψηλής στάθμης, υψηλό s/n ratio και χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις). Αν έχει και ενσωματωμένες δυνατότητες στριμινγκ, ιδίως άμα είναι roon ready, είσαι αρχηγός. 8-)
Αν ο Ναντ των 1250€ είναι το "ακριβότερο που μπορεί", τότε αυτό να πάρει.

Κατά την πάγια θέση μας, οι δικαναλοι βινταζ προενισχυτές και τα δικάναλα Ντακ, έχουν πλέον θέση μόνο για ακουστικά, πουθενά αλλού.
Ακόμα κι εκεί βέβαια, θα είναι μειονεκτική η χρήση τους σε σχέση με πιο σύγχρονες προτάσεις, οι οποίες διαθέτουν dsp, αλλά ντέφι να γίνει.. τουλάχιστον δεν έχουν να παλέψουν με το χώρο και με ενσωμάτωση σαμπ.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Λοιπόν,

Το σύστημα έχει ως ακολούθως:

Τελικός 2 καναλιών. Σε αυτόν έχω 2 μηχανήματα σαν προ ενισχυτές: Ένας δύο καναλιών προ ενισχυτής σχετικά σύγχρονος, o advance xpreamp ο οποίος διαθέτει dac, όχι όμως είσοδο sub όπως ο νεότερός του και ο marantz sr 7009. Σε απ ευθείας ακρόαση μεταξύ x preamp & Marantz για τους λόγους που αναφέρει πολύ σωστά ο Κώστας ο δικάναλος υπερέχει. (Πάντα για μουσική φυσικά).
Η λύση που προτείνεται παραπάνω για ένα καλό μηχάνημα AV δεν είναι λάθος, όμως από την άλλη, με ικανοποιεί σε ήχο ο x-preamp. Τα chario kygnus μου όμως, θεωρώ ότι θα βελτιωθούν με την χρήση sub και αποκοπή πχ στα 80 hz, γιαυτό αναφέρω τα παραπάνω.

Από την άλλη, όσον αφορά τον marantz, έχω στο μυαλό μου σιγά σιγά την αναβάθμιση. Και εφ όσον δεν με απασχολούν οι νέες τεχνολογίες των πολλών καναλιών, (Βολεύομαι άνετα με το κλασικό 5,1 ή 5,2), καλοβλέπω την περίπτωση πχ Nad. Τότε ναι ίσως να μην έχω ανάγκη τον δύο καναλιών προενισχυτή .

Ξέρω, πάλι κάποιοι Φίλοι θα λέτε ότι δεν ικανοποιούμαι με τπτ, όμως έτσι είναι η ανθρώπινη φύση. Συνεχώς σκαλίζουμε, αναβαθμίζουμε κλπ... Ιδέες παίρνουμε!
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
γ. έχει το sub το δικό του crossover και απλά το παρεμβάλλουμε πριν τον τελικό

View attachment 173262
το sub θα κρατήσει για αυτό από τη συχνότητα cross και κάτω και ταυτοχρονα θα έχει και high pass filter για να συνεχίσεις με τα κύρια ηχεία (δορυφόρους πλέον)

Αυτή η λύση γίνεται στην δική μου περίπτωση μόνο με την παρακάτω λύση πχ,
rca to xlr ή αν έχετε να προτείνετε κάτι πιο εξ ειδικευμένο!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μια χαρά... και ποια η δυσκολία αντί ο xpreamp να οδηγεί κατευθείαν τον τελικό, να περνάει πρώτα από ένα ενεργό sub όπως πρότεινα παραπάνω; Το sub θα φροντίσει για το cross και θα στείλει στον τελικό από 80hz (π.χ.) και πάνω.
Θα αντικαταστήσεις "1 καλώδιο" με "1 καλώδιο + sub + 1 καλώδιο"

Έγραψες πιο πάνω: " Υπάρχει όμως και η περίπτωση οι είσοδοι rca του τελικού να καταλαμβάνονται από ... πχ έναν AV. Τότε??? "... αυτό δεν το κατάλαβα διότι και χωρίς sub το ίδιο "πρόβλημα" υπάρχει...
Ο τελικός έχει είσοδο και με rca και με xlr?

Το sub που έδειξα έχει εισόδους/εξόδους rca αλλά και trs, xlr .... παίζεις με όποια σε βολεύει.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Εννοούσα παραπάνω ότι για να γίνει αυτό χωρίς μετατροπές, θα έπρεπε να φεύγει ένα καλώδιο rca από το sub και να καταλήγει στην rca είσοδο του τελικού, όμως εκεί είναι συνδεδεμένος ο Marantz! Οπότε η παραπάνω λύση, γίνεται πλέον μονόδρομος!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ξέρω, πάλι κάποιοι Φίλοι θα λέτε ότι δεν ικανοποιούμαι με τπτ, όμως έτσι είναι η ανθρώπινη φύση. Συνεχώς σκαλίζουμε, αναβαθμίζουμε κλπ... Ιδέες παίρνουμε!
Μπα για αυτό δε θα πούμε τίποτα μην ανησυχείς... :p
είναι γενικό το "κακό" μόλις φτιάξουμε λίγο ήχο της προκοπής, να προσπαθούμε να πάμε ένα βήμα παραπέρα...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Όσον αφορά την περίπτωση sub που αναφέρεις παραπάνω, πράγματι είναι πολύ σωστή αφού έχει xlr εισόδους - εξόδους, όμως στην περίπτωσή μου, με το svs rb 1000, .... δεν . Οπότε πάμε για το παραπάνω καλώδιο .... και βλέπουμε.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Η λύση που προτείνεται παραπάνω για ένα καλό μηχάνημα AV δεν είναι λάθος, όμως από την άλλη, με ικανοποιεί σε ήχο ο x-preamp. Τα chario kygnus μου όμως, θεωρώ ότι θα βελτιωθούν με την χρήση sub και αποκοπή πχ στα 80 hz, γιαυτό αναφέρω τα παραπάνω.
Σωστά.

Ωστόσο, όσο προσπαθείς να έχεις 2 συστήματα που παίζουν παράλληλα, μάλλον ξοδεύεις λεφτά σε προσωρινές λύσεις, και όχι μόνο δε κλείνει το θέμα να ησυχάσεις, αλλά χάνοντας λεφτά στην πορεία, απομακρύνεται ακόμα περισσότερο η τελική λύση.

Από την άλλη, όσον αφορά τον marantz, έχω στο μυαλό μου σιγά σιγά την αναβάθμιση. Και εφ όσον δεν με απασχολούν οι νέες τεχνολογίες των πολλών καναλιών, (Βολεύομαι άνετα με το κλασικό 5,1 ή 5,2), καλοβλέπω την περίπτωση πχ Nad. Τότε ναι ίσως να μην έχω ανάγκη τον δύο καναλιών προενισχυτή .
Σωστά.

Οπότε, καλό θα ήταν να βάλεις αυτό το στόχο, ενός υψηλής ποιότητας AV processor που να καλύπτει τις ανάγκες σου, και να εστιάσεις όλες σου τις ενέργειες προς αυτή την κατεύθυνση, μεθοδικά και χωρίς τζάμπα έξοδα και τζάμπα πάρε δώσε.

Μπορεί τελικά να βολευτείς με ένα εξαιρετικό emotiva ας πούμε, ή κάποιο νέο σοβαρό μηχάνημα. Κοίτα τι έχει η αγορά, και βλέποντας και κάνοντας, εσύ θα κρίνεις ποια είναι η τελική λύση για σένα.

Οι μεσοβεζικες λύσεις, με κρος στο σαμπ ας πούμε, μπορεί να λύνουν φαινομενικά ένα πρόβλημα, αλλά δεν οδηγούν σε σωστή ενσωμάτωση σαμπ, και δεν θα έχεις δυνατότητα να βάλεις σωστά το ταργκετ κερβ και την χρονική ευθυγράμμιση.

Νομίζω πως δεν έχεις έλλειψη γνώσεων για να στήσεις σωστά ένα τέτοιο σετάπ, ούτε υπάρχει λόγος να κάνεις βιαστικές προσωρινές αγορές, άστα να παίζουν όπως παίζουν, και βάλε στόχο την τελική λύση, και σιγά σιγά θα την υλοποιήσεις.
Ποιοί είσαστε;
Οι φύλακες, που έχουν γνώση. 8-)

Αυτή μοιραζόμαστε, ανιδιοτελώς.

Υπάρχουν βέβαια και οι κάφροι ανάμεσά μας, αλλά ποιος τους χέζει.:fuckyou:

Άφθονες οι "σπουδαίες εξυπνάδες" τους, τρομερή βοήθεια προσφέρουν. Μπράβο.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Για να κλείσουμε το θέμα, πράγματι ήρθε το καλώδιο (male rca - male xlr) και έγινε η σύνδεση.
Τα ηχεία είναι πιο ξεκούραστα, βελτιώθηκε το χαμηλό και πλέον ο ενισχυτής είναι ρυθμισμένος με αποκοπή των φίλτρων ήχου (μπάσα - πρίμα, πριν είχα κατεβάσει τα μπάσα 3 db ).
Όλα καλά προς το παρόν.
Μελλοντικά θα κοιτάξω για έναν AV πιο σοβαρό από το ήδη υπάρχον μοντέλο. Οπότε δεν θα έχω την ανάγκη του δικάναλου pro.
 

Μηνύματα
280
Reaction score
113
Πολλοί κατασκευαστές Subwoofer (πχ REL) συνιστούν να συνδεθεί το Subwoofer στην έξοδο του τελικού, δηλαδή στις μπόρνες των ηχείων του τελικού, ώστε να λαμβάνεται υπόψη και το ηχητικό αποτύπωμα του τελικού.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top