Σύνδεση sub στα ενεργά....

Μηνύματα
4.104
Reaction score
3.606
Έχω το σάμπ της φώτο. Πριν έπαιζε μέσω ενισχυτή από τις high level σε παθητικά. Τώρα γίνεται να συνδεθεί πριν τα ενεργά; Θα έχει αρκετή δύναμη το σήμα;

IMG_20221119_182701.jpg
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Έχω το σάμπ της φώτο. Πριν έπαιζε μέσω ενισχυτή από τις high level σε παθητικά. Τώρα γίνεται να συνδεθεί πριν τα ενεργά; Θα έχει αρκετή δύναμη το σήμα;

View attachment 270785
Εγω ετσι που το βλεπω μου φαινεται πως το ενα RCA ειναι ξεχαρβαλωμενο. Αν οντως ισχυει, το πας σε ενα μαστορα και στο επισκευαζει. Μετα ειναι δυνατον να συνδεθει με τα ενεργα.
Το προβλημα ειναι οτι αν δεν μεσολαβει ενας AVR η ενας προενισχυτης με ενεργο κρος, τα ενεργα θα συνεχιζουν να παιζουν και χαμηλες οποτε θα εχεις μεν το κερδος την επιπλεον εκτασης στα χαμηλα αν τα ενεργα σου δεν κατεβαινουν χαμηλοτερα απο το sub αλλα δεν θα εχεις το πλεονεκτημα της απαλλαγης των δορυφορων απο τις χαμηλες και τις παραμορφωσεις που τις συνοδευουν λογω της ελλειψης high pass στος δορυφορους.
 

Μηνύματα
4.104
Reaction score
3.606
Ναι είχε πρόβλημα το ένα rca. Το έφτιαξα. Και σύνδεσα έτσι τα ενεργά που ευτυχώς έχουν φίλτρο 80 και 100hz να κόβουν οπότε κάτι έγινε. Βέβαια με splitter δίνω μία έξοδο από το dac στο ενεργό και μια στο sub. Δεν ξέρω πόσο επηρεάζει αυτό.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ναι είχε πρόβλημα το ένα rca. Το έφτιαξα. Και σύνδεσα έτσι τα ενεργά που ευτυχώς έχουν φίλτρο 80 και 100hz να κόβουν οπότε κάτι έγινε. Βέβαια με splitter δίνω μία έξοδο από το dac στο ενεργό και μια στο sub. Δεν ξέρω πόσο επηρεάζει αυτό.
Εχω δει και χειροτερα δεν με εκπλησει τιποτα πια.

Θα χρειαστεις δυο splitter male RCA σε 2 Female RCA https://www.skroutz.gr/s/7558684/Cable-RCA-male-2x-RCA-female-0-3m-SSI-4140AG.html και ενα ζευγος καλωδια RCA ακομα. θα βαλεις τα splitter στο DAC και απο εκει θα φυγουν δυο ζευγη καλωδια, ενα ζευγος στο Sub και ενα ζευγος στα ενεργα τα οποια αν θες πες μας και ποια ειναι.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ναι έτσι τα σύνδεσα απλώς δεν ξέρω αν η τάση από το dac που μοιράζεται αρκεί στο τέλος.
Αα ΟΚ, μαλλον δεν διαβασα σωστα (μου διεφυγε το splitter). Νομιζα ενα καναλι στο ηχειο και ενα στο sub.
Το αν αρκει η ταση εξαρταται απο το DAC (ποσα βολτ βγαζει στην εξοδο) και απο το ποσα βολτ απαιτουν τα ηχεια στην εισοδο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.178
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top