Σύνθεση ενός απλού Home Cinema

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Μετά από αρκετό διάβασμα και ψάξιμο, έχω καταλήξει στα εξής :

προβολέας : Infocus 4805 ~ 1990 Ευρώ
οθόνη : procinema projecta 92" 16:9 High Contrast ~400 Ευρώ
AV ενισχυτής και δέκτης : LX710 Philips Dolby digital EX ( 6X75W+150W) ~ 400 Ευρώ
DVD player : DVP720SA Philips ( παίζει απ'όλα, έχει προοδευτική σάρωση αλλά όχι DVI ) ~ 165 Ευρώ.
Σύνολον :
2.955 Ευρώ ( χαμηλότερα από το ψυχολογικό όριο - ή αλλιώς όριο της παντόφλας από την σύζυγο - των 3.000 :wink: )

Ένα μικρό ενδοιασμό έχω για το DVD player λόγω έλλειψης DVI . Τι λέτε;
Κάθε σχόλιο επιθυμητό και ευπρόσδεκτο . Eυχαριστώ.

Υ.Γ. το πρώτο βάπτισμα της μαγείας dolby digital 5.1 πριν από 4 χρόνια άν θυμάμαι καλά στο ταπεινότατο Cambridge - sound blaster και DVD 722 της Philips το πρώτο που έπαιζε mp3 τότε!! ( αξία, 90.000 δρχ. σύν 150.000 το DVD player)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Κώστα πολύ καλά σκέπτεσαι! :D
Η επιλογή των μηχανημάτων είναι καλή με μόνη παρατήρηση να πας να τα ακούσεις και κυρίως να δεις τον 4805 πριν αγοράσεις! :wink:

Επίσης θα σε συμβούλευα να περιμένεις μέχρι μέσα Οκτωβρίου γιατί θα έρθουν μερικά μοντέλα DVDp και ίσως να έχουν και DVI με κόστος μέχρι 300 ευρώ (ακόμα είσαι πολύ κάτω από το ψυχολογικό όριο......).
Όχι ότι το 720 είναι κακό.....απεναντίας θα έλεγα (αν κρίνω απ' το 963 που έχω)(Φιλιπάκιας είσαι?........) :twisted:
Πάντως αν τελικά καταλήξεις σε DVDp με DVI να ελέγξεις οπωσδήποτε αν συνεργάζεται σωστά με τον 4805
Παρ' όλ' αυτά θέλω να πιστεύω ότι ακόμα και με συνιστωσών θα είσαι απόλυτα ικανοποιημένος (τουλάχιστον στην αρχή)





Υ.Γ.: "ξέχασες" να υπολογίσεις: μια βάση ταβανιού για τον 4805 (αν τον βάλεις στο ταβάνι βέβαια!) και κόστος καλωδίων τουλάχιστον για τον 4805 (ένα composite- για ώρα ανάγκης-, svideo, component & DVI) + προέκταση καλωδίου ρεύματος όπως επίσης μια καλή οπτική ίνα για να συνδέσεις DVDp με AMP (για να πάρεις DD & DTS) αλλά και ένα ζεύγος καλoύ καλωδίου σε RCA για δικάναλη σύνδεση του DVDp για να ακούς SACD αφού ο ήχος από SACD βγαίνει μόνο από τις αναλογικές εξόδους του 720! :roll:
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Φίλε Γιάννη, ευχαριστώ για το σχόλιο.
Σωστός, ξέχασα τα καλώδια. Όσο για την ανάρτηση του προβολέα αυτή θα γίνει στα πλαίσια της κατασκευής ψευδοροφής με γυψοσανίδα, φωτισμούς κλπ καθότι το μίνι home cinema ετοιμάζεται για καινούργιο σπίτι στο οποίο πρόκειται σε λίγο να μετακομίσουμε.
Για το DVD που λες μάλλον θα βολευτώ με το 722 το παλιό μου μέχρι να δώ τι θα εμφανιστεί με DVI
Ευχαριστώ και πάλι. :)

Υ.Γ. Επιφυλάσσομαι για φωτογραφίες όταν έρθει η ποθητή στιγμή!!! :wink:
 

Μηνύματα
3.194
Reaction score
776
το lx710 δεν ειναι και dvdplayer?Νομιζω δεν κανω λαθος...
Παντως τα ηχεια της philips δεν εχουν και την καλυτερη αποδοση.
Εχω φαει τον κοσμο να βρω ενα reviw για το συστημα lx710 αλλα δεν εχω βρει τιποτα... Αν ξερει κατι καποιος...
 


Μηνύματα
3.194
Reaction score
776
Υπαρχει τελικα και dvd receiver lx710 απο την philips με 440ε απο Ελλαδα κιολας... Υπαρχει και το αντιστοιχο .pdf στο site της philips!

Edit: Λαθος τελικα.Ενισχυτης και ηχεια ειναι ... :oops:
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Υ.Γ. Επιφυλάσσομαι για φωτογραφίες όταν έρθει η ποθητή στιγμή!!! :wink:
H ποθητή στιγμή ήρθε επιτέλους, και οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα είναι
εδώ
http://www.avsite.gr/phpBB2/album_cat.php?cat_id=1
συγκεκριμένα :
http://www.avsite.gr/phpBB2/album_showpage.php?full=&pic_id=210

ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας. :wink:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Κώστα μπράβο!!
Πολύ καλή υλοποίηση............
Ωραία η "ψευδοροφή" με τα σποτάκια και ακόμα καλύτερος ο κρυφός φωτισμός.
Έξυπνο και το "κρύψιμο" της οθόνης.

Τελικά ξεπέρασες το "ψυχολογικό όριο" ή φύλαγες το τελικό νούμερο να το ανακοινώσεις κοντά στις γιορτές για να αποφύγεις.........την μουρμούρα? :roll: :wink: :mrgreen:

Καλώς ήρθες στον "μαγικό κόσμο" του Home Entertainment!!!
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Πραγματικά το νούμερο ανακοινώθηκε κοντά στις γιορτές ( οπότε μερίδιο ανήκε και στον Αι Βασίλη χεχεχε ) . Έτσι κατάφερα να αποφύγω τις μουρμούρες.
Άλλωστε η Έφη ( η γυναίκα μου ) έμεινε ευχαριστημένη από το αισθητικό αποτέλεσμα, έτσι η μουρμούρα δεν είχε θέση στο σαλόνι μας.... :lol: :p :p

Υ.Γ. πριν από λίγο είδα το Μatrix revolution. ηχος εικόνα πα πα πα τι μαγεία!!! ΑΠΟΛΑΥΣΗ!!! :shock:
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Κώστα, τέλος καλό.....όλα καλά!!
Άντε.....και εις ανώτερα! :wink:








Γιώργος Ανδρεάδης said:
Τι δωρο ειπες οτι εκανες στη γυναικα σου?
Χμμμ.......Άρχισε τα πειράγματα ο Γιώργος!! :mrgreen: :mrgreen:
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.871.238
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top